O tohle bychom měli mít starost

kiss-my-ass-womens-premium-t-shirt

Seděl jsem včera v restauraci obchodu Ikea, popíjel pepsikolu, přikusoval k ní suchar a pozoroval cvrkot. U stolu přes uličku seděli tři mládenci ve věku 16 až 18 let, podle obsahu hovoru studenti, všichni tři v letních tričkách, opatřených anglickými nápisy, z nichž bych dva rád vypíchl. Jeden hlásal KISS MY ASS a druhý FUG AS YOU CAN. První tedy česky POLIB MI ZADEK a druhý SOULOŽ, CO TO DÁ. Což ovšem překládám do češtiny nejslušnější, poctivý a autentický překlad si každý jistě pořídí sám.

A říkal jsem si. V těch tričkách s těmi nápisy na hrudi chodí tihle hoši nepochybně i do školy. A bodejť by ne. Vždyť ta trička se prodávají v normální obchodní síti, není to žádné zboží prodávané pod pultem či pod rukou, tak proč by v nich nemohli chodit nejen do školy, ale třeba i do kostela, že ano? Takže je ta scéna, kterou teď před sebou vidím, reálná. Pedagog či pedagožka stojí před studentem, vyčítají mu např. jeho chování, či že nevypracoval domácí úkol jak měl, a on jim odpovídá tím, co má na hrudi: čili: POLIB MI ZADEK. K čemuž ke zvýšení dojmu může přidat i úsměšek, kterým svůj vzkaz nápisem na tričku pedagogovi vyjádřeným, ještě opentlí.

Jako bývalý kantor vám mohu sdělit jedno. Z popsané konfrontace pedagog žák musí – a to právě zásluhou onoho nápisu na studentově tričku – zcela zákonitě vyjít jako vítěz žák, a stejně zákonitě z něj jako poražený vychází onen kantor. Čili škola prohrává a vítězí sprostota.

A víte proč? Protože ten student i se svým vulgárním nápisem na tričku je dnes představitelem a snad i hrdinou soudobého společenského vývoje, pro který je znakem nejcharakterističtějším dosahování materiálního zisku za každou cenu. Lidem – a mládeži zvlášť – se boření starých morálních zásad a odsudků líbí, půvabné je pro ně to, co provokuje, takže se za zbožím, které těmto požadavkům vyhovuje, s chutí rozeběhne - a průmyslu pak už jen stačí tzv. držet prst na pulzu doby, vyrábět to, oč je zájem, a shrabovat zisky.

Jaký vliv má tohle vše na školu, na postavení kantorů v ní, na úroveň vzdělání národa (kdo za těchto okolností bude chtít být kantorem?), to všechno jsou věci na které současná společnost nebere a není ani ochotna brát ohled.

Ale že by snad ten ohled v zájmu zdravého vývoje svých občanů mít měla? A zařídit třeba, aby se zboží tak pochybného a provokativního charakteru nesmělo u nás prodávat?

Nesmysl, to byl zločin proti svobodě podnikání, na kterém stojí celý náš demokratický systém, rozeřvou se odezvou na tenhle váš nápad všechny hlásné trouby státu i pravicových politických stran, pak se odmlčí, chvíli si budou cosi šeptat, a pak se už s mnohem přívětivějším hlasem ozvou.

Ano jistě, zakázat, omezit a potlačit jisté věci by se u nás skutečně mohly, proč nakonec ne, že ano? Podívat se třeba na jisté internetové weby u nás. Všimnout si, jestli by jim neprospěl větší dohled? Jestli si moc nepouštějí pusu na špacír? Jestli si např. mohou dovolit zlehčovat úlohu našich vojenských misí v zahraničí a tím i úlohy NATO v naší politice? A na další a další předůležité věci je třeba dohlédnout.

A škola? Čert to spral. Ono to tam nějak dopadne. Ale pozor, ten internet z pozornosti vypustit nemůžeme. To ne.
10 Komentářů k O tohle bychom měli mít starost

 1. .lak napsal:

  Rozebírat konzum na dluh výběrových v rozvojové zemi za mrzké mzdy nebudu a "blahoslavení chudí duchem.
  Viz Nela Lísková / Proč se piráti dostali do pařlamentu.

 2. proud napsal:

  "Ale že by snad ten ohled v zájmu zdravého vývoje svých občanů mít měla? A zařídit třeba, aby se zboží tak pochybného a provokativního charakteru nesmělo u nás prodávat?"............urcite mela,to je spravne,ale zbytek je uplne spatne.Skola ma tu moc zarazit noseni veci,tedy i obleceni do skoly nevhodnejch,jen toho vyuzit.Ale co je hlavni,porad nekde ctu a posloucham o zakazech,prikazech a zakonech,ale hodne vzacne,spis uz vubec o vychove,jeste presneji o presvedceni,ke kterymu si dobre vychovanej clovek,nebo i jen proste "vychovavanej" clovek dojde sam,to je totiz onen kamen urazu a nejvetsi pruser,ona nevychova k nedovtipovani se,ona nevychova k robotizaci mozku a podvolovani se cizi vuli...............Proc bych mel prikazovat neco co je pri normalni vychove uplnou samozrejmosti??!

  • proud napsal:

   At si koupi kdo co chce,i nosi,ale kazdej je povinnej si zjistit jestli a jak s koupenym muze a ma zachazet!!! A o tom to je,ne o zakazech! V Americe si koupis i kanon kdyz na nej mas,ale nevystrelis si z nej,mozna na jedny,dvou strelnicich na takovej arzenal v cely Americe,ale nikdo ti to nezakaze,ovsem pri jakykoliv chybe si poneses plny nasledky ty konkretne!!! Koupit tedy muzes,ovsem s nakupem na sebe beres plnou zodpovednost za veci dalsi s nakupem spojeny.A to tady skoro nikdo ze stada neumi,protoze ovcan a protoze zakazy ktery obnasi hnani nesvepravnyho stada!!!

 3. Eschatolog napsal:

  trička jsou vskutku problem dnesni doby , ntp

 4. obycejnilide7 napsal:

  Proto si dnes seženu triko v "pracovních oděvech" bez nápisů, ale to je jinak dnes obecně problém! Všady v obchodech jsou trika i mikiny popsaný nějakou primitivní řečí (rozuměj angličtinou=jazyk primitivů) a rodiče nevím zda tuší co jejich synci a dcérenky nosí za "ozdoby".
  Pokud vzpomenu vždy se rodičové ptali před koupí toho trika co že to je za nápis a co to znamená, podle toho se triko mohlo nosit bud do školy anebo jen na zahradu či po venku, dnes je to rodičům asi jedno, tam bych hledal ten problém.
  Na stráž!!!

  • Tomi napsal:

   Neviem či vieš, akú pravdu máš s angličtinou. Jeden z jazykov ktoré najlepšie blokujú rodovú pamäť (DNA). Obdivujem ľudí s rodnou angličtinou, ktorí to dokázali prekonať.

 5. Tomi napsal:

  Byť tak učiteľ, tak ho vyzvem, aby dostál slov ktoré má na tričku. Aby sa vyzliekol pred triedou, nech mu ten zadok môžem pobozkať... Len by bol prúser, keby si ozaj stiahne nohavice. :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!