První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA/NATO

05Rádi bychom vás informovali o uskutečnění První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA/NATO, která se konala ve dnech 16. - 18. listopadu 2018 v irském Dublinu, na jejíž uskutečnění se podílelo také České mírové hnutí. Na této významné akci bylo přítomno takřka 300 účastníků z 35 zemí světa. Vedle dalších řečníků na ní vystoupil předseda Českého mírového hnutí Milan Krajča. Konferenci také krátce pozdravil český poslanec Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček. Kromě delegace Českého mírového hnutí se z České republiky jednání zúčastnil také zástupce iniciativy Ne základnám.

Tiskové prohlášení

První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA/NATO

První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA/NATO proběhla 16.-18. listopadu 2018 v Liberty Hall v irském Dublinu. Na konferenci bylo přítomno téměř 300 účastníků z více než 35 zemí z celého světa. Na konferenci promluvili řečníci zastupující země ze všech kontinentů, včetně Kuby, Argentiny, Brazílie, Kolumbie, Spojených států, Itálie, Německa, Portugalska, Řecka, Kypru, Turecka, Polska, Spojeného království, Irské republiky, České republiky, Izraele, Palestiny, Keni, Demokratické republiky Kongo, Japonska a Austrálie.

Tato konference byla prvním organizovaným úsilím nově zahájené Globální kampaně proti vojenským základnám USA a NATO, tvořené více než třiceti pěti mírových, právních a ekologických organizací a podporované více než sedmi sty dalších organizací a aktivistů z celého světa. Na tuto mezinárodní konferenci nás společně přivedl souhlas se zásadami, načrtnutými ve společném prohlášení Globální kampaně, jež účastníci konference odsouhlasili.

Účastníci konference vyslechli - a sdíleli se zástupci organizací a hnutí, bojujících po celém světě za zrušení zahraničních vojenských základen - fakta o agresích, intervencích, úmrtích, ničení a poškozování zdraví a životního prostředí, jež způsobily vojenské základny celému lidstvu vedle hrozeb a porušování svrchovanosti „hostitelských“ zemí.

Účastníci a organizátoři konference zásadně souhlasili, že nejen odmítají všechny vojenské základny, ale považují téměř tisícovku vojenských základen USA a NATO, zřízených po celém světě a představujících hlavní pilíře globální imperialistické nadvlády USA, států NATO a Evropské unie, za největší ohrožení míru a lidstva, ale také že musí být všechny zavřeny. Vojenské základny států NATO jsou vojenským vyjádřením imperialistického zasahování do života svrchovaných zemí ve jménu dominantních, finančních, politických a vojenských zájmů kvůli kontrole nad energetickými zdroji, dopravními trasami, trhy a sférami vlivu, s jasným porušováním mezinárodního práva a Charty OSN.

Účastníci konference vyzývají organizace a hnutí, jež souhlasí s výše uvedeným, aby úzce a koordinovaně spolupracovaly v rámci Globální kampaně na organizování a mobilizování veřejnosti celého světa proti vojenským základnám USA a NATO.

Spolu výzvou k uzavření vojenských základen USA a NATO jsme přesvědčeni, že uzavření základen a vojenských zařízení v určitých zemích a oblastech vyžaduje zvláštní pozornost mezinárodního hnutí. Patří sem například americká základna Guantanámo na Kubě, základny USA na Okinawě a v Jižní Korei, v německém Rammsteinu, v Srbsku a staré i nové základny USA a NATO v Řecku a na Kypru, zřízení nového Afrického velitelství USA s přidruženými vojenskými základnami v Africe, četné základny NATO v Itálii a Skandinávii, letiště Shannon v Irsku, používané jako vojenská základna USA a NATO, a nově zřízené základny Spojených států, Francie a jejich spojenců na syrském území a kolem něj.

K pokračování naší společné globální kampaně v solidaritě se spravedlivou věcí národů v boji proti zahraničním vojenským agresím, okupacím a zasahování do jejich vnitřních záležitostí a proti ničivým dopadům činnosti těchto základen na životní prostředí a zdraví, účastníci souhlasili s doporučením a podporou koordinovaných akcí a iniciativ v příštím roce, jež posílí globální hnutí a rozšíří činnost a spolupráci a posunou je kupředu.

Konference podporuje globální masové mobilizace proti Summitu k 70. výročí NATO, pořádanému 4. dubna 2019 ve Washingtonu DC, a související protesty v členských zemích NATO i jinde ve světě, jako další krok k tomuto cíli.

Deklarujeme solidaritu s desítky let trvajícími snahami kubánského lidu o navrácení území Guantanáma, nezákonně okupovaného Spojenými státy, a vyhlašujeme podporu 6. mezinárodnímu semináři za mír a zrušení zahraničních vojenských základen, organizovanému sdružením Kubánským hnutím za mír a suverenitu národů 4.-6. května 2019 v Guantanámu na Kubě.

Účastníci vyjadřují nejsrdečnější díky a vděk irskému Spojenectví za míru a neutrality za velkorysou pohostinnost a podporu při uspořádání této historické konference.

Přijato účastníky První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA/NATO

18. listopad 2018

Dublin, Irsko

České mírové hnutí12 Komentářů k První mezinárodní konference proti vojenským základnám USA/NATO

 1. HVzV? napsal:

  VI PAN ,PAN KRAJČA,ŽE JEHO HESLO S LIDMI PRO LIDI

  neni plněno a Halo noviny si nevšimaji Národniho programu voličů,který se vyznačuje tvrdym bojem za mir na př v článku 8 kde stoji

  NE NATO? VŮBEC NE! CO BUDE POTOM?

  Co tak pane přecedo prosazovat udělat NATO pro ČR zbytečným!
  Je vám jasné kolik by se ušetřilo miliard a můžeme se mit jako ve Švýcarsku?

  NENI TO TO PRAVÉ OŘECHOVÉ?CO VY NATO?

 2. klubka napsal:

  Prosim autora o info,ci tam bol zastupca Slovenska?Dakujem

  • Jan Kowak napsal:

   Klub-ko Zmijí.. na slowači má HzDS KRTka & nejmuje se alias
   Mrož - ale o.i. je wzpurnej : o

   Tomáš Marný
   ps : Oude .. to to ssem newěděl , že TU MAŽEŠ KOMENTY ???

   2 ps : minu-les mě ta-ky jeden až 2 smazal : //

   Michala

 3. proud napsal:

  Konferenci vitam,nasi ucast chvalim,ale rozepis se admine,jestli ti vsichni taky aktivne spolupracujou mezi sebou a je pokryty cely systemovy spektrum,nebo jde o sice chvalyhodny aktivity,ale takzvane "ostrovni",od zbytku oddeleny,coz znamena ze se v celym spektru spolecne nepracuje,kazdej sice na tom svym,ale podle ostatnich a "jednotne" nikoliv? Existuje nejaky koordinacni centrum, za tim ucelem a pro budoucnost obecne, vubec?

  • Ruda napsal:

   Dávám novou zprávu ze Sýrie.Včera opět teroristé režimů USA a zemí NATO napadli ve velkém město Aleppo chemickými zbraněmi a plynným chlorem.Je velice mnoho lidí postižených tímto barbarským útokem.
   --https://dimpenews.com/2018/11/24/

 4. Rocco napsal:

  Vlastenecké strany s důsledným odmítáním členství ČR v NATO mají voličskou podporu 0,0 nic. SPD lavíruje. Takže jediný závěr z toho je tento:
  Lidé v ČR si v drtivé většině přejí být ovládáni a vykořisťováni Židy, přejí si být v NATO, přejí si odvádět stále větší částky ze svých daní na vojenské invaze tohoto agresivního paktu, lidé si přejí více mrtvých… anebo jim je to úplně jedno. A co Češi chtějí, to také dostali.

 5. Rocco napsal:

  Fort Trump. Polský prezident lobboval v Bílém domě za americkou základnu (19. září 2018)

  Spojené státy zvažují žádost Polska o trvalou americkou vojenskou přítomnost v zemi, prohlásil v úterý Donald Trump po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

  „Polsko je ochotné poskytnout velice významný finanční příspěvek Spojeným státům, aby do Polska přišly a byly tam přítomny,“ řekl Trump.

  Varšava jako příspěvek k trvalému rozmístění amerických vojáků z tankové divize nabídla Washingtonu 2 miliardy dolarů (44 miliard korun).

  https://zpravy.idnes.cz/polsko-usa-amerika-fort-trump-zakladna-dyb-/zahranicni.aspx?c=A180919_091119_zahranicni_aha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!