Státní svrchovanost a Národní telekomunikační síť – 1. část

Bill_gates_jako_velky_bratrDovolí-li svrchovaný stát trpně jinému, byť i spřátelenému a mocnému spojenci šmírovat své politiky, podniky, kritickou infrastrukturu a nijak na to nereaguje, jak potom definovat státní a hospodářskou svrchovanost a státní tajemství? Vysoce aktuální se stává otázka zajištění bezpečnosti země v případě jakéhokoliv mezinárodního konfliktu. Chceme-li si zachovat alespoň zbytky státní svrchovanosti, není jiné cesty, než za každou cenu neprodleně vybudovat Národní páteřní telekomunikační síť, vylučující z veřejného kyberprostoru utajovanou komunikaci. To by měl být nepochybně zájem naprosto všech politických seskupení v ČR, kterým jde o prosperitu země. Tato analýza, /jen po dvou letech mírně doplněna/, navrhuje smysluplnou cestu pro nezbytnou nápravu.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost /NÚKIB/ varoval v prosinci 2018 před používáním hw i sw komponentů společností Huawei a ZTE. ČR tak horlivě akceptovala pokyn podpořit konkurenční tlak Západu na Peking. Čínské zákony prý vyžadují po společnostech působících v Číně součinnost, a tudíž je rizikem pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu. Nejde prý jen o vlastní poznatky, ale i o zjištění svých partnerů, především z USA, Británie a Německa. Správci systému kritické infrastruktury, by tak měli přijmout patřičná opatření. Problém je, že od našich tajných služeb, k tomu neexistují, žádné důkazy, ani manuály jak se chovat. Jak to funguje u našich západních partnerů a jak na reálná nebezpečí reagovali naši politici, se dočtete v následující analýze, sestavené už před dvěma lety z veřejně dostupných západních zdrojů.

Jan Matura odborník z Mobil.iDNES.cz. se podivil, proč se varování týká zařízení značky Huawei, když v celém světě zatím nikdo nedokázal, že by jejich telefon posílal nějaké informace do Číny. Zároveň je přesvědčen, že telekomunikační infrastruktura představuje nesrovnatelně větší hrozbu než samotné telefony. „Pokud by totiž zadní vrátka byla na infrastruktuře, tak je úplně jedno, kdo jaký telefon používá, a může se to týkat i internetové komunikace či pevných linek," A jak tato zadní vrátka pro naše spojence fungují a čeho se vyvarovat, o tom je tato rešerše. Ta byla v r. 2017 nejprve zaslána všem vrcholovým politikům a až poté byla publikována. I dnes je důsledné zamlčování všech faktických hrozeb, které se nikdo z vrcholových politiků neodváží ani vyslovit, vážným varováním. Proto je rešerše publikována opakovaně. Pokud je sněmovna nevezme v úvahu, přemění se poslanecká diskuse, ke které se opět schyluje, k bezvýsledné honičce na čarodejnice.

 

Analýza kybernetických hrozeb / březen 2017/

Z hackerství a odposlechů telekomunikací se stalo, zejména v USA, průmyslové odvětví. Doslova gigantické a navíc - zcela oproštěné od sebemenších zbytků morálky. Stručná analýza rozděluje jeho formy, zhruba do čtyř oblastí. Tedy: malware, a nabourávání se do satelitních, mobilních a především optických sítí. Veškerá takto získaná data se koncentrují v ohromné databázi sloužící k vyhodnocování, zužitkovávání a zobchodování ve prospěch USA. Jak ukázala praxe nejen v Česku, kybernetická bezpečnost byla v naivní důvěře ke spojenectví po léta hrubě ignorována. To v roce 2019 pokračuje.

 

Malware

Malware je typ škodlivého sw, který má za úkol zajistit útočníkovi tajný přístup k vašemu počítači, nebo jinému elektronickému zařízení. Jaké jsou k tomu metody? Všichni sw výrobci sídlící v USA jsou nuceni do svých operačních systémů zabudovávat “zadní vrátka” pro využití NSA CIA. Pak lze téměř s jistotou předpokládat, že se to týká i komponentů pro řízení plynovodů, ropovodů, vodního hospodářství sítí rozvodu el. proudu /včetně zákaznických inteligentních elektroměrů/, a patrně i sw pro řízení jaderných elektráren. Navíc CIA pomáhá získávat pracovní místa svým operativcům v amerických technologických firmách typu Microsoft, Google, Apple, Adobe, Facebook a dalších, kde se tito snaží do zdrojových kódů aplikací zanést úmyslně chyby a zranitelnosti, které potom může CIA využívat.

Typickým příkladem je Windows 10, ze kterého se doslova stal terminál na sběr dat pro potřeby CIA! Uniklé informace ze složky Vault 7 nyní dokazují, že operační systém Windows 10, díky svým podivným funkcionalitám, opravdu funguje jako dálkově ovládaný terminál a malware se vám do počítače dostane spolu s oficiálními updaty od Microsoftu, zdarma a nuceně šířenými po celém světě. Podobně se upravuje i Skype, který umí zaznamenávat mluvený hlas a konverzaci skypového hovoru převede nástroj do textového formátu, modul dokonce podporuje i konverzační režim, takže výsledný text je oddělený podle hlasu v textové podobě.

Z  odhalení WikiLeaks, který vypustil 8000 stránek pouze o špehovacích zařízeních CIA, vyplývá, jak hluboko dokáže CIA pronikat do nejobyčejnějších zařízení, které jsou na trhu.  Např. do telefonů a tabletů Applu, Androidu, Microsoftu a dokonce i do Smart TV televizorů Samsung se skrytým mikrofonem, dálkově aktivovatelným ze standby režimu. Stačí mít telefon nebo televizor známé značky a dostanou se vám, dokonce i přes dětskou hračku, do soukromí. Globalizace je o tom, že jeden typ produktu si koupíte v USA i v Evropě, stejně jako v Asii.

Z dokumentů ze dne 23.3.2017 vyplývá i to, jak odposlouchávali Donalda Trumpa! Procesory INTEL mají totiž na úrovni hardwaru backdoor instalovaný přímo výrobcem ve spolupráci se CIA. Pak předinstalovaný malware v počítačích a mobilech a jiných přístrojích nelze smazat. Přitom už vůbec nezáleží na používaném operačním systému. Firewally i antiviry nepomohou viz. AENews 27.3.2017. Jak uvedl zpravodajský web BBC, z dokumentů, které zveřejnila hackerská skupina Shadow Brokers vyplývá, že NSA pronikla i do mezinárodního platebního styku systému Swift, což ji umožňuje sledovat bankovní transakce po celém světě.

Ale mimořádně nebezpečný může, být podle odborníků na terorizmus, stále rychleji se zdokonalující malware, schopný dálkově převzít ovládání letadel či dronů. Uniklé dokumenty ukazují, že si CIA pohrávala i s dálkovým hackováním moderních aut, s možností atentátů, které je „téměř nemožné identifikovat“. A vrcholnou aplikaci malware popsal Donald Trump už ve své předvolební kampani kdy se zavázal, že zrychlí prodej high-tech zbraní, „bránících svobodný svět“ a současně i temný středověk Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Arabských emirátů a zejména Saudské Arábie. A to důsledně plní. Je to ohromný business za stovky miliard  dolarů - přestože nikdo z těchto států tolik zbraní nepotřebuje. Všechny systémy raketové obrany budou prý „interoperabilní“ se stávajícími programy Pentagonu a vojenská satelitní síť USA je bude kompletně řídit. Státy Zálivu tak zaplatí regionální raketový systém namířený proti Íránu, Sýrii a Rusku, a dnes už i Jemenu plně kontrolovaný Washingtonem!“ Očekává se, že Donald Trump ohlásí kontrakty pro americké zbrojaře za závratných 350 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba za sedm bilionů korun.

Odposlechy satelitních systémů

Satelitní systém Echelon je systém určený k odposlechům komunikačních satelitů. Stanice rozmístěné v USA, Británii, Kanadě, Austrálii a N. Zélandu jsou propojeny do sítě. Monitorují se obchodní aktivity i firem působících v zemích, které jsou nejbližším spojencem Ameriky a VB. Údajně je prý zaměřen na nevojenské cíle (od vlád jednotlivých zemí, přes různé organizace, diplomatická zastoupení až po jednotlivce). Podle kritické nóty Evropského parlamentu, NSA předávala vybrané informace min. průmyslu a obchodu USA. V r. 2000 Francie zahájila proti USA a VB soudní proces pro porušení zákonů na ochranu osobnosti. Vyšetřování proběhlo i v Itálii, Dánsku, Portugalsku. Poškozena byla též Brazílie, Japonsko, Německo, mj. i evropský projekt Airbusu /ztráta 5 mld. USD/. V r.2000 podalo Německo odhad ztrát v důsledku americké průmyslové špionáže. Roční ztráty na ukradených vynálezech a výzkumných patentech činily min. 10 miliard dolarů. Jediný efekt byl určitý posun vnímání USA ze strany Evropy coby partnera a severoatlantického ochránce.

Mobilní odposlechy

Mobilní odposlechy via internet jsou dnes nejvíce komentované. Na rozsáhlé špiclování nejen evropských úřadů upozornil německý Spiegel už v r. 2013 na základě materiálů předaných Snowdenem. Ty svědčí o tom, že americká Národní bezpečnostní agentura NSA odposlouchávala přední světové politiky. Jmenujme jen některé z nich. Tedy Merkelovou, Berlusconiho, Sarkozyho,  izraelského premiéra Netanjahua a dokonce i gen. tajemníka OSN Pan Ki-muna, pozorovatelské mise OBSE, podobně i jednání ministrů obchodu EU a Japonska na téma WTO. Ve Francii podle Spiegelu, USA monitorují denně asi dva miliony datových kanálů. A podle týdeníku Focus s pomocí britské monitorovací a odposlouchávací agentury GCHQ sledovala a vyhodnocovala komunikaci firem i institucí v NSR i desetitisíců lidí na telefonech a mobilech, v elektronické poště, na chatech a na sociálních sítích. Odposloucháváno mělo být i ústředí evropských institucí v Bruselu, ale i německé, italské, francouzské, lucemburské či řecké vlády, včetně ambasád. Když se to provalilo, kancléřce Merkelové se formálně musel omluvit i prezident Obama.

Němečtí bezpečnostní experti se shodují na tom, že aktivní špionáž USA v Německu bude pokračovat. „V USA totiž převládá na odborné úrovni arogance a nezájem o berlínské rozhořčení nad počínáním NSA,“ řekl týdeníku Focus Hans-Peter Uhl, mluvčí frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu po návratu z USA. „NSA v zásadě nerozlišuje mezi spřátelenou kancléřkou Angelou Merkelovou a kazašským ministrem ropného průmyslu. Oba jsou cílovými osobami.“ Jak se zdá, německým politickým špičkám nevadí ani odposlechy britské odposlouchávací agentury GCHQ. Ta dlouhá léta přinejmenším v rozporu s dobrými mravy sledovala a vyhodnocovala ve Spolkové republice komunikaci desetitisíců lidí, firem i institucí na telefonech a mobilech, v elektronické poště, na chatech a na sociálních sítích. Ale ani Spolková zpravodajská služba BND, úzce spolupracující s NSA, nezahálela. Jak píše Spiegel i ona sledovala /nejméně 17 let/ desítky kanceláří Interpolu i policejní službu Europolu.

Vše dokresluje nová aféra. BND, která má vedle 6000 i 17000 „neformálních“ spolupracovníků, špehovala v Rakousku od 90. let téměř 2000 institucí, uvedl rakouský deník Der Standard. Cílem elektronické špionáže se stala ministerstva, ambasády, firmy, univerzity i novináři. List se odvolává na seznam cílů německé špionáže, který má k dispozici. Tam figurují mj. úřad rakouského kancléře a klíčové resorty obrany, zahraničí, vnitra a financí. velké rakouské podniky a banky, zbrojovky, sledovala i 75 ambasád, včetně spřátelených států jako Francie, Polsko, Izrael a USA, mezinárodní organizace sídlící ve Vídni - Organizace OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO), Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Zachycené informace Berlín sdílel i s jinými tajnými službami zejména americké NSA, která dodávala Němcům odposlechová zařízení. Rakouský kancléř Sebastian Kurz požaduje od Berlína podrobnosti. Vysvětlení žádá také prezident. "Špionáž mezi spřátelenými státy je nepřijatelná," prohlásil Van der Bellen. BND se k obviněním přímo nevyjádřila.

Podle  WikiLeaks, CIA používá celou řadu nástrojů, včetně škodlivého softwaru, proti němuž neexistují žádné obranné mechanismy. USA špehují hlavně partnery, protože špehovat nepřátele jako Rusko je už mnohem složitější, kdy např. v Kremlu pochopili, že digitální elektronika není bezpečná a je nástrojem neomezeného sledování. Proto se vrátili k psacím strojům místo počítačů, z kanceláří silových složek byly odstraněny monitory, televizory, rádia. Zůstaly pouze telefony úmyslně připojené na analogovou ústřednu. Není to paranoia, je to uvážlivá opatrnost.

Je poučné sledovat i vzájemnou rivalitu tajných služeb ve vlastních zemích /jak to dokumentuje současné dění v USA i v ČR/, soutěžících o „co nejskandálnější odhalení“ a ve snaze podtrhnout svoji důležitost. Např. republikán L. Graham na bezpečnostní konferenci v Mnichově silácky vystoupil proti údajnému vměšování Ruska do voleb v USA. Americký kongres podle něj za to prý letos nakope Rusku zadek. A to jen týden před odhalením WikiLeaks, že CIA dokáže provést kybernetický útok, či ukrást informaci a zanechat stopu země či osoby, kterou se rozhodla z tohoto činu obvinit. Následně k tomu rozpoutat „bezpochybnou“ mediální kampaň, proti které není obrany. Na to se specializuje divize kybernetických operací CIA UMBRAGE, která provádí i tzv. mimicking, maskující průniky jejich hackerů za útoky jiných států.  A další hackerská skupina CIA má ve Frankfurtu eurodivizi, disponující mj. diplomatickou imunitou, hackují po celém Schengenu blízké cíle, tzv. proximity hacking. Tedy ty, které nelze hacknout přes internet /jak s využitím USB funguje virus Fanny viz. níže/. Z uniklých mailů B. Sobotky lze zjistit, že byly získány nástrojem CIA „FlashBang“. Kdo je získal a jak je zneužil nelze zjistit.

 

Páteřní optické sítě a analytické systémy pro odposlechy celosvětových komunikací

Páteřní telekomunikace dnes probíhá skoro výhradně po optických sítích! Svět je dnes zasíťován miliony km dálkových optických kabelů položených v zemi, v moři, v oceánech. Každý kabel má mnoho desítek optických vláken, z nichž každé je schopno přenášet data rychlostí až 100 gigabit/s. A vývoj směřuje k dalšímu řádovému zvýšení přenosových rychlostí. A právě páteřní optické systémy, které ve standardech Synchronní Digitální Hierarchie /SDH/ a Ethernet over SDH, multiplexují a přenášejí drtivou většinu světových telekomunikací - od internetu až po páteře mobilních sítí, jsou dnes hlavními zdroji odposlechů. K nabourávání do nich slouží propracované korupční a analytické systémy, jejichž rozsah je na hranici běžného lidského chápání.

Z dokumentů Snowdena vyplývá, že britské výzvědné středisko GCHQ je trvale nabouráno do stovek páteřních světových kabelů a monitoruje, kopíruje a ukládá z nich obrovské toky citlivých osobních, strategických, vojenských či ekonomických informací. Ty sdílí pomocí programu Tempera, analyzující obsah a metadata s americkým partnerem - NSA. Ochranou před běžnými odposlechy je kódování a šifrování odesílaných zpráv. To samo o sobě nedokáže zamezit získání zpráv, jen jeho činnost ztíží. Zejména pokud se použije silných šifrovacích algoritmů a dostatečně dlouhých klíčů (>128 bitů). Tempera prolamuje hesla rychlostí až bilion kombinací za sec.

Nezbytným prvkem systému je analýza tohoto toku dat, umožňující sledovat současně až 30 milionů tf. kanálů. Podle jednoho zdroje „se jedná o proces, který umožňuje vybrat malý počet jehel v kupce sena. Existují určité aktivační události, které umožňují zkoumat nebo zrušit spoustu dat, takže v kupce nacházíte jen ty jehly. Program analyzuje obsah a má řadu specializovaných nástrojů i k vyhodnocování metadat. To vše ale ještě nestačí. V Marylandu se vyvíjí, v rámci programu nazvaného "Penetrace tvrdých cílů", ještě nesrovnatelně rychlejší kvantový počítač, schopný prolomit většinu šifrování bankovních, obchodních a vládních záznamů po celém světě. Kritérii výběru tohoto gigantického systému, s náklady 79,7 milionů USD, jsou prý bezpečnost, terorismus, organizovaný zločin a hospodářský blahobyt“ /rozuměj - průmyslová a obchodní špionáž/. USA doufaly, že zejména v případě přijetí TTIP jim to umožní získat strategické výhody s nedozírnými důsledky pro nás i pro celou Evropu.  V souvislosti s dohodou CETA je ale toto nebezpečí stále aktuální.

National Security Agency – NSA je vládní kryptologickou organizací spadající pod MO USA. Jejím úkolem je sběr a analýza zahraniční komunikace, získávání zpráv zahraničních rozvědek a ochrana inf. systémů vlády. K tomu disponuje v Utah Data Centru systém analyzujícím, podle W. Binleye, tech. exředitele NSA, současně až milion okruhů. Za den lze uložit odposlechnutá data v řádu zetabajtů /1023/! Celé špiclování a represivní mašinérie dnes zaměstnává, odhadem na 100 tis. specialistů. Jen samotné NSA má kolem 40 tis. zaměstnanců. Dalšími spolupracujícími organizacemi jsou ještě FBI, NGA, NRO, CIA, DIA, Five Eyes a nejméně dalších 12 oficiálně známých služeb. Na otázku, zda NSA a CIA odposlouchávají i prezidenta Trumpa, odpověděl Binley: "Zcela jistě. Jak jinak by média získala podrobnosti jeho telefonátů s prezidenty Austrálie a Mexika?“ Vše se uloží do db a čeká na vhodné použití. Není namístě se ptát - kdo v USA vládne? Bude to někdy zvolený prezident, či nadále tajné služby? Jiný zdroj ale také varuje, že při vyhodnocování takovéhoto množství dat zákonitě vzniká i množství chyb a omylů, které vedou k trvalé a nezrušitelné diskriminaci chybně označených osob. To se může týkat i občanů ČR.

Krátké „rozhořčení“ ve světě rychle vyšumělo a USA neuvažují o žádných změnách. Jak by ne? Americký Nejvyšší soud totiž rozhodl, že tajným službám USA je povoleno nabourávat se do jakéhokoli počítače ve světě. A Kongresem projednávaný návrh čl.702 umožní dokonce dohled nad zahraničními zpravodajskými  službami, což prý umožní účinněji bojovat s teroristy. Tak budou moci americké tajné služby sledovat cizince po celém světě po neomezenou dobu /to už stejně dávno dělají/. A podle NSA to mj. dovolí lépe "rekonstruovat úroveň pochopení vlivu RF na volby".

K tomu všemu disponují technologiemi, o jakých se spojencům USA a ani kdysi Orwelovi nezdálo.  Např. technologie Archimedes, umožňuje podnikat kybernetické útoky v rámci lokálních sítí, s jehož pomocí mohou tajné služby kontrolovat jeden počítač, tajně nasměrovat na speciální server CIA a přes něj sledovat trafik z jiných počítačů.  Exšéfka hackerského TAO NSA definovala cíle tohoto útvaru, jako „získat nezískatelné a přístup k našim nejtěžším cílům“, mezi něž prý už patří 85000 počítačů mj. i demokraticky zvolených vlád /podotýká Spiegel/! Jde tedy především o nástroje umožňující vzdálené spuštění kódu na napadeném počítači nebo získáníadministrátorského přístupu.

Podle Organizace ochránců lidských práv tak lze teď provádět hromadné hackerské útoky na počítačové sítě. To dělají patrně i Britové, jejichž 77. armádní brigáda ve středisku Berkshire disponuje „pouhými“ 1500 „kybernetickými analytiky“. Úkolem podobných útvarů je shromažďovat informace o protivníkovi, odvracet cizí kyberútoky, podnikat vlastní kyberakce a pronikat do řídícího sw zbraňových systémů, energetického a vodního zásobování protivníka i do bankovních systémů. Jsou specializovány i na útoky pod falešnou vlajkou a podvratné akce v zahraničí. Právě zde stoprocentně platí „zloděj křičí chyťte zloděje“.

Podle whistleblowera Snowdena má NSA přístup k serverům společností, jako jsou Google, Microsoft, Facebook, Yahoo nebo Apple. A napojení na páteřní kabely operátorů optických sítí je totiž často, /pod ostrými sankcemi přísně utajovaného odposlechu/ podmíněno udělením či odebráním licence telekomunikačním společnostem působících mj. i u nás.  Těm nezbývá než spolupracovat. Takových míst je jen v Evropě několik set a v ČR několik desítek, které lze identifikovat. Britský Guardien byl první, kdo naznačil již v r. 2013 společnosti, kterým byla spolupráce s NSA proplácena. Předmětem zájmu NSA, jsou i data proudící kabelem mezi Evropou, Afrikou a Asií. Jde především o kabel SEA-ME-WE 4, provozovaný francouzským Orange a italským Telecom Italia, který vede z Marseille přes severní Afriku do států Arabského poloostrova a odtud do Pákistánu, Indie, Singapuru, Thajska a Malajsie. Plánujeme získat informace i o dalších kabelových systémech,“ citoval Der Spiegel z dokumentu datovaného 13.2.2013.

Spiegel zveřejnil i odtajněné dokumenty o programech TEMPERA a XKeyscore. To vše velmi znepokojuje řadu zemí nejen v EU, ale např. i Čínu, jejíž vláda uvedla, že je vážně znepokojena tvrzením, že USA hackersky pronikly do mnoha sítí v Hongkongu a v Číně, včetně univerzity v Tsinghua, kde je jeden z čínských internetových uzlů. K odhalení gigantické odposlechové sítě došlo paradoxně jen několik dnů po stížnosti Obamy na hackerství čínské.

V rámci programu XKeyscore tajná služba monitoruje a zaznamenává prakticky každou akci, kterou běžný uživatel na internetu vykoná. Program umožňuje vyhledávání na základě pouhého "podezřelého chování". Stačí, abyste používali silné šifrování nebo mluvili cizím jazykem. XKeyscore nabízí agentům NSA skutečně podrobný pohled na "prakticky libovolnou aktivitu, kterou daný uživatel na internetu vyvíjí". Umožňuje vyhledávat osoby na základě "podezřelých akcí", sledovat jejich e-maily, chaty a webovou historii, dokonce i sledovat, co daná osoba vyhledávala a s jakými dokumenty pracovala. Podle některých zpráv je zaváděn systém tzv. tematické analýzy. Dosud totiž systém pro další zpracování vybíral jen vstupy obsahující klíčová slova, pak ale stačilo toto slovo nahrazovat jiným. Nyní by měl být systém schopen ze znění zprávy rozeznat, o čem zpráva skutečně je. Dokonce prý dokáže i vyhodnocovat sarkazmy!

„Kdyby naši přátelé věděli, co vše jsme jim provedli, tak by s námi už nepromluvili ani slovo“, povzdechl si již před let bývalý člen CIA.  Dnes už to, nejen díky Snowdenovým dokumentům, víme. Podle Bidena disponují USA kybernetickými prostředky k nabourání životně důležitých infrastruktur, vojenských a bankovních systémů prakticky kdekoliv na světě a použijí je v čase, který si sami určí. Tedy v případě, když se jakékoli vlády ve světě, dokonce i jejich spojenci nebudou chovat dle představ americké vlády. To dokreslují otřesné příklady, odhalující rozsah ovládnutí života důležitých komunikačních systémů.

Michael Hayden, šéf CIA otevřeně konstatoval, že jsme ve fázi, kdy kyber zbraně slouží fyzickému ničení. Za „nejsofistikovanější skupinou hackerů na světě“ stojí podle deníku Intercept, NSA. Umí přepsat fw pevných disků tak, že žádný antivirus neodhalí napadení. Hackeři NSA infikovali počítače vládních organizací už 500 infekcemi ve finančním, energetickém, vládním i vojenském sektoru a to nejméně ve 42 zemích. Jelikož má malware zabudovaný sebedestrukční mechanismus, skutečnost je patrně mnohonásobná. Pro své účely již prý využili přes 300 internetových domén a 100 serverů. Jsou dokumentovány i útoky, kdy bylo CD přepravováno poštou a adresátovi dorazilo infikované. Virus Fanny u počítačů odpojených od internetu infikuje USB disk a při připojení na „izolovaný počítač“, posbírá informace o lokální síti, ke které byl připojen. Po vložení do počítače s internetem, odesílá informace na server útočníka a stahuje případné „příkazy“. Ty se spustí, pokud byl disk opětovně připojen na od internetu odstřižený počítač. Exploit, díky kterému tento virus mohl fungovat, byl využit např. k napadení íránského jaderného programu.

Dnes už také víme, že tzv. útoky proti serverům DS v USA prováděla CIA a ne ruští hackeři. Za únikem emailů Demokratické strany stál zaměstnanec sekretariátu strany Seth Riche, který byl zavražděn. Přesto je šéf NSA Rogers přesvědčen, že jeho struktura by měla sehrát důležitou roli při možnému ohrožení ruskými hackery nejen v USA, ale také v jiných zemích. Máme se těšit na americký „dohled“ i v našich, dnes už v europarlamentních volbách? Známe-li „schopnosti“ divize CIA UMBRAGE, musíme předpokládat, že umí zinscenovat téměř cokoliv, např. vložit podvržené dokumenty, či třeba dětskou pornografii do mobilů a počítačů kterékoli země, společnosti nebo významné osoby, kterou je třeba zkompromitovat. To mj. znamená, že už nemůžete ani vědět, zda svědectví, předkládaná soudu proti nějak obviněnému či společnosti jsou reálná, nebo kýmsi podvržená. Znáte větší ohrožení demokracie ve světě?. Navíc podle svědectví Udo Ulfkotta, dnes již nežijícího německého novináře, dlouhá léta spolupracujícího se CIA a autora otřesné knihy Koupení novináři, se podle pokynů tajných služeb, připravují účelové mediální kampaně, které jsou pak v redakční části zveřejňovány pod jmény „renomovaných“ novinářů.

A mimořádně závažné je i to, že vývoj výše uvedených hackerských nástrojů a jejich databáze nebyly nijak zabezpečeny, přístup do ní měli i lidé zvenčí CIA, a byly údajně neveřejně obchodovány zaměstnanci a spolupracovníky CIA. Mnohé se tak už patrně dostaly do rukou vyděračů, dalších hackerských skupin a teroristů! Tyto obavy se naplnily v červnu 2017, kdy vyděračský virus s názvem  WannaCry, za pár hodin infikoval 300 tisíc počítačů ve 150 zemích. V ČR se s ním prý potkalo 400 lidí. K nejvíce zasaženým patří britský zdravotnický systém, automobilka Renault a řada dalších francouzských firem, ruské banky, společnost FedEx i univerzity v Číně, Řecku nebo Itálii. Ruský prezident Putin obvinil, v souladu s řadou západních bezpečnostních expertů, z hackerského útoku USA. Podle něho Amerika nepřímo způsobila rozšíření viru, když americká NSA vytvořila způsob, jak se nabourat do OS Windows. Nicméně už jsme si mohli i přečíst, že za šířením tohoto amerického viru, který je mj. i v češtině, stojí Severní Korea.

Informační válka je už dnes nedílnou součástí konfrontace mezi zeměmi a řada výzev v oblasti bezpečnosti a obrany je přesunuta do kyberprostoru. USA i Rusko bezpochyby disponují sítí pro plně utajenou komunikaci. O ruské a čínské síti se veřejnost dozvídá jen ze skandalizujících dohadů mainstreamu a povrchních vyjádření bezpečnostních služeb. O té americké, nepochybně také technicky dokonale zabezpečené, toho už víme mnohem více. To v důsledku tajných dokumentů, odhalující „západní hodnoty“, které z tajných služeb vynesl i za cenu obrovského osobního ohrožení Edward Snowden, Julian Assange, Chelsea Manning, Thomas Drake, Karen Hudges, či někteří další vysloužilci tajných služeb USA, kteří se nemohli vypořádat s tím, že americká vláda systematicky porušuje své vlastní zákony a že provozuje absolutní sledování doma i v zahraničí bez jakýchkoliv pravidel a dohledu.

Už Eisenhower varoval politiky, že vojensko-průmyslový  komplex  je schopen vytvořit stát ve státě – moc v pozadí, která vše ovládne. Vždyť jen v r.2013  existovalo v USA 17 oficiálně známých tajných služeb se 107000 spolupracovníky, kteří odvozují legitimitu svých aktivit z toho, že stále vymýšlejí nová nebezpečí, případně sami konflikty vytvářejí. Není ale s podivem, že se málokdo zamyslí nad tím, že IT velmoc schopná odposlouchávat masívně celý svět deklaruje že, není schopna ochránit vlastní volby? Důkazem předvídavosti Dwight Eisenhowera je i tato rešerše vycházející převážně z uniklých, ale z veřejně dostupných západních zdrojů.

Druhá část analýzy rešeršuje pojetí kybernetické bezpečnosti českých politiků a navrhuje vyloučení utajované komunikace z veřejného kyberprostoru prostřednictvím Národní telekomunikační sítě.
6 Komentářů k Státní svrchovanost a Národní telekomunikační síť – 1. část

 1. niSas napsal:

  Jen debilové konzumní , chápej voe proexportní země, používající operační systémy nebo jakékoliv jiné komunikační zařízení druhé země se můžou domnívat, že toho nigdy nebude zneužito. V předchozích stoletích se špijóni soudili, a docházelo k soudním sporům o vynášení spaní z průmyslových patentů, šmíra o četnosti kopulací papalášů v "pracovní době" zbyla jako třešnička z ukradeného dortu.
  . A le už vod doby, gdy si blboni můžou dávat své patenty do mordechujcké úschovny s patentama za hlídací poplatek je to jen taková dramatická předehra pro pitomce. Esli si něgdo myslí, že náš panský rezident s pokuřincovaným dvorem něgde tajně řídí výzkum a vývoj našich operačních systémů a výrobní linky pro hlasovací mobilní zařízení ku sečítaní požadavků našich synů a dcer od naší mámy, že už sou připraveny ke spuštění, tak se teho vůbec nebojte. Je by něco takového nigdy nenapadlo.. Pro vás mají připravenou politiku stavění hladových zdí a metly na zametání taky dovezou.Pro své rodné, věčné študenty a nedoštudované mudrce zajistí vzdělávání ve školách druhého, třetího, čtvrtého, pátého, šestého ..věku s plnou penzí.

  • Paul Durham napsal:

   Idea fízlování lidí prostřednictvím polovodičů :-) vznikla ještě dřív než polovodiče , v beletrii, takže bylo z čeho čerpat - ideově

  • trtko napsal:

   FAKTY X: Špionážny vírus z dielne NSA: Možno sleduje aj vás
   Infikované počítače po celom svete
   17. februára 2015 šokovala celý svet správa od spoločnosti Kaspersky Lab, že ich bezpečnostným expertom sa po takmer roku podarilo identifikovať špionážny vírus, ktorým boli infikované desiatky tisíc pevných diskov po celom svete.

   Vírus je natoľko sofistikovaný, že útočníci vďaka nemu môžu nielen sledovať počítačové systémy rôznych svetových firiem a súkromných užívateľov, ale zároveň z nich kedykoľvek vytiahnuť ľubovoľné dáta, ktoré majú na pevnom disku. Stačí len, aby bol počítač pripojený k internetu

   https://magazin.centrum.sk/spektrum/fakty-x-spionazny-virus-z-dielne-nsa-mozno-sleduje-aj-vas/868461.html

   • out25 napsal:

    je to husty hodne husty. ted se mame vsichni ze strachu z agentu nsa + cia posrat, nebo plakat, nebo vsichni emigrujem do ruska?... proc to firme kaspersky trvalo tak dlouho? proc je na to uvalena cenzura v mediich?...

 2. Paw napsal:

  Po opravil bych nazev na obrazku. Spravny nazev pak je :Velka bestialni svine sleduje kazdeho miliony technickymi vynalezy a zpusoby a desitkami tisic spionu a udavacskych fizlu...

 3. proud napsal:

  Vavrusko,zadna svrchovanost jakyhokoliv statu neexistuje uz minimalne -set let,ovsem ono zdani svrchovanosti ano a rado se ukazuje.Mozna bych pripustil ze par republik a svazu ma aspon cast,ovsem kontrolovany, svrchovanosti v presne danejch mantinelech,ktery muzou bejt nadrizenejma kdykoliv a jakkoliv zmeneny. Vidim ze hodne z nas porad jeste nevi v cem vlastne ve skutecnosti zije!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!