Henry Ford byl v prvé řadě člověk, podnikatelem byl až na druhém místě

Henry-Ford-1930H. Ford byl de jure soukromým vlastníkem, ale de-facto vnímal svoje podniky jako majetek společnosti. Proto když uzavíral kupní/prodejní smlouvy a plánovitě snižoval ceny na produkci, vycházel z cíle služby společnosti. Jednoduše na svých závodech a železnici Henry Ford zavedl osmihodinový pracovní den a garantovaný plat, a zdokonalujíc dílo, které vedl na tomto organizačním základě, platil prémie ze zisku všemu personálu v souladu s vypracovaným systémem finanční stimulace dobré práce a prospěšné iniciativy. Ten systém efektivně pracoval na zabezpečení blahobytu kolektivu a uspokojení potřeb společnosti, nikoliv na uspokojení nenasytné chamtivosti investorů, tvořících menšinu společnosti.

O tom Ford píše následující:

,,Náš zisk díky rychlosti a objemu odbytu, byl stále vysoký, nezávisle na prodejních cenách v ten či onen okamžik. Z kusu jsme měli jen zanedbatelný zisk, zato celková suma byla velká. Zisk není stálý. Po každém novém snížení cen ( to bylo společensko-ekonomickou strategií Forda ) se zisk dočasně snižuje, zato nevyhnutelné úspory se velmi rychle projeví a zisk znovu zvýší…. Pravda, idea jednoho člověka osvobodila celkovou energii a nasměrovala ji k jednomu cíli, ale každý pracovník je účastníkem tohoto díla.“

Navzdory tomu, co Henry Ford jasně zformuloval na začátku 20. století, mezi ,,byznysmeny“ počátku 21. století je velmi mnoho hlupáků, kteří chtějí žít ve společnosti, z jedné strany, sestávající ze ,,soukromých podnikatelů“, disponujících ,,nespornými přednostmi“, a z druhé strany, – z pracovníků, kteří prý takové přednosti nemají, a kteří jsou zakomplexovaní ohledně své nesporné neplnocennosti a proto upřímně slouží ,,soukromým podnikatelům“ a trpělivě snáší všechny jejich stupidní nebo zjevně zvrácené pokusy z …. vděčnosti za to, že ti vzali je ,,neplnocenné“ – k sobě na práci z milosti, div ne sobě ku škodě.

H. Ford ve věku 59 let, jsa už zmoudřelým člověkem, ve své knize „Můj život, mé úspěchy“ v roce 1922 popsal smysl a tvůrčí cestu své mnohaleté činnosti.

Přitom H. Ford jako podnikatel konal jen na úrovni mikroekonomiky, neměl možnost měnit zákony a státní zřízení USA tak, aby odpovídaly principům „fordizmu“ . Ve struktuře občanské společnosti západního typu, skrývající různé formy otrokářství, není pro Člověka místo, v důsledku čehož je tam realizovaný člověk (s lidským typem psychiky) vždy zločinec ve vztahu k principům, na kterých je systém vystavěn a proto dnes prakticky nelze v angličtině ( ani v Češtině ) dohledat Fordovy knihy na celém západě a jeho guberniích. Já jsem si tu práci dal a tyto materiály získal. V článku přináším stručné výtahy základních Fordových myšlenek realizovaných v praxi.

„Mezi podnikateli je stále možné slyšet vyjádření: „Také platím průměrné mzdy“. Samotný pracovník by jen stěží sám o sobě prohlásil: mé výrobky jsou průměrné! Žádný zaměstnanec fabriky by při zdravém rozumu nezačal tvrdit, že nejlevnější vstupní suroviny dají nejlepší výsledný produkt. Odkud pramení ty konstrukce o „zlevnění“ pracovní síly, o výhodě, kterou přináší snížení mezd, – copak to neznamená snížení kupní síly obyvatel a zmenšení vnitřního trhu? Jaký je užitek z průmyslu, který je organizován tak špatně, že není schopný zajistit všem, kdo se na něm podílí, důstojnou existenci?

Ctižádost každého podnikatele by měla spočívat v tom, aby platil vyšší mzdy, než všichni jeho konkurenti, a cílem pracovníků by mělo být usnadnit realizaci této ctižádosti. Odedávna jsem trval na jen velmi malých dividendách, a firma ( Ford Motors ) dnes nemá ani jednoho akcionáře, který by s tím nesouhlasil. Považuji každý zisk, přesahující určité procento, za majetek firmy, nikoliv akcionářů. Z mého pohledu mohou být akcionáři jen lidé, kteří ve firmě pracují, považují podnik za nástroj služby, a nikoliv za stroj na peníze . Pokud je dosaženo vysokého zisku – a práce, jež má za cíl sloužit, k tomu nevyhnutelně vede – musí být minimálně zčásti opět vrácen do podniku pro to, aby ten posílil svou službu a částečně vrátil zisk zákazníkům

Zisk patří třem skupinám: za prvé – podniku, aby ho udržoval ve stavu zdraví, stability a rozvoje; za druhé, pracujícím, s jejichž pomocí se vytváří zisk; za třetí, do určité míry i společnosti. Kvetoucí podnik přináší zisk všem třem skupinám – organizátorům, výrobcům i kupujícím. Ten, kdo získává nadměrné zisky, by měl snižovat ceny. To se bohužel neděje. Takoví lidé, naopak, odkládají své dodatečné náklady do té doby, než všechna jejich tíha dopadne na spotřebitele. Veškerá jejich podnikatelská filosofie spočívá ve frázi „ber, dokud můžeš“. Jsou to spekulanti, zloději, opovrženíhodné elementy, skutečný vřed průmyslu. Od těch lidí se nedá čekat nic, chybí jim prozíravost. Jejich rozhled je ohraničen limity jejich vlastních pokladních knih. Ti lidé raději sníží platy, než by omezili vlastní zisk. Nejodpornějším a současně nejsnazším řešením je snížení platů zaměstnanců.

Přirozeným spojencem lichváře je právník. Triky prováděné s železnicemi by nebyly možné bez konzultací s právníky. Právník, stejně jako finančník, v samotném díle nic nechápe. Oni předpokládají, že dílo se vede správně v tom případě, pokud nepřekračuje zákony nebo pokud mohou být zákony změněny nebo vyloženy tak, že se hodí k danému cíli. Právníci žijí podle hotových norem. Lichváři vyrvali z rukou ředitelů železnic finanční politiku. Instalovali své důvěrníky, pověřené dohlížet na to, aby železnice porušovaly zákony jen zákonným způsobem. Za tím účelem zavedli ohromná právní oddělení. Místo toho, aby pracovali v souladu se zdravým lidským rozumem a podle okolností, všechny železnice musely pracovat podle pokynů svých advokátů. Všechny části organizace zatížili oběžníky. K tomu se přidaly ještě státní a federální zákony, a nyní vidíme, jak se železnice motají v sítích paragrafů. Právníci a finančníci [tj. lichváři a burzovní spekulanti] z jedné strany a vláda z druhé strany naprosto svázali ruce ředitelům drah. Věci nejde řídit shora [a zvenku, bez proniknutí do jejich podstaty, což je vlastní státním úředníkům v jejich většině, a lichvářům, finančníkům, spekulantům. (kapitola 16, „Železnice“)

Může miliarda dolarů odstranit ztráty? Ne, miliarda dolarů jen zvýší potíže o miliardu dolarů. Miliarda dolarů má za cíl jen zabetonovat dosud panující metody ve vedení železnic, zatímco úbytky právě z těch metod pramení (zvýrazněno námi). Pro průmysl je spojení s lichváři neštěstím. Bankéři ( lichváři ) myslí jen v peněžních formulkách. Podnik je pro ně nikoli strukturou pro výrobu zboží, ale pro výrobu peněz (zvýrazněno námi) . Nemohou pochopit, že podniky nikdy nestojí na místě, vždy se buď rozvíjí nebo upadají. Snížení cen je vnímáno bankéři jako zahozený zisk, namísto jako základ pro zlepšení díla. Lichváři hrají v průmyslu příliš velkou roli. To tajně přiznává většina podnikatelů. Otevřeně se to přiznává zřídka kvůli strachu před lichváři organizovanými na principech mafie. Je jednodušší získat peníze finančními spekulacemi než výrobní prací ( stejné podmínky vytvořili reformátoři-lumpové v ČSFR a ČR v 90. letech). Úspěšný lichvář je v průměru hloupější a méně prozíravý než úspěšný podnikatel a přesto v reálu prakticky panuje ve společnosti nad podnikatelem prostřednictvím panování nad půjčkami.“

Ve skutečnosti osobní realizace H. Forda byla v roli organizátora průmyslu a realizace „Ford Motors“ v roli prosperující výrobně-bankovní korporace, a ne finančně-“průmyslové“ skupiny, díky čemuž se obešel bez dlouhodobých bankovních půjček, na principu rentability společensky prospěšného díla.
36 Komentářů k Henry Ford byl v prvé řadě člověk, podnikatelem byl až na druhém místě

 1. Matt napsal:

  Ještě k jeho cti to, že díky němu si mohl automobil koupit dělník, který u pásu ta auta montoval, za 7 měsíční plat. A to v době kdy vypadalo, že auta budou pouze pro nejbohatší a honorace. Jeden z mála průmyslníků, který si uvědomoval, že firmu dělají lidi. Dnes už se tohle nevidí.

  • HVzV? napsal:

   KAPITALISMUS NENI PORAŽEN DODNES PROTO,ŽE SE PAN AUTOR ZABYVÁ

   minulosti a málem by vychvaloval a daval za přiklad pana kapitalistu FORDA.
   Zatimco oprvdovi dnešni kapitalisté najimaji hordy inženýrů,doktorů a judrů,aby ukradli nebohým komunistům jejich dělniky,rolniky,pracujici a nepracujici ynteligency s cilem,aby pro ně dnes a dnem i noci pracovali ZDARMA a vytvářeli jim tak miliardy,máme se tu snad divat do minulosti,kdy na výrobu zisku bylo nutno v Ameru postavit továrny,vyrábět ledničky,pračky a auta a dalši spotřebni zboži on se mezitim svět změnil.
   Dělnici a proletariát pracuji nyni ne pod komunisty,ale pod kapitalistou vycucbergem a to ZDARMA na jeho fackovacim webu,kde si pochvaluji,že mohou dřistat a jejich data budou prodny zločincům,oni sami za to zcenzurováni a mezitim jsou vyráběny NESMIRNÉ HORY PENĚZ elektronicky na burse,která MUSI jednoho dne utrpět krach.
   Tentokrát to bude doposud nevidaná bublina,kterou lidstvo doposud nepoznalo.
   Negativni sazby zniči racionalitu finančniho trhu.
   Musi se zase zvednout dluhový strop v kongresu, což znamená znovu dát do pohybu vládni dluhopisy,vznik proinflačnich zdrojů a nákup aktiv (QE)bude muset běžet na plné obrátky jako to udělal Draghi z ECB EVROPĚ.

   Rozhodnuti skutečné lády světa z 29.3.2019 nejde odvolat,tak o tom jak jde život pane Danieli napište,nebojte se NIKDO TADY TOMU ROZUMĚT STEJNĚ NEBUDE A TŘI HWĚZDY prozatim neexistuji,ty by to všechno vyoslily a to by byla prima mela!

   Co myslite je to pravda nebo ne?

   • HVzV? napsal:

    Ten sráč vycucberg se svým fackovacim šrot webem

    vyjel z garaže a vyšplhal se po zádech proletariátu,dělniků a rolniků,kteři se u něho dnes hemži, nebot blbým komunistům,kteři nám lžou,že nam zajisti naše penize a socialismus, nic z toho se vak nechytnou ,jim proletariát utekl a ti nevědi kam,dělaji totiž vycucbergovi k jeho prý už 30 milardám dalši škváru a on se tak octl v klubu miliardářů,kde jasně nepatři!.
    Ten zmetek namisto,aby se přidal k nám normálnim lidem z nichž je,začal pro majitele velkých pěněz panáčkovat a lezt jim do jejich tlustých prdeli!
    On nechápe,že ho mohou brzy zpokutovat a zpokutuji dost jistě svými triky zpět do garáže odkud vyjel!

    Na internetu jsou články,které o tom pišou,ale ten utřinos je nečte a doufá,źe nebude postaven před soud za cenzuru a vylupováni dat lidu celého světa!

   • HVzV? napsal:

    ČLÁNEK AUTORA PATŘI VZTEKLE DO NAŠEHO KONSPIRATIVNIHO ROMÁNU!

    A bude tam!
    Z diskuse totiž vyplývá,že jak se zdá ,NIKDO ze zdejšich lidových komentátorů nezpozoroval, že obsahuje jeden z důvodů proč nebozi domorodci ČR,kteři jsou 30 let našimi ohlupovadly zpracováni na sračku tak,že štěstim bez sebe tleskaji svým třetinovým platům a vládnim neomarxistům,kteři je tzv BARANIZUJI a koukaji se dále na věci stádově jako oslici na puklá
    vrata!

    Zatimco Evropa si dala do základniho zákona už dávno
    ráznou větu úspěchu,nám byla odepřena a dodnes zdá se nikdo nechápe proč vlastně nas chudáky okukuji sousedé z tlustých mercedesů a směji se nám,že ani penize ani biftek nechceme a spokojeně chroupáme jejich žrádlo druhé kategorie a ještě se olizujeme!

    Davejte pozor válečnici tu větu napiše nepolitická ČSV nejprve česky

    MAJETEK ZAVAZUJE!

    Jeho uživáni má být zároveň k prospěchu celé společnosti a sloužit zároveň ku prospěchu veřejnosti a jejimu blahobytu!

    Pro ty,kteři nerozumi česky to dáme skopčácky.
    Oni totiž byli prvni hned po válce,kteři si tuto větu vymysleli a to v době,kdy se z ruin rozbitých Spojenci ještě kouřilo a zbytek mužů si v moři rozflákaných cihel vymeňoval svoje vajca za cigarety!

    Artilkel 14 Abs.2 GG zni.

    EIGENTUM VERPFLICHTET.Sein Gebrauch soll zugleich dem Wohle der Allgemeinheit dienen.

  • HVzV? napsal:

   JE TŘEBA PANE AUTORE GRATULOVAT DOMORODCŮM ČR K VLÁDĚ NEOMARXISTŮ!

   Takové članky jsou potřebnè psát denně.
   K nim nebude třeba ani cenzury,protože voliči budou zase radosti šilet a stejně nebudou vědět o co se v tom šileném státě jedná!
   Zde je třeba definovat to šilenstvi takto.

   ŠILENSTVI JE ČINNOST DĚLAT STEJNOU VĚC ZNOVU A ZNOVU A OČEKÁVAT JINÉ VÝSLEDKY!

   Kdysi president ODS poučoval v zapadni TV jak ON bude dělat ten kapitalismus v ČR bez přivlastků,dodnes ta figura nevi,že se mu tam tomu za jeho zády Němci smáli.
   Dnes navádi sveho syna TZV mgr,aby v tomto „dile“ pokračoval a začal tim,že zruši institut minimálni mzdy.
   Zatimco se členovi Aspen institutu pohlavárovi odborů vláda hodi a vykopne ho s jeho požadavky na ORBIT aby tam volal

   „Ja vám tady cpu biftek a vy ho nechcete a penize taky nechcete,

   STAVKA!“

   Tak se jako stat utopime v dluzich a exekucich!

   • proud napsal:

    „Tak se jako stat utopime v dluzich a exekucich!“……….umoznujeme to? Pak dobre nam tak!

    • HVzV? napsal:

     ČSV UPOZORŇUJE.ŽE JE VELICE RÁDA TOMU,JAK BYVALÝ PRESIDENT ODS

     Dnes pokračuje ve svém dynamitováni nebohých domorodců ČR,kteři u toho spokojeně mrouzkaji a tleskaji!
     Internet se plni jeho skvělými články typu a ted vyvalte kukadla

     VYŠšI MZDY JSOU NESMYSL!ČEŠI SI JE NEZASLOUŽI!!!

     Tak a tady vidite opravdový JEHO

     KAPITALISMUS BEZ PŘIVLASTKŮ,

     který má jeho ratolest mgr svou TRIKKOLONOU dále pěstovat jako jedovatou masožravou květinu,přičemž zubožovani domorodci marne budou dále pátrat PROČ oni maji jen třetinové platy,jsou na sešupu od rozvojového státu typu KONGO k banánové republice,kde budou banány prý zasadně levnějši nez obvyklá mana chudých BRAMBORY!

     DOPORUČME TÈ TRIKKOLONĚ KAPITALISTŮ,ABY PROSAZOVALA DO ÚSTAVY TO JEDNO SLOVO SOCIÁLNI STÁT A ONA PUKNE ZLOSTI A BUDE konečně funus DALŠIHO NEBOŽTIKA PO TOM KULISAKOVI!

     • HVzV? napsal:

      VÁLEČNICI ALTERNATIVY,NEMŮŽEME ZASTIHNOUT PANA PROFESORA ERWINA

      Který slibil,že nám tu vysvětli polopaticky,kde mizi naše penize z třetinových platů a jak jsou z toho proletáři v ČR spokojeni a nehnou ani brvou.
      Určitě to má sepsáno četl nám to na párty špičky ČSV,ale podezřiváme jeho dvě asistentky,které už u formulováni alternativniho našeho nového Sociálniho státu a naznaku jeho realizace řikaly,že nemá rozdávat rozumy,co z toho prý má,když NIKDO z intelektuálu v ČR se nehne a nechce,aby domorodci dostali svoje penize a biftek,zůstali chudi a brzy jim ukradli i jejich auta a vyplenili jejich bankovni konta!

      Nu což tak tu dáme způsob jak bude konkrétně psán ten konspirativni román s prozatimnim názvem,kterýs se může pracovně měnit na př.

      JE LIBO REVOLUCI? MÁME NABITO!

   • HVzV? napsal:

    CO JE NEOMARXISMUS,je stale mazáno a proto to domorodci zapominaji
    Dáme to tu pokud to ještě nesmazali znovu a znovu,aby na NR věděli,že je to levota a pomohli Americe,která se pod ideologii neomarxismu hrouti a ani tanky nepomáhaji!
    Viz titulky pod videem!

    https://youtu.be/k1RasXw7iko

  • HVzV? napsal:

   NAMI ZVOLENÁ VLADA NEOMARXISTŮ-TJ VLADA KOMUNISTŮ NARUBY VI JAK NA TO!

   nejprve musi zlikvidovat malé a stedni podnikatele a živnostniky,aby nemusela plnit članek č.4. z PROGRAMU avantgardy voličů.
   Ten řiká jasně.

   „Slezte z té lampy vy korporátni kapitalističti fašisti,vidime vás a naše jedovaté šipy z vás udělaji sitka na nudle,tak se pojďte radši o váš lup dělit fifty fifty jinak uvidite všechny svaté,nebo taky ne!“

   • HVzV? napsal:

    Je libo revoluci? Máme nabito! NOVÉ hvězdy čekaji na vaše hlasy!

    Návrh prvnich trvale udržitelných hesel pro NEPOLITICKOU ČESKOU Společnost voličů a to jak vidite sami opravdu ve svem zájmu !

    SOCIÁLNI STÁT DO PRVNIHO ČLANKU ÚSTAVY!

    PRYČ S KAPITALISMEM BEZ PŘIVLASTKŮ A JEHO GANGSTERISMEM ZLODĚJŮ!

    CHCEME ZÁKONY NAVAZUJICI NA SOCIÁLNI STÁT A SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÉ TRŽNI HHOSPODÁŘSTVI!

    ROZUMEM PROTI KLIMATICKÉMU ALARMISMU!

    UŽ ŽADNE NOVE TRIKKOLONY A KDYŽ,TAK AT PŘEVEZMOU V PRVNI ŘADĚ NAVRH PROGRAMU SEPSANÝ SAMÝMI VOLIČI!

    KDO NAM KRADE DVĚ TŘETINY PLATU?

    PODPINDOSTNICI KROKODÝLI BESTIE KAPITALISMU,VITE,ŽE BUDETE SEŽRÁNI JAKO POSLEDNI?

    Kdo chce at tu do teto kapitoly našeho konspirativniho románu psaného námi,jeho protagonisty a panem profesorem ERWINEM,který bude jistě dále vrtat do přehrady zla a vadných zákonů ,jehož skvělým přikladem je exekučni,který by v dnešni formě nemohl nikdy vzniknout,kdyby jsme měli Sociálni stát,který NIKDY v ČR nebyl,ale i naše TŘI HWĚZDY!.
    Vinna je TV,kterou si prý dávno usurpovali ti co v ni pracuji,tedy prý patři jejich řediteli, neboť ten zakázal náš konspiračni román dnem i noci publikovat .
    Je to on ,co nechce za nás občany platit koncesionářské poplatky,ačkoli si už nahrabal stovky milionů!

    Fuj,fuj fuj to je hnůj!

    • HVzV? napsal:

     HESLA BY SI ZASLOUŽILA VLASTNI ČLÁNKY S NÁZORY A DISKUSI

     Autoři tyto pro ně zřejměa neznámé pojmy však asi ani neumi vysvětlit,nebo nevi,že v podstatě jde i o jejich penize a stát!.

     Jde totiž stále zejména o penize gojimů,opakujeme stále ,mnoho peněz a jak vite sami naši majitele velkých peněz před útokem občanů,kteři stále nevi,že se budou „muset“naučit za SVÉ penize a život válcit toto chybějici vědomi zneuživaji a budou dále zneuživat!.
     Ovčany sehnané do ohrad států budou jednoduše vylupovat dále a to tak dlouho dokud se daji, oni a jejich vedouci berani ve skutečnosti LUMICI dale bavit typem zábavy CHLÉB A HRY,kdy jim obě věci budou přitom kradeny a brzy i ukradeny!

     No nač nam bude se dozvědět jak kdesi spadly tři baráky,zda tanky pana Koněva zavézt do muzea a mnoho dalšiho odvádějiciho materiálu od pozornost nad našimi opravdovými starosti jak přežit a dozvědet se co zabunkrovat do sklepa zda brambory nebo banány!

     Dáme tu do této kapitoly našeho románu často mazanou definici Socialniho státu k zapamatováni.

     Sociálni stát je typ SOLIDÁRNI společnosti,kde vláda přejima odpovědnost za politickou,ekonomickou a sociálni prosperitu.

    • HVzV? napsal:

     Internet piše,že ředitel tv,který krade naše hlasy

     lživými informacemi při volbách,aby prý nemusely platit dále koncesionářské poplatky, za to bere 242 000 měsičně, což je vic než president pak mu Rada ČT odsouhlašuje k tomu odměnu prý podle managerske smlouvy ve výši DVANÁCTINÁSOBKU jeho měsični mzdy.

     Věděl to někdo co je to za kolotoč podvodů,kdy nám byla tv i s našimi poplatky ukradena a ješte s námi jeji ředitel manipuluje jak Chaplin ve filmu DIKTÁTOR s balonem představujicim zeměkouli??

     Vi o tom někdo něco vice?

  • Novapalo napsal:

   Napísal som tu môj komentár si pred 2 dňami. Ale vymazali mi ho. Tak opäť len stručne. V Európe sú podľa knihy Kysuckého „Obroda Slovanov“ dve civilizácie. Západná civilizácia a Slovanská civilizácia. Tieto civilizácie sú myslením a spôsobom života tak odlišné, že nemôžu trvale vedľa seba existovať. Kysucký tvrdí, že jedna z týchto civilizácii musí zaniknúť…. A aj logicky vysvetľuje, ktorá civilizácia zanikne a už veľmi skoro!!!!

 2. antiwest napsal:

  to je síce pravda že spravil veľa dobrého ale to aj každý filantrop teda slobodomurári ale to neznamená že boli dobrí a spomínať netreba na nich v dobrom existuje link na obraz ktorí ukazuje okruh ľudí z klubu bilderberg a je tam aj značka ford napriek tomu tam síce nevidím henry forda ale zato tam je bill clinton . david rockefeller aj henry kissinger . na obrázku je prepojenie niektorých ľudí na rôzne inštitúcie a spoločnosti : https://www.google.sk/search?q=bilderberg+group&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiQlK7ThtbkAhVQLFAKHSEkBkkQ_AUIESgB&biw=1920&bih=938#imgrc=EGdSkvftRg3yFM: mne sa zdá že henry ford asi skôr patril k slobodomurárom https://www.youtube.com/watch?v=BJTSTNiAH0o

  • antiwest napsal:

   keď tak pozerám cez link na obrázok tak v klubu bilderberg je aj george soroš :D

   • proud napsal:

    Ja si myslim,ze zabejvat se jednotlivejma zlodejema a tim kterej byl horsi,nebo „lepsi“ je drbarna,protoze problem je v systemu a sedy vlade,tedy GP,tu nikdy jednat neuvidis a kdo je to nezjistis,presto je naprosto jasny ze uraduje a stejne jasny je i to ze na ni nikdo z nas ani z jejich sluzebniku z bilderbergu a sionu nema. Jediny co pomuze je starost o budoucnost a ignorace toho co nechceme,v prvni rade zruseni penez a obchodovani,to je to co je vsechny drzi nad vodou a dokud to bue existovat,budou i oni velet svetu.

 3. Carlo Forgetti napsal:

  Zase tak bez cenzury to asi článek nebude, nevidím nikde zmínky o tom, že byl příznivcem nacistů a dobře obchodoval s Hitlerem dokud to šlo… http://extrastory.cz/ikonicka-fotka-henry-ford-ziskava-vysoke-nacisticke-vyznamenani-nemecky-orel.html

  • proud napsal:

   To proto ze clanek je debilni pitomost:-)). Jediny co se da Fordovi priznat je,ze toho dravce v sobe kterym byl,umel dobre schovat a zamaskovat………..nakonec logicky,jinak by se nikdy nemohl stat cim byl,ani v nejodvaznejsich snech ne! Nemyslim si,i kdyz to nevylucuju,ze jeste po svete beha tak naivni pitomec,kterej si mysli,ze lidi velekejch penez,ani ne tech nejvetsich,ale jenom velkejch,k nim prisli uplne poctive.To je jako verit na hrnecku var podle prani:-))))))))))))))))))))))))).

  • martin bareš napsal:

   Pro mne byl Ford především bezohlený kapitalista. Zisk mu byl vším. To není negativní hodnocení. Pokud šroubky (=lidé na pracovišti) dobře šroubovaly, bylo to v pořádku.
   Taky postavil v Nižném Novgorodě automobilku Stalinovi, který zaplatil ve zlatě a to v době krize nemohl Ford odmítnout.
   Zkrátka podle mne byl ideálem dravčího kapitalismu Ameriky, tak jako u nás Baťa. k tomu musel udělat i mnoho dobrého pro šroubky (= lidi u pásů). A neodsuzuji ho, je produktem doby a kapitalistického myšlení, i když já jsem proti kapitalismu všemi deseti. Možná právě proto, že produktem jsou logicky takhle schopní lidé – viz např. Amazon a jeho praktiky. A nakonec celý náš „porevoluční“ establišment prohnilý až do morku kostí.

 4. Ilona napsal:

  Černá aristokracie Západu. Nejstarší rodiny Evropy vládnou světu dodnes . . .

  https://noemova-archa.estranky.cz/clanky/historie-potopy-sveta/

  • proud napsal:

   Jj,to vypada ze to ma smysl a ze na tom bude hodne pravdy,jen je otazka jestli vladnou,jakoze skutecne „vladnou“,nebo jestli jsou jen nejvejs postavenejma a nejlip tedy hodnocenejma ,ale porad jenom otrokama,coz prijde asi nejbliz pravde me osobne……..

 5. proud napsal:

  Asi Novaka nejakej pribuznej,ze o nem lze:-)))))))))))))))))))))

 6. proud napsal:

  „H. Ford byl de jure soukromým vlastníkem, ale de-facto vnímal svoje podniky jako majetek společnosti.“………………………………………..:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))) to me dostava:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  • holub napsal:

   Kazdy poctive pracujici clovek bere praci jako socialni funkci a takovy byl Ford

   • proud napsal:

    „Kazdy poctive pracujici clovek“……………ano,presne tak,takze takovej rozhodne nebyl,protoze to se vylucuje s kazdym vykoristovatelem obecne! Jedno jak se jmenuje……….Ledaze by mel stejnej plat a stejny moznosti jako posledni u nej zamestnanej clovek,pak bych se poklonil a omluvil,jinak nemam logicky co resit!

    • proud napsal:

     Jenom spravnej sef,co ma po odecteni vsech nakladu na firmu plat stejnej jako ten posledni v jeho firme se da oznacit za poctive pracujiciho! Cim poctiveji pak jeho firma maka,tim vetsi platy vsichni, i s nim maji! Kde to tak neni,je jistej dil nenazranosti.A to je defakto az na jednotlivy vyjimky v celosvetovym meritku,vsude! Takze coze se to vlastne v tom celosvetovym svinstvu resi? :-))))))))))))))))))))))))))))))))

     • PetrC napsal:

      Proude co to placate. Jenom spravnej sef ma po odecteni nakladu ……….. Vzdyt to je blbost na entou. To ze do podniku musim vlozit svuj kapital, ze beru riziko a zodpovednost na sebe, ze mi nikdy nekonci pracovni doba a mel bych mit stejny plat jako ten posledni ve firme, ktery si oddela svoje a pakuje se domu? To ze se clovek musi neustale vzdelavat, protoze normy se porad meni vam take nic nerika?

      • proud napsal:

       Ne,nic mi to nerika.Bud na to mam a delam to,nebo se necham „taky jen zamestnat“.Mimochodem,s podobnym vedenim firmy svou osobni zkusenost mam a bud ujistenej,ze zamestnanci se chovali jako by jim ta firma patrila taky,stejne jako ja,kolikrat i lip.Kdyby dostali jen „vejsluzny“ jak rikas a sli domu,vysrali by se na to a podle toho by to vypadalo,presne jak to ve svete taky vypada,adekvatne,na hovno.Protoze co si budeme vypravet,abych drel na sefa za hubicku,tak to neudelam ani hnuti malickem vic nez vyslovene musim,jeste si ulevim jak dostanu prilezitost.My lidi kdyz videli ferovku jeli uplne jinak.

       • proud napsal:

        A mimochodem,vsechno bylo pak nesrovnatelne min komplikovany,vztahama pocinaje,penezma a prescasama konce!

       • PetrC napsal:

        Samozdrejme ze vam to nic nerika. Tak to muzu rict o zamestnaci, nelibi se ti zacni pracovat na sebe a nemusite knucet o okradani. Vzdyt to je prece lehke pokud ma majitel firmy tolik jak posledni zamestnanec.

  • HVzV? napsal:

   Ono ne každý má schopnosti vést firmu a dalši TRIKKOLONA má na přiklad v programu zrušit minimálni mzdu úplně.

   V současnosti je to 13.550 korun měsičně neboli 79.80 na hodinu.
   Středula,šéf odborů chce zvednout na 15.000.Svaz průmyslu chce přidat jen 700 korun,Malačová chce dát o 1350 vice.

   JAK SE ZDÁ NIKDO NECHCE VICE a nedovede zdůvodnit ani proč to chce!

   Všichni domorodci ČR jsou spokojeni a nikdo se neptá, kde jsou ty zmizelè DVĚ TŘETINY,kam zmizely a proč!
   A vo tom to je,nebo si někdo z vás lidovi komentáatoři mysli,že ne?
   To by se tu mělo v diskusi,dřive než to zaleze za obzor objevit,no ni?

 7. HVzV? napsal:

  CO SE DĚJE VE SVĚTĚ DNES OKOLO VAS,ZAJIMAVÝ NOVÝ PUTIN PARDON PJAKIN.

  Rychle poslouchejte než to zajde da obzor.Svědectvi doby dnes globálně i lokálně

  http://outsidermedia.cz/v-v-pjakon-otazky-a-odpovedi-ze-dne-16-9-2019/

 8. HVzV? napsal:

  Bože božičku řekni mi kdo jsem,protože kdybych to nevěděl mohl bych si myslet,že jsem jako ostatni!

 9. proud napsal:

  Ale masakr:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!