Letiště Praha – Ruzyně

gottuv-most-gottovo-namesti-park-karla-gotta-praha-hleda-misto-ktere-by-pojmenovala-po-zesnulem-zpevakovi~7998b7b19e7c662115725. října uplyne 7 let od úředního přejmenování mezinárodního letiště Praha-Ruzyně na Letiště Václava Havla Praha. Uplyne tedy 7 let od okamžiku, kdy bylo na základě rozhodnutí vlády vypuštěno z názvu naší brány do světa starodávné označení  místa, na němž se letiště nachází. Název byl naopak ověnčen jménem aktuálního politika. Pominu-li, že pojmenování letiště nechali na pokoji i komunisté, a ti se opravdu s žádnými tradicemi nemazali, je tento způsob vnucování politických idolů k povinné adoraci natolik znechucující, že je nutné jej čas od času připomenout v souvislostech.

Letiště bylo za první republiky vybudováno v katastru obce Ruzyně, odtud tedy zpřesňující název Praha-Ruzyně. Jedná se o staré slovanské sídliště, jež je zmiňováno již v 10. století. Jméno obce prošlo cestu od slova Ruzen až k dnešní Ruzyni a dostalo se dokonce do vyňatých slov. Svůj tisíciletý život završilo tím, že se rozletělo do světa. Představuje tradiční slovanský místopis, bez módní a povrchní politické kontaminace. Je to slovo vžité a lidmi přijaté.

Název Praha-Ruzyně nikomu nevadil. Ale ten dnešní rozděluje veřejnost. Naprosto zbytečně, a to jenom proto, že nejrůznější kariéristé a neosobnosti se potřebují předvádět na jakési správné straně barikády, kterou pro ně personifikuje Havel.

Jména v názvech jsou vždy ošidná. Kolik jenom panovníků se chtělo zapsat na věky a tak se tesalo do sloupů a balzamovalo se a pak se zase odtesávalo a těla se pohazovala psům. Šetřeme, prosím, názvy po čerstvě zemřelých či dokonce žijících mediálních hvězdách. Odstup je vždy nutný. Historie mnohem lépe nasvítí jejich osobnost a posoudí z více úhlů příčiny i následky jejich konání.

Jenom někteří, jejichž činy prověřil běh času, vstupují do společné paměti tak nesporně, že by se málokomu mohla vkrást na mysl pochybnost o názvu pražského Karlova náměstí či hradu Karlštejn. Karel IV. totiž vzbuzuje i po staletích všeobecný národní respekt a navíc Karlovo náměstí skutečně založil a Karlštejn postavil.

Úmrtí Karla Gotta zvedlo vlnu vášní a vyvolalo citelnou potřebu projektovat vlastní kulturněpolitický a často i úzce stranický boj do glorifikace či zatracení českého krále populární hudby. Ze všech stran prší návrhy na přejmenovávání významných míst, ulic, budov, mostů… A samozřejmě v návrzích nechybí ani pražské letiště. Ale to je přece špatně. Prastarý název místa změnili teprve nedávno konjukturalisté v duchu anglosaských koloniálních vzorů. Vraťme se, prosím, k osvědčenému, oblíbenému a nekonfliktnímu, odmontujme písmenka z průčelí a odvezme je před dům Fero Feniče či Dagmar Havlové.

(Aktualizovaný text z r. 2017)

Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií a bývalý policejní prezident
18 Komentářů k Letiště Praha – Ruzyně

 1. HVzV? napsal:

  PANE NOVOTNÝ SEBERTE ODVAHU A POMOŽTE NÁM VAŠIM ROZHLASEM

  vyhlásit a instalovat Sociálni stát,to jedno jediné slovo do prvniho članku naši zubožené ÚSTAVY a přejmenujeme to letiště na aerodrom NOWOTNÝ!
  Stanete se nesmrtelný a bude hotovo!

 2. geronimo napsal:

  Letiště Josefa Švejka Praha

 3. HVzV? napsal:

  Nebo letiště TŘI HWĚZD!

  Dejte nám občanům a našim TŘEM HWĚZDÁM voličů do ruky dostatecně těžké kladivo a my vám předvedeme, jak se stanou vaše problémy hřebiky!

 4. John_Pitralon napsal:

  Esli tam přindou blboně, stejně si napíšou na gajzlu Fantomas nebo Máňa. Dejte radši podíly od naší mámy a seznamy potřeb - ajns, zvai, drei...

 5. Dobroděj napsal:

  Je nespornou pravdou, že název Havel na letišti mnoho lidí rozčiluje a to lze doložit i mnoha příklady, kdy se Václav Havel po roce 1990 hodně svému "jménu" zpronevěřil, takže si myslím, že kdyby se název vrátil k neutrálnímu "Ruzyně" , nic by se nepokazilo a myslím, že i "havlisté" pochopí, že přejmenování letiště nebylo v pořádku!!

  • proud napsal:

   Proto "havliste",protoze blbove a blb jak vime nechape nic,protoze ani nechce! Zapominas ze kdyz je rec o havlovi,pak se bavime o siozidovi a havlisti jsou tedy bud siozidi,nebo jeste hur,poturcenci horsi turku.O cem chces s tema necechama jednat?!!!

 6. Jan napsal:

  Dat to jmeno zpatky na Letiste Ruzyne by lidi i mne potesilo. Jmeno opilce a devkare, co se stale cpal do prezidentskeho uradu, venoval nas totalite zapadu a lezl do rite Usakum je ostudou.
  Ta hovada, co neustale vymysli a prosazuji prejmenovani jako treba ted neco dat Gottovi by meli lide zahnat do krovi!

 7. Jan napsal:

  Je treba rozjet celostatni diskusi o demontazi ikony a jeho soch, pojmenovani mist podle podleho kulisaka, opilce a devkare Vency, co schvaloval humanitarni bombardovani a agrese zlocincu NATO a USA.

 8. HVzV? napsal:

  Jane při vši úctě,vam vadi takové cipoviny a nevadi,že vás okradou

  O penize což je hlavni účel nyni panujiciho kapitalismu bez přivlastků v ČR vycházejiviho z gangsterismu.
  Napište bratře jak rozumíte slovu Sociálni stát,který neni a nikdy c ČR nebyl,to zahajte sam jako diskusi.

  Když jste v tomto směru nevzdělaný a nedokážete odpovědět,tak požádejte tzv intelektuály v ČR,kteři jsou nepsaným zákonem odpovědni za blahobyt domorodců,aby to vysvětlili a nešiřili dát TEMNO a sračky!

  • Jan napsal:

   Vasim konickem je socialni stat. Mojim neni a proto se neobtezuji vam neco vysvetlovat. Odmitam ale pozadavky socialnich inzenyru o blahobytu vsem. Kazdy kdo muze by mel pracovat a nemel by mit zadny narok na nejake davky, ci minimalni mzdu bez prace.
   Proc jsou domorodci stale chudi? Protoze se tady vsechno rozkradlo a za pomoci politickych stran odtekaji stale penize zde vydelane do zahranici.
   Zacneme tim, ze se podivejme na bohace jak ziskali sve miliardy a svuj majetek. To ale neprojde u politicke zumpy, ktera vladne.

   • proud napsal:

    "Odmitam ale pozadavky socialnich inzenyru o blahobytu vsem. Kazdy kdo muze by mel pracovat a nemel by mit zadny narok na nejake davky, ci minimalni mzdu bez prace."...............v obecny rovine paklize dobre chapu co tim myslis ti zrejme rozumim,presto bez blizsiho vysvetleni s timhle nemuzu souhlasit,protoze rozumet a souhlasit jsou dva pary bot,nebo to vysvetli,protoze umela prace kohosi nedosahuje ani na tu mzdu........a umely prace je ve svete si myslim ja,takovejch urcite 60%............a protoze prace neni,jelikoz neni potreba,necham podle tebe vychcipat 60% lidi hladem?............

   • proud napsal:

    O blahobyt vsem by se mel sice z moralniho pohledu starat kazdej,ale jestli si mam vybrat v "pomahani" nekomu aby se staral, ktery vyjde draz, nez ona starost samotna,pak ho necham radeji plavat a vydela na tom cela spolecnost vic!

 9. John_Pitralon napsal:

  David dneska nastupuje do basy, ale mě se to frank furt pribi ňák brzy jazyk ruzyně nezdá...

  Heat Shootout Scene [High Quality] https://www.youtube.com/watch?v=ZL9fnVtz_lc

 10. proud napsal:

  Ozrale,notoricke,bisexualni,prihrate a siozidovske letiste v Cechach,hmmmm!To jsme teda frajeri,uz s tim ozralym zviretem jsme si veru "zamachrovali".

 11. John_Pitralon napsal:

  Dyštag pan Šašín je na zvědavci.
  http://zvedavec.org/nazory_8070.htm#ptr373936

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!