Bez diskuze není demokracie

Masaryk_Beth_Alfa1S tímto známým Masarykovým heslem v hlavě se pokouším přehlédnout naši současnou mediální scénu ve snaze zjistit, do jaké míry je s ním v souladu. A žasnu nad tím, ne jak daleko jsme se od požadavku tohoto hesla vzdálili, ale jak tvrdě a nemilosrdně jsme s ním zatočili. Vždyť jak ta scéna vpravdě vypadá? Na dvě zhruba stejné poloviny je dnes v politických otázkách rozdělen národ a na zhruba dvě stejně početné poloviny jsou dnes rozděleni čeští novináři. Při čemž rozdíl mezi rozděleným národem a rozdělenými novináři spočívá v tom, že občané rozděleného národa, tzn. obě jeho poloviny, dostávají za svoji práci v továrnách, úřadech, obchodech, farmách, dílnách, sportovních klubech, ve službách, ve školství atd. zaplaceno – jen u novinářů, je to jinak. Tam peníze za svoji práci dostává jen polovina první, zatímco polovina druhá píše zadarmo. A v podstatě jen do internetových webů. A ne tedy pro peníze, ale pro věc. Čili kdyby vynálezu internetu nebylo, měla by výsadní možnost ovlivňovat veřejnost jen ona polovina první. A polovině druhé by zřejmě nezbylo nic jiného než vzteky a bezmocí kousat koberce. Kdyby si ovšem na ty koberce jiným způsobem než psaním vydělala.

Jak k takovémuto stavu došlo?

Rozdělovníkem, jež separoval novináře na placené a neplacené, byl samet. Tehdy se kdesi v kabinetech Sorosů, Rotschildů a dalších světových tiskových magnátů rozhodlo, že i v bývalých socialistických zemích a nyní už tedy znovu zemích kapitalistických, bude zaveden stejný systém informování veřejnosti, jaký se pěstoval za nacizmu i socializmu, ale k němuž se mezitím jako k systému nejjednoduššímu vypracovala i média západní. Byl a je to systém jediných připustných pravd, z nichž pravda nejzákladnější, od níž jsou pravdy ostatní odvozeny, byla a je ta, že Východu vládne ďábel a Západu anděl. Nic jiného se nepřipouštělo (a nepřipouští). Nu a protože to byla (a je), pravda jediná a též jedině přípustná, nebylo už třeba o ní dále diskutovat a diskuze se stala nadbytečnou i u všech dalších pravd od oné základní pravdy odvozených.

Diskuze byla zkrátka vyhnána za humna a spolu s ní tam de facto poslali i demokracii. Protože demokracie bez diskuze je mrtva. Zahrnuje v sobě totiž nejen všechen lid, ale i všechny názory tohoto lidu, vyjadřujícího se otevřeně a bez obav. Jen diskuze takto vedená a tedy demokratická zaručuje, že řešení chybná jsou většinou lidu odmítnuta a řešení správná většinou lidu přijata. Což praktickém politickém životě znamená, že národ nezůstává trvale rozdvojen do dvou zhruba početně stejných táborů, jak je tomu dnes, ale diskuze sama svým pročisťujícím působením uvnitř jednotlivých médií zařizuje, že se v národě vytvoří přirozená většina a menšina. Čili cosi už blízkého národu jednotnému.

Problém našich médií dnešních – jak už naznačeno – ovšem je, že diskuze či pluralita názorů uvnitř jednotlivých médií neexistuje. Svoji vyhraněnou politiku má ČT, má ji Právo, má ji TV Nova, má ji MF Dnes, mají ji Hospodářské noviny, mají ji Lidové noviny, má ji Deník, má ji TV Seznam, má ji Reflex, má ji Respekt, má ji Echo 24, zkrátka celý tzv. mainstream – a víceméně nic než je tato jejich vyhraněná politika se v těchto médiích neobjeví. Zde se diskuze tedy rozhodně nekoná.

Dobrá, dobrá, řeknete si možná. Předepsala-li si všechna režimní média mainstreamu, ve snaze jednotného ovlivňování myšlení národa též jednotný názor a tím též neexistenci diskuze a polemiky, pak by se obé snad aspoň částečně dalo zachránit tím, že diskutovat a polemizovat se bude aspoň mezi oněma dvěma tábory současné novinářské obce. Tedy mezi oním táborem mainstreamovým, režimním a placeným a oním řekněme alternativním, internetovým a neplaceným.

Chyba lávky. Žádná diskuze není a nebude. Zakázal si ji mainstream s tím, že je přece pod jeho úrovní, aby jeho novináři, svými zaměstnavateli řádně vedení, registrováni a placení, se vybavovali s jakýmisi divoce žijícími, neregistrovanými a neplacenými přispěvateli internetových webů.

Čímž se i nad poslední možností, jak nechat diskuzi i jen živořit, zavřela voda.

To je dnešní situace a postavení diskuze v naší politice a možná dojdeme ještě dál. A to až k bodu, kdy se např. přestaneme divit či rozohňovat nad informací, že profesor KU Martin C. Putna ve svém interview pro Český rozhlas navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on, Martin C. Putna a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasí. A aby za totéž byly úředně zakázány Parlamentní listy.

Ano, i takto se dnes pohlíží na diskuzi.

Demokracie druhého břehu, napadne vás. Anebo už diktatura? Anebo fašizmus?

 
13 Komentářů k Bez diskuze není demokracie

 1. geronimo napsal:

  Plutokracie, vole

 2. niSas napsal:

  Stará klasika. Blboni si mají myslet, že demosgrácie, kerou vytvořili otrokáři je o žvanění. Což je vážně cypovina, gdyž je zřejmé, že de vo prachy a o moc. Všechna „práva“. například o žvanění platí jen do doby, gdy je koho okrádat a blboni blbě čumí přez drát. .Gdyž přerozdělování kradeného vázne, písmenka na deklaracích se vypaří a šmejdi za oponou rozbijou bank, že, výtěz bere vše, že to o tom žvanění je ale ta nejhlavnější podstata kradení, kerá se dá vokecávat, že dohoda o kradení byla oznamována a blboni jako souhlasili s okrádáním, a rozdají se znova cinknutý karty. A největší kreténi se k tomuto otrokářskému systému modlí, , někeří říkají, že tu ta otrokářská společnost ještě není, jiní kokoti říkají, že blboni eště do demosgráce nedorostli a polemizují se svými slinty. A teď teda ta nepříjemná votázka. Kolik blboňů si sepsalo pod sebe alespoň deset svých potřeb, keré by si mysleli, že by mohli udržetslušnej život tak nějak s nejmenší ztrátou kytičky? Že to, co si napsali by odráželo představu, v součtu, jak by vlastně okolní svět měl vypadat a pojmenovat si to třeba jako mojekrácie? Kolik blboňů si napsalo na papír slovo Demosgráca a sepsalo pod něj deset praktických, reálných výsledků, podobenin ke svému moje krácie, aby se to dalo alespoň trochu přirovnat, gdyž si teda nebude všímat těch deklarací (slibování)?. A kolik z nich by prostým poměřením svého s demosgrácií spokojeně zachrochtalo, Jó to se shoduje, tak mi to teda vyšlo „zprávně“ a s uspokojením si voddech, kua su pašík, du s davem tou správnou cestou? A kam? Muheeeeeeeee

  P.S.
  Je několik variant blboňů

  Za A) tidle žvaněj, že pravá demosgráca je ta levá. Ti žvaněj že milujou blboně a že jim naserou dobra, že se z teho podělaj
  Za B) Tidle žvaněj, že milujou soutěžení, že gdo vyhraje, může si nahrabat kolik unese.
  Za C) Tihle žvaněj, že nejlepší je obojí a že to budou řídit všichni.
  Za D) Tihle žvaněj, že pravá demosgráca je ta přímá, né-li nejpřímější, gde všichni můžou žvanit najednou.
  atd

  No a gdo to nechápe, třeba proud, ať to čte vod začátku Heh

 3. Josef Švejk napsal:

  Bez diskuze není demokracie?
  Demokracie je státní formou buržoazie, když nemá strach. A fašismus, když strach má. (N. I. Bucharin)

 4. John_Pitralon napsal:

  „Мама, мы все тяжело больны“ – Кино https://www.youtube.com/watch?v=pLE2ngmVqZY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!