DONBASKÁ ZASTAVENÍ 11. – MAKEJEVKA

KODAK Digital Still CameraAčkoliv je Makejevka (DLR) těsně „nalepená“ na Doněck a v Doněcku jsem byl již několikrát, dosud jsem se do Makejevky nedostal. Až letos. Cesta maršrutkou z centra Doněcka do centra Makejevky trvala jen 25 minut, méně než do některých okrajových částí Doněcka. Makejevka je druhé největší město DLR, čítá 350 000 obyvatel. Založena byla v roce 1690, městem se stala v roce 1925. Od roku 1920 do roku 1931 nesla název Dmitrijevsk. 50% obyvatel tvoří Rusové a 46% Ukrajinci, ruština je ale rodným jazykem pro 86% obyvatel (ukrajinština pro 12%). V roce 1925 se ve městě jako v prvním na Donbase objevila tramvaj, jezdila zde do roku 2006. Trolejbus se objevil v roce 1969, jezdí dosud.

Páteř města tvoří bulvár V.I.Lenina, táhnoucí se od severu (nádraží) k jihu (Centrální obchodní dům) v délce 7 km. Prohlídku města jsem začal v ulici Moskevské, kolmé na bulvár Lenina. Na západním konci ulice se nachází Park kultury (býv. Pionýrský park) Vasilije Džartyho (žil 1958-2011, 2000-2002 primátor Makejevky, 2010-2011 předseda Rady ministrů Autonomní republiky Krym). na začátku parku najdeme Památník obětem fašismu (1974). V parku se nachází Dům dětské tvořivosti (býv. Dům pionýrů). Po Dětské (býv. Pionýrské) železnici (1972-2002), která procházela parkem v délce 1,3 km, zbyla jen část kolejí, zářezy v terénu a část betonových pražců. Na východním konci se skví na Chrámovém náměstí v plné kráse Svatogeorgijevský chrám z roku 2002, jehož vnitřní výzdoba je impozantní. Nádherné malby vyplňují celý vnitřní prostor chrámu včetně kupolí. Na jedné straně chrámu právě probíhala restaurace maleb. Na nedalekém dalším náměstí je moderní budova radnice.

Bulvár V.I.Lenina začíná na křižovatce s pěší ulicí Gorbačova u Centrálního obchodního domu. Uprostřed křižovatky stojí hudební hodiny (2011). Většina budov na bulváru je z poválečných let, např. budova Divadla mladého diváka (1962). V Parku Slávy (do r.2004 Park 40 let Pionýrské organizace) u divadla najdeme Obelisk-Památník sovětským vojákům-osvoboditelům Donbasu. Na hlavním náměstí pak stojí socha V.I.Lenina (1970). V další části bulváru se nachází v Centrálním parku kultury Desetiletí nezávislosti Ukrajiny (býv. Park 50 let SSSR) tank SU-100, blíže k nádraží dělo na památku 54. střelecké makejevské divize-osvoboditelů města.

Makejevka mě zaujala hlavně velkými náměstími, širokými bulváry a rozsáhlými parky.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!