Zelenského Dilema

zelenskij-dozdiPo létech pročítání rozličných úvah a analýz na Internetu, často zamířím přímo ke komentářům čitatelů. Neb právě tam můžete mnohdy narazit na skutečné poklady lidové vynalézavosti, lidského moudra a ryzí výřečnosti. V úvodu tohoto volného překladu úvahy jinak vždy fascinujícího The Sakera, který i tímto článkem uhodil hřebík přímo na hlavičku a vyvolal tak ve mně naléhavou potřebu podělit se o skvělý zážitek z jeho čtení s českým a slovenským čtenářem, bych rád citoval z jednoho z komentářů k původnímu článku:

Ukrajina je klasickým příkladem toho co v tomto případě odpovídá nazvu ustašizace. Národ (často uměle vynalezený či uplácaný, ale nemusí to tak být vždy) s komplexem méněcennosti (protože neexistoval, nebo nedokázal prokázat žádný důvod, proč by měl existovat nebo být uznán), vytváří jako raison d'etre [důvod své existence] nenávist vůči národu/národům, ke kterému/kterým skutečně patří.

Hmm, pozoruhodná myšlenka …

Nedávné volby do Ukrajinské rady přinesly dva velice zajímavé výsledky:

Zaprvé, téměř žádná z početných nacionalistických stran nezískala místo byť jen jediného zástupce v Radě (s vyjímkou stran Porošenka a Timošenkové, které získaly každá po 25 křeslech ze 450) …

ukrajina-rada

 

Za druhé, poprvé od získání nezávislosti Ukrajiny bude mít strana jejího prezidenta v Radě absolutní většinu.

Toto k výsledkům voleb uvádí Unianská informační agentura:

Strana Sluha Lidu s 43,17% zůstává v čele. Strana Opoziční platforma – Za život se umístila na druhém místě s 13,01%, strana Julie Tymošenkové Batkivščina se umístila na třetím místě s 8,18%, Strana Evropské Solidarity Petra Porošenka má 8,11% a strana Svjatoslava Vakarčuka Hlas získala 5,83%. Žádná z ostatních stran do Rady žádného zástupce nezískala.”

Za povšimnutí může také stát zisk strany „Opoziční platforma - Za život“ (Rabinovič, Bojko, Medvědčuk), která získala celkem 44 křesel.

Řečeno jednoduše a stručně – pro-válečné strany utrpěly zdrcující volební porážku.

Jeden by si mohl bláhově myslet, že to je pro Zelenského skvělá zpráva. Jenže skutečností je pravý opak: tento výsledek voleb pro něj ve vytváří velice nebezpečnou situaci.

 

Proč je výsledek voleb pro Ukrajinu extrémně nebezpečný

První věc, kterou si musíme uvědomit je to, že jakkoli neonacisté utrpěli krátce po sobě dvě drtivé porážky (jak ve volbách prezidentských tak i v následných volbách parlamentních), nacisti se nevypařili.

A tady je klíčová skutečnost, na kterou nesmíme nikdy zapomenout:

Nacistická Ukrajina není demokracií (opírající se o výsledky voleb), ale plutokracií - vládou oligarchů - obarvenou ochlokracií, tedy silou lůzy.

Zjednodušeně a s jen lehkou nadsázkou lze říct, že dnes na Ukrajině vládnou oligarchové, lůza a komanda smrti.

Celý ten Euromajdan nebyl vlastně ničím jiným než násilným svržením vlády jednoho gangu oligarchů spolkem jiných oligarchických gangů, které k získání moci využily neonacistické lůzy. Na tom, že zjevně neonacistický převrat měl a má podporu US a EU není nic zarážejícího: Západ se vždy bratříčkoval s kýmkoli a s každým, kdo kdy byl a je jakýmkoli způsobem proti Rusku. To platí už od dob středověku a platí to i dnes. (Neostýchám se tvrdit, že i Hitlerův rapidní nástup k moci byl jen jedním z dalších projektů Anglosféry, pokusem ovládnout evropský kontinent včetně Ruska; to, že se nakonec nacistický golem obrátil proti svému páníčkovi na této skutečnosti pranic nemění).

Oligarchové tam zůstávají, stejně jako neonacistické tlupy a komanda smrti. A to pro Zelenského představuje nesmírný problém: složení nově zvolené Rady může nakrásně reprezentovat názory a přání většiny ukrajinských lidí, ale skutečná moc v zemi není ani zdaleka v rukou Rady ale v rukou zdivočelé ulice a jejích vůdců.

Formálně a z právního hlediska by dnes Zelenskij měl mít v rukou všechny potřebné nástroje k účinnému zásahu proti oligarchům a neonacistům. Ale prakticky má ruce prázdné.

Dobrá, možná ne úplně „prázdné“ – ale ať už má jakoukoli reálnou moc, ta pak stojí téměř výlučně na podpoře uber-oligarchy Kolomojského (jehož dnes mnozí považují za skutečného „prezidenta“ Ukrajiny; Zelenskij je ničím víc než komickou loutkou). Nu a Kolomojskému jde především o vyřízení si účtů s Porošenkem. Můžeme si být jisti tím, že jeho primárním motivem a cílem je dosáhnout toho, aby mu jeho nepřátelé z předešlého režimu muesli i s úroky zaplatit za potíže, které mu s takovou chutí působili.

 

Takže si to pojďme shrnout.

Obyvatelé Ukrajiny si zoufale přejí mír. Alespoň svým složením, Rada tuto do očí bijící skutečnost zatím odráží. Říkám „zatím“, protože různé frakce a jednotliví členové Rady, kteří v současnosti Zelenského podporují, tak dosud činli jen proto, aby získali moc. Nemají však společnou ideologickou platformu ani společný program. Jakmile se to vše začne (nevyhnutelně) razantněji otáčet břichem vzhůru, mnoho (ne-li většina) z nich se obrátí proti Zelenskému a přikloní se na stranu kohokoli, kdo bude schopen shromáždit největší davy a vyvolat nejvíce násilí.

Teoreticky by Zelenskij mohl „jít cestou Putina“ a oligarchy rozdrtit. Ale Zelenskij, řečeno velice ohleduplně, není Putin. Navíc, skutečný důvod, proč ukrajinští oligarchové Rusko tak nenávidí a mají z něho strach netkví ani v nejmenším v tolik proklamovaném velko-ruskému nacionalismu nebo imperialismu, ale v tom, že chtějí za každou cenu udržet Ukrajinu v nefunkčním a pro ně tak výnosném stavu. Ve stavu, ve kterém tuto dnes zbídačelou zemi úspěšně udržují od roku 1991 až dodnes. Když Putin přišel v Rusku k moci, ukrajinští oligarchové sledovali v panické hrůze jak si tam došlápl na ruské oligarchy. Tehdy se rozhodli udělat cokoli, aby zabránili tomu, že by se i na Ukrajině mohlo stát něco podobného.

Na Ukrajině mají dnes už příslovečný slogan:

 „Путин прыйдэ - порядок навэдэ“, neboli „Putin příjde a pořádek obnoví“.

Právě toto představuje tu nejděsivější noční můru Ukro oligarchů. Jak patrno z dění ve světě, je to také nejhorší noční můra Anglosionistické říše. A tady je důvod toho bizarního spojenectví mezi Anglosy, sionisty a nacisty: všichni se bojí, že by Putin mohl obnovil na Ukrajině pořádek. Přidejte k tomu halucinace Hillary Clintonové („Putin chce obnovit SSSR“) a Brzezinského („Rusko potřebuje, aby Ukrajina byla supervelmocí“) a máte jednoduché a všeříkající vysvětlení toho, co můžeme na Ukrajině od dob Euromajdanu sledovat.

Je pozoruhodné, že na Ukrajině nelze přehlédnout známky toho, že Putin začíná být u většiny Ukrajinců velmi populární (viz zde, zde, zde nebo zde). To by mohlo alespoň částečně vysvětlit, proč Porošenkova kampaň postavená na dominantním konceptu „Buď já, nebo Putin“propadla tak těžce. Vzhledem k drtivé porážce, kterou Porošenko utrpěl, skutečným vítězem posledních voleb by vlastně mohl být viděn Putin. Lidi snad hlasovali pro Zelenského jako pro nejméně pro-válečného a nejvíce anti-porošenkovského kandidáta: tedy pro anti-Anti-Putinovského kandidáta? Tak se Zelenskij, alespoň ve své kampani, prezentoval. Ale dnes, když byl zvolen, Zelenskij kvazi-okamžitě přechází na porošenkoskou rétoriku. Na přesně takovou, která Porošenka pohřbila.

Proč?

Protože Zelenskij se bojí, že neonacistická lůza a komanda smrti proti němu při první příležitosti rozpoutají otevřený boj. Vždyť neonacisté mu už nový Majdan skutečně slibovat začali (viz zde a zde) …

 

Závěr: Zelenskij má jen dvě možnosti, obě velmi nebezpečné

Pravdou je, že Zelenskij si musí vybrat mezi jednáním podle vůle lidu a čelit hněvu neonacistů nebo poslouchat neonacisty a čelit hněvu lidí: Terium non datur! [Třetí možnost vyloučena]

A jakoby toho nestačilo, proti Zelenskému tu hraje další bolestná skutečnost:  nemá nikoho, kdo by mu mohl smysluplně pomoci.

Letitá všeobecná zkušenost ukazuje, že Anglosionisté snadno slibují a jen výjimečně své sliby plní. Jisti si můžeme být jen tím, že kromě prázdných proti-ruských hesel může Západ Ukrajině nabídnout jen velmi málo. Upřímně řečeno, USA a EU mají k řešení dost svých vlastních problémů, než aby ztráceli čas, energii a peníze s něčím, co Trump (zatím jen soukromě) s upřimností sobě vlastní nazývá „a shithole“ [řiť světa, zapadlá díra]. Velkoryse přitom přehlíží nepopiratelnou skutečnost, že Ukrajina, v sovětských dobách nejbohatší a nejrozvinutější sovětská republika, je dnes jen shithole především díky nesmírným prostředkům vynaloženým Říší na to, aby se ze všeho nejdříve Ukrajina tou shithole stala.

Hypoteticky by Rusko samozřejmě pomoci mohlo. Můžeme si však být jisti tím, že pokud by Zelenskij naznačil jakkoli smysluplnější krok vstříc Rusku, neonacisté okamžitě zorchestrují nový Majdan. Jejich pobouřeným výkřikům a hailování pak bude opět unisono tleskat celý „sbor“ západních (a středoevropských …) politiků neméně upřimně vyděšených Ruskem jako byli v roce 2014.

Dnes zatím Zelenskij ještě jen mluví stejnou řečí, jakou mluvili Porošenko, Timošenková a ostatní nacisté. Měl by si však uvědomit, že pokud začne také konat jako oni, skončí stejně nenáviděný, jako je nyní Porošenko.

 

Co tedy může udělat?

Ukrajina zoufale potřebuje lepší vztahy s Ruskem. To je ale nemožné dokud bude na Donbasu válka.

Navíc je tu otázka, na kterou dnes musí každý ruský a ukrajinský politik najít odpověď:

 

Čí je Krym?

Otázka, která dnes snad nejvíce polarizuje společnost jednak na tábor ochránců Říše (hlásající za všech okolností „Krym patří Ukrajině navždy“) jednak na tábor tolerujících Putinovo Rusko (v němž všichni kromě nevyléčitelně tupých liberálních politiků volají „Krym patří navždy Rusku“).

Zatím je zjevné, že Zelenskij se rozhodl zůstat jen při tom mluvení. Jednoduše proto, že ho jeho volební vítězství posadilo doprostřed ohromného minového pole. Kamkoli se dnes hne, každý jeho krok ho přijde draho. Velmi draho. Právě teď a v kratší časové perspektivě, neonacistická lůza pro něj představuje mnohem větší nebezpečí než dezorganizovaná, demoralizovaná a obecně apatická většina lidí. Ale to se nevyhnutelně změní se zjevně postupující devastací hospodářství a s dalším politickým úpadkem země.

Smutnou realitou je, že nacistická okupace Ukrajiny změnila zemi ve zcela nefunkční pa-stát a že se nikde na obzoru neobjevují jakékoli náznaky obratu ve vývoji společnosti. Ani ty nejmenší.

Osobně začínám mít důvod věřit tomu, že tou nejméně bolestivou cestou dále pro tuto uměle vytvořenou zemi je rozdělit se na menší přirozenější části, možná spojené v nějakou velmi volnou konfederaci, možná se společnou deklarací neutrality. To by nejen vyřešilo problém nepřirozené umělosti dnešní Ukrajiny samotné, ale také by to usnadnilo vnějším aktérům (USA, EU, Ruské Federaci, OSN, OBSE, EEU, SCO atd.) pomáhat novým státům, které se budou po rozpadu současného monolitu formovat (jak ekonomicky tak politicky).

Prozatím se ale zdá, že Zelenskij je vážně rozhodnut opakovat chyby Porošenka:

Podle posledních zpráv Ukrouši zadrželi ruský tanker. Jde o vpravdě neuvěřitelně stupidní rozhodnutí. Je přeci naprosto zřejmé jak Rusové zareagují: přinejmenším podrobí ode dneška každou ukrajinskou loď strohé (často mnohahodinové) „inspekci“ a nevyhnutelně tak způsobí provozovatelům lodí obrovské potíže a finanční ztráty.

To, jestli Zelenskij sám tuto operaci nařídil (nebo k ní dal souhlas) či nikoliv není podstatné. Pokud to byla jeho osobní iniciativa, pak je stejně hloupý a bezradný jako Porošenko.

Pokud k tomu došlo bez jeho vědomí – nemá v rukou kontrolu nad řízením.

Ať tak či onak, pro Zelenského je to jen další a větší problém k těm, které už přispěly k pošramocené reputaci sotva jmenovaného prezidenta.

Článek The Sakera uveřejněný na The Unz Review 25. července 2019

Překlad a komentář ©Michail Prouza 2019

Zdroj: http://www.unz.com/tsaker/zelenskiis-dilemma/
9 Komentářů k Zelenského Dilema

 1. argentaurum napsal:

  Ukrajina je mŕtvy štát,ktorý bol štátom iba za čias ZSSR.Po ňom sa stala tým,čím bola pred 2.svetovou vojnou-židovskou guberniou,kde židia zdierali Ukrajincov a využívali Ukrajincov a Ukrajinky ako dobytok.Preto tá nenávisť voči židom,preto tie pogromy.Nemálo Ukrajiniek si muselo slušné živobytie vydobyť v posteli u bohatého žida.Následky vidieť podnes,polovica študentov v školách ani ako slovan nevyzerá,ale ako "jevrej".Darmo sa o tejto tragédii Ukrajincov nepísalo ani v minulosti,faktom je,že Ukrajina prežíva svoju predvojnovú minulosť 2 raz,Ukrajina je ovládaná židmi a oligarchia na Ukrajine je čisto židovská.Bieda Ukrajincov má jediné riešenie-spojiť sa z Ruskom.Ale k tomuto kroku ich prinúti len séria "majdanov" a strašná bieda,ktorá nakoniec prinúti vypadnúť aj Amíkov,aj jevrejov,keď si Ukrajinci zrátajú dve a dve.A k tomu sa schyľuje...

 2. Novapalo napsal:

  Všetky vyššie uvedené informácie a závery sú hlúposti. Prečítajte si knihu "Obroda Slovanov" od P.P.Kysuckého. Ukrajinci sú geneticky trošku iní, ako Rusi. Naopak napr. Poliaci sú geneticky rovnakí ako Rusi. A čo sú teda Ukrajinci? Ukrajinci (teda karpatskí ukrajinci, nie prerobení Rusi) sú geneticky rovnakí ako Slováci. Teda Slováci nie sú ako Poliaci! A je to ešte politicky a mocensky omnoho závažnejšie. Geneticky Slováci, teda Uhri, sú aj Maďari, Rumuni, Rakúšania, Bavoráci, Slovinci, severní Chorváti, Srbi, ak Macedónci........ Bežne nikto nevie, že Macedónci, sú geneticky Slovania a jazyk macedónčina je podstatne podobnejší slovenčine, ako poľština.... Viete o tom,že vojenská výzbroj aj spôsob boja ............Sparty aj A. Veľkého bolo to isté? Teda, že Sparťania aj Alexander Veľký boli geneticky a aj jazykovo tí istí Slovania- Uhri ???!!!!!!!!!!!
  Viem, že ste skoro všetci nevzdelaní a toto neviete.

  • Novapalo napsal:

   Ešte doplním. Pred pár dňami som pozeral v TV film Trója. Tam krásne ukázali bojovú taktiku Tróje. Taká istá ako Sparty aj Alexandra Veľkého....... Kysucký píše v knihe, že Trója bolo mesto Slovanov a Gréci boli zbojníci a vrahovia a živili sa výrazne tak, že pôsobili ako piráti v Stredozemnom mori. Koristili, zabíjali a žili významne z nakradnutého a zo zabíjania iných. Teda Grécke gény sa v tomto dochovali až do súčasnosti....... Hoci sa tvária, že majú pravoslávne kresťanské náboženstvo, tak ani to ich významne duchovne nezkultivovalo. Zaujímavé v knihe Kysuckého sú informácie o dejinách Slovanov - dve samostatné kapitoly. Len heslovite niečo : Starí Chetiti, ktorí porazili egyptského faraóna Ramzesa II, boli Slovania - Chetitskú ríšu rozvrátili o niekoľko sto rokov neskoršie židia, ktorých si Chetiti priviezli z víťaznej bitky od Ramzesa II - poľský štát v stredoveku bol zlikvidovaný po tom ako asi 100 až 200 rokov predtým prijali židovských utečencov zo západnej Európy - Homér bol Slovan a Gréci falšujú jeho pôvod - najstaršie písmo v Európe aj na Svete je Vinčanské písmo, ktorým písali Slovania v oblasti Podunajska - geneticky dokázané, že Slováci sú autochtónne obyvateľstvo, ktoré žije na území Slovenska už 8000 rokov - Maďari geneticky neexistujú, sú geneticky Slovania, teda Uhri, ako aj Slováci - Maďarčina je umelý jazyk vytvorený z turečtiny, preto Kysucký navrhuje, aby sa Maďari naučili naspäť jazyk ich predkov Slovenčinu a potom sa opäť vytvorí nové Uhorsko (Veľkomoravská ríša.)

 3. argentaurum napsal:

  Nemyslím si to,hoci nespochybňujem autora onej knihy a jeho pramene.Pravdou je,že Ukrajinci sú Rusi a ide iba o to,či ide o pravobrežnú,či ľavobrežnú Ukrajinu.Ukrajinu zasiahli tri epidémie,ktoré zanechali gény-Poliaci,tí už takmer ovládli Rus, Tatári a jevreji.Rusi a Ukrajinci sú jeden národ,ktorý potrebuje Európa rozdeliť stoj čo stoj-jedine tak ide ovládnuť územia.Divím sa,že sa o tejto problematike nezmieňujete,ale čerpáte od autorov,ktorí zjavne budú motivovaní rozdeľovať,pod heslom rozdeľuj a panuj.

 4. .lak napsal:

  Ano, kapitál odkapitálování (proč tam nejede utahovač opasků na blahobyt? :lol: ) a západní ho.noty.

 5. dmp.r napsal:

  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

  "Pavol Peter Kysucký je autorom kníh: „Demokracia je principiálny omyl“, „Kresťanská civilizácia je omyl“, „Zásadné omyly Západu a Vatikánu“ a „Obroda Slovanov“. Tieto knihy dokazujú schopnosti originálneho myslenia a analýzy P. P. Kysuckého. Tieto knihy sú jasný dôkaz toho, že pán Kysucký je kompetentný analyzovať veci „ináč“, ako profesionálne ovplyvnení odborníci a špecialisti v danom obore."...

  ..."Minimálna cena jednej konkrétnej analýzy nesmie byť nižšia ako 10 000 EUR, ináč sa s tým p. Kysucký, ako subdodávateľ nášho OZ, nebude zaoberať. Hodinová sadzba za práce p. Kysuckého sú od 200 EUR do 500 EUR podľa veľkosti zákazky."

  ..."V prípade, že niekto chce túto skrátenú reklamnú publikáciu v papierovej forme ako krátku knižnú publikáciu, môžeme dodať minimálny počet 50 ks za cenu 45 EUR aj s nákladmi na balenie a dopravu. Pre väčší počet kusov je cena úmerná 45/50 EUR za ks. V tom prípade nám pošlite objednávku, na základe ktorej vám vystavíme Zálohovú faktúru. Po uhradení Zálohovej faktúry Vám publikácie zašleme poštou."

  ..."Analýzy od P. P. Kysuckého
  Zásadné „nepoznané“ informácie (ekonomické, politické, ideologické, psychologické, iné komplexné ....) môžu záujemcovia získať v súčasnosti na Slovensku asi len z analýz od P.P. Kysuckého!! Neviem, nemôžem čítať všetky knihy.
  Navrhujem jednoduchú vec. Urobte konfrontáciu ponuky od nášho OZ (ktorú vypracuje P.P. Kysucký) a ostatných subjektov............ Tak zistíte, aké nekompetentné „východiska, zdroje informácii, riešenia a závery“ dokážu títo chumaji akademickí..........!! "

  ..."Ako obnoviť staro-nové Slovanské Uhorsko
  Podnikatelia určite nepatria medzi inteligenciu národa......... Naopak, sú to „väčšinou“ cudzopasníci, ktorí sa priživujú a žijú z práce národa............. Preto hlavné bude asi šírenie internetom, alebo predaj-distribúcia knihy „Propagačný výber z hlavnej knihy“ medzi ľudové vrstvy."...

  ..."Už sme si povedali, že podnikatelia sú väčšinou „nepoužiteľní“........ Sú to hlavne extrémni sebci a egoisti..... Ale samozrejme je veľa výnimiek, ako som aj ja...! Internetové technológie sú veľmi priaznivé pre šírenie „informácii“............ "

  ..."Rada starších
  Muži, ktorí sa budú cítiť „duchovne disponovaní“ učiť Slovákov..., prihláste sa do tohto spolku „Rada starších“. Teda hľadáme mužov, ktorí sú múdri!...

  ...Do tejto internetovej „Rady starších“ sa môžu prihlásiť, samozrejme len muži. A len muži, ktorí prečítali hlavnú knihu P.P. Kysuckého..."

  ...Na tomto vebe je to spolok ľudí, ktorí si myslia, že ako „starší“ vedia podstatne viac, ako tí „chumaji“ mladí a mládež a deti..... a ženy."

  ..."Hlavná kniha „Obroda Slovanov“
  Je mi ľúto neveriacich, ale Boh „žiaľ“ existuje. Existenciou Boha (aj jeho bohov) som si istý. Je mi ľúto tiež veriacich, pretože všetky súčasné náboženstvá sú sfalšované. Súčasné náboženstvá slúžia na zotročenie ducha a blokovanie myslenia ľudí – teda ich genetiky. Ten, kto nie je schopný myslenia,je ľahko ovládateľný otrok tých, ktorí vedome a cieľavedome stáročia organizujú všetky súčasné sfalšované náboženstvá. Preto sa musia zrušiť všetky tieto náboženstvá (zoštátniť ich majetky)
  a vytvoriť nové"...

  ..."Krátke postrehy od pána Kysuckého.
  Táto časť sa bude pravidelne doplňovať a meniť. P. Kysucký nie je Boh a teda sa môže mýliť!! Tieto info sú ako podnety na ďalšie skúmania a hodnotenia."

  https://www.obrodaslovanov.sk

  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 6. .lak napsal:

  Tohle jsem chtěl dát, zatraceně to je den.
  https://www.youtube.com/watch?v=tOmKGjy-Ct0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!