Přehled zpráv – RusVesna, RusNext 22.11.2018

sankcii_neft1; Ropa značky Brent včera večer podražila po předchozím propadu ceny o 2-3%.

2; Politický vězeň – Rus Mefedov umírá v ukrajinském vězení. Už čtyři roky se ruský občan nachází za mřížemi v různých věznicích Ukrajiny pro absurdní obvinění.

3; V Donbasu zahynul velitel rozvědky 8. samostatného horského útočného batalionu ukrajinské armády.

4; Nemilosrdně likvidovat separatisty. Šéf neonacistů z S14 obhajuje útoky na novináře na Ukrajině. Je přesvědčen, že případy, kdy ten či onen napadený člověk nevystupoval v roli novináře, byly dokázaným faktem.

5; Bělorusko a NATO proti NATO. NATO přikročilo k navyšování své vojenské přítomnosti u hranic Ruska.

6; Ve středu 21. listopadu zemřel ve věku 63 let náčelník GRU generál Igor Korobov.

7; Výsledky První pětiletky. Ve Velké Británii vyhodnotili následky ukrajinských reforem po vítězství Majdanu. Za jeden z mála „úspěchů“ prohlásili zvýšení cen plynu. Za „neúspěch prohlásili neustálé přeškolování a přezkušování policistů. Největší neúspěch Ukrajiny ale – asi ze zdvořilosti – přešli mlčením: pokračující válku a většinu populace pod hranicí bídy. I Petr Porošenko musel přiznat, že Ukrajina se stala nejchudší zemí v Evropě.

8; Má cenu bojovat? USA se rozhodly posoudit rizika jaderného úderu na svá města. Komise pro národní obrannou strategii amerického kongresu dospěla k neutěšeným závěrům.

9; Boje ve žhavých oblastech. Donbas si pod palbou připravuje svou legitimitu. V přestávkách mezi ostřelováním Republik umírají ukrajinští vojáci v důsledku výbuchů vlastních min.

10; Strašlivé tajemství ukrajinské hymny. Státní hymna – a zvláště její text – je vždy výrazem podstaty státnosti.

11; Ukrajina: Děsivý konec ve formátu nekonečných hrůz. Byla zveřejněna úvaha na téma Euroukrajina – poučení pro budoucí pokolení.

12; Byl nalezen záhadný zdroj energie pod ledem v Antarktidě. Může být příčinou tání ledovců.

13; Byly zveřejněny první záběry z pilotování čtyřky Su-57. Na záznamu je možné slyšet i rozhovory pilotů.

14; Kaviár a drahý koňak. Ilja Kiva vyprávěl, jak Porošenko prožíval dobu na euromajdanu během masových protestů na podzim 2013 a v zimě 2014.

15; Gazprom už určil trasu „Tureckého proudu. Východní Evropa potvrdila trasu plynovodu.

16; Zařízení podniků Roskosmosu už zastaralo, říká Rogozin. Ale i v takovém stavu je kosmické odvětví schopno řešit své problémy, prohlásil šéf Roskosmosu.

17; V Rusku se objevila nová živelná pohroma, píše německý tisk. Německý list Süddeutsche Zeitung píše, že oblast rozšíření pohromy zaujímá více než milion hektarů. Řeč je o nekontrolovatelném šíření agresivního invazního rostlinného druhu – bolševníku velkolepého.

18; Policie zaútočila na Najema v den výročí Majdanu u Domu odborů. Jde o bratra protagonisty Majdanu Masiho Najema.

19; Velká Británie přiznala, že vede válku proti každému občanovi Ruska. Zatím snad jen informační.

20; Bombardovala nás Ukrajina. A já o tom budu svědčit před Posledním soudem, říká představený Svjatogorské Lavry metropolita Arsenij. Bylo zveřejněno velmi zajímavé interview metropolity o Strelkovovi, Porošenkovi, Turčinovovi a Janukovičových pokladech ukrytých v klášterních jeskyních.

21; Výzvědná letadla USA kroužila u ruských základen v Sýrii. Američany nesmírně zajímá letecká základna Hmeimim a zásobovací základna flotily v Tartusu.

22; Nezávislé benzinové pumpy mohou začít zavírat kvůli ztrátám. Nezávislé benzinky potřebují marži aspoň tři rubly na litru. Jinak budou pracovat ze ztrátou a budou nuceny zavřít.

23; V NATO vymysleli ohavný název pro ruský „Burevestnik“. Nejnovější mezikontinentální raketa s jaderným pohonem dostala kódové označení v rámci klasifikace NATO: SSC–X-9 Skyfall.

24; Třiapadesát statečných. Okraj Doněcka už pátý rok přežívá na palebné linii fronty. Obyvatelé Spartaku informovali, proč nechtějí opustit frontovou linii.

25; Ceny některých potravin porostou v Rusku rychleji než inflace. V roce 2019 mohou sociálně významné druhy zboží zdražovat rychleji než inflace.

26; U Krymu se potopila loď převážející obilí. K mimořádné situaci došlo u mysu Chroni na sever od Kerče.

27; Ukrajinská armáda zahájila palbu na okraje Gorlovky. Přicházejí informace o vznikajících škodách v obci Golmovskij.

28; Státní duma prodloužila „zmrazení“ důchodů do roku 2021. Státní duma v třetím a posledním čtení prodloužila zmrazení spořící části důchodu do roku 2021. Opatření umožní snížit transfery z federálního rozpočtu do státního penzijního fondu o více než 609 miliard rublů.

29; Ruský dopravní inspektorát chce zařadit část léků k alkoholu a drogám. V úřadě také navrhují zavedení povinného krevního testu pro řidiče, kterým se vrací řidičský průkaz po vypršení lhůty odebrání.

30; Grojsman informoval, kdy se Ukrajina vzdá dovozového plynu. Chceme se stát plynovou velmocí. A my to dokážeme. Ukrajina je schopná si vybudovat v oblasti spotřeby plynu soběstačnost.

31; Poslanec Geraščenko si udělal nevkusnou a cynickou legraci ze smrti šéfa ruské GRU. Před ním si podobné provokační narážky na smrt generálplukovníky Igora Korobova dovolili britští novináři. Náčelník GRU prý byl obětí nezdařeného pokusu s Novičkem.

32; Obyvatelé Kalifornie nebyli informováni o blížících se smrtících požárech, „aby nevznikla panika“.Připomeňme, že nyní je počet zemřelých 83 a nezvěstní se počítají na stovky.

33; Vypíchli mu oči. Ohavné podrobnosti z vraždy účastníka ATO v Dněpropetrovsku. Jednačtyřicetiletého vojáka ukrajinské armády zavraždili cestou do jeho rodné vesnice.

34; Ukrajinští vojáci nechali zabité spolubojovníky u linie dotyku. Těla tam ležela tři dny, aby výsadkářům nekazila oslavy svátku.

35; Trasa železnice ke Krymskému mostu bude přesunuta kvůli objevenému starověkému městu. Trasa povede zhruba 700 až 900 metrů jižněji než bylo původně plánováno. Práce na novém projektu mohou zabrat zhruba šest měsíců.

36; V Chersonské oblasti vykradli veřejnou kancelář Bloku Petra Porošenka. Zloděje nezastavil ani fakt, že budova, ve které kancelář je umístěna, stojí vedle budov prokuratury, SBU a národní policie.

37; Motory Suchoj Superjet praskají kvůli francouzským součástkám. Motory mají bezchybně fungovat do generální opravy 7,5 až 8 tisíc hodin, ale problémy začínají už po dvou až čtyřech tisících nalétaných hodin.

38; Spojení sítě Vodafon na území Doněcké republiky bylo obnoveno, hlásí ministerstvo spojů. Kromě toho byla provedena modernizace sítě Fénix v Dokučajevsku a přilehlých obcích.

39; V Zakarpatsku hodili do domu se spícími dětmi granát. K mimořádné události došlo ve dvoře soukromého domu bývalé manželky místního aktivisty – patriota.

40; Bylo odhaleno tajemství vojenských vrtulníků nad Kremlem. Dnes celá řada médií informovala o dvou vojenských vrtulnících, které vzlétly z areálu Kremlu a proletěly nad centrem Moskvy. Patrně se jednalo o filmové natáčení filmové scény.

41; Jdou po nich důsledně. Zachar Prilepin komentoval zadržení rappera Huskyho. Jde jednoho ze dvou či tří rapperů, kteří žili v Donbasu nebo tam alespoň jezdili.

42; Zakousl se mu do „riti“. V Košicích na Slovensku policejní pes zadržel hledané Ukrajince, kteří jej napadli. Jednoho ze zraněných čeká dlouhé léčení. Ukrajinci byli ve slovenském městě zadrženi kvůli pašování cigaret. Oba muži převzali zásilku z vagónů směřujících do košických železáren.

43; Porošenko žádá Nejvyšší radu, aby neprodleně potvrdila směřování země do EU a NATO. Porošenko se obrátil na Nejvyšší radu s výzvou neprodleně projednat návrh změn v ukrajinské ústavě.

44; Albánská pravoslavná církev tvrdě komentovala iniciativu Konstantinopole ohledně Ukrajiny. Na Ukrajině tak vzniklo nebezpečí rozkolu mezi věřícími, což by se stalo bolestivým úderem pro důvěru k pravoslaví.

45; Rusko má plán tranzitu plynu přes Ukrajinu i po roce 2019, říká Lavrov. Moskva nemá v úmyslu přerušovat tranzit plynu přes Ukrajinu ani o roce 2019.

46; Gryzlov komentoval jmenování bývalého ukrajinského ministra obrany Jevgenije Marčuka do kontaktní skupiny pro Donbas místo Kučmy. Gryzlov doufá , že jmenování dodá nový impuls práci skupiny. Dlouholetá práce v podskupině pro bezpečnost je k tomu nadějným předpokladem.

47; FSB v říjnu odvrátila několik útoků na ruské školy.

48; Byla zveřejněna cena opravy Admirála Kuzněcova. Po havárii s plovoucím dokem bylo na těžkém letadlovém křižníku Admiral Kuzněcov objeveno 52 poškozených míst.

49; Ukrajina mění ústavu. Bude do ní zahrnuto směřování země do EU a NATO. Návrh zákona vylučuje z Ústavy možnosti pronajímání vojenských základen na Ukrajině ze strany státu.

50; Velký konvoj ruského ministerstva pro mimořádné situace dorazil na Donbas. Už 83. konvoj s humanitární pomocí dorazil do Doněcka 22. listopadu.

51; Ukrajinský velvyslanec odpověděl německému ministerstvu zahraničí na požadavek uzavřít stránku Mirotvorec. Velvyslanec ujišťuje, že Kyjev pozorně vzal na vědomí prosbu Berlína, ale „Mirotvorec je čistě soukromá stránka a právní možnosti ovlivnit její fungování jsou omezené“.

52; Jsou tam krutí lidé, Trump povolil vojákům střílet po karavaně migrantů, pokud to bude nutné.

53; Na Západě nejsou všichni nadšení z vytrvalosti Ukrajiny v integraci do EU a NATO, říká Porošenko. Ale copak nás, Ukrajince, může něco takového zastavit?

54; Sberbanka se stala opět nejdražší společností v Rusku.

55; Putin předehnal Trumpa v míře důvěry. Italský institut Miltona Friedmana analyzoval veřejné mínění o světových lídrech. Liberální politici jsou ceněni spíše v zahraničí a méně u svých voličů. U konzervativních je to naopak.

56; V Radě federace informovali o odpovědi na rozmístění amerických raket u hranic Ruska. Od svého odstoupení od smlouvy o raketách si Washington slibuje jednostranné výhody ve vojenské sféře.

57; Porošenko v souvislosti se zakotvením euroatlantického směřování Ukrajiny v Ústavě oznámil definitivní rozloučení s Ruskem.

58; Rubl se odpoutal od ropy. Rubl se postupně zbavuje závislosti na ropě, což vyhovuje především hedgeovým fondům skupujícím obligace rozvíjejících se zemí.

59; Byla zveřejněna největší hrozba pro EU. Právní stát a liberální demokracie jsou ohroženy populistickými politiky, kteří dnes už zaujímají v Evropské unie i ty nejvyšší pozice, prohlásil, ve čtvrtek viceprezident Evropské komise a bývalý finský premiér Jyrki Tapani Katainen.

60; Na ruském ministerstvu zahraničí informovali o možnosti vytvoření vojenské základny u Azovského moře. Karasin zdůraznil, že se Moskva nechystá uzavírat Kerčsko-Jenikalský kanál.

61; Ve Velké Británii bylo uvězněno štěně, které pokousalo policistu. Tisícovka lidé požaduje propuštění psa a označuje policisty za bezcitné.

62; Byl zadržen bývalý šéf CSKA plukovník Baryšev. Je obviňován z přijetí úplatku v obzvláště velké výši.

63; Originální odpověď. Trump označil viníka vraždy saúdského novináře. Americký prezident odpověděl na otázku, koho je potřeba potrestat za vraždu Chášukdžího. Vinen je celý svět, který je krutým místem…

64; Šokující čísla: Jak Ukrajinci platili za plyn před Majdanem a po něm? Bývalý prezident Ukrajiny Nikolaj Azarov navrhl srovnání tarifů na plyn pro obyvatelstvo za Janukoviče a v současné době. Měsíční platba za plyn za Janukoviče byla 97,93 hřiven při minimálním důchodu 894 hřiven. Cena tisíce kubických metrů plynu byla 725 hřiven. Nyní za premiéra Grojsmana za stejný objem plynu spotřebitel zaplatí 1154,1 hřiven při minimálním důchodu 1.435 hřiven. Cena jednoho tisíce kubických metrů činí 8.548,9 hřiven. Cena plynu tedy vzrostla na dvanáctinásobek. A za tohle jste skákali na Majdanu?

65; Rusko rychle přezbrojuje. Ruská federace byla zařazena mezi tři vojensky nejsilnější země světa. USA jsou na prvním místě, Čína na třetím.

66; CIA disponuje videem, na kterém princ Saúdské Arábie přikazuje, aby byl novinář Chášukdží přinucen mlčet.

67; Porošenko: Bez Ruska jsme se stali silnějšími a přešli jsme k exportu vysoce rentabilní produkce. Podle ukrajinského prezidenta se Ukrajina ztrátou ruského trhu stala silnější.

68; Ukrajinské ozbrojené síly vrátily do výzbroje techniku z Afghánské války.

69; Velký kartografický servis OpenStreetMap vyňal Krymský poloostrov z Ukrajiny a ve vysvětlivce se poukazuje na to, že je poloostrov administrativní součástí Ruska.

70; Sarkozy neočekávaně přijel do Ruska a informoval o svém přátelství s Putinem. Během svého úřadování v prezidentské funkci často jezdil do Ruska a setkával se s Vladimirem Putinem.

71; Gazeta Wyborcza: Polsko odpoví na ruskou hrozbu novou divizí. Podle názoru polské opozice je rozhodnutí o vytvoření další divize jen propagandistický tah, navíc v rozporu se zákonem.

72; Lavrov: Rusko je rukojmím hádek mezi americkou elitou. Podle jeho slov zacyklenost amerických sankcí nabyla paranoidní charakter.

73; Směnárníky chtějí úplně zlikvidovat. Výbor Státní dumy pro finanční trhy schválil návrh na zákaz umisťovat údaje o kursech měn na informačních tabulích na ulicích.

74; Vojáci Doněcké republiky nebudou bránit v evakuaci těl zabitých ukrajinských diverzantů.

75; V Polsku ve věku 110 let zemřela jeptiška Cecylia Roszak, která zachránila židy před nacisty. Byla považována za nejstarší jeptišku na světě.

76; Koncentrace oxidu uhličitého v zemské atmosféře dosáhla rekordu, hlásí zpráva Světové meteorologické organizace OSN.

77; Paříž uvalila sankce pro 18 Arabům kvůli vraždě Chášukdžího.

78; Obyvatelé Chersonu se vzbouřili proti neznámým technologiím v mikrobusech veřejné dopravy. Nelíbí se ani rozhodnutí vedení města stanovit cenu jízdného na 6 hřiven.

79; Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo NATO z podvodu světového měřítka. Vedení NATO uvedlo v omyl nejen Sovětský svaz, ale i celé světové společenství, když pokračovalo v rozšiřování Aliance na východ navzdory dohodám s Moskvou.

80; Prezident Putin opravil studenta, který vyslovil ve slově zajištění (obespečenije) s chybným přízvukem. Většina slovníků uvádí jako správný přízvuk na třetí slabice, přízvuk na čtvrté slabice má charakter nepříliš rozšířené, tudíž nekodifikované varianty.

81; Úřadujícím šéfem GRU byl jmenován Igor Kosťukov. K jeho jmenování došlo už za trvání nemoci dosavadního šéfa.

Zdroj: http://rusnext.ru/newshttp://rusvesna.su/news
2 Komentářů k Přehled zpráv – RusVesna, RusNext 22.11.2018

 1. Paw napsal:

  Vsadil bych se ze v Kremlu sedi parta ,sem a tam nekdo zvedne telefon a rozkaze; Zavri potrubi s plynem. Zase neplatej. A
  premysli jak odmenit Porosenka /Sorose a spol/,za jeho obrovske usili zniceni Ukrajiny ve prospech rusu..
  Kazdy mesic take musi behat a ponizene zebrat neustale o penize v miliardach.
  To pracuje na zapade , kdy se lide ptaji , proc ty nekonecne miliardy porad jdou na fasisticky rezim , kdy my mame stezi co do huby..

 2. John_Pitralon napsal:

  „Generální ředitel státního podniku Roskosmos Dmitrij Rogozin navrhl, aby bylo prověřeno, jestli byli Američané na Měsíci. Hovořil o tom během své návštěvy společnosti Ruské kosmické systémy společně s moldavským prezidentem Igorem Dodonem.“ https://cz.sputniknews.com/svet/201811248547402-Roskosmos-Americane-Mesic-pristani/

  „Apollo 11 press conference (mic left on)“ https://www.youtube.com/watch?v=79NuT-eOZOM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!