DONBASKÁ ZASTAVENÍ 7. – KONCERT K 75.VÝROČÍ ZALOŽENÍ VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY

KODAK Digital Still CameraDíky mé známé spisovatelce Lianě Musatove jsem dostal pozvání na slavnostní koncert k 75.výročí založení doněcké vysoké umělecké školy-Doněcké školy kultury a umění, který se konal 3.4.2019 v Domě kultury Kujbyševa v Kujbyševském obvodu Doněcka. Před Domem kultury mě přivítala Věra Alexandrovna, přednášející na škole, která mě doprovázela.

Na chodbě v přízemí Domu kultury se pohybovala děvčata a chlapci v nejrůznějších kostýmech, šašci se všelijak legračně předváděli návštěvníkům. Konala se zde také tvořivá dílna, kde si zájemci mohli vyrobit z papíru holubici míru.

Vstupem do foyeru velkého sálu jsme se ocitli v jiném světě. Už jen samotný prostor bylo velkolepé umělecké dílo. Nyní se v něm navíc shromažďovali postupně studenti a jejich učitelé a také diváci. V jedné části foyeru se konala výstavka z historie školy a promítaly se výjevy ze života školy. Ve střední části hrála příchozím školní kapela, která navozovala příjemnou atmosféru.

Vstup do velkého sálu byl ohromující. Sál překypoval nádhernou uměleckou výzdobou, vyplněn pohodlnými křesly. Přesně ve 14.00 slavnostní koncert začal. Žádný dlouhý úvod, žádné proslovy funkcionářů školy. Student a studentka školy pouze uvedli koncert a již se v rychlém sledu střídala jednotlivá vystoupení, jen málokdy přerušená několika větami studentů.

Vystupovali mj. folklorní soubor lidové písně „Aňutiny očka“ (ruská lidová píseň „Kumuški"), lidový soubor tance „Mládí Donětčiny“ (tanec "U naší Káti"), lidový sbor "Blagovest" (píseň „Saur-Mogila"), soubor moderního tance "Fortuna-Dens" (tanec "Odno i tože"), studenti oboru "Divadelní umění" (literární kompozice „Óda divadlu"), lidový pěvecký soubor "Slobožanka" (píseň „Stejně budeš můj“), lidový mužský pěvecký sbor "Jerel O" (píseň „Věř v lásku"), lidový folklorní soubor "Ozornyje naigriši" (ruská lidová píseň „Paraňja“), pěvecký sbor „Mix melody“ (píseň „Na cestě hvězd“).

Přátelé, nezlobte se nyní za má následující slova, ale já prostě nemohu jinak, píšu tak, jak cítím. To, co jsem viděl a slyšel, byl neskutečně krásný umělecký zážitek, srovnatelný jen s několika málo mými uměleckými zážitky mého dosavadního života. Na podiu studenti předvedli s šarmem nádherné ruské písně a tance, především lidové. Mezi nimi zazněly i písně opěvující rodný Donbas, k slzám dojala toužebná píseň o míru. Nebylo poznat, že tančí a zpívají studenti. Před námi vystupovali Umělci. A tak má ruská kultura na Donbase o svou budoucnost postaráno, umělci budou dále uchovávat a rozvíjet překrásné tradice zdejšího     ruského lidu. Je opravdu škoda, že kvůli chamtivosti a ziskuchtivosti několika „politiků", kteří si neváží ničeho než sami sebe a válka je pro ně jen výborná příležitost, jak rozmnožit své biliony, nemůžeme zhlédnout tuto krásu také v České republice. Budoucnost však patří prostému lidu a tak se snad někdy dočkáme.

Na tato témata jsme po skončení koncertu diskutovali v knihovně Domu kultury u dobrého ruského čaje s Věrou Alexandrovnou a pracovnicemi knihovny a na výše napsaném jsme se shodli.

Děkuji Lianě Musatove a Věře Alexandrovně za krásné umělecké zážitky a pracovnicím knihovny za příjemné posezení.

Troufám si tvrdit, že to, co jsem zhlédl, je to nejlepší z doněcké kultury a z ruské kultury vůbec, a je trvalou částí evropské a světové kultury.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
7 Komentářů k DONBASKÁ ZASTAVENÍ 7. – KONCERT K 75.VÝROČÍ ZALOŽENÍ VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY

 1. Čau lidi a hlavně reportéři nwooorg.
  Prestante clanky doplnovat fotografiemi nezletilých resp. dospívajících dívek z východu a věnujte více času příběhům a životním situacím zejména dospělých lidí překonávajícím často nelehké nástrahy života v krajinách odkud reportujete.
  Ne, že by fotoprezentace u většiny článků úplně tak nevzbuzovaly dojem, že nejlepší snímky přichází pokud reportér hledá úhel, jak objektiv zamířit co nejblíže a nejlépe přímo pod sukýnku děvčat.
  Nechci vás nějak odsuzovat, každý má svoje záliby, mě se dívky taky líbí, ale co si o tom asi tak může domyslet obyčejný člověk.
  Snad na toto téma můžete nalákat hodně příznivců, ale spíš na odvrácené-opačné straně alternativy, teda aspoň v to doufám, že sem nechodí sebranka deviantů. -dodržte název NWO oposition.

  ale jinak chála chvála chvála nwoooorg

  • proud napsal:

   Ty ses ale blbec:-))))))))))))))))))))))))))).Tebe ma system dobre v hrsti,odlakavat pozornost nejakejma uchylarnama tam kde zadny nejsou! Ty maly obleceny holky ze skol jsou ti nejak prasivy,ze se nesmej fotit? Nemuzes se na nikoho podivat z uhlu normalniho cloveka a kazdej tvuj pocin je nejdriv sexualni,nebo deviantskej? Taky zacnes zavirat taty od dcer zato ze je berou do naruci??? Tady se ceni ona starost o ty deti v sionem rozvraceny zemi kde se stve jeden clen naroda proti druhymu,cista lidska,normalni stranka,za prasarnama,navic ohavnejma musis jinam a ne z autora delat devianta,moulo:-)))

   • .lak napsal:

    Pojedeme z kopce, ze škol neofeudalismu zdrba, či trha nic než postižení formanti odpadů nemohou vylézt.

  • proud napsal:

   Sebranka deviantu sem nechodi,ale za to jak vidim se tu sem tam objevi zlodej co krici chytte zlodeje,coz je vlastni prave tem nejhorsim a jejich poskokum!

  • proud napsal:

   Cim to jenom muze asi bejt,ze ze skol kde je nejvic deti, se objevujou fotky prave s detma? :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!