Přehled zpráv – RusVesna, RusNext 9.6.2019

policiya_ukraina_41; U města Rovno si policistka v důsledku neodborné manipulaci se zbraní prostřelila stehno. Stejně jako zastřelení pětiletého chlapce opilými kyjevskými policisty svědčí tato událost o tragickém stavu ukrajinské policie.

2; Zvláštní zástupce prezidenta Putina označil kroky bývalé moldavské moci za otevřeně kriminální. Jak poznamenal Kozak, podobné kroky se staly potvrzením pozice Moskvy o nutnosti ozdravení tamní situace.

3; „Železný vlk“ NATO u běloruských hranic. Vojenského cvičení se zúčastní zhruba čtyři tisíce vojáků z deseti zemí (USA, Velké Británie, Německa, Belgie, Dánska, Nizozemska, Norska, Polska, České republiky a Estonska) a více než tisícovka kusů vojenské techniky.

4; Oni by nám to v USA nedovolili! V Radě federace se vysmáli jaderným ambicím Ukrajiny.

5; Zelenskij pokračuje v plivání na Rusko. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij se dosud nerozhodl, jakou zahraniční politiku bude uplatňovat ve vztahu k Rusku.

6; Jeden z nejefektivnějších způsobů léčení rakoviny. Rusko vytvoří unikátní centrum protonové terapie. Od roku 2020 bude tato terapie zařazena do programu financování z prostředků povinného zdravotního pojištění.

7; Pokračuje boj poslanců Nejvyšší rady se Zelenským (a naopak). Zelenskij si dovolil několika málo slovy vyjádřit, co si myslí o poslancích Nejvyšší rady: Klesli jste hlouběji, než jsem si vůbec dokázal představit.

8; Sýrie: Ozbrojenci USA chystají krvavý útok amerických vojsk na jih země. Aktivizace akcí teroristů je spojena s rozhodnutím Donalda Trumpa zvýšit kontingent vojáků USA.

9; Život a smrt dětí v Donbasu. V souvislosti s dnem ochrany dětí byl zveřejněn článek o tom, že Den ochrany dětí není pro pracovníky Ministerstva vnitra Luganské republiky formální záležitostí.

10; Kdo střílel na mešitu v Doněcku během hlavního muslimského svátku? Ukrajinským okupantům je zcela lhostejné, koho obětují pro své cíle.

11; Lidstvu hrozí strašlivá katastrofa, říkají vědci. V některých regionech planety bude smrtící vedro až sto dní v roce.

12; Ukrajina: Situace je beznadějná. Dokud bude Ukrajina hnít, my budeme pracovat a integrovat se s Ruskem, říkají v Doněcké i Luganské republice.

13; Neprozíravý Zelenskij útočí na novináře. Ukrajinský novinář Anatolij Šaríj komentoval ve svém videoblogu situaci, která vznikla mezi Zelenským a jednou z novinářek.

14; Krůček od majdanu. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi mohou v nejbližší době vzniknout velké problémy. Chystá se proti němu spiknutí. Jeho oponenti vymysleli plán na jeho svržení.

15; Bylo zveřejněno datum „Přímé linky“ s Vladimirem Putinem: 20. června od 12:00 moskevského času.

16; V noci na dnešek zablokovali neznámí lidé parlament a ministerstva v Kišiněvě. U vchodu do budov byly postaveny stany. Policie se poblíž nenacházela.

17; Účastník ATO poslal matce zásilku s miniarzenálem. Poslaný materiál by stačil na imitování fronty v rodné vesnici.

18; Tragédie v Dněpropetrovsku, Na jednom z podniků v Průmyslové zóně Dněpropetrovska tragicky zahynul muž. V důsledku nedodržení bezpečnostních pravidel ho naviják namotal na kabelový buben. Zbyla z něj jen hlava.

19; Dva turistické autobusy se srazily v Soči. Na místě události zasahovalo 19 týmů záchranné služby. Zraněných je neméně 26.

20; Ústavní soud Moldávie zbavil prezidenta Dodona funkce. Předtím Dodon odmítl podepsat výnos o rozpuštění parlamentu, na čemž trval Ústavní soud.

21; Štáb okupantů obvinil Armádu Doněcké republiky ze zmaření dohodnutého oddělení sil v Donbasu. O ranním ostřelování předměstí Gorlovky ukrajinští „gerojové“ cudně pomlčeli.

22; Gorlovka a její předměstí byly už od úsvitu cílem ostřelování, Byl zraněn civilní obyvatel.

23; Londýn nechce platit Evropské unii 44 miliard za ponižující Brexit. Peníze budou zablokovány, dokud nebude jasno o dalším postupu, cituje Borise Johnsona The Guardian.

24; Porošenko potvrdil první desítku svého stranického týmu. K volbám do Nejvyšší rady povedou Porošenkovu politickou stranu političtí mastodonti: Porošenko, oficiálně uznaný imbecil Andrej Parubij, dále Irina Geraščenko, krymský Tatar Mustafa Džemilev, bývalá vicepremiérka pro evropskou integraci Ivanna Klimpuš-Cincadze a další.

25; Zelenskij představil na sjezdu první dvacítku lídrů své strany Sluha národa vedenou Dmitrijem Razumkovem.

26; Vědci definovali efektivitu různých variant zániku lidstva: Globální oteplování, epidemie, jaderné výbuchy či asteroid. Který scénář se ve skutečnosti naplní, je tak trochu loterie…

27; Ukrajinská armáda pálí po Donbasu přes den a schovává protivzdušné raketové komplexy u obytných domů. Ukrajinská armáda ostřeluje obce Donbasu z prostředků dělostřelectva a minometů. Počty případů porušení příměří každým dnem rostou.

28; Všeruské federaci lehké atletiky nebyla obnovena její práva. Ruští atleti zůstali bez vlajky a hymny.

29; Porošneko by nebyl proti tomu stát se premiérem. Dodal, že jako lídr strany nese plnou odpovědnost za její činnost.

30; Pomřelo všechno živé. Strašlivá ekologická katastrofa se odehrála mezi Kyjevem a městem Vinnica. Do řeky se dostala tuna ukradených insekticidů. Kontaminace se velmi rychle šíří.

31; Michail Gorbačov komentoval z nemocnice epizodu ze seriálu Černobyl. Prohlásil, že není tím, kdo podporoval kariéru tvůrce scénáře. Naopak zabránil svého času jeho jmenování zasloužilým umělcem.

32; Nedaleko Gorlovky byl těžce zraněn sedmnáctiletý mladík. Mimo jiné přišel o několik prstů na ruce.

33; Kde byli nynější zuřiví obránci Golunova z „Meduzy“, když zavírali na Ukrajině novináře? Ukrajinští novináři a bloggeři vyjádřili svůj názor na události kolem Ivana Golunova.

34; Armáda Luganské republiky je připravena k vzájemnému oddělení sil s ukrajinskou armádou. Konala se návštěva zástupce Zvláštní monitorovací mise OBSE na hraničním přechodu Stanica Luganská.

35; Majdan v Číně? Do ulic Hongkongu vyšly statisíce lidí (policie mluví o 240 tisících, organizátoři až o milionu protestujících). Protestující demonstranti se sešli v centrálním parku Hongkongu.

36; Rusové se vyjadřovali ke svému vztahu k homosexuálům. 56% se vyjádřilo negativně. Kritičtější jsou muži, starší osoby a obyvatelé vesnic a menších měst. Poměrně vysoké procento dotázaných se nedokázalo vyjádřit. Jen 9% je ochotno tolerovat průvody homosexuálů a ještě méně respondentů (7%) je pro legalizaci jednopohlavních „manželství“.

37; Na internetu se objevily fotografie sedmi násilníků, kteří umlátili sportovce, který se zastal těhotné ženy na jihu Moskvy.

38; Trump předhazuje Zelenského na pospas Moskvě. Washington upřímně nechápe, jak se mohl bývalý herec dostat k moci, prohlásil bývalý velvyslanec USA na Ukrajině Steven Pifer.

39; Na ruském ministerstvu zahraničí srovnali politiku USA s epochou otrokářství. Politika Washingtonu vedla k vyostření situace s denuklearizací Korejského poloostrova.

40; V případu novináře z „Meduzy“ Ivana Golunova bylo oznámeno, že toxikologické expertizy byly u něho negativní.

41; Klíčová společnost, která projektovala Krymský most, změnila svého majitele. Společnost byla zřízena v roce 2015 pro řízení projektování a výstavby nejdelšího mostu v Rusku a v Evropě.

42; Vilnius se opět změnil v hlavní město rusofobie. Fórum „Svobodné Rusko“ se stalo srazem či spíše nechutným smetištěm zběsilých rusofobů.

43; Jak ve skutečnosti probíhá vyřizování ruských pasů v Donbasu? Po uplynutí jednoho měsíce, je jasné, že vydávání ruských pasů znamená pro žadatele značné utrpení.

44; Saúdovi, který byl zatčen ve věku třinácti lete, hrozí trest smrti za účast na protestech. V roce 2011 Murtadž Kurejris vedl skupinu více než třiceti svých vrstevníků a účastnil se série protivládních protestů zvaných „Arabské jaro“. V tu dobu mu bylo pouhých deset let.

45; V Kazachstánu odstartovaly volby prezidenta. Podle nepotvrzených odhadů získal prozatímní prezident Kasym-Žomart Tokajev necelých 70% hlasů. Volební účast činila 77%.

46; Byly zveřejněny skutečné motivy tvůrců seriálu Černobyl. Zvláštní představitel prezidenta Ruska pro mezinárodní kulturní spolupráci Michail Švydkoj vyjádřil názor, že američtí tvůrci seriálu nebyli vedeni špatnými úmysly. Rozdíly v detailech mezi realitou a uměleckým ztvárněním jsou v určité míře normální a nutné. V zemích bývalého SSSR se ale seriál nesetkal s vřelým přijetím. Například Rusům v něm chybí důraz na hrdinství a obětavost lidí, kteří obětovali své zdraví a v konečném důsledku často i život zvláště v prvních fázích likvidace následků havárie.

47; V Arménii hořel starobylý klášter Achpat. Areál komplexu, který byl založen už v 10. století, byl zapsán v roce 1996 na seznam objektů Světového kulturního dědictví UNESCO.

48; Ukrajinský nacista Ťagnibok „zakázal“ Zelenskému mluvit rusky. Vůdce v Rusku zakázané nacistické strany Svoboda prohlásil, že prezident Ukrajiny musí vždy hovořit jen ukrajinsky, jinak nesmí vykonávat tuto funkci.

49; V Teheránu zavřeli pro „amorálnost“ a “porušování principů islámu“ 547 restaurací. Jejich majitele obvinili z mnoha porušení zákonů počínaje „nelegální hudbou“ až po „dekadenci“.

50; Dub přátelství vysazený Macronem a Trumpem u Bílého domu, nepřežil.

51; USA připouštějí anexi části Západního břehu Jordánu Izraelem. Prohlášení v tomto smyslu učinil velvyslanec USA v Izraeli.

52; Po otevření hranic s Kolumbií uteklo během jediného dne z Venezuely 18 tisíc občanů. Informuje o tom kolumbijská migrační služba.

53; V Rusku byly zpřísněny tresty za krádeže elektřiny.

54; Ústavní soud zbavil moldavského prezidenta funkce a jeho pravomoci předal premiérovi země Pavlu Filipovi.

55; Albánie zrušila komunální volby. Prezident Albánie Ilyr Meta oznámil zrušení voleb stanovených na 30. června. Rozhodnutí odůvodnil nestabilitou situace v zemi.

56; Ruská Sberbanka pracuje na propojení poskytování svých služeb se službami McDonalds. Chystají se společné pobočky.

57; Makarevičova skupina „Stroj času“ nevystoupí na koncertě na počest Dne Ruska, který se bude konat 12 června u kremelské zdi. Oznámil to sám Andrej Makarevič. Důvody jsou čistě politické.

58; Moldavský prezident Dodon požádal mezinárodní společenství o pomoc v souvislosti s ústavním pučem v zemi.

59; Byl podepsán výnos o rozpuštění parlamentu Moldávie. Pavel Filip, který na základě pověření Ústavním soudem dočasně vykonává i funkci prezidenta, sdělil, že podepsal výnos o rozpuštění nedávno zvoleného parlamentu.

60; Na fotbalovém zápasu mistrovství (1. liga) Ukrajiny ve městě Luck fanoušci napadli rozhodčího a pálili sedačky.

61; Ropovod Družba bude definitivně očištěn od znečištěné ropy v polovině srpna.

62; Lotyšská vláda projedná na uzavřeném zasedání plán mobilizace armády. Tento plán se v Lotyšsku schvaluje každý rok.

63; V příštím roce může být odtajněna státní zbrojní zakázka Ukrajiny. Prohlásil to zástupce tajemníka Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny Sergej Krivonos.

64; Před kyjevsko botanickou zahradou, ve které se koná sjezd Zelenského strany, protestují obyvatelé Charkova. Požadují, aby poslanec Charkovské oblastí rady Alexandr Tkačenko nebyl připuštěn na volební kandidátku strany Sluha národa.

65; Porošenko oficiálně označil rusofobii za platformu své strany. D8le slíbil, že se bude prát s „laciným a dusivým ruským plynem“.

66; Jaká plavidla potřebuje ruská flotila místo Mistralů? Ruská flotila může být doplněna o vrtulníkové lodě typu Mistral vlastní výroby už v roce 2025. Svými parametry mohou být ruské lodě lepší než původní Mistraly.

67; Akcionáři opět požadují odstoupení Zuckerberga z čela společnosti Facebook.

68; V Nur-Sultanu (dříve Astana) a Alma-Atě byla zadržena stovka účastníků nezákonné akce. Organizátorem protestní akce byla zakázaná organizace „Demokratická volba Kazachstánu“.

69; Facebook spouští vlastí kryptoměnu. Sociální síť plánuje, že bude odměňovat své uživatele dávkami kryptoměny za to, že prohlížejí reklamu.

70; V NASA povolili natáčení filmů a reklamy na Mezinárodní kosmické stanici.

71; Média: Kim Čong-un údajně testuje novou metodu popravy. Šíří se fámy, že prezident KLDR nechal hodit provinivšího se generála hladovým piraňám.

72; Írán vyzval EU, aby normalizovala vztahy nebo „narazí na problémy“. Evropa nemá sebemenší důvod kritizovat Írán za jeho obranný potenciál.

73; Raketový komplex Uťos v Sevastopolu byl označen za „zabijáka lodí“. Informace o přezbrojení raketového komplexu Uťos na Krymu novými dálkovými a manévrovacími raketami vzbudila pozornost zahraničních armád.

74; V Kremlu informovali o zvláštnostech komunikace mezi Putinem a Si Ťin-pchingem. Neformální komunikace je důležitou součástí státní návštěvy čínského prezidenta v Rusku.

75; Černá Hora má v úmyslu dožadovat se autokefalie (nezávislosti) na Srbské církvi a vzniku tzv. Černohorské církve.

76; Aktivisté Demokratické strany Moldávie zaházeli rezidenci prezidenta země Igora Dodona mrtvými krůtami. Předseda této strany Vlad Plachotnik pronesl projev.

77; Černé moře není černé, ale zelené. Na plážích Oděsy zezelenala voda. Příčinou je „kvetení vody“ v důsledku přemnožení určitého typu sinic – mikroorganismů (Nodularia spumigena) kvůli vysoké koncentraci minerálních hnojiv.

78; Mladým Američanům bylo nabídnuto, aby se za tisíc dolarů vzdali na týden smartphonu a vystačili s běžným mobilním telefonem. Je známa škodlivost použití smartphonu pro fyzické i psychické zdraví (nespavost, problémy se zrakem a s klouby).

79; Porošenko chtěl na sjezdu své strany ze všeho obvinit Rusko, ale příliš to nevyšlo. Porošenko mívá pravidelně problém s hrubými chybami během svých vystoupení na veřejných akcích.

80; Ozbrojenci nacistického pluku Azov zbili poručíka ukrajinské armády, který jim bránil v ostřelování Doněcké republiky. Důstojník byl hospitalizován ve vážném stavu v nemocnici v Mariupolu.

81; New York Times: Čína varovala Microsoft, Samsung Electronics a Dell před zastavením dodávek do Číny. V případě jejich souhlasu se zákazem USA ohledně dodávek technologií čínským společnostem hrozí vážné následky.

82; Kadyrov zveřejnil své daňové přiznání. Ve srovnání s loňským rokem se mu zvýšily příjmy o téměř 700 tisíc rublů (zhruba 245 tisíc korun).

83; Šéf moldavské policie se odmítl podřídit nové vládě. Šéf hlavního inspektorátu policie Moldávie Alexandr Pynzar prohlásil, že se nepodřizuje současné moci a za ministra vnitra považuje nadále Alexandra Žizdana, jehož pravomoci byly zrušeny včera.

84; Ukrajina je zemí tvrdé represivní národnostní, jazykové a náboženské diskriminace. Za příslušnost k Ukrajinské pravoslavné církvi bylo ve městě Černovcy školačce zakázáno účastnit se maturitního večírku.

85; „Ukraine über alles!“: Ukrajinští nacisté sjednotili síly pro svůj pochod na Nejvyšší radu. Do předčasných voleb jdou nacionalistické organizace s programem „Ukrajina nade vše!“. Během sjezdu byla zveřejněna kandidátní listina s dvaceti jmény.

86; Při pokusu o vyloupení bankomatu byla v Bangladéši zadržena zločinecká skupina Ukrajinců, Rumunů a Bulharů.

87; V Nejvyšší radě se může objevit první poslanec tmavé pleti. Za stranu Sluha národa kandiduje sportovec Žan Beleňuk.

88; Moldávie vstoupila do přechodného stavu dvojvládí. V zemi se prohlubuje politická krize. Ústavní soud neuznal v parlamentu zformovanou vládní koalici složenou z odpůrců předchozí vlády za zákonnou, odvolal prezidenta, jeho funkcemi pověřil starého premiéra, který nelenil a nevyhovující nově zvolený parlament rozpustil.

89; Zelenskij slíbil, že knokautuje systém moci na Ukrajině. Vyjádřil přesvědčení, že po konání předčasných parlamentních voleb bude ustaven nový systém moci.

90; Dva ukrajinští ozbrojenci zahynuli v důsledku exploze miny. Další voják 137 praporu 35. brigády námořní pěchoty se v důsledku nedodržení pravidel manipulace se zbraní střelil samopalem do nohy.

91; Štáb OOS (ATO) předem oznámil zmaření zítřejšího oddělení sil v okolí Stanice Luganské. Ukrajinská strana tvrdí, že dohody porušila domobrana Luganské republiky.

92; Ukrajinský generál Romaněnko zveřejnil následky pro ukrajinskou armádu, pokud přejde Rusko do útoku. V případě útoku ukrajinské armády na Donbas může přijít ruská armáda na pomoc, což pro ukrajinskou armádu neskončí dobře.

93; Vakarčuk vyzval k vítězství nad Ruskem „za každou cenu“. Jeden z podněcovatelů Euromajdanu hudebník Svjatoslav Vakarčuk se pochlubil, že od roku 2014 nevystupoval v Rusku, a vyzval, aby bylo uděláno vše pro to, aby se zastavila agrese Ruska.

94; Nezaplacení britského dluhu Evropské unii bude interpretováno jako vyhlášení bankrotu. Velká Británie musí vyplatit dluh Evropské unii ve výši 50 miliard ještě před opuštěním společenství. V opačném případě se bude jednat o vyhlášení státního bankrotu.

95; Ruské gymnastky Darja Trubnikova a Arina Averina byly v Brně v České republice dekorovány za tónů sovětské hymny.

96; Dodon oznámil svou připravenost spolupracovat se všemi větvemi moci a vyzval světové společenství, aby se stalo prostředníkem v otázce předání moci v zemi.

97; Tři média požadují prověření postupu ministerstva vnitra při zadržení Golunova. Zástupci redakcí očekávají od policejních orgánů dodržení zákona a maximální transparentnost vyšetřování.

98; V NATO prohlásili, že cvičení Baltops nejsou namířena proti Rusku a Krymu. Cvičení se účastní námořní, letecké a pozemní síly včetně padesáti lodí a ponorek a 40 letadel.

Zdroj: http://rusnext.ru/newshttp://rusvesna.su/news
Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!