Sázka na krále – Projev Lenky Procházkové 21.6. 019 na Staroměstském náměstí

1-hlavy-ceskych-panuJaký byl motiv stavovského povstání? Stručně řečeno to byla reakce na soustavné porušování zemských práv a náboženských svobod ze strany Habsburských panovníků. Už nástup prvního Habsburka na trůn zemí Koruny české byl osudovou chybou, ale to víme my, zatímco stavové, kteří Ferdinanda I. na sněmu zvolili, věřili, že posílí jejich vliv na vnitřní politiku a zvýší obranyschopnost vůči nájezdům, například tureckým. Brzy však poznali, že předvolební sliby byly jen vějičkou. Stavovské výsady, včetně těch, co náležely městům, byly za vlády prvních Habsburků průběžně oslabovány tzv. salámovou metodou, vedle tradičních zemských úřadů vnikaly nové posty řízené a obsazované přímo panovníkem  a správa zemí Koruny české spěla k centralizaci.

Zásadní spory přetrvávaly i v oblasti náboženství. Připomeňme si, že v Čechách bylo v té době jen 10 % obyvatel katolického vyznání, především v řadách šlechty, nicméně při obsazování úřadů dostávali přednost. I ten těžce vydobytý Majestát Rudolfa II. z roku 1609, který konečně uznal i Jednotu bratrskou za povolenou konfesi, byl v praxi porušován,  oprávněné stížnosti  házeny pod stůl a stěžovatelé zatýkáni a vězněni, protože nejvyšší úředníci v České kanceláři byli, dnešním jazykem řečeno, pátou kolonou. Rozhodnutí stavovské elity vyřídit si to nejprve s domácími škůdci, působí  jako logická taktika. Defenestrace místodržících  tedy znamenala symbolický akt - svrhnutí kolaborantů, zatímco král Ferdinad II. byl podle všech regulí oficiálně odvolán až hlasováním  sněmu. Než k tomu došlo, ujala se moci vláda stavovských direktorů.

K jejím prvořadým krokům patřilo: informovat zahraničí a požádat o vojenskou a finanční pomoc. Proto byla vydána Apologie – obhajoba českých stavů. Souběžně direktoři jednali i s představiteli dalších zemí Koruny české a vyzvali stavovské elity Moravy, Slezska a obou Lužic k jednotnému postupu.

Dále svolali zemskou hotovost, čili armádu k obraně hranic.

Jejich vskutku historickým činem pak bylo vypracování nové ústavy, jejímž přijetím na generálním sněmu byla legalizována středoevropská stavovská konfederace nezávislých zemí propojených voleným panovníkem bez dědického nástupnického práva, a v neposlední řadě  náboženská svoboda všem i poddaným.

Stavovské povstání tedy byla revoluce organizovaná národní elitou. Příčiny, proč se nezdařila, byly ve stručnosti tyto:

Moravští stavové pod vedením pasívního Karla z Žerotína byli příliš dlouho neutrální a umožnili průchod císařských vojsk do Čech. Také reakce zahraničních protestantů byla proti očekávání liknavá. Čeští direktoři doufali, že zvolením Fridricha Falckého za českého krále získají vojenskou podporu Protestantské unie, jejímž vůdcem Fridrich byl. Nepočítali s tím, že německá protestantská knížata podle přísloví bližší košile než kabát úmluvy nedodrží a místo podpory Fridricha si po jeho pražské korunovaci přisvojí jeho falcké léno. Mír sjednaný v Ulmu mezi Protestantskou unií a Katolickou ligou evokuje ono známé „o nás bez nás“.  Neblahou roli v něm sehráli francouzští diplomaté. Ani anglický král Jakub I., tchán Fridricha Falckého svému zeti nijak nepomohl. Kratičké panování Fridricha Falckého na Pražském hradě nebylo šťastnou volbou i z dalších důvodů, připomeňme zničení výzdoby katedrály Sv. Víta, kterou provedla jeho kalvínská soldateska. Zatímco stavovská vojska, podporovaná jenom nizozemskými financemi a několika smluvními zahraničními pluky a vojevůdci (Mansfeld, Hohenlohe a Kristián Anhalt), sváděla boje a dokonce dvakrát obléhala i sídelní Vídeň, český král si liboval v loveckých kratochvílích a evidentně netušil, do jak vysoké hry byl vtažen a jaké naděje v něj stavové vložili. Z dnešního pohledu, tedy 400 let poté, je však nepatřičné kritizovat tehdejší volbu generálního sněmu jako zřetelně chybnou. Mladík z elitního rodu, vůdce protestanské unie, zeť anglického krále, to působilo jako sázka na jistotu. Protikandidáti měli nižší preference, i ten Jiří Saský, který se pak zklamaně choval jak korouhvička a nakonec se přidal k císaři a získal za odměnu obě Lužice.

Bitvu na Bílé hoře probírat nebudu, připomenu jen, že trvala necelé dvě hodiny a Fridrich Falcký ji zmeškal. Ale výsledek této, z vojenského hlediska spíše jen „šarvátky“,  otočil směr českých dějin ke zpětnému chodu. Konfederace stavovských zemí s náboženskou svobodou a voleným králem byla zrušena a nahrazena novým absolutním pořádkem. Vestfálský mír, kterým v roce 1648 skončila třicetiletá válka a který je slaven jako předěl k nové a tolerantnější Evropě, znamenal pro země Koruny české rozsudek nehybnosti, poddanské poslušnosti a náboženské totality pod dohleden jezuitů. Symbolickým razítkem na tomto rozsudku se stal Mariánský sloup, postavený před někdejším popravištěm stavovské elity.

Nevím, zda si některý z odsouzených mužů v té poslední noci při čekání na exekuci, která započala při prvních paprscích slunovratu, v duchu položil otázku, zda to všechno stálo za to. Jsem ráda, že nevěděli, že jejich popravou brutalita nekončí a že vítězné mocnosti, tedy Habsburkové a římskokatolická církev, budou hnát na porážku celý národ. Možná při psaní dopisů svým budoucím vdovám a při modlitbách spíš přemýšleli o tom, že kandidátem na českého krále nemusela být falcká loutka, ale některý zemský šlechtic, jeden z nich. Například pan Václav Budovec z Budova. Vzdělanec, člen Jednoty bratrské, autor mnoha knih, diplomat, čestný a statečný muž, jehož zásluhou byl vydán Majestát o náboženské svobodě. Mohla bych jmenovat i celou řadu dalších mužů na slovo vzatých, neboť v té  přelomové době nebyla v zemích Koruny české o osobnosti nouze. Jejich myšlenky však zdaleka předběhly svou dobu a bohužel dodnes narážejí na mantinely. Bylo by však zbabělé se jich vzdát a přizpůsobit se opět, tentokrát dobrovolně, cizímu diktátu. Neboť odolnost menších národů vůči agresivitě těch velkých vždy spočívá spíše v síle ducha než zbraní. Sjednocující myšlenka, idea, která svým významem přesahuje limit lidského života a přenáší se na další generace, vytváří spojnici mezi mrtvými,  žijícími a ještě nenarozenými. Udržování této myšlenky navzdory všem dočasným prohrám a vnitřním i vnějším zradám, je páteří identity národa.

Na závěr chci vřele poděkovat všem, kteří se v dnešní noci zúčastnili zasedání zastupitelstva HMP a svými projevy a fundovanými argumenty odvrátili hanebný záměr, aby Mariánský sloup byl znovu na Staroměstském náměstí vztyčen.

Byl to veliký a povznášející zážitek, že dnes nad ránem pravda zvítězila. Ze zkušenosti mnoha generací však víme, že v Čechách pravda vždycky zvítězí jenom na chvíli.  To, že jsme dnes v noci Prahu uhájili před pátou kolonou, je tedy jen dočasné vítězství. A proto zůstaňme bdělí a ostražití. A nikdy už nesázejme na cizí krále.
29 Komentářů k Sázka na krále – Projev Lenky Procházkové 21.6. 019 na Staroměstském náměstí

 1. .lak napsal:

  Tak dobře, ve zkratce.
  Dnes globalisti?
  Koho nač zač proč koho čeho
  https://www.youtube.com/watch?v=J9q_oq6f19E
  Religiózníci ekonomie jsou asi nejabsurdnější kejklíři, no kompjůtranti nebo nosiči kartičky pohyblivých obrázků, modlíte se?
  Špatně, v zemi vyžraný a chudý /exekutistanu/ si utáhněte opasky na blahobyt. Vjedci to potvrdí s bludným baVlanem. :lol:

 2. Paw napsal:

  Lekce z minulosti jsou dnes velmi neaktualni a odvadeji pozornost od krvavaych problemu dneska..Jsme jako ve skole pri hodine dejepisu a poucovani jako blbeckove prechytralyma Yntelygentama , nekym kdo si neco vycet z ucebnice a potom to na nas vylejva....
  O tom jak skoncila 30.leta valka..A to stale opakuje, az do blba...Zvatlavost je snad nekonecna. Vsecko jenom ne neco udelat. Jde ovsem o Ucitelsky Komplex ,ktery se vypestuje pomoci intelektualni prevahy 50. letych ucitelek na 6.lete deti..Neustale ukajeni sve nadeinteligence ..A ukajeni svych komlexu menecennosti..
  O dnesni situaci autorka ovsem nema vubec poneti, protoze jeste neni vypsana ,vydana ucebnice, kde by se to mohla naucit !!..

 3. Eschatolog napsal:

  jatečná prasata a gojové si samozřejmě nevšimli, jak jinak, když mladej benda vykřikoval v čt1 , že cílem všeho konáni demokratury je návrat do doby pobělohorské se vším všudy, pochopit tuhle větu vyžaduje od prasete nadgojské úsilí

 4. Jan napsal:

  Dospeli jsme tak daleko, ze se bojime vztycit sloup na Staromaku, ze pry je symbolem utlaku. Ze ho shodila prazska zizkovska luza vedena kamosem Haska Frantou Sauerem z nenavisti k Rakousku a byla nepotrestana je jedno. Pomnik Radeckeho na Malostranaku taky nechteji. Zda se, ze abychom eliminovali vliv zanedbatelne mensiny pamatnikovych odmitacu, ktere spolecnost terorizuji svym fanatismem, budeme muset o kazdem pomniku z doby pred x sto lety usporadat referendum? Jsou ocistne procesy ve spolecnosti proti temto teroristum opravdu bez sance?
  Vzdyt tyto pamatky patri k nasi historii a prece uz davno nejsou symbolem Habsburku, kterych bychom se meli bat! Mame prece mnohem nalehavejsi problemy v politice k reseni! Cechackovska zaprdenost, tvdohlavost a stupidita ma nad zdravym rozumem vyhrat?

  • proud napsal:

   Jedinej ukol politiky je zakrejt skutecny problemy vymyslenejma zastupnejma............od toho prave mame ony zastupitele,aby nas nikoliv zastupovali,ale ovladali,to je jejich pravym ukolem.......

 5. Jan napsal:

  Interpretace Bile hory je zabarvena podle doby, ve ktere vznikla. Protoze jsem leta bydlel nedaleko Hvezdy a jezdim stale kolem pamatniku bitvy na kole, precetl jsem si nekolik knih o dobe kolem bitvy.
  Skutecnym hlavnim duvodem stavovskeho povstani nebyl ani tak nabozensky utlak protestantu katoliky, ale prosazovani katolicke slechty do vysokych uradu kralovstvi a odstranovani protestantu z dulezitych a dobre placenych uradu kralovstvi. Tedy ztrata prebend a jejich odmitnuti cisarem je zavedla (mozna zamerne) k nepricetne nenavisti ke vsemu katolickemu, k cisari jako jeho mocenskemu ochranci a skocilo to defenestraci katolickych mistodrzicich a vojenskou vzpourou proti cisari. Vojenske sily stavovskeho vojska byly od zacatku podfinancovane, jednotkam veleli cizi zoldneri, kteri sporu a problemum nerozumeli a meli je 'na haku'. Jejich zpusobilost k veleni byla mimo Slika a Mansfelda diskutabilni. Vudci povstani zcela naivne ocekavali, ze anglicky otec ceske kralovny Fridricha Falckeho prijde povstalcum na pomoc. Ten mel ale jine starosti, nez se angazovat vojensky ci penezi pro nejakou neznamou zemi jako je Ceske kralovstvi. Byla to prvni zrada zapadu (jen zdanliva zrada), druha se opakovala o Mnichovu (byla skutecna), treti zrada ,taky skutecna se opakuje ted nasi prislusnosti jako vazala USA a pucfleka v NATO, kde bojujeme za cizi zajmy, ale vydavame to za nasi povinnost...
  Svou porazkou umoznily stavove cisari potrestat exemplarne ceske kralovstvi zrusenim vetsiny jeho vysad a samostatnosti a podrobit ho nasilne rekatolizaci na dalsich 300 let.
  Povstani proti cisari bylo vedene ne rozumem, ale emocemi, nemelo skutecneho vudce, naprosto podcenilo silu cisare a jeho spojencu. Nebyla to ideova sila povstalcu, ale jejich nenavist a naivita, setrnost na svem vojsku, roztristene veleni a jeho nekompetentnost. Spousta zaloh nevedela, ze bitva zacala a vubec do ni nezasahla.
  Bitva nebyla zadnou porazkou ceskeho naroda, jak se vsude uvadi. Byla porazkou vzdorne a neschopne protestantske slechty, ktera vyvolala kvuli svym mocenskym a ekonomickym zajmum toto naprosto zbytecne povstani, precenila svou silu a sve moznosti ve vzdoru proti cisari. I kdyz byli tehdy protestanti v prevaze nad katoliky co do poctu vericich, nikdy nemeli pravo nasilim sve pozadavky prosazovat na ukor zeme a katolicke mensiny.
  Protestantska slechta zadelala tim na 30 letou valku, kde se pak bojovalo ne o viru, ale na zaklade nabozenstvi o obohaceni a politicky vliv v Evrope mezi katolickymi a protestantskymi zememi. I Valdstejn, puvodne protestant, pak katolik, ktery monarchii nekolikrat jako vojevudce zachranil, upadl v nemilost u cisare a byl na jeho prikaz v Chebu zavrazden. Bylo vzdy nebezpecne vzdorovat moci, jako dnes USA a jeho NWO!

  • Paw napsal:

   Valdstejn pujcoval cisari a rad. V milionech. Ten to potom nemohl splatit..Tak zaplatil jinak a zustal bez dluhu..Tricetileta valka byla jako dnes chaos a zmatek a napr. Francie /Richelieu/, bojovala za zajmy protestantu ..Slechta a vselijake vrchnosti vzdy skonci tim , ze zradi sami sebe, jako ta Belohorska..

 6. Jan napsal:

  Cesi nejsou radi, kdyz je nekdo upomina na jejich porazky jako Mariansky sloup, co byl staleti na Staromaku. Byl umeleckym dilem, jehoz historicka i umelecka hodnota uz davno prevazila vzpominky na porazku na Bile hore.
  Tuto frustraci doklada i ubohy pomnicek na pamatku bitvy, pozustavajici ne z honosneho socharskeho vytvoru gigantickych rozmeru, ale z hromadky kameni s malou deskou.
  Nechceme a neumime se vyporadat s nasi historii. Bila hora zustava symbolem nasi porazky jako naroda (nesmysl, zadna porazka naroda to nebyla) a traumatem. Proto branime obnove pamatniku jako Marianskeho slupu na Staromaku a Radeckeho na Malostranaku, ktere dnes uz predstavuji jenom kapitolu z nasi historie, ale uz zadne ideologicke nebezpeci.
  Stupidove jako Prochazkova ve svem narodnim zaniceni se ukajeji vasnivym odmitanim nasi historie a jejich symbolu, ve kterych pro nas vidi nebezpeci. To nebezpeci, kteremu jsme denne vystaveni nevidi. Lzi politiku, medii a indoktrinace verejneho zivota LGBT, prosazovanim uchylu, rusofobii, netolerantnost k jinym nazorum ona nevidi, protoze je rizena svatym zapalem a bojem za sve chimery.

  • .lak napsal:

   Ano, ale nikdo neví vše a nejhorší nebo nejmanipulovanější jsou ti chudáci mentálové - nosiči kartičky pohyblivých obrázků. :lol:

  • proud napsal:

   "Stupidove jako Prochazkova ve svem narodnim zaniceni se ukajeji vasnivym odmitanim nasi historie a jejich symbolu, ve kterych pro nas vidi nebezpeci."...........tak v tomhle mi jako stupid tak blbej ze veri historii prijdes v prvni rade ty,napsat takovou hovadinu!

   • Eschatolog napsal:

    a teď si představme, že by stavovské vojsko vyhrálo nad císařským, říkám, že 30 letá válka by byla 50 letá, vysledek by byl stejný nebo horší, neboť konec srandy s mistni haploskupinou nastal už 26.8.1278

    • proud napsal:

     Ja rikam,ze kdovi jak to s tou 30 letou valkou doopravdy vlastne bylo...........

     • proutek napsal:

      kouzlil tady kouzelník a vykouřil ti za pětník twou hůlku, přiznej se proude..........proutek

     • Petr C napsal:

      Vcelku jednoduche. Ve jmenu jednoho boha se vrazdili lupici ruznych nabozenskych frakci a obycejni lide na to doplaceli. Je upne jedno kdo by vyhral.

      • proud napsal:

       Tak nejak podobne,i me to tak prijde.Jeste s hromadou cynismu kdy vsechno nasvedcuje tomu ze slo jako u kazdy valky o komedii predem zinscenovanou kdy je jen nekomu znamej uz davno vysledek,ovsem s tim,ze v ni umiraji skutecny lidi,lepe receno,ovcani......

  • Maroš napsal:

   "Stupidove jako Prochazkova ve svem židovském zaniceni mocenského komlexu se ukajeji vasnivym odmitanim nasi historie a jejich symbolu, ve kterych pro nas vidi nebezpeci." - používaj Čechu českú klávesnicu s diakritikou a nie tú blbú anglosaskú - ty národovec - v písme sú tiež naše symboly! A hlavne si to ujasni s "panenkou" Máriou - a "jej" stĺpom!
   Judaismus - Jan Kozák - 1/2
   https://www.youtube.com/watch?v=0jNINyfDVm4

   Kult Madony je Kult Zeme, Kult Krvi, Kult Hada = kult chtonického boha - Jahveho, Satana.
   "Ďalšia významná teória je stručne zhrnutá Stephenom Benkom: "Čierna madona je starodávna bohyňa Zeme, ktorá sa obrátila na kresťanstvo." Jeho argument začína tým, že si všimol, že mnohé bohyne boli zobrazené ako čierne, medzi nimi Artemis z Efezu, Isis, Ceres a iní. Obzvlášť dôležitá je Ceres, rímska bohyňa poľnohospodárskej plodnosti. Jej grécky ekvivalent, Demeter, pochádza z Ge-metra alebo Matky Zeme. Najúrodnejšia pôda je čiernej farby a čím je čiernejšia, tým vhodnejšia je pre poľnohospodárstvo."
   https://udayton.edu/imri/mary/b/black-madonnas-origin-history-controversy.php

   Čiže veta - "Čierna madona je starodávna bohyňa Zeme, ktorá sa obrátila na kresťanstvo." - je presne o tom, o čom hovorí Jan Kozák - ako židovstvo prevzalo učenie véd a prepísalo ho na chtonický židobiblický ovládač! To je ako že "Satan prijal kresťanstvo"! Lož, lož, lož, zámena, zámena. A dokola!

 7. Petr C napsal:

  Ano, vse to je v ramci ohlupovani lidi. Jedni zblbli nabozensti teroriste bojuji proti tem druhym. A lide se jak blbi budou hadat co by bylo kdyby zvitezili ti nebo ti, komu z vrahu postavit pomnik nebo sochu a to z dani pracujicich. Ja vzdy pisi - okradany clovek se neumi sjednotit a postavit se proti tomu zlu, takze ma to co si zaslouzi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!