Zabíjí nás kapitalizmus?

monsanto-roundupAmerická firma Monsanto vyvinula v r. 1970 herbicid (prostředek ničící polní a zahradní plevel), obsahující glykofasfát zvaný Roundup (Zátah). Počáteční úspěch nového herbicidu vystřídala po čase podezření, že glykofasfát v Roundupu přítomný je karcinogenem, čili látkou způsobující rakovinu. Tato podezření vyvrcholila v roce 2017 a s nezmenšenou silou pokračují dodneška.

P.C.Roberts, náměstek ministra financí v někdejší Reaganově vládě a uznávaný otec Reaganomics, čili americké hospodářské politiky, jež vedla k setkání Gorbačova s Reaganem a posléze i k ukončení Studené války, k tomuto problému píše:

"Ekologičtí ekonomové, jako např. Herman E. Daly, mají za to, že vedlejší náklady zemědělské i průmyslové produkce, jako jsou znečišťování přírodního prostředí a vyčerpávání zdrojůZemě , jež nejsou započítávany do hrubého domácího produktu (HDP), jsou dnes už tak vysoké, že vyvolávají otázku, je-li dnešní růst HDP fakticky stále ještě ziskem, anebo už ztrátou. Do kteréžto debaty zcela logicky vstupuje i současná záplava zpráv o produktu Roundup firmy Monsanto, jehož složka glykofosfát je mnoha vědci považována za karcinogen.

Enviromentální pracovní skupina Veřejné zdravotnické organizace vydala nedávno zprávu, podle jejíž testů 45 ze 47 dětských snídaní obsahovaly glykofosfát. Tento výzkum se týkal tzv. granoly (lehká snídaně skládající se z ovsa, cukru či medu, sušeného ovoce a ořechů), a dále z  tzv. snídaňových tyčinek firem Quaker, Kellog a General Mills.

Glykofosfát byl detekován v mateřském mléce 83% brazilských matek a mnichovský institut pro životní prostředí ohlásil, že glykofosfát je obsažen ve 14 % nejprodávanějších piv v NSR. Glykofosfát se nalezl i v moči mexických farmářů, stejně jako v podzemní  vodě Mexika. A časopis Scientific American zveřejnil zprávu, že dokonce i inertní přísady herbicidu Roundup mohou zabíjet lidské buňky, zvláště ty embryonální (zárodečné), a placentární.

Jeden z německých toxikologů obvinil Německý federální institut z riskantního a nejednoznačného posouzení předmětného problému, a Evropský úřad pro potravinovou bezpečnost dokonce z podvodu za to, že přijal závěr Monsantovy společnosti o tom, že glykofosfát není karcinogenem.

Kontroverze ohledně těchto otázek pramení z faktu, že průmyslem placení vědci spojitost glykofosfátu s rakovinou zpochybňují, kdežto vědci nezávislí ji naopak potvrzují. Což samozřejmě nikoho nepřekvapuje. Vědci průmyslem placení za to, že budou tuto spojitost vyvracet, ji nebudou potvrzovat.

Vede se samozřejmě debata i o tom, jaká úroveň kontaminace potravin se už dá považovat za nebezpečnou. Uvážíme-li však, že tato kontaminace vzrůstá úměrně s časem, pak je jasné, že není-li dramaticky nebezpečná už dnes, dříve nebo později se nebezpečnou stane.
K čemuž Herman Daly dodává: Britský lékařský časopis Lancet odhaduje, že jen vedlejší výrobní ztráta, kterou představuje znečištění životního prostředí, činí zhruba šest procent výnosu globálního ekonomiky, zatímco globální růst ekonomiky činí pouhá dvě procenta, což představuje čtyřprocentní roční ztrátu blahobytu a bohatství lidí na této zeměkouli.

Jinými slovy: dostáváme se do situace, kdy ekonomický růst začíná už být neekonomický".

Zdroj: https://www.paulcraigroberts.org/2018/08/17/is-capitalism-killing-us/
5 Komentářů k Zabíjí nás kapitalizmus?

 1. Josef Švejk napsal:

  "Zabíjí nás kapitalizmus?"
  Pane Mane, vy se po 30ti letech zkušeností a hlubokých zážitcích ještě ptáte?

  • proud napsal:

   Hlavne se pta spatne,pravdou je,ze se zabijime sami,bezohlednosti,nezajmem,nejednotou.Je to o nas a zalezi na nas,bud budeme mit zajem a pomoci nasich nastroju(aktivni organizovana obcanska neposlusnost) to budeme ridit,nepujde li to normalnejsim zpusobem,nebo to nechame jinejm a budeme rizeni,zase je to jenom na nas.Jak socik,tak kapitalismus,korporativismus,fasismus,kdektery zrizeni a -ismus je porad jenom prace nas,lidi,nezalezi tedy na nem jak se budeme mit,ale zase jenom na nas.

   • proud napsal:

    Nicmene diky za tema roundup,to je jedna z veci ktera by nas mela opravdu hodne zajimat a navic se nas primo tejka!

 2. proud napsal:

  Ale je stejne zajimavy to sledovat,jak prichazeji nektery z nas prevleceny za -ismy a davaji nam nastroje na sebeniceni a my je bereme a pouzivame,misto abysme se ptali k cemu ze jsou dobry a ceho maji dosahnout a jestli to vubec chceme,vcetne onech vychcanejch nastroju co se nejdriv tvarej a pak nas nicej!

  • proud napsal:

   Nastroje jsou ruzny,treba penize,moc,cirkve,media,nabozenstvi,sekty,-ismy,dwtr/kob(to se teprve ukaze),strany,hnuti,neziskovky a prakticky kdeco co jde zneuzit tema kterejm davame moznost.Lek? Nedavat nastroje a moznosti nikomu,ale ponechat si nektery k rozhodovani pouze vsech,jiny uplne zrusit.Kazdej jedinec,nebo skupinka,hnuti a podobne,bude zakonite preferovat nejdriv sebe a s jidlem roste chut,tedy jak ne hned,tak pozdeji,za kazdou cenu.Jenom vsichni naraz se dokazou vzajemne korigovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!