Přehled zpráv – RusVesna, RusNext 9.1.2019

sankcii_301; V Kongresu USA vyzývají k odložení zrušení sankcí proti Děripaskovým společnostem. Kongresmani chtějí prověřit, nakolik je zrušení sankcí oprávněné.

2; Na polské hranici chytili Ukrajince, který vezl na Ukrajinu dělo.

3; Z Kyjevsko-Pečorské lavry se ztratily cenné ikony, říká ukrajinský ministr kultury. Veškerá dokumentace bude zaslána policejním orgánům.

4; Avangard, Viťaz, AK-12. Jaké zbraně dostane ruská armáda v roce 2019? Jednou z nejdůležitějších událostí bude formování prvního pluku vyzbrojeného nadzvukovým raketovým komplexem Avangard.

5; Státní převrat na Ukrajině rozvířil ode dna společnosti neuvěřitelné množství spodiny, lupičů a parazitů. Na Ukrajině se rozšířil jev zvaný „emiground“ označující situaci, kdy potenciálně aktivní část populace se nejen neúčastní života státu, ale maximálně se distancuje od ostatního obyvatelstva a odchází od vnitřní emigrace, uzavírá se ve vlastních emocích a stává se tak „undergroundem“ ve vnitřním vyhnanství.

6; Provokativní plakáty v Estonsku, vyzývající k segregaci Estonců a Rusů, se od základu změnily. Tentokrát vyzývají Rusy a Estonce k soužití.

7; Filtrace po Kyjevsku. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá k zavedení stálého zákazu vstupu ruských mužů mezi 16 a 60 lety na teritorium Ukrajiny.

8; Tiché obsazování Sýrie a hrůzy okupace. Kurdové poznenáhlu začínají chápat, že nemají pravdu, a potichu vracejí Arabům jejich práva.

9; Krym: Jak se stovky lidí dostaly do sněhového zajetí na náhorní planině Ai-Petri. Na likvidaci následků sesuvu laviny se podíleli záchranáři, cestáři i vojáci.

10; Donbas: K čemu ukrajinská armáda maluje obraz bojových akcí? Důvod je v poslední době neustále stejný: Obliba Petra Porošenka před blížícími se volbami je tragicky nízká a společnost může nejednoznačně reagovat na eskalaci konfliktu.

11; Špatná znamení. Globální krize může začít už letos. Akciové trhy po celém světě oslavily vánoční svátky grandiózním propadem.

12; Sýrie: Situace zůstává napjatá. Ruští vojáci stojí v cestě tureckým ozbrojencům. Prakticky každý den ozbrojenci kontrolovaní Tureckem se neustále snaží vyprovokovat vojáky syrské armády.

13; V Rusku začaly platit nové tarify pojištění motoristů (OSAGO). Dobré zprávy čekají nejen majitele motocyklů a skútrů, ale i majitele osobních aut.

14; Senát USA zablokoval zákon o sankcích proti Rusku. Horní komoru amerického parlamentu rozdělují vnitřní spory.

15; Ukrajinští vojáci prohlašují, že je vojáci Doněcké republiky donutili odklízet sníh. Už deset dní v Donbasu nebývale hustě sněží, mnoho silnic je zablokovaných a dopravní inspektorát vyzývá, aby řidiči nevyjížděli.

16; Krize v USA: Donald Trump se obrátil k národu s výzvou. Všeobecná krize podle jeho slov se dotkla sféry bezpečnosti a hrozí přerůst v krizi humanitární.

17; Jak drahé je být vazalem? Japonsko odtajnilo cenu amerických stíhaček F-35A. Během nejbližších pěti let Tokio bude muset nakoupit od USA 27 stíhacích bombardérů F-35A.

18; Kostry s lebkami mezi nohama. Ve Velké Británii našli záhadné pohřebiště. Z 52 objevených koster bylo „normálně“ pohřbeno pouze 17.

19; Hra se chýlí ke konci. Zpráva o kursu dolaru. Index dolaru přišel o 2% od poloviny prosince a zůstává poblíž tříměsíčního minima. Rubl zatím přesvědčivě roste jak k dolaru, tak i k euru.

20; Ruský ministr práce slíbil Rusům růst platů. V první řadě jde o pracovníky rozpočtové sféry, a to jak ty, kterých se týkají květnové výnosy prezidenta z roku 2012, tak i ty, kterých se netýkaly.

21; USA otestovaly hypersonickou munici, píší média. Zkoušky provádělo americké námořnictvo a „Správa strategických možností Pentagonu v rámci mezinárodních vojenských námořních cvičení RIMPAC.

22; Vzpoura strojů. Nepilotovaná Tesla srazila ruského robota-konzultanta. Robot utrpěl vážná poranění trupu i hlavy. Zatím není jasné, zdali se jej podaří oživit.

23; Světová banka zhoršila výhled růstu světového HDP. Prognóza byla změněna v souvislosti se sílícími riziky a negativními faktory.

24; USA se chystají zavést sankce proti subdodavatelům „Severního proudu – 2“. Omezující opatření mohou být zaměřeny na švýcarskou a italskou společnost, které se zbývají pokládkou potrubí plynovodu.

25; Sněhové peklo. Donbas je zavátý, silnice jsou uzavřeny, obrněná technika se vrhá do boje se sněhem. Rampouchy v Doněcku dosahují dvou metrů délky a zakrývají výhled z oken.

26; Kurs dolaru vzrostl na 67,3 rublů. Americká měna na počátku obchodování zpevnila o více než 40 kopejek.

27; Ukrajinští okupanti zůstali v Donbasu bez dodávek vody. Vojáci si stěžují, že musí rozpouštět sníh.

28; Japonsko kupuje ostrov za 147 milionů dolarů pro cvičení s americkým letectvem. Předběžná dohoda o koupi ostrova bude podepsána ještě tento týden.

29; Šílená rusofobka Irina Farion o ruskojazyčných Ukrajincích: Zuj botu a prašť je s ní po držce! S takovými se nemluví, takovým není potřeba nic dokazovat, ty je třeba jen zatlačit na okraj, říká ukrajinská politička posedlá nenávistí ke všemu ruskému.

30; V USA slíbili ruskému hokejistovi Artěmiji Panarinovi doživotní zásobování vodkou za prodloužení kontraktu. Kontrakt sedmadvacetiletého Rusa z Čeljabinské oblasti s klubem Columbus blue Jackets vyprší koncem sezóny 2018/2019.

31; Bývalý šéf CIA označil Putina za největší dárek pro NATO. Na otázku, zdali USA budou čelit novému geopolitickému řádu, který se ve světě vytvořil, odpověděl generál, že ano.

32; USA se „zatím nechystají“ rozmisťovat vojska na Kurilách. Informoval o tom velitel vojsk USA v Japonsku generálporučík Jerry Martinez.

33; Ruská ekonomika může v roce 2030 dominovat Evropě. Ruská ekonomika má potenciál stát se největší v Evropě k roku 2030, myslí si analytici banky Standard Chartered.

34; Laos vrátil Rusku třicet tanků T-34 pro muzejní účely. Tato technika byla nedávno ještě součástí výzbroje laoské armády.

35; Tak konečně podepsali ten „tomos“. Nakonec už všichni členové synody Konstantinopolského patriarchátu připojili své podpisy na papír, který stejně nemá kanonickou platnost.

36; Ukrajinská armáda chystá diverzi u Avdějevky. Nepřítel se nevzdal svých agresivních úmyslů, které mohou vést ke zmaření dohod o přerušení palby.

37; Hollywoodská hvězda Lindsay Lohan se srovnala s Putinem. Později svá slova vzala zpět a prohlásila, že neví, proč je vůbec řekla a ani jim sama nerozumí.

38; Strach, vztek a chaos, V USA demokraté kritizovali Trumpovu výzvu k národu. Vůdce demokratů připomněl, že prezidenti USA dosud dělali takové výzvy z Oválné pracovny jen s bohulibými cíli.

39; Zima vítězí. Ukrajinští vojáci se dostali do nemocnice s vážnými omrzlinami. Hospitalizaci potřebovali vojáci 10. a 54. brigády ukrajinské armády.

40; National Interest odhalil tajemství popularity „smrtonosného“ tanku T-90. Bojové vozidlo se stalo zdařilou kombinací palebné síly, řiditelnosti a spolehlivosti umocněnou ještě přijatelnou cenou.

41; Ve Státní dumě podpořili návrh zákona o trestech za lživé informace v médiích. Návrh stanoví administrativní odpovědnost za šíření vědomě nepravdivých informací v médiích.

42; Ukrajina poprvé dostane kanadské zbraně. Dodávky kanadských zbraní budou zahájeny ještě letos, myslí si ukrajinský velvyslanec.

43; Pro Ukrajinu bude jednodušší vstoupit do NATO než do EU, říká Klimkin. Obojí je ale otázku střednědobé perspektivy.

44; Saratovský starosta přesedlal na veřejnou dopravu a hned přijel pozdě do práce. Michail Isajev začal používat hromadnou dopravu kvůli problémům s odklízením sněhu na silnicích.

45; Ve Francii se z radarů ztratila stíhačka Mirage 2000D. Prefektura departmentu zahájila operaci na hledání zmizelého letadla.

46; Na Ukrajině chtějí kanonizovat Porošenka a Filareta, píše známý ukrajinský blogger Pavel Bondarenko. Porošenko bude mít nejen pomníky a ulice nazvané jeho jménem, ale celé stránky v učebnicích historie. On a vladyka Filaret musí být v budoucnu prohlášeni za svaté. Zbývá už jen mučednická smrt…

47; V Německu se mají od Ruska co učit, píše německá novinářka. Komentátorka listu Handelsblatt je přesvědčena, že Moskva a její rozvoj názorně ukazuje úroveň, ke které spěje Rusko.

48; Ljaško se srovnal s Kristem. A odpadlíky od své strany nazval Jidáši. Za čtyři roky opustili frakci Radikální strany Sergej Melničuk, Andrej Arťomenko, Igor Popov a Oksana Korinskaja.

49; Norský ministr obrany vyzval k přípravě na válku v Evropě. Možný střet bude mít vážné důsledky pro skandinávské země.

50; Porošenko vyslal vojska do Afriky v rámci účasti Ukrajiny na integrované misi OSN pro stabilizaci v Mali.

51; V Bělorusku vynesli první letošní rozsudek smrti. Mogiljovský oblastní soud odsoudil k trestu smrti obyvatele města Bobrujsk obviněného z dvojnásobné vraždy se zvláště krutým způsobem provedení.

52; Zasadila Ukrajina ránu ruskému pojišťovacímu byznysu? Majetkové přesuny na Ukrajině zasahuje i ruský pojistný trh.

53; Ruské ministerstvo zahraničí jednoznačně objasnilo osud Kurilských ostrovů. Učinilo tak rázný konec spekulacím, které se v poslední době objevily ohledně vyjednávání o mírové smlouvě mezi Ruskem a Japonskem. Vysvětlení bylo podáno během diskuse ruského náměstka ministra zahraničí s velvyslancem Japonska v Moskvě.

54; Blázinec: Parlamentní shromáždění Rady Evropy doporučilo Rusku vybudovat delegaci ze šesti různých pohlaví. Informoval o tom místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj.

55; Třeba se postavte na hlavu. Trump zakázal posílat Kalifornii peníze na boj s požáry. Kvůli neefektivnímu počínání úřadů státu California je nucen Washington utrácet miliard dolarů navíc.

56; Porošenko byl usvědčen z nezákonného udělení titulu „Hrdina Ukrajiny“ Filaretovy. Prezidentův svévolný výnos byl protiprávní, protože nebyly dodrženy zákonné procedury.

57; McDonald´s poslal do Nejvyšší rady Ukrajiny jídlo s třemi písmeny na účtence, která dohromady (v azbuce) označovala velmi sprosté slovo. Firma se ohradila, že jde o kód v latince a velká písmena XYU nic neslušného neznamenají.

58; Acibiskup Kyperský Chrisostomos II. byl nucen podruhé dementovat prohlášení ukrajinského velvyslance, který si mylně vyložil obecná slova o tom, že lid Ukrajiny má právo si vytvořit autokefální církev, jako podporu nedávno vytvořené rozkolnické církve.

59; Naftogaz zveřejnil podmínky pro odvolání žaloby vůči Gazpromu. Šéf společnosti připustil možnost přehodnocení nebo stažení žaloby.

60; Mezi ozbrojenci Islámského státu zajatými v Sýrii byl odhalen občan Ukrajiny. Byli mezi nimi ale i další občané zemí bývalého SSSR (Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kazachstánu, a Ruské federace) a z USA a Německa.

61; Ve věku 88 let zemřel poslední předseda Nejvyššího sovětu SSSR Anatolij Lukjanov. Bude pochován na Trojekurovském hřbitově v Moskvě.

62; Ukrajinský pohraničník se pokusil sníst úplatek během zatýkání. V Zakarpatské oblasti policisté zadrželi inspektora pohraniční služby při přebírání úplatku.

63; Ukrajinské ministerstvo zahraničí nebude registrovat ruské pozorovatele OBSE u voleb. Mimochodem, takových precedentů je v praxi OBSE více, prohlásil ukrajinský ministr.

64; Ozbrojenci Islámského státu zlikvidovali pět britských vojáků v Sýrii, tvrdí zdroj. V důsledku úderu jsou i zranění.

65; Ruská centrální banka vsadila na jüan. Politika dedolarizace vyhlášená nejvyšším ruským vedením v loňském roce, dospěla už i do Centrální banky.

66; Parlamentní shromáždění Rady Evropy komentovalo informaci o vytvoření ruské delegace ze šesti pohlaví, Poznamenali, že text dopisu se nijak neliší od dřívějších podobných dopisů.

67; Nacismus podle zákona. Nejvyšší soud Ukrajiny potvrdil zákonnost přejmenování v Záporoží v rámci „dekomunizace“.

68; Odvolání proti prodloužení vazby Kirilla Vyšinského bude projednáno 14. ledna. Moskva zaslala Kyjevu protestní nóty s požadavkem zastavit násilí vůči zástupcům tisku.

69; Turecký prezident Erdogan vyhlásil válku igelitovým taškám a navrhl jejich náhradu taškami z konopné tkaniny.

70; Hacker ze skupiny Šaltaj-Boltaj“ Konstantin Těpljakov přiznal, že skupina pracovala pod vedením FSB.

71; Internetová stránky amerického velvyslanectví se v důsledku „shut-downu“ přestala aktualizovat.

72; Íránské ministerstvo zahraničí potvrdilo zadržení občana USA. Zájmy USA zastupuje v Íránu švýcarské velvyslanectví.

73; USA přesunuly na Ukrajinu diverzní oddíl speciálních jednotek amerického námořnictva specializovaný na páchání podmořských diverzí.

74; Ruská vláda poslala 147 milionů rublů na byty pro obyvatele Magnitogorska. Oznámil to ruský premiér na schůzce k tématu likvidace následků zřícení domu v Magnitogorsku.

75; Bývalá předsedkyně gruzínského parlamentu Nino Burdžanadze vyzvala k neuznání Pravoslavné církve Ukrajiny.

76; Na Ukrajině od února 2019 budou vojáci ukrajinské armády dostávat zvýšenou mzdu. Minimálně 10 tisíc, na frontě 21 tisíc hřiven.

77; V Kosovu vyhlásili rok 2019 rokem NATO.

78; Washington vnucuje Bosně a Hercegovině „sblížení s NATO. Státní tajemník USA Mike Pompeo zaslal dopis nejvyššímu vládnímu orgánu Bosny a Hercegoviny s požadavkem potvrdit Každoroční národní program.

79; Porošenko si kupuje loajalitu ozbrojených sil rozdáváním generálských hodností.

80; Milorad Dodik: Bosenští Srbové si přejí jen mír. V Bosně a Hercegovině dosud mnohým vadí posílení Republiky Srbské a hájení zákonných práv jejím vedením.

81; Ve Francii byly nalezeny trosky zmizelé stíhačky.

82; Na Ukrajině bylo zahájeno 11 tisíc trestních stíhání proti dezertérům a odpíračům vojenské služby.

83; Norský ministr obrany označil Rusko za problém č. 1.

84; Itálie odmítla přijímat další uprchlíky.

85; Turecko bude potrestáno za Idlíb. Al-Káida obsazuje sever Sýrie. Za poslední týden Haját Tahrír aš-Šám obsadil 50 obcí v provincii a kontroluje nyní 60% jejího území.

86; V Charkovské oblasti celé velké město odmítne dálkové vytápění. Už bylo zahájeno informování obyvatel domů, které budou odpojeny.

87; Ruský hokejista Malkin poslal obětem zřícení domu v Magnitogorsku čtyři miliony rublů.

88; V Oděse opilá chůva s „dobrým vzděláním“ surově zmlátila dítě. Na práci chůvy byla přijata kvůli dobrému vzdělání, znalosti angličtiny a předchozí práci trenérky.

89; Rogozin komentoval odvolání svého pozvání do USA. Jedná se prý o boj mezi americkým prezidentem a Kongresem.

90; Od července budou mít některé kategorie pracujících Rusů možnost odcházet do předčasného důchodu o půl roku dříve.

91; Turecko chce spolu s Ruskem kontrolovat odchod amerických vojsk ze Sýrie.

92; V roce 2019 budou moci Rusové navštívit bez víz 119 zemí světa, což je o devět víc než vloni.

93; Lukašenko se častěji setkává s představiteli Západu a vychvaluje EU. Bělorusko není proti tomu, aby se uzavřela dohoda o asociaci s Evropskou unií, jak to předtím udělala Ukrajina, Gruzie a Moldávie.

Zdroj: http://rusnext.ru/newshttp://rusvesna.su/news
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!