Souboj pohřbů – Gott versus Chramostová

72270199_10212172606670353_7203382117919621120_nKdo všechno si zaslouží pohřeb se státními poctami? Božský Kája? Osudem zmítaná dramatická herečka Vlasta Chramostová? A kdo dál? Co až jednoho dne – doufám, že to tedy bude až za hodně dlouho – umře další „národní poklad“, třeba Jiřina Bohdalová nebo Helena Vondráčková? A co teprve když odejde spisovatel Pavel Kohout? Vytáhnou na ně okamžitě jejich skutečné i smyšlené mravní poklesky? Otevře se hned po jejich smrti smradlavá stoka s nechutným obsahem? Zapomenou pisatelé kritických slov na to, co se v takovou chvíli sluší, a začnou veřejně prát špinavé prádlo právě zemřelých? Jako by se nikdy neučili základní pravidlo novinářského žánru nekrolog, které zní – o mrtvých jen dobře.

Po téměř osmi letech byl na sobotu vyhlášen státní smutek na počest zemřelého zpěváka Karla Gotta. Za sebou zanechal statisíce zarmoucených fanoušků – nejen v Čechách a na Moravě, ale také na Slovensku, v Německu, Rakousku i Rusku. Jeho popularita u nás nemá obdoby, a proto se hned po jeho skonu vláda rozhodla uspořádat mu státní pohřeb. Ten byl nakonec změněn na pohřeb se státními poctami, nicméně poselství je stejné – umřel významný občan státu. Ponechme stranou, jestli si na tom chtěli premiér Babiš s prezidentem Zemanem přihřát svou populistickou polívčičku a Gottovu oblibu mezi lidem zneužít ve svůj vlastní prospěch. Obdobně by ale v takovou chvíli patrně jednala jakákoliv vláda a jakýkoliv prezident.

Na pováženou jsou však mediální štvavé reakce některých lidí, kteří okamžitě po jeho smrti začali zpochybňovat Gottovu morální integritu. Samozřejmě, Gott nebyl žádný filozof ani světec. Sám se označoval za pouhého zpěváka milostných písní. Výsledky jeho šedesátileté úspěšné kariéry však ohromí i ty, kteří se k jeho hudebním příznivcům nepočítají.

A jeho zapletení se s režimem? Se vší úctou ke všem, kteří v těch nejhorších zkouškách obstáli, a estébákům se nepoddali, není Gottovo selhání jeho ostudou. Naopak, je ostudou všech těch, kteří vyhrožováním a psychickým či fyzickým nátlakem nebo dokonce násilím, manipulovali své spoluobčany k nedobrovolné spolupráci. Kdo to nezažil, ten to nepochopí. Místo toho, aby se jednou pro vždy odsoudili ty psychopatické zrůdy, opakovaně se útočí na jejich nebohé oběti, kterými se stal i Karel Gott i Jarek Nohavica i většina signatářů Anti-charty.

Jejich obětí byla také nešťastná Vlasta Chramostová, krásná žena, nesmírně talentovaná herečka a statečná disidentka. Ani ona neodolala podpisu smlouvy s ďáblem. O to radikálněji pak se systémem, který ji k tomu zlomil, bojovala. Ale ani Gott nebyl lhostejný vůči ostatním. O jeho pomoci obětem zvůle režimu, a dokonce i chartistům, vypovídají desítky svědků z té doby. I o jeho nekonečné slušnosti a gentlemanství.

Oba dva – Gott i Chramostová – moc dobře věděli, jak je velice těžké proplouvat životem s jeho nesčetnými zkouškami a přitom ani jednou neprohrát. Každý z nich si vybral svou cestu i svůj způsob přežití. A jeden i druhý měli plné právo prožít své životy tak, jak se nakonec rozhodli. Vsadím se, že pokud by nám všem chtěli právě teď něco vzkázat, nejspíš by se jeden druhého proti záštiplným kritikům zastávali. Protože ty, kdož jsi bez viny, hoď kamenem!
8 Komentářů k Souboj pohřbů – Gott versus Chramostová

 1. proud napsal:

  "Zapomenou pisatelé kritických slov na to, co se v takovou chvíli sluší, a začnou veřejně prát špinavé prádlo právě zemřelých? Jako by se nikdy neučili základní pravidlo novinářského žánru nekrolog, které zní – o mrtvých jen dobře."...............jo no,presne stejne jakos to vytahl ty,debile blbej........ty solidni se totiz nezminujou vubec,ani o tech kdo se zminujou...........je to totoiz nejen pod jejich uroven,nikoliv pod tvou,stejne jako tech o kterejch pises,ze?.......

 2. Vlasta napsal:

  Kdo chce, informace si najde a ví, kdo byl kdo. Ale minimálně do pohřbu platí MLČETI ZLATO!

  • proud napsal:

   Tak nejak,a klidne bych pockal i par mesicu po pohrbu,pokud bych vubec mel potrebu tahat cokoliv na kohokoliv kdo se uz nemuze branit a nebyl to rovnou nejakym zpusobem skudce a kriminalnik,valecnej zlocinec,vlastizradce a podobne.

 3. Drak napsal:

  Spíš mi to připomíná souboj blbců, kteří to komentují, jako derby.

 4. Jan napsal:

  Chramostova byla na zacatku kovana komunistka, mozna i podepsala vyzvu na odsouzeni Stepnickove k trestu smrti? Oni vsechno dovedne zatajuji. Az po upadnuti v nemilost se stala disidentkou.
  Karel nebyl ve strane, ale donutili ho podepsat Antichartu, jinak by si uz nezazpival, nemohl by jezdit do zahranici davat koncerty. Takhle lamali komuniste lidem hrbet. Sam byl antikomunista a sice nejvetsi, jakeho publicista v muzice Cerny poznal. A pomahal pronasledovanym lidem za totality, kde mohl.
  A ted si vyberte, Zil jsem v te dobe a videl jsem co se deje a jak zachazi rezim s lidmi, ktere potreboval umlcet. Kdyz mladi dnes kritizuji Gotta, je to od nich neuvazlive a drze. Nezaslouzi si to.

 5. hgt napsal:

  Chramostová byla šeredná uřvaná komediantská židovka, nikoliv "krásná žena".

  • proud napsal:

   Jak vidis kteryho jedince ty neznamena,ze ho tak vnimaj vsichni ostatni.Ciste obecna pravda,protoze mi nic nerika ani jeji jmeno,ani jeji podoba,a kdyz nic,pak nic negativniho,ani pozitivniho,je mi jedno,na co bych ji urazel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!