DONBASKÁ ZASTAVENÍ 48. – ŠKOLNÍ MUZEUM KLIMENTA VOROŠILOVA V LUGANSKU

AX6Q2Fk84F8Jak jsem slíbil ve 24.díle Donbaských zastaveních, pojednám o školním muzeu ve 38.ZŠ Klimenta Vorošilova v Lugansku. Školu a muzeum jsem navštívil s Annou Brechovou, předsedkyní Luganského Komsomolu. Muzeum Klimenta Vorošilova škola připravovala více jak rok ve spolupráci s Muzeem historie a kultury města Lugansku (do r.1990 Muzeum Klimenta Vorošilova), kde je mnoho exponátů o Klimentu Vorošilovovi. Muzeum se nachází v malé místnosti v přízemí budovy 2.stupně školy. Na rozvoj muzea, jak jsem již psal, přispěli i přátelé Donbasu z ČR. Muzeem nás provázela žákyně 9.třídy.

Na několika nástěnných tabulích na stěnách najdeme celý život maršála SSSR Klimenta Jefremoviče Vorošilova (1881-1969), je představen jako dělník v luganské lokomotivce počátkem 20.století, revolucionář v Říjnové revoluci 1917, vojevůdce za občanské války, lidový komisař mezi dvěma světovými válkami, velitel za 2.světové války, vysoký státní funkcionář po 2.světové válce. Je představen i jako otec v kruhu své rodiny a jako člověk, obdivovaný a milovaný Lugančany.

Na stěně pod oknem vidíme fotografie luganských památníků včetně fotografie jezdecké sochy Klimenta Vorošilova. Na malém stolku vlevo od okna najdeme malou bronzovou bystu Vorošilova a knihy, pojednávající o jeho životě i o Lugansku. Je zde i vzácnost, kterou muzeu daroval jeden občan-kronika událostí, kde jsou i články o Vorošilovovi.

Příjemným překvapením pro mě byly exponáty na stojanu vpravo od okna. Připomínají Semjona Martynoviče Ryžkova, učitele Klimenta Vorošilova v alčevské škole. Nahoře na stojanu vévodí fotografie Semjona Ryžkova s Klimentem Vorošilovem. Pod ní najdeme kopii rukopisu Ryžkovova pojednání o Klimentu Vorošilovovi, kterou mým prostřednictvím věnovala muzeu vnučka Semjona Ryžkova Serafína Kristková, žijící v Brně. Dále je tu kopie mého článku o mém úspěšném pátrání po potomcích Semjona Ryžkova v České republice. Dole na stojanu jsou potom fotografie z mých besed se žáky v 38.ZŠ. Semjon Ryžkov se tak do svého rodného kraje vrátil už podruhé (před dvěma lety jsem předal od Serafíny Kristkové pojednání jejího dědečka o Klimentu Vorošilovovi Historickému muzeu v Alčevsku, které mě předtím o pátrání po potomcích Semjona Ryžkova v České republice požádalo).

Jak mi sdělila ředitelka školy Jelena Leonidovna Nosko, muzeum se bude snažit získat ještě další exponáty o životě Klimenta Vorošilova, aby obohatilo své sbírky. Ředitelce se splnil další velký sen-po nedávném získání čestného názvu Škola Klimenta Vorošilova bylo nyní vybudováno školní muzeum Klimenta Vorošilova.

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR
Jeden komentář na DONBASKÁ ZASTAVENÍ 48. – ŠKOLNÍ MUZEUM KLIMENTA VOROŠILOVA V LUGANSKU

 1. .lak napsal:

  Z AE
  pražská vlaštovka
  Samozřejmě, že inkvizitorským židem prolezlé “české soudy” nebudou stranit Ukrajincům a Čechům, kteří v té nejstrašnější době opravdu bránili vlast před židojuntou a náckama, jež byli k vraždění a rozvratu použiti..
  Oni přímo pomáhají k vytvoření tohoto valu proti Rusku.Ukrajina je odrazovým můstkem na přepad a kontrolu Ruska, jeho vyrabování, rozval a zotročení. Všichni kdo nejsou slepí a mají mozek v hlavě to musí vidět a vědět už od začátku.I to kdo to inscenuje. Víme na čem jsme, co se týče naší politiky, už dávno.
  Vždyť první co udělali židobolševici
  okamžitě v soudnictví (už tenkrát po vraždě ruského cara a v průběžných masakrech ruského obyvatelstva na všech společenských stupních),aby se chránili bylo, drakonické zákony proti antisemitismu(což ,jak víme ,v sobě zahrnuje všechno k podpoře a upevnění moci šelmy)…
  ne jinak je to dnes..

  30-1 OdpovězČvc 23, 2019 11:02
  weissbach
  Návštěvník
  weissbach
  Přesně

  40 OdpovězČvc 23, 2019 17:08
  .lak
  Návštěvník
  .lak
  Nedostali po “papuli, nejen a aktuálně si myslí že to není možné chránění žoldáky s technikou do muzea a bez morálky která je ovšem pro ně pojem ze slovníku bez obsahu. Zvláštní iluze rozmazlených bez autorit a hlavně představy že povezou na koni navěky. Celý západní ho.not zchroml z těch co nedají ničemu co je potřeba a progrese narůstá bez náznaku obratu specifickými fachidioty.
  https://www.youtube.com/watch?v=ms2DDtXH9bs

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!