DONBASKÁ ZASTAVENÍ 43. – LITERÁRNÍ POŘAD O PUŠKINOVI V LUGANSKU

2019_06_06_12Literárně-hudební pořad v rámci cyklu "Nenudná klasika pro všechny" o životě a díle velkého ruského spisovatele Alexandra Sergejeviče Puškina (6.6.1799-10.2.1837) se u příležitosti 220. výročí jeho narození konal 6.6.2019 v konferenčním sále Luganské republikové univerzální vědecké knihovny Maxima Gorkého v Lugansku (LLR). Hudební díla, zkomponovaná na básně A.S.Puškina, slyšíme ze scén velkých a malých divadel a koncertních sálů již 150 let. Jeho díla se stala nedílnou součástí světové kultury. Puškinovo slovo je zvláštním způsobem odhaleno prostřednictvím děl skladatelů, kteří na jeho básně napsali hudební díla.

Puškin je sluncem nejen ruské literatury, ale i hudby klasické a moderní. Oddělení odborné literatury připravilo knižní výstavu „Hudební Puškiniáda“, která představuje materiály o díle básníka a jeho roli v rozvoji hudební kultury v Rusku a dalších evropských zemích. Materiály seznamují čtenáře s poezií A.S. Puškina, jeho vybranými díly, eseji, periodiky a pamětními sborníky. Prezentovány jsou také nahrávky Puškinových pohádek, opera N. Rimského-Korsakova „Pohádka o caru Saltánovi“ a balet „Puškin“ s hudbou A. Petrova.

Pořadem provázela Tamara Paraničová, starší učitelka Hudební školy estetické výchovy č. 2 v Lugansku, která seznámila studenty Luganské specializované školy č. 5 a návštěvníky Luganského integrovaného centra sociálních služeb pro obyvatelstvo s ruskou hudbou a její neoddělitelnou vazbou na velké tradice ruské klasické literatury.

Ve vystoupeních učitelů a žáků Hudební školy estetické výchovy č. 2 města Lugansku zazněla hudební díla napsaná na verše Puškina. Pravdivost, jednoduchost, vitalita pocitů v Puškinově básnickém umění vytváří syntézu magických zvuků, pocitů a myšlenek, nezbytných pro progresivní rozvoj hudební kultury. Hudba na básně A.S.Puškina zní v průběhu staletí, což bylo potvrzeno i tímto setkáním.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
5 Komentářů k DONBASKÁ ZASTAVENÍ 43. – LITERÁRNÍ POŘAD O PUŠKINOVI V LUGANSKU

 1. Jan Čáka napsal:

  Zdravím Vás pane Vašku.No všímám si že děláte zajímavé reportáže.Dovolte abych se Vám omluvil před časem jak jsem na Vás vyjel.Jak to vysvětlit jedna věc je taková že západ zdegeneroval a že se v Rusku paradoxně i přez dlouhá léta bolševickho teroru udržela křesťanská víra a tradiční hodnoty pokud možno konzervativní.Proti gender a že rodina má být muž žena a děti....a né buzny...
  Víte mé rodině komunisté hodně ublížili a je to ve mě nějak.Sám jsem podnikatel zaměstnávám lidi a bohužel komunizmus jako takový jde proti zájmům nás kapitalistů ,šéfů.Nechci všechny házet do jednoho pylte třeba se to jednou zlepší.Třeba všichni komunisti nejste takový svině že by jste mě chtěli znárodnit a zpochybnit to nedotknutelné pravidlo nadřízený a podřízený.

  Dávám určitou naději že jste rozumější než ty co blábolí o třídním boji,sociálním smíru a další bla bla bla.....

  Ano vím je chyba někoho soudit před tím než ho poznám víc.Proto se Vám ještě jednou omlouvám že jsem Vás zařadil mezi ty co schvalují únor 1948 a co by mě nejradši vyrušlily.....

  Co je fakt že Luhanská a Doněčská Republika má právo na sebeurčení.Vím že v Rusku je dost sporných věcí.Třeba část Rusů má rádo naše legionáře co zachanovali carskou rodinu a část naše legionáře považuje za zloděje a vrahy. Každopádně nějaký respekt v vaší činosti mám.

 2. Děti uprostřed války napsal:

  Malé děti v Lugansku uprostřed války statečně udržují kulturu!
  Šílené, to je Evropa v 21. století!

  17. září 2014 byla vyhozena do vzduchu luganská tepelná elektrárna (TES). Poskytovala elektřinu pro 98 procent luhanské oblasti. Velitel soukromého praporu Ajdar kleptooligarchy Kolomojského Sergej Melničuk dodržel své slovo, podminoval elektrárnu a odpálil.

  Ukrajinská fašistická armáda odstřelila elektrárnu Lugansk, na youtube hned ukrofašisté umístili video, kde z toho nařkli Rusy (proč by si Rusové ničili svou elektrárnu!):
  http://www.youtube.com/watch?v=HpYs54g75eo

  Co nového v roce 2019?
  V lednu 2019 ukrofašisté podminovali stavidla Mironovské vodní nádrže na Donbasu. 16. ledna 2019 o tom informoval zástupce Národní milice Luganské lidové republiky Andrej Maročko. Maročko zároveň dodal, že příprav na diverzi si všimli zástupci Speciální monitorovací mise OBSE. Mironovský vodojem je jednou z největších zásobáren vody na Donbasu. Je na horním toku řeky Lugaň a je ochlazovacím vodojemem pro Mironovskou tepelnou elektrárnu. Exploze stavidel znamená nejen zatopení značných ploch v povodí řeky, ale také přijde elektrárna o značnou část chladících kapacit.

  Kyjev se ani nesnaží skrývat, s jakou radostí by vyvolali na Donbasu hladomor, vyhodili do vzduchu objekty zajišťující základní životní potřeby a infrastrukturu.

  Vše je to jako opsáno z metodických příruček «totální války», kterou svého času vyhlásil Hitler. «Proč by to mělo vadit jeho žákům, oslavujícím „hrdinské činy“ divize SS „Haličina“ (14. SS Division "Galizien") a nacistů – banderovců, proslavivších se genocidou polského a arménského obyvatelstva v čase „Volyňských jatek“, kterým se dnes na Ukrajině stydlivě říká „druhá ukrajinsko-polská válka“»!

  http://www.isstras.eu/cs/2019/01/19/3515/kyjev-si-usmyslel-utopit-donbass/

 3. Rassti napsal:

  Chceš na jednu noc najít holku? Vítejte na >>> http://bit.ly/2FR5UPT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!