Bělehrad, 7.května 1999: pomsta za náměstí Tiananmen 1989

ProtestChina01Před dvaceti lety, 7. května 1999 ve 23:46 zaútočil americký bombardér B-2 na ambasádu Čínské lidové republiky v Bělehradě. Budovu zasáhlo 5 raket, každá s cca jednou tunou trhaviny. Zraněno bylo 21 osob a byli zabiti tři čínští novináři Shao Yunhuan, Xu Xinghu a Zhu Ying. Po čínských protestech uskutečnila americká strana „vyšetřování“. Veřejnosti bylo předloženo k věření, že prý Američané měli zastaralé mapy. Tak nesmírně drzé vysvětlení odmítla dokonce i některá média hlavního proudu, protože bylo známo, že budovu velvyslanectví na dané adrese vícekrát navštívili i američtí diplomaté. Bylo tedy naprosto zřejmé, že šlo o akci na výsost politickou. Byla to pomsta za zmařenou „barevnou“ revoluci v roce 1989, kdy se USA a jejich spojenci pokusili o převrat v Číně.

Události z roku 1989 západní média označují jako Pekingský masakr nebo Masakr na náměstí Nebeského klidu. Čínská komunistická strana si tehdy za použití násilí dokázala udržet mocenský monopol, a zahraničním podněcovatelům nepokojů muselo být jasné, že v  „Říši středu“ mají na dlouhou dobu utrum. Proto o 10 let později nezaváhali a navzdory všem mezinárodním zvyklostem a úmluvám vojensky zaútočili na čínskou diplomatickou misi v tehdejší Svazové republice Jugoslávii.

V Číně ihned propukly několikadenní masové protesty, které ani nebylo třeba příliš organizovat nebo omezovat. Tentokrát totiž nemířily proti vládě jako před deseti lety. Úkolem pořádkových sil bylo zabránit tomu, aby dav srovnal americké, britské, německé a další konzuláty se zemí. Američtí diplomaté se v budově své ambasády v Pekingu zabarikádovali na několik dnů, a z obav před útokem zahájili skartaci dokumentů. V sečuánském Chengdu se rozlícenému davu podařilo americký konzulát zapálit. V jakési lehčí formě vypukl pogrom na bělochy, známý z boxerského povstání přesně před stoletím (1899). Mnoho bílých diplomatů i turistů bylo zmláceno a např. jeden český diplomat, který v té době v Pekingu sloužil, vzpomíná, jak ho před výpraskem v restauraci zachránil jeho čínský přítel tím, že na srocující se mstitele křičel: „Nebijte ho, on je Rus!“.

Spojené státy kromě omluvy nakonec vyplatily pozůstalým po zabitých novinářích 4,5 mil. USD a jako kompenzaci za materiální škody 28 mil. USD, přičemž bylo ujednáno, že Čína naopak zaplatí USA 2,87 mil. USD za rozmlácené americké konzuláty v Číně.

Útok na čínskou ambasádu nebyl zdaleka jediným úmyslným útokem na civilisty během tzv. operace „Allied Forces“ z bombardovacího  jara 1999. Nechvalně známý je např. útok na vlak v soutěsce Grdelica (12. duben 1999, 13 mrtvých cestujících), útok na most ve Varvarinu během církevní slavnosti (30. květen 1999, 10 mrtvých) a řada dalších. Nejcyničtější útoky na civilisty proběhly v samotném Kosovu, a to na uprchlický konvoj u Koriše (14. května 1999, 87 mrtvých) a Djakovice (14. duben 1999, 73 mrtvých, z toho 16 dětí). NATO drze a trapně tvrdilo, že šlo o tragické omyly, prý to vypadalo jako vojenské konvoje. Avšak z důkazů (odposlech radioprovozu, výpovědi svědků před tribunálem v Haagu) jasně vyplývá, že šlo o úmyslné masakry kosovských Albánců, na jejichž ochranu se údajně celá bombardovací kampaň vedla. V obou případech, v Djakovici i Koriši, se vesničané provinili návratem do svých domovů. Vracející se uprchlíci – to NATO nemohlo připustit! Bylo přece potřeba za jakoukoli cenu „dokázat“, že v Kosovu je „humanitární katastrofa“ zaviněná Miloševičem.

KorišaZuhelna01

Českých občanů se na souhlas se členstvím v mezinárodní teroristické organizaci skrývající se za zkratkou NATO nikdo neptal. Ovšem ti z nich, kteří stojí fronty před knihkupectvím na podpis Madelaine Albright, jsou na sdílení výše uvedených „hodnot“ asi i hrdi. NATO koneckonců zatím své vlastní členy nebombardovalo.
20 Komentářů k Bělehrad, 7.května 1999: pomsta za náměstí Tiananmen 1989

 1. Eschatolog napsal:

  čínské jaro, arabské jaro, ukrajinské jaro, jen tuzemští tupci konstantně ignorují :-)

 2. Dgjjng napsal:

  Proc by usa mstila cinany 10 let pote nekde v kosovu.

  Ten utok byl pry za to, ze cinska ambasada zajistila odvoz casti trosek neviditelne usa stealth stihacky, kterou kratce pred tim domobranci sestrelili.

 3. Dgjjng napsal:

  Tak se cinanum na cinske ambasade pomstili, protoze to povazovali za kradez vojenskeho dusevniho vlastnictvi, vedeli ze cinane si dikx tomu okopiruji vlastni stealth stihacku, kterou by jinak sami tak rychle nevymysleli.
  A amiky to pry desne nastvalo, proto takova neobvykle surova reakce.

  • niSas napsal:

   A co s tím jako mám dělat?

   • .lak napsal:

    Co takhle dydlace? Těch co žvaní a žvaní a nic neřeknou jsou plné katedry, tedy nejen. Pochlap se, ukaž že umíš taky mlátit prázdnou slámu jako workoholici. Ne, to byl jen rozmar, promiň. :-D

 4. Marco napsal:

  Stačí se podívat na jakýkoliv dokument, všude jede propaganda. Ať je to pořad o autech, přírodovědný nebo cestopisný, všude politicky agitují. Já jsem už na to tak alergický, že okamžitě přepínám při první zmínce nebo prostě ten krám vypnu a jdu dělat něco užitečnějšího. Západ nejen že rozbil sovětský svaz, rozbil i naší krásnou ČSSR. Nevěřím, že to nešlo podle plánu. Oni jsou tak hloupí, že prakticky všude následuje identický scénář. Pokud to ale nejde podle jejich plánů,navíc na území, které chtějí získat pod svou kontrolu, krvavě jakékoliv povstání potlačí. Katalánsko myslím mnohé probudilo ze sna. Když si vzpomenu na demonstrace v Británii v 80tých letech, chovali se naši policajti v 89 jako andělé a tak je to úplně se vším. Pravdu hledat v západní společnosti skutečně nelze. Chápu mistra Jana Husa a jeho boj za obyčejnou pravdu. Pokud neobsadíme mediální prostor a nezačneme informovat pravdivě, jako národ zanikneme. A přiznejme si, že si to ti hajzlové z médiíí a neziskovek i přejí.

 5. telexa napsal:

  Přejít na SpFling.com – skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

 6. člověk napsal:

  Tak co, znáte už někdo složení vánočky, kterou museli Židé o každého sabatu pojídat? (a přitom se ani nepohnout) Co obsahuje? A nebo složení „oplatků ke svatému přijímání“ v kostele. Co jste přijímali? Že by předstupeň očkování? (potracenými plody, neurotoxiny nebo sušenými hady?). Co vše obsahují vakcíny? A co ty tibetské koláčky za 30 korun jeden, prodávaných v podchodu na nádražích procházející osobou, kroutící se jako had, v kutně (dříve pokreslenou svastikou s tečkami připomínajícími vajíčka). Mohl by to být hlavní původ všeho zla na Zemi? Jedli jste někdy také podivné bílé oplatky (když jste něco přijímali), vánočku, tibetský koláček a nebo jste „jen“ očkováni? Co všechno bylo původně ve složení té tolik záhadné, dosud nedefinované, nucené, řekl bych té maximálně utajované, bez sebemenšího pohybu pojídané (bylo třeba zastavit detoxikační proces lymfatického systému pro lepší „přijímání“?), pravidelně o každém sabatu, židovské vánočky?

  • proud napsal:

   Kdyz budes zrat co sis sam navaril,nehrozi ti to :-)))))))))))))))))))) ;-)

   • člověk napsal:

    a co syrová ovocná strava a v zimě sušené ovoce?

    • proud napsal:

     Muj nazor?…….dobra volba,jen bych pridal primerene zdravyho masa,to je tak 100 gramu tejdne,kvuli zivinam co jinde nenajdes……….

    • proud napsal:

     …..a zeleninu,lusteniny,orechy a to vsechno klidne fermentovany (mlecne,ne alkoholove),az ted jsem si vsiml ze jsi jen na ovoci…. :-)

 7. Libuše napsal:

  My jsme také zažili.že američané měli špatné mapy.Na konci 2.svět.války také letadla házela bomby na Prahu,Plzen,lidé umírali a pak nám bylo řečeno,že se chudáci spletli.Ostatně i Německo to zažilo.Oni se umějí strefovat jen tam,kde byl průmysl.-Ubožáci…LM

 8. hel napsal:

  strašný, přiznám, že v roce 99 jsem o operaci allied forces nic nevěděla, řešila si své osobní a pracovní věci a tyto události vnímala jen z večerních zpráv čt jako víceméně obtěžující, protože se „zase někde střílí“, nečinila jsem si už nárok, že bych se někdy v mezinár.politice mohla vyznat…neměla jsem přístup na internet…to se posléze změnilo a od té doby jsem přišla o svůj relativní pocit klidu…média tenkrát psala o komunist.masakru na nám. nebes.klidu a ono to zase má takovéhle pozadí..strašný, že masmédia jsou spoluviníci utrpení svými lživými manipulacemi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!