Pokud se Zdeněk Zbořil a Eric Best nevrátí na obrazovky ČT, je její vyhlašovaná nestrannost jen cynickým vtipem

„Česká televize poskytuje nestranné a nezávislé zpravodajství, informace a komentáře“, praví se v kodexu České televize a na místě jiném se v něm vyhlašuje: „Česká televize si musí zakládat na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti“ A jen malý kousek dál se ve stejném kodexu dočtete: „Česká televize přispívá k vytváření prostoru slova, myšlení a tvorby, v němž může vyrůstat demokracie“. Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT zodpovědný, kdo to pro dojem či pro nějakou jinou příčinu takto krásně zestylizoval, ale už v momentu, kdy tak činil, věděl, že bude činit něco opačného? A byl to tedy prachobyčejný lump?

Anebo to psal někdo, kdo to, co psal, myslel upřímně, ale – bohužel – už zemřel, takže proti tomu, v jaký paskvil se jeho myšlenky proměnily, už nemůže protestovat?

To všechno by nám možná mohli zodpovědět někdejší vedoucí starší činitelé ČT, ale obávám se, že ani od nich se relevantní odpovědi nedočkáme. A že nám tedy ani do budoucna nezbude nic jiného, než se trápit se se situací, jaká v ČT dnes doopravdy je. To znamená přesně opačná, než jak se v jejím kodexu vyhlašuje.

Dlouhá léta si do zpravodajských pořadů ČT zvali velkého novináře a rozhlasáka Jana Petránka (zemřel 10.11. 2018), ba dá se téměř říct, že byl v jejích studiích pečený i vařený. Ovšem jen do momentu, kdy prohlásil, že Krym je ruský už od roku 1783 a že dnešní Ukrajina a Porošenko jsou ostudou historie začátku 21. století. A že majdan spískali Američané hlavně proto, aby Rusům nejdříve vzali jejich námořní základnu v Sevastopolu a pak je vyhnali jak z Černého tak z Azovského moře. A že jestli se EU obává, že Rusko ohrožuje Evropu, tak pravda je taková, že samo EU ohrožuje Evropu daleko víc, protože neumí hodnotit situaci, jaká je.

Takovéto rouhačství bylo ovšem pro Českou televizi už hluboce pod čárou její představy otevřenosti i nezávislosti, takže když si Petránka k hovoru pozval v listopadu 2016 Sputnik, slyšeli tam z jeho úst už jen toto smutné konstatování: „Už si ani nepamatuji, kdy mě naposled pozvali do České televize. Dostal jsem se asi do jejich černého seznamu“.

V čemž se samozřejmě nemýlil. A nebyl na tom seznamu sám. Spolu s ním se na něm brzy ocitli další dva známí novináři Zdeněk Zbořil a Eric Best – a ze stejného důvodu jako Petránek. Řekli na Kavčích Horách, co si otevřeně a nezávisle mysleli a ne tedy to, co od nich redaktoři ČT chtěli slyšet. A měli tzv. utrum.

Hledím na tiulek tohoto článku a ptám se sám sebe, nejsem-li až příliš skromný, žádám-li jen, aby se do ČT vrátili pouze tihle dva. Je-li totiž zhruba na dvě půle rozdělen národ a na stejné dvě půle jsou rozděleni i čeští novináři, z nichž jedna půle věří, že ve Washingtonu sídlí sbor andělů a v Kremlu křepčí banda ďáblů, zatímco polovina druhá tomu nevěří, či si dokonce myslí pravý opak, pak by přece bylo nestranné, otevřené a demokratické, aby oběma těmto novinářským táborům (tomu prvnímu tzv. mainstreamovému a placenému, i tomu druhému spíš jen internetovému a neplacenému), poskytla Česká televize stejnou možnost. Aby tedy národ uslyšel nejen to, co si myslí příslušníci tábora prvního, např. Romancov, Šafr, Honzejk, Fendrych, Palata, Mitrofanov, Luboš Dobrovský, Fištejn, Steigerwald, Jakub Janda č. 1 a č. 2, Michael Žantovský, Šafr a další, ale též co si myslí příslušníci skupiny druhé, to je Radim Valenčík, Václav Umlauf, Petr Žantovský, Tereza Spencerová, Zdeněk Jemelík, Jan Schneider, Mojmír Grygar, Ladislav Větvička, Lenka Procházková, Marek Obrtel, Václav Dvořák, Ivan David, Martin Koller, Jiří Jírovec, Jaroslav Bašta a další.

Umí si někdo představit, jak by se za takovéhoto stavu věcí Česká televize rozzvonila? Jak by z dnes mrtvého lóže povstala polemika? Jak by se teprve nyní zvedla diskuze, bez niž nelze dle Masaryka dojít k dobrým výsledkům a bez níž též nemůže být demokracie demokracií? Jak by se mezi našimi lidmi zvýšil zájem o politiku – a to snad až tak, že by se o ní mezi sebou začali bavit dokonce i školáci, jak jsme to kdysi prožili my starší v prvních letech po 2. světové válce?

Je to jen sen, nebo by se to dalo uskutečnit? Kdo tomu brání? Kdo je proti tomu, abychom se stali demokracii skutečnou a bez přívlastků, a ne tedy demokracií s přívlastkem „liberální“, kterou dnes jsme a která de facto znamená demokracii poloviční? Či podle Jaroslava Bašty dokonce diktaturu?

Stěžujeme-li si dnes, jak jsme coby národ nejednotní, pak je to proto, že jsme Masarykovu ideu diskuze zavrhli. Kdyby žila, spousta věcí by se jejím prostřednictvím vyjasnila, chybné názory by v jejím ohni shořely, zatímco názory zdravé by získaly převahu a přiklonila by se k nim většina národa. Zatímco dnes jsou obě zhruba stejně početné poloviny národa zakopány každá ve svém okopu a bez vzájemné domluvy se jedna druhé stále víc a víc odcizuje.

A není to jen u nás. Je to všude, kde tzv. liberální demokracie zapustila kořeny. V USA, ve Francii, v Británii i v Německu.

Což tak, kdybychom dali jiným příklad? A Česká televize, vším lidem sponzorována i povzbuzena, by za tímto vznešeným cílem vykročila jako první? A lotr dříve proklínaný i vysmívaný by se tím konečně změnil v cosi pořádného.

Kdo by mu to mohl zatrhnout? Vláda? Parlament? EU? Americká ambasáda? Anebo naše malost? Nebo hloupost? Či nedostatek odvahy k samostatnému jednání? Nebo strach těch, kteří by v masarykovské diskuzi utrpěli porážku?

Co myslíte?

 
49 Komentářů k Pokud se Zdeněk Zbořil a Eric Best nevrátí na obrazovky ČT, je její vyhlašovaná nestrannost jen cynickým vtipem

 1. niSas napsal:

  No já si myslím,, že ta hodná, spravedlivá DEMOográca je mýtus. Systém, na kerý se blboni odvolávají , tedy demos-gráca, byl zaveden otrokkáři, že tupani co na ně dřou beztak na to nemaj čas nebo že nejsou vybaveni mozky a ták. Ba právě proto aby byl ten systém dneska průchodný, musí se opírat o přívlastky aby blboni chápali. co nebo gdo jim vládne, klasicky demogratizuje. Esli je to neviditelná zlodějská ruka co má právo utrhnout cokoli na co dosáhne nebo je to jakýsi lid kerej pase nějaká strana a může tím lidem nakopat do řiti komukoliv na koho ukáže. A jen blboni se hádaj, kokoti o tem píšou a přemítaj, kerý ten otrokářský systém je lepčí. No ale řeknu vám pane spisovateli, že od vá se pochopení těchto nuancí nigdy nedočkám, budete furt filoZofovat nad jasným podvrhem slunečního království, gde si šťastní otroci a bezzemci vládnou. Muheeeeeeee

  P.S. Jen opravdový blboň si představuje, že demosgráca je to,, co si přeje.

 2. niSas napsal:

  Tak sem doposouchal pořad z svcs se dvěma alternativníma sluníčkama, jeden Pavel druhej Petr nebo jak to říct, vemeno petr pavel, gdy výsledkem popisu ohavlované gotliny a celé plejády označených gojímhovad se k návrhu nějakého řešení nedostli, ale tu mordechujštinu nedokázali zakrýt ničím ušlechtilejším. Je to neuvěřitelné, ale těm dvěma o změnu hovad na rovné člověky vůbec nepřide. Ať žije echkonomika, veksl, pojistky, bezzemství, bezpodílnictví, gojímství hovad na věčné časy. A gdyž se připojistíte, můžete dělat na mordechujce eště déle. Muheeeeee
  *****

  • proud napsal:

   At to beres jak to beres,porad si muze kazdej z nas jen sam nadavat,oni jen vyuzivaj naseho prizdisracstvi..............

 3. ... napsal:

  Z AE
  .lak
  Poslechni si na SV až bude v archivu /
  Živé projekty / Občiansky tribunál / Studio CS – Soňa Ludmila Csiffáry
  Kdy
  so, 19. ledna, 19:00 – 21:00
  A souvisí to s odvěkou mentalitou dobyvatelů a kořistníků a jak se říká mnoho psů zajícova smrt a kdyby vám to čistě náhodně připadalo jako nasunovaná araboafrika na voly tak se vytoťte.
  https://www.youtube.com/watch?v=HNGzQLxYHhM
  https://www.youtube.com/watch?v=wxogkCO6haA
  Žel to asi chodí mimo rozsah a možnosti pozornosti a akceptace mladých jinými zájmy a zájmoví formanti amerického snu který skončil v osmdesátkách kartelizací či molochismem korporátníků jjednoprocentních neoliberálů ke kterým maloměšťácky kdoví proč zhlíží z ti ruky do huby a z pokleslosti chápání cíleně sledují profity mamona a řekněme deep state direkce koksáckých volstrýských řezníků a strávníků z afgánu kteří vošintonskou i bruselskou bažinu mají na povel.
  Pravda bolí s tím se smiřte a předpokládám že ti s kritickým myšlením nejsou navrkané děti formátováním víceméně lůzrů s choutkami omezenců dělající omezence.
  https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
  http://www.chelemendik.sk/Seznam_hlavnich_americkych_intervenci_tajnych_operaci_a_ruznych__275539487.html

  00 OdpovězLed 19, 2019 19:37

 4. ... napsal:

  A to se pořád žije z toho co udělali poválečné generace a v dnešní rozvojové zemi za mrzké mzdy 5? rokem po třídekádovém budování kapitalismu kdy zem předků podnikavci rozprodali durch a kdy vám už na život nepůjčí. Vy co pořád operujete s kapitalismem cestovky komunismu araboafričanů.!
  https://tadesco.cz/otevreny-dopis-byvaleho-viceprezidenta-ceskeho-cerveneho-krize/

 5. Jozef Glinsky napsal:

  CT je ako RTVS a v zasade ako vsetky media masovej manipulacie /a masoveho nicenia/ tohto plutorimskeho Imperia.
  Su v rukach Deep State.

  Nejake to promile,ci nejake to percento inych nazorov,ako prezentuje medialna armada Deep State, nic nezmeni na podstate fungovania novej moci,takpovediac novej cirkvi,cirkvi masmedialnej.
  Lebo informacie,fakty,su radovo,alebo aj tisicnasobne dolezitejsie,ako postoje.

  Informacie a dezinformacie /a zatajovanie podstatnych skutocnosti/ posobia hned a zvacsa masovo,ba aj globalne.
  Naopak "slobodne" vyslovovanie alternativnej mienky v niektorych mediach sluzi len na zamaskovanie brutalnej informacno-dezinformacnej totality.
  Len na vzbudenie zdania plurality,kedze realna ucinna mienkotvorba je plne v rukach
  agentur Pax Amerikana.

  V rukach subjektov,pracujucich s vedomim,ze "co nie je v rozhodujucich masmediach,co nie je opakovane v titulkoch,to nejestvuje".

  Jedinou cestou ucinneho odporu a zachrany je vybudovanie vplyvnych sebaobrannych internetovych agentur seriozneho informovania.
  NWOO to robi,za co dakujem.

 6. John_Pitralon napsal:

  Idelogická úderná divize SS "Alzheimer" je dislokovaná na Kavčích Horách a systematicky prasí lidem hlavy! Reptilian Wernher von Braun ničí svět ze svého kosmoplánu Apollo 911. Podle informací bulvárního deníku Achtung Meldung - v Arizoně speciální jednotka z Pentagonu natáčí nový film "Přistání na Měsíci" s mladou Kabelkovou.

  Ministry - NWO ---9-11-2001 videoclip.mp4 https://www.youtube.com/watch?v=p7zHXW5IGPk

 7. Eschatolog napsal:

  autore jdi do prdele, lotr masařík je ti vzorem, ty tvoje texty jdou jen plesnive macesy

 8. niSas napsal:

  Jó Lak to sem dával, ale je vhodné si to pustit eště jednou aby nezapadlo to hlavní. Voni, ty svině prodávali kupónové knížky na průmysl, kerej už měli nasmlouvaný k zašantročení a k rozmlácení. A z teho se nevyvlíkne ani jeden hajzl, kerej se válel od mordechujcké pražské listopadové revoluce. v parlamentních lavicách a korytách .Takže eště jednou. Prodali našim lidem zboží, keré bylo předem odsouzeno k systémovému zničení. https://www.svobodny-vysilac.cz/2019-01-17_ans_v-vitova-k-hais_likvidace-poldi-kladno-a-exekuce/

 9. Martin Rubáš napsal:

  Nejhorší je, že si tuto stoku a sluničkovou-euroislám neomarxistickou propagandu platíme ze svých daní.
  https://www.epshark.cz/clanek/1033/ct-necista-propaganda-za-nase-penize

  • niSas napsal:

   Ve starých dobách museli zlo ději nejdříve něco lidem ukrást přímo a peníze z nich museli vymlátit, ale vod doby co blboni jedou ve velkým, že jako je normální že všechno patří jako všem bez podílu na ničem, tak jim to berou už jen písebným nařízením óbr zlodějů a loupežníků, keří se z Řáholca přestěhovali na hrad a obsadili kompletně celé podhradí a tam to v pohodlí a teple sepisujou napřímo. A kokoti z blbákova se domnívají, že gdyž jim odepíšou, že to něco změní. Heh Ale těště se kokoti na další přehled zpráv. Muheeeeee

 10. Karel napsal:

  Holt gojímové jsou stejně nahraný a vždycky umírají jako první ve válkách, to není nas boj....my chceme zit v miru…. televize je manipulace a loutkari si nas vodi na svých nitkách, od placenych politických stran, tak od placene opozice...a porad dokola...je to hra a pravy pani tohoto světa jsou neviditelny...nejspis se hrozne bavi nasim chovanim...ty diskuze jim musí pripadat k smichu...

 11. Karel napsal:

  Odstehovat se nekam na samotu a neresit tenhle zvracenej svet, stejne to nemá smysl, psychopati nemaj svedomi, jedine od nich utec nekam hodne daleko, na telku uz se nedivam samej srot a humus, degenerace, jen bych byl ještě vic nastvanej...radeji v klidu nekde hodne daleko od psychousu….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!