České TV pořady – a proč, prosím vás?

martinTo abychom si snad o sobě mysleli bůhvíjací nejsme kabrňáci, co si umí udělat všechno sami, jak jsme si to namlouvali za totality? Televizní mnohahodinové revuální a hudební pořady všech druhů, filmy každého myslitelného žánru a snad z každého prostředí, které v republice existovalo? Vědecké pořady tak tak že ne snažící se přetrumfnout famózní díla z dílny BBC? – to vše v národě druhořadém, ale ve své namyšlenosti furiantsky trylkujícím, že „vzpíná-li se lidstvo jak Alpsko nad tou zemí, pak Čech buď Mont Blanc a Mont Rosa, povýšen nade všemi?“

Že je ovšem třeba s takovouto národní nabubřelostí skoncovat a zařadit se v evropském společenství tam, kam patříme, pochopila snad jako vůbec první Česká televize. Proč uhánět české tvůrce, aby si vymýšleli spíš cosi podřadného, když jsme členem EU a z bohatství starších i významnějších kultur, než je kultura naše, si můžeme vybírat ty nejtřpytivější drahokamy a přenášet je do našich domovů, kde svým cizokrajným domicilem posílí pocit naší přináležitosti ke společenství evropskému a vykonají tak záslužnou politickou práci, řekli si vedoucí mužové a ženy ČT z Kavčích Hor, a pustili se do díla. Poptali se, co v Evropě zrovna nejvíc frčí a už to za krátký čas frčelo i u nás.

Tento skutečný kulturní evropský a řekněme hned i zdravě odnárodňující festival zahájil už 4. listopadu 2006 pořad Star Dance...když hvězdy tančí, který je českou verzí britské televizní show Strictly Come Dancing, uvedené BBC 15. května 2004. No a po Star Dance, 14. února 2009, doputovaly na naše obrazovky Zázraky přírody, které na BBC pod názvem Miracles of Nature uvedl Richard Hammond. (Česká verze tohoto pořadu zaznamenala na ČT už 76 pokračování).

To už se ovšem připravoval nástup pořadu zřejmě nejzářivějšího. Poněkud zamračeně vstoupil 30. srpna 2015 na naše obrazovky Doktor Martin coby česká odrůda britského televizního seriálu Doc Martin, který se v Británii začal vysílat už v r. 2004, a v české verzi se dodneška natočilo 30 jeho dílů. Čímž seriál na ČT ovšem nekončí a bude pokračovat dál pod novým názvem Strážmistr Topinka s počtem dílů zatím neoznámeným. Přerod seriálu Doktor Martin v seriál Strážmistr Topinka se dle britského vzoru udál tak, že zatím vedlejší postava strážmistra Topinky se mění v postavu hlavní, a naopak doktor Martin se přesunuje do pozadí. V jazyce anglickém jde o tzv. „spin off“, kdy postava vedlejší se odštěpuje (spins off), od souboru postav vedlejších a stává se novým nastupujícím hrdinou – a to včetně nového názvu seriálu. Nu a jelikož tento soubor může sestávat i ze stovky postav vedlejších a z každé z těchto vedlejších postav lze vytvořit další nový seriál, což v souhrnu umožňuje vznik celé stovky zbrusu nových seriálů, je jasné, že u nás už žádné skutečně české dramatické dílo či seriál v dohledné době na TV nespatříme.

Ale upřímně řečeno - žádná škoda. Copak takové Sňatky z rozumu, Zlá krev, Byl jednou jeden dům, Byli jednou dva písaři, Cirkus Humberto, Hříšní lidé města pražského a řada seriálů dalších byly, vůbec ke koukání?

Takže konečně změna. Čeští herci ale zatím zůstanou. Odcházejí jen dramatici. A kdo bude scénu opouštět jako poslední, zhasne.
17 Komentářů k České TV pořady – a proč, prosím vás?

 1. niSas napsal:

  Koncese pro Čt už taky nepatří nám?

  Nemáš hranice
  Nemáš industrii
  Nemáš půdu
  Nemáš vliv na bankocetle
  Nemáš vlib na učení
  Každá picca tě může arbitrážovat
  Dluhů prostřednictvím předsedajícího je něúrekom
  Plán do budoucna žádnej

  Copak tohle se dá nazvat slovem stát?

  Aty, voe marníš čas nad programem televize, kerá není a vlastně nigdy nebyla naše?

  • HVzV? napsal:

   MY Z TRIKA TŘI HWĚZD TRNEME STRACHEM,ŽE NĚKOHO NAPADNE SERIÁL

   o našem vzniku tady dát do tv.
   Doufejme,že to bude až umřem,nebot by se misto tv čučeli všichni tady na hlavni postavy jako el comandante Nowak alias Kowak,národni hrdina ten hrozný pes combatero Krtecek dále pan combatero Petero Wikingero, demokrad Sasin,obyvatel koziho chlívku pan PROUD,ekoterorista HUMWEE,indian Geronimo,pan hrdina národa Šwejk,lak,pan MROŽ,JOP se svým DŽOPOVÝM PLÁNEM,radio Lcemburg a dalši a dalši členové nepolitické Společnosti voličů se svým skvělým programem zvaným NPV tu a hned tvoři

   NOVÉ DĚJINY NAPOLOVIC CHCIPLÝCH DOMORODCŮ české republiky!

 2. Josef Švejk napsal:

  Pan Werich si mentality v budoucím ČEZku všiml již před mnoha lety - "To je blbý, to se bude líbit." I známému Adolfovi neuniklo, že Češi umí dobře šlapat. Dnes bychom mohli parafrázovat - umí napjatě čučet do mobilů - ty jsou už tak levné, že si je může dovolit každý debil. V "demokracii" je povoleno vše, co není zakázáno, takže i blbnutí.

  • niSas napsal:

   A dále nemáš podíl na nezcizitelné půdě po předcích, nemáš podíl na rozpočtu, chápej voe, na vejvaru z celé země a nemáš právo psát své vlastní potřeby do sečítání jako každej zlo děj u koryta. Místo teho máš blboňa na hradě, kerej si myslí, že je moudřejší jak celej národ a v podhradí tlupy prasat, keré se při přežírání ani nestačej ohlížet kolem sebe. Jediné co ti nechali je sledovat nepřetržitý nesmyslný a přizdisráčský peloton přehledů zpráv, no to je neuvěřitelné, fantastické. Heh

  • Paw napsal:

   Tyto porady jsou take poucne , propagandisticke aby lide vedeli jak se maji chovat a co se smi a co se musi !!
   herci a autori jsou pak zaroven ucitele a dostavaji odmeny milionech,co v miliardach...
   Dale jsou porady , kde vystupuji celebrity /jako ty tanecky/ ty jsou velmi levne, lacine na vyrobu,opakuji se vsude na svete a z toho jeste ziji mnozstvi zenskych casopisu, ktere dopodrobna pak informuji ze zivota tech popularnich. Jsou jich take plne noviny , zpravy atd.
   Kazda cast ze zapadu okopirovaneho giganticke zapadni kultury poradu , pak stoji CS . Televiizi miliony. Ty ceska televizw zaplati rada a ochotne...Nebot nas vedou tam kam nas chteji dostat. Jedna co vari ,dcera byvaleho ministra/si v kratke dobe vydelala pres 260 milionu...Zaroven se propaguji jidla tech co jsou v planu aby pribehli do EU a meli zde svoje jidla v vhodne jiz obchodech. A my abychom si take zvykali na jejich stravu...Tech duvodu je tedy hodne na zmeny do afroarabskeho rezimu ..

 3. Jan Kowak napsal:

  Gosspodi~ne po.. Nyluj ně !

  He he - učim se Staro.. stou ww wše-slawjanský-ho .. TO ho..
  .. Du sspát.

  Zejtra je ta-ky den...

  R

 4. proud napsal:

  Snazej se s nekonecnejma serialama a picovinama(napriklad letosni silvestr,ostudy mama)opicit,ale zapominaj ve svejch mindracich,ze mame uplne,ale uplne jinou mentalitu a i kdyz uz jsme casto taky vypatlani systemem,nejsme na tom jeste zdaleka v tom smeru tak spatne jako tam!

 5. Eschatolog napsal:

  tvl. furt hledate pravdu a přitom věříte lžím, z toho jaksi logycky plyne, že vase prodloužená mícha tu pravdu nikdy nezří, milí pro údi ( vyjimka Sasin potvrzuje pravidlo ) :-)

  • proud napsal:

   Sasin si podobne jako ty bleje do vlastni kapsy.:-).Chtel by aby si lidi samiovsem nikoliv ve vlasti,ale jen na dvorecku sepisovaliale prachy mu nesmrdej a nechape ze pravdu vzdycky velky prachy,znamenaji moc,ale spisovat picoviny a nechavat rozhodovat lid co ma hovno proti velkejm prachum by chtel.Koukam ze jste oba stejni curaci mozkove co nechapou co je cim a jak s cim :-)))))))))))))))))))))))))))))))))

   • proud napsal:

    Kua pica klabosnice...............nj,chytrej pochopi a sesumiruje si to,u kretena to je stejne jedno:-)))))))))))))))

 6. strelec napsal:

  Teď se na ČT1 každé Po vysílá Most, taky hvězdný seriál. Je tam opravdu všechno, takže příště už zřejmě dojde i prznění dětí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!