Přehled zpráv – RusVesna, RusNext 5.1.2019

angela_merkel_11; Za „západními“ či „evropskými“ hodnotami západní politici skrývají svou politickou bezmoc, píše Telepolis. Ve svých novoročních prohlášeních hovořili evropští lídři o důležitosti západních hodnot, ale předvedli jen totální nedostatek sebekritiky.

2; Jaký je obsah pojmu „Ruský svět“? Ruský svět je něco jako předtucha či předzvěst. Ruský svět je úžasná studnice, nevyčerpatelný zdroj toho nejdůležitějšího, co potřebuje každý, kdo přemýšlí o budoucnosti.

3; Jak shrnout rok 2018? Uplynulý rok je možné s jistotou nazvat rokem strategické geoekonomické pauzy.

4; Proč v Kyjevě vykřikují o svém úmyslu znovu vyslat do Kerčského průlivu vojenská plavidla? Ukrajina pošle do Kerčského průlivu vojenská plavidla, na jejichž palubách se budou nacházet mezinárodní pozorovatelé. Rusko opakuje stále totéž: Pokud budou dodržena mezinárodně platná pravidla a zákony, proplutí nikdo nebude bránit.

5; Putinův „Světový hladomor“. Západní scénář apokalypsy na rok 2019. Vidění západních oponentů a konkurentů Ruska pro letošní rok vypadá mírně řečeno pesimisticky. A místy dokonce apokalypticky.

6; Piráti zajali ruské námořníky. Na palubě plavidla se nacházelo 24 členů posádky, z toho dvacet občanů Ruska, čtyři Ukrajinci a dva Gruzínci.

7; USA v Sýrii: Američané se před svým odchodem snaží alespoň ještě pořádně zasmradit. Dramatické události v Syrském Kurdistánu vstoupily do své kulminační fáze.

8; „Majdan a problémy Ukrajiny – pět let poté“. Pokus nahlédnout do mozků „uvědomělých“ Ukrajinců (pokud je něco takového vůbec ještě možné) ukazuje, že velká většina tehdejších účastníků a sympatizantů už ví nebo přinejmenším tuší, že byli podvedeni, ale jen mizivé procento je schopno se s tím vnitřně vyrovnat, natož to veřejně přiznat.

9; Nazývejme věci pravým jménem. Jak hodnotit oslavy 110. výročí narození Stěpana Bandery, kterému jeho nacističtí spojenci říkali „Popel“, což v němčině znamená „skřet“ nebo „nosní hlen“? Rusové, Bělorusové, židé, Poláci, ale také Rusíni, Slováci a Češi s historickou pamětí mají tuto osobu právem zařazenu jako válečného zločince.

10; Sýrie: Nad hlavní údernou silou koalice USA visí hrozba totálního zničení. Vojska USA odcházejí a situace v Sýrii se prudce změní.

11; Izoluje se Západ od Ruska pomoci rušiček? Už to bude skoro pět let, co Rusko žije v podmínkách sankčního tlaku.

12; Ruská armáda v Doněcké republice? Ani stopa po něčem podobném. V centru Doněcka pohovořil zajatý ukrajinský voják s obyvatelem Oděsy zachráněným ze spárů SBU. Oba muži spolu hovořili na Puškinově bulváru ve Vorošilovském obvodě Doněcka.

13; Jaký bude rok 2019 pro ruský sport? Znovu se objeví téma dopingu, bez něhož se koncem února v rakouském Seefeldu očekává ruská tsunami. V Krasnojarsku začne v Krasnojarsku 29. zimní Univerziáda.

14; Krym: Stovky lidí strávily noc ve sněhovém zajetí na náhorní plošině Ai-Petri. Na likvidaci následků sesuvu laviny se podíleli záchranáři, cestáři i vojáci.

15; Zemřel národní umělec Ivan Bortnik. Nejvíce si jej diváci pamatují v roli bandity Promokašky ve filmu Stanislava Govoruchina „Místo setkání nelze měnit“ z roku 1979.

16; Hackeři zveřejnili zprávy Britů z Integrity Initiative o práci RT a Sputniku. V dokumentech se píše o zpravodajském zpracování incidentu v Salisbury, o situaci v zemích bývalého SSSR a situaci na Blízkém Východě, zvláště v Sýrii.

17; Byly zveřejněny podrobnosti z nelidského zavraždění tureckých studentek v ukrajinském Charkově. Předpokládaný pachatel (bývalý snoubenec jedné z nich) stačil uprchnout do Turecka.

18; Dvaasedmdesátiletý Rus byl uvězněn na ostrově v Tichém oceánu na žádost FBI. Podle informací amerických úřadů Makarenko nezákonně vyvážel z USA do Ruska vojenskou techniku.

19; Nastává okamžik kulminace, prohlásil japonský premiér o rozhovorech s Ruskem. Připomeňme, že v druhé polovině ledna má Šinzó Abe navštívit Rusko a setkat se s Vladimirem Putinem.

20; Lžipatriarcha Jepifanij informoval, kdy a kde ukáže „tomos“ (oficiální písemné potvrzení o získání autokefalie).

21; Stav kojence zachráněného ze sutin zříceného domu v Magnitogorsku se zlepšuje. Lékařům Akutní dětské chirurgie a traumatologie se podařilo chlapce převést na samostatné dýchání.

22; NASA odložila Rogozinovu návštěvu USA. V Roskosmosu čekají na oficiální vysvětlení postoje americké strany.

23; Moskevské letiště Šeremeťjevo bylo označeno za nejpřesnější a nejdochvilnější na světě. Ruská letecká společnost se mimoto dostala do dvacítky nejpřesnějších leteckých dopravců na světě.

24; Porošenko a Jepifanij odletěli pro „tomos“ do Turecka. Prezident Ukrajiny „otvírá novou éru historie světového pravoslaví“. Tak na Ukrajině vypadá odluka státu a církve zakotvená v Ústavě.

25; Patriarcha Bartoloměj podepsal „tomos“ pro Ukrajinu.

26; Jatka v bowling baru v USA. Na místě jsou mrtví a zranění, Objekt byl vyklizen, pachatel utekl a skrývá se. Policie po něm pátrá.

27; Přerušení železničního spojení s Ruskem je nevyhnutelné, říká ukrajinský ministr Omeljan. Tak či onak jednou bude přerušeno, ať už rozhodnutím vlády nebo kvůli tomu, že tím směrem nebude nikdo jezdit.

28; V Británii našli experta pro jedy dávno před případem Skripalových, odhalili hackeři skupiny Anonymous. Už několik let před Skripalovic případem probíhala jednání o nutnosti nějaké „katastrofy“, aby byl dán impuls k posílení britské obranyschopnosti. Vypovězení většiny ruských diplomatů nejen z Velké Británie, ale i z jiných zemí, bylo dohodnuto a naplánováno dávno předtím, než došlo k otravě Sergeje Skripala.

29; V Rusku skončily testy nové pistole pro armádu, která nahradí Makarova. Nová 9 mm pistole, která dostala velmi vysoké hodnocení, se bude jmenovat „Udav“, v překladu „Hroznýš“.

30; Je to papír, který nemá kanonickou sílu, říká o „tomosu“ o autokefalii pro ukrajinské rozkolníky Ruská pravoslavná církev.

31; Sofistikované zločiny a dlouhé soudní spory. Byly zveřejněny detaily vydání bývalého ministra financí Moskevské oblasti Kuzněcova z Francie.

32; Dva turisté zahynuli v Soči v důsledku pádu laviny.

33; Trump pohrozil zavedením Výjimečného stavu v USA. Mohu to udělat, pokud budu chtít, prohlásil lakonicky.

34; Byla zveřejněna možná příčina otravy dětí v Moskevské oblasti. Rotavirová infekce se mohla stát příčinou otravy dětí v rekreačním středisku ve městě Istra (35 tisíc obyvatel) nedaleko Moskvy.

35; Ukrajinští ozbrojenci po sobě vzájemně stříleli u Avdějevky. V okolí Doněcka bylo zaregistrováno největší množství případů porušení režimu přerušení palby.

36; Protesty „Žlutých vest“ ve Francii pokračují i v novém roce. Celkově trvají již osmý týden. Hlavním heslem je požadavek Macronova odstoupení.

37; Mimořádné prohlášení Armády Doněcké republiky o krvavém fiasku přípravy průlomu ze strany ukrajinské armády. Ukrajinské okupační velení pokračuje v pokusech o provokace vůči Doněcké republice.

38; Byl zveřejněn plný text „tomosu“ (písemná podoba autokefalie). V textu se objevuje i Porošenkovo jméno.

39; Je zisk autokefalie Ukrajinou porážkou „ruského světa“? Tomos ještě není konec. To, jestli si ekumenický patriarcha sáhl rukou do smrduté stoky, je jeho problém. Když si navlékáme na krk řetízek s křížkem, nejde o ozdobu, nýbrž o symbol sdílení Ježíšovy Křížové cesty.

40; Bitka v Moskvě: Občané Číny se poprali s Afghánci. Došlo ke zraněním. Ani znalost bojového sportu kung-fu příliš nepomohla při značné početní převaze útočníků. Zhruba patnáct Afghánců stálo proti pěti Číňanům. Příčinou sporu na vysokoškolské koleji byla nedohoda o rozdělení lůžek s nočními stolky.

41; Zákeřný podvod. Znalci církevního práva jsou zděšeni obsahem Tomosu. Dokument nemá nic společného se skutečnou autokefalií. Spíše snaha podřídit struktury Moskevského patriarchátu na Ukrajině Konstantinopolu.

42; Jakov Kedmi: Lavrov zatloukl poslední hřebíček do víka rakve amerických sankcí. Sankce, které měly změnit politiku Ruska pomocí ekonomického tlaku, zemi prakticky neuškodily.

43; Poslankyně Nejvyšší rady Irina Geraščenko: Další stanicí po „tomosu“ už je NATO a EU: Bez „tomosu nás do EU nepustí“. Ona tomu snad doopravdy věří…

44; V USA žena, která se deset let nachází v kómatu, porodila dítě. Policie města Phoenix zahájila vyšetřování evidentního znásilnění bezmocné ženy.

45; Parubij předloží do Nejvyšší rady návrh zákona o právní proceduře přechodu farností Moskevského patriarchátu do rozkolnické Pravoslavné církve Ukrajiny.

46; Timošenková v záchvatu rusofobie pochválila Porošenka za jeho roli při církevním rozkolu.

47; Ceremoniálu poskytnutí autokefalie se účastnil i kriminální boss gruzínského původu z Dněpropetrovska Alexandr Petrovskij-Nalekrešvili.

48; Rozvědka Luganské republiky odhalila palebné pozice ukrajinské armády na linii dotyku. Ukrajinští ozbrojenci bez ohledu na vánoční příměří pokračují v upevňování svých pozic na linii dotyku.

49; Ukrajinská armáda vydávala fotografie stažené z internetu za důkazy likvidace ruského dronu. Ukrajinská strana nadále šíří lživé zprávy o „ruské agresi“ v Donbasu.

50; V Porošenkově původním působišti, ukrajinském městě Vinnica demontovali kupoli s křížem z chrámu Ukrajinské pravoslavné církve v souvislosti se zákazem provádět bohoslužby.

51; V Kazani byly zahájeny letové zkoušky létající laboratoře Tu-214LMK.

52; Porošenko vyznamenal Ekumenického patriarchu Bartoloměje Řádem „Za zásluhy“ I. stupně. Patrně za „Rozkol I. stupně“…

53; Rospotrebnadzor navrhl zákonodárcům, aby ochránili genom Rusů. Úřad připravil návrh zákona, který předpokládá ochranu informací o člověku získanou z jeho biomateriálu.

54; Nejvyšší soud Doněcké republiky uznal za extremistické 56 organizací, materiálů a knih. Mezi nimi i Svědky Jehovovy, Ústřední duchovní správu muslimů – tzv. Donbaský muftiát a mezinárodní organizaci „Krev a čest“ (Blood and Honour).

55; Rusko bylo označeno za jednu z nepracovitějších zemí Evropy. Rusové mají v Evropě jeden z nejdelších pracovních týdnů i jeden z nejvyšších počtů hodin odpracovaných za rok.

56; Ruské ministerstvo zahraničí varovalo občany před nebezpečím zahraničních cest kvůli odporné praxi Spojených států nechávat ruské občany zatýkat v zahraničí a vydávat do Washingtonu.

57; NASA odmítá změnit nacistický název asteroidu „Ultima Thule“. Jde o termín, který nacisté používali jako název místa původu čistokrevných árijců.

58; Je to nebezpečné. Americký kongres zakáže Trumpovi přátelit se s Putinem. Nedávno Putin ve svém blahopřání Trumpovi zdůraznil, že rusko-americké vztahy jsou velmi důležitým faktorem zajištění strategické stability a mezinárodní bezpečnosti.

59; Porošenko garantoval náboženskou svobodu všech věřících na Ukrajině a poděkoval Ukrajincům, kteří se modlili a vytvoření rozkolnické Pravoslavné církve Ukrajiny.

60; Patriarcha Bartoloměj se definitivně odtrhl od světového pravoslaví, říká Ruská pravoslavná církev. Poskytnutí „tomosu autokefalie nové církve na Ukrajině“ ne nekanonické a nepřinese Ukrajině nic kromě bídy a rozkolu.

61; Macrona opouštění jeho nejbližší spolupracovníci a prezident navíc čelí obnovené aktivitě hnutí žlutých vest.

62; Íránská válečná plavidla budou vyslány k americkým břehům. Součástí flotily bude i nejnovější, téměř sto metrů dlouhý iránský torpédoborec Sahand spuštěný na moře teprve počátkem prosince 2018.

63; Předseda Nejvyšší rady doufá, že už v lednu se podaří legalizovat zabavení majetku Ukrajinské pravoslavné církvi (Moskevskému patriarchátu) ve prospěch rozkolnické Pravoslavné církve Ukrajiny.

64; Poslanec Státní dumy a kněz Ruské pravoslavné církve prohlásil, že po podpisu „tomosu“ patriarchou Bartolomějem má Rusko velký úkol – ochránit pravoslavné věřící na Ukrajině.

65; Odchod amerických vojsk ze Sýrie si vyžádá dlouhý čas, říká ruské ministerstvo zahraničí. Jak zdůraznil náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov, pobyt amerických kontingentů na syrském území byl a je protizákonný.

66; Rus Dmitrij Makarenko zadržený na Severních Mariánských ostrovech (souostroví Mariany v Oceánii) byl vydán do USA. Rusko se dožaduje přístupu k zadrženému, kterému (ve věku 72 let) hrozí až 45 let vězení

67; Setkání Porošenka a Erdogana v Istanbulu proběhlo v režimu uzavřeném pro tisk.

68; Byl zveřejněn ceník občanství Černé Hory. Černohorské úřady zorganizovaly program na poskytnutí občanství země pro dva tisíce cizinců výměnou za investice.

69; M9stopředseda Evropského parlamentu uctil památku vraha a teroristy. Rainer Wieland navštívil Kosovo a neodpustil si ani návštěvu hrobu teroristy, vraha a jednoho ze zakladatelů takzvané „Osvobozenecké armády Kosova“ Adema Jashariho.

70; V roce 2018 dosáhlo Bělorusko rekordu v těžbě ropy za posledních sedm let. Celková těžba činila 1,67 milionu tun ropy.

71; Sociologové informovali o přání rekordního počtu Američanů chystajících se emigrovat do Kanady.

72; Trump oznámil vyslání vojáků pro ochranu občanů USA v Kongu. Zůstanou tak dlouho, dokud nebude jasné, že jejich přítomnosti už není třeba.

73; Mluvčí Sněmovny reprezentantů označila vztahy Trumpa s Putinem za nebezpečné. Poznamenala, že „prezidentovy vztahy s gangstery po celém světě jsou děsivé“.

74; Za deset měsíců roku 2018 spáchalo podle oficiálních údajů na Ukrajině sebevraždu více než 5.400 lidí.

75; Porošenko si k sobě pozval Zelenského. Evidentně se bojí, co o něm herec a komik bude říkat ve své prezidentské kampani.

76; V Estonsku oznámili převedení všech ruských škol na výuku v estonštině. Představitelka sdružení „Ruská škola Estonska“ Alisa Blincova poznamenala, že prohlášení prezidentky Kersti Kaljulaid odporuje řadě mezinárodních norem ukládajících povinnost států organizovat vzdělávání v jazycích národnostních menšin.

Zdroj: http://rusnext.ru/newshttp://rusvesna.su/news
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!