Putinův plán: Počkejme si až Američani najdou, jak nejlépe těžit ropu z břidlic a pak jim to štípnem! (Klid: to byl vtip)

Překlad a komentář©Michail Prouza 2019

Autenticky překládat – to nebude jednoduchá práce. Navíc je-li tím cizím jazykem jazyk slovanský a posluchačem Germán, Anglosas či Japonec. Zvláště při živém překládání v politice a diplomacii je alespoň základní povědomí o kultuře, tradicích a historii dané společnosti naprostou nezbytností a podmínkou správného pochopení poselství řečníka. Je už spíš jen dojemné než v úžasu fascinující sledovat, jak západní překladatelé z ruštiny notoricky tápou a nejsou sto pochytit Putinovy metafory, bonmoty a ruská pořekadla, kterými prezident tak často prokládá své úvahy a kterými neváhá obrousit ostrost svých oficiálních prohlášení.

Sledujete výraz jeho tváře v situacích, kdy on sám dobře rozumí i řeči překladatele? Někdy svůj údiv nedokáže skrýt. Vzpomeňte třeba jeho tiskových konferencí s německými médii nebo jeho prvního setkání s Makronem v Paříži.

Je povzbudivé, že američtí novináři konečně, po 20 letech války s Putinem, začínají chápat, že s Google Translator Putinovu myšlenku nikdy nerozlousknou a stanou se jen terčem jeho shovívavého úsměvu.

Zatím je to jen první vlaštovka. Ale nedávno už dvě ze západních agentur, CNBC a Forbes, správně zapochybovaly před svým komentováním nad tím, myslel-li to Putin tak, jak si to na nedávném fóru investorů v Moskvě doslovně přeložili a nebo nechtěl-li jen trochu pobavit domácí posluchače svou škádlivou nadsázkou.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Už v titulu této reportáže ruského denníku RT Russia Today z 20. listopadu z fóra investorů v Moskvě autor preventivně zdůraznil, že jde o pouhý vtip (viz výše) a uvádí dále :

putinrussiacalling

V.V. Putin na fóru Russia Calling Autor: RT.com

Dostat se ke špičkové americké technologii těžby břidlicové ropy [ropy obsažené v podzemních ložiscích organické hmoty] může být těžký oříšek. Ale ne pro světově proslulého agenta KGB, který nedávno na ruskému investičnímu fóru „Russia Calling“ řekl (žertem), jak to (ne)dělat.

Když se tam Vladimír Putin zmínil o své představě o těžbě břidlicové ropy, zpočátku se jeho vize zdála mít příchť nostalgické vzpomínky na jeho tolik diskutovanou kariéru veterána KGB z 80. let.

S lehkým úsměvem řekl: "Počkáme si, až Američané utopí ve vývoji nové technologie těžby své peníze" a dodal, že až přijde ta správná chvíle "zvážíme, jestli to bude stát za to … a když, tak to za babku koupíme ...".

Žerty stranou. Je očividné, že Rusko, země, která leží na největších ložiscích ropy a zemního plynu na světě ani zdaleka tuto technologii krást nepotřebuje. Navíc vlastní technologie si ověřují.

"Vše to pečlivě sledujeme. Primárně jde ale o to, že současné moderní technologie těžby břidlicové ropy a plynu jsou bez nadsázky vůči životnímu prostředí barbarsky ničivé."

V některých oblastech, kde se dnes břidlicová ropa těží, „ … to není voda, co kape z kohoutků, ale páchnoucí břečka“ vysvětlil Putin.

"Takový způsob těžby nepotřebujeme. Navzdory všem možným ekonomickým výhodám z použití této technologie, my to nikdy dělat nebudeme," ujistil Putin posluchače. Ruské společnosti " dokážou těžit bezpečně jak v pobřežních vodách, tak z hlubin země ve vnitrozemí", dodal.

Putin také uvedl, že USA „se střelily do vlastí paty“ tím, že zakázaly společnostem spolupracovat v těžbě na ruském pobřeží a zdůraznil, že ti, kteří pak investovali peníze do těžby břidlicové ropy a plynu se svých investic vzdávají nebo na nich těžce prodělávají.

"Takže, kdo je [sankcemi] potrestán?" uzavřel perzident Putin své vystoupení.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Takto lapidárně a v četně humorných nadsázek o Putinově vystoupení na tomto fóru informoval ruský štvavý protizápadní státní denník.

A tady je, jak to vidí reportérka jednoho z v USA nejuznávanějších odborných žurnálů CNBC Natasha Turak, která své čtenáře tentokrát KGB uchránila.

 

Ruský Putin říká: technologie břidlicové ropy jsou barbarské

Prezident Vladimír Putin mluví na fóru Russia Calling v Moskvě 20 listopadu 2019

Prezident Vladimír Putin mluví na fóru Russia Calling v Moskvě 20 listopadu 2019

Foto Mikhail Svetlov | Getty Images News | Getty Images

Ruský president Vladimír Putin ostře zkritizoval státy jako jsou USA za ignorování dopadů těžby břidlicové ropy na životní prostředí. Označil to za projev barbarizmu a prohlásil, že Kreml nemá o podobný způsob těžby zájem.

V projevu na středečním fóru podnikatelů v Moskvě řekl: “Dnešní technologie těžby břidlicové ropy a plynu jsou bezesporu barbarské”.

“Tyto technologie ničí životní prostředí“ řekl a dodal, že oblasti těžbou postižené bývají ponechány v “beznadějně bezvýchodné situaci“.

" Navzdory všem možným ekonomickým výhodám z použití této technologie, my takový způsob těžby nepotřebujeme a nikdy to dělat nebudeme," řekl Putin.

Ve středu nebylo US Ministerstvo Energie připraveno na otázky CNBC odpovědět. Těžba frakováním [zmíněná technologie těžby břidlicového ropy a plynu] v Texasské pánvi pomohla vyzdvihnout USA na místo největšího producenta ropy na světě.

Ve svém měsíčním prohlášení předpověděl minulý týden US Úřad Informací o Energii (EIA), že v prosinci má těžba ropy ze 7mi břidlicových pánví v Texasu dosáhnout rekordních 9,13 miliónů barelů denně.

Přívrženci a advokáti frakování prohlašují, že to redikálně rozšíří používání mnohem čistějšího plynu namísto né tak čisté ropy – a že to bude pro spotřebitele mnohem lacinější.

Kritici tohoto způsobu těžby však hlasitě varují a obrací pozornost ke katastrofickému otravování podzemních vod, znečišťování vzduchu a narůstající pravděpodobností vyvolání zemětřesení.

Analytici průmyslu však namítají, že ve světle strategicky důležitých veličin, jako jsou bezpečnost státu a ekonomická stabilita společnosti nelze ambiciózní frakování nepodpořit.

“Můžete se spolehnout na to, že Rusko bude vždy jednat a operovat na trhu s energií zodpovědně“ řekl ve středu prezident Putin.

CNBC Natasha Turak

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tolik k Putinovu prihlášení píše CNBC. Zatímco štvavé Russia Today nedokáže přestat opěvovat starou dobrou KGB, že?

Pro čtenáře, kteří se o frakování nezajímají: znám farmáře z oblastí těžby frakováním, kteří musí tipnou cigaretu předtím, než doma otočí vodovodním kohoutkem aby si nabrali “vodu”. Z kohoutku syčí doslova “pálenka”. Mluvčí důlní společnosti Global Shale Oil Group Limited by jim na jejich případnou námitku odpověděl, že se nemusejí obávat, že by jim v dohledné době za ten plyn něco účtovali. Že ho klidně mohou používat ke svícení zadarmo. I topit si můžou gratis …

To švédské Greto mělo zůstat ve Státech. Tam by nepochybně našlo mnohem více důvodů ke skřípění zubama …
126 Komentářů k Putinův plán: Počkejme si až Američani najdou, jak nejlépe těžit ropu z břidlic a pak jim to štípnem! (Klid: to byl vtip)

 1. .lak napsal:

  Vodíková Země mění paradigmu rozvoje lidstva. Ropa je absolutně nevyčerpatelná, obnovuje se, vyskytuje se v hloubkách přes 10,5 km ...

  Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/vodikova-budoucnost-lidstva-prevratne-zasedani-vedecke-rady-ruske-akademie-ved-exkluzivne/

  • .lak napsal:

   Berte to tak že odpadová školastika bude i ufounům tvrdit že hrozí na planetě třeba i nedostatek vody i když je ze 3/4 z ní pokrytá a nové skeny z družic ukazují na šestinásobek vody v zemském masivů než je v oceánech. Logicky ale ziskovci udělají vše na její nedostatek k vůli ceně, jako se vším. Co co

   • proud napsal:

    Presne tak.Zrovna konkretne ta voda,ktera neubejva a porad se vraci do kolobehu jim ma poslouzit,asi jako ty vzduchovy bary s prichutema co s nima zkousej oblbovat ovcany......

    • PetrC napsal:

     Prode presne ta voda ktere je podle vas dost se pouziva k vytlacovani ropy ze zeme. Takze rek a podzemni vody ubyva a nebo se micha s bordelem.
     https://www.oilandgasiq.com/oil-and-gas-production-and-operations/news/what-is-fracking
     Ono ipakt na okoli se tak trochu taji a zlehcuje. Pokud ovsem zajedete do oblasti kde se to deje zmenite nazor na neubyvajici vodu. Vody de fakto neubyva, akorat mizi z urcitych oblasti.

     • .lak napsal:

      Nebo třeba břidlice a proměňuje se to v močál nestabilního podloží pod hydraulickým tlakem roztrhané struktury kam se poté tlačí okolní gigantické masy váhy z okolí.

      To o čem hovoříš je patrně hejbl arabských polí na exploataci ložisek do mrtě s neregenerací kdy prý ta těžební oblast má být obvykle 1% a kapsa geologického útvaru kterou vypráskají.

     • proud napsal:

      Ano,spravne jsi to napsal,neubejva,jen se presunuje jinam,kdyz to napiseme zjednodusene.Ale je ji porad stejne,mozna dokonce naopak pribejva,ale tady uz to mozna napsat musim,jelikoz jde spis co vim o teorii jak nekde u jadra vznika.Co se bordelu ve vode tejka,pro ni jsou to informace,nemuzou ji poskodit,poskodit muzou toho kdo se z ni napije i s tim bordelem.......stejne i lecit a vylecit.Voda je fenomen.

     • proud napsal:

      A povez Peto,deje se to bez naseho vedomi,nebo o tom vime,jeste se tam uchazime o "praci"?..............

     • proud napsal:

      Vsimni si jedny veci,ze se vsechna nase nenazranost driv,nebo pozdejc,ale naprosto vzdycky,otoci proti nam! Je nas 7 miliard abysme zjednali poradek,nedokazeme to? Pak musime zmizet.Je to prosty,jednoducha matematika.

      • PetrC napsal:

       Proude jdete to vykladat negrum, asiatum a nebo treba amikum. Nepiste nase,nebo vy nevite kdy mate dost? Pri trochu chytrejsim predelani systemu muzeme redukovat veskery maras redukovat na minimum a,vsichni muzeme mit auto. Staci znicit system centralizace a zacit podporovat system comunit.
       Proude mate auto? K cemu by vam bylo, kdyz nemate benzin?

       • proud napsal:

        Budou jiny auta..........zadny predelavani nepomuze,musi prijit novej celej system !

       • proud napsal:

        Kdyz uz jsme u aut,na co mit stary kary co se jim musej stavet silnice?...............na co kurvit vsechno kolem? Pritom by stacilo se malinko zvednout........o metr.......o dva..........

        • proud napsal:

         A i to uz tu bylo,neni to nic novyho.......

        • proud napsal:

         Rikavalo se tomu prej "vimana".

        • proud napsal:

         Ropu tenkrat nechavali v zemi,protoze tam neni proto,aby si ji hej pockej vytahl a znicil ji na pohon picovin............vsechno je v prirode k necemu,nic tu neni zbytecny a kdyz se to znici,nastartuje to retezovou reakci.

        • PetrC napsal:

         Tady by jste ted potreboval lyze. Po dlouhe dobe mame krasny den, perfektni teplotu - 14 ale diky slunku to je tricko, kratasy a zimni boty.

        • proud napsal:

         Tam jo,ale tady jeste davno ne,a kdovi jestli.Navic cesty jsou tu na hovno,takze normalni inlajny muzu zapomenout(ty bych radeji),takze mi nezbejvaj,nez ty offroads a doufam ze me budou bavit jako kdysi ty normalni a zacnu se kloudnejc hejbat :-)))).

        • PetrC napsal:

         Poslal jsem dve neprilis povedene fotky, ale aspon neco.

        • proud napsal:

         Co dodat,proste nadhera :-).Me staci kdyz si vzpomenu na kazdorocni lov lososu a lesy,jezera a reka Wisconsinu a pak se rozhlidnu tady po ty ubohy znicenosti............

        • proud napsal:

         A to si troufnu odhadnout ze tam u tebe v naprosty divocine a odloucenosti to musi bejt jeste x krat lepsi.

        • PetrC napsal:

         To je proste radost. V meste je to spis prezivani. Ovsem moc lidi tak zit nedokaze.

        • proud napsal:

         Ja myslim,ze by dokazali,kdyby zkusili,ale oni se i to bojej,tak to nikdy nezjistej :-),pro prirodu "nastesti".

        • PetrC napsal:

         Zivotnost zelenace tu je do prvni zimy. Kazdy nadseny a postupne nadseni upada a zachvili se stehuji zpatky do mesta. Populace na 30km asi dvacet lidi.

        • proud napsal:

         To bude na hovno na praci,pocitam,jednak daleko,podruhy malo kseftu..........Ja to resival tak, ze jsem vzdycky zabral,ve meste vydelal a nasporil a pak vypalil ven.

       • PetrC napsal:

        Samozdrejme i to hovno je k necemu, akorat my lide jaksi do systemu nezapadame. Ale neodpovedel jste mi na to jestli pouzivate auto. Nebo napr. co budete delat bez benzinu? Vse kolem jsou plane reci. Pokud se nemylim nemate ani manzelku aby jste ji osedlal. Ted nadavate na ty kteri na vrtech delaji. Nebude benzin, nebo nafta, budeme skucet ze ti parchanti nepracuji.
        Diky centralizaci je system zalozeny z velkeho procenta na doprave. Misto aby oblasti byly sobestacne, se dovazi vse z prdele sveta. To ze pouzivame my sokromnici auta je jen to minimum neplechy oproti nenazranym korporacim.

        • proud napsal:

         Vidis ze sis odpovedel sam:-))),nebude benzin,budeme vic sobestacni a tak uz to doufam zustane i s alternativnima autama.Auto mam,snazim se ho pouzivat minimalne,nacestoval jsem se uz dost a dost :-)

        • PetrC napsal:

         Nebude benzin tak se ani neposereme, nebude z ceho. Alternativni auta to je jen bic na obycejne lidi. Vsak se podivejte jak se vse kritizuje pridupe se jen obycejnym lidem a o zakladnim problemu, ktery vse ten bordel zavinil ani slovo. Neverte ze se stane zazrak a alternativni kokotiny zachrani lidstvo. Nebo se vam zda ze neco, nebo nekdo z vedoucich dela neco pro zachranu lidstva? Treba jen blbe mliko, misto aby mi ho prodal soused musim do mesta kde koupim mliko z farmy ktera je vzdalena tisice km. v Quebec.

        • proud napsal:

         Vidis,vsimni si ze je vsechno v tech malejch nas,ty velky jsou jenom prizivnici.Az nam to dojde a zapomeneme na ne,zacnou se dit veci :-)

        • proud napsal:

         Mimochodem,takovej bic jako elektroauto by se mi docela zamlouval,zadnej spinavej motor,motorovej olej,spojka,bordel a slozitosti............caknes auto po dojeti do zasuvky a jdes spat :-).A to mluvim o soucasnym elektroaute,budou i mnohem lepsi.Na alternativu se urcite nevyseru,prave mi vyrabej topeni,valec ve valci na loziscich,mezi nima lehkej olej,roztaci to pouhej 1hp moturek,nepotrebuju komin,nepotrebuju prikladat a prece mam poradne zhavej kus hliniku v krabici,kde mi ohrejva vzduch a zene mi ho po dome,staci mi na to par slunecnich panelu,kdyz se nebudu zabejvat energii nulovyho bodu.

        • proud napsal:

         Nakonec sam jsi rikal,zes videl u prachacu "veci",ale nejak se o tom nesiris,abys navedl ostatni mit ty veci taky ;-)

        • proud napsal:

         Ja uz porozdaval plany na to topeni komu to jen slo...........

        • PetrC napsal:

         Proude u tech prachacu jsou veci, ale zadna tajnost to neni. Treba solar system a rozvod ve 12V. Mate zbytecnych $50000? generator na dobijeni, kdyby nahodou. Ovsem je pravda ze ten system jim zvladne i termal heating a cooling. Co se tyce zasob vse mrazem susene, zadne konzervy. Ale na to nemusite byt ani prachac. Ja ovsem kvuli chuti zustavam u zavarenin.
         No ta elektrika je lehce zranitelna. Ted odesel u nas jen internet a prodejny musely zavrit. Co v pripade katastrofy kdy el. sit byla prerusena? Ropu muzete mit v zasobe, ale elktrinu? Take vam preji prijemnou projizdku v minus 30. Vam vyrabeji topeni, ja mam drevo a nevymenim to za nic. Tu pohodu vam nic nenahradi. Navic zahreje tri krat. Pri kaceni, sekani a v kamnech.
         El. auta nic nevyresi, jenom premisti problemy. Dokud nezmenime system nenazrancu kteri nevi kdy maji dost na system nazranych nezmeni se nic.

        • proud napsal:

         Mohl sis vsimnout,ze vsechno o cem pisu je podmineny prave zmenou systemu,ale i lidi v nem,jedno bez druhyho nejde.Osobne si myslim,ze je nejdriv potreba na zmenu systemu pripravit lidi,jinak nevim,kdo ho zmeni :-).Cos popsal je deravy jak reseto,to jsem cekal ze maji vic "zazraku",ale celkem urcite ne ti "obycejni" milionari :-).Abys mohl susit mrazem a vydrzelo to,musis v mraze zit,jinak jsi zase zavislej na elektrine,a paklize si ji neumis brat nezavisle na prostredi,uz mas zadelano na budouci moznej problem.Sam nechapu,proc se ji lidi nenaucej proste brat,kdyz je ji vsude prirozene plno,ale musej ji za kazdou cenu vyrabet............atd.

        • .lak napsal:

         Někde jsem narazil na rozbor že při plné nahradě elekromobily u nás je polovina spotřeby stejně na dopravní obslužnost průmyslu a tam tedy je potřeba na stávajícího stavu prý postavit 20. současných temelínů kapacitně nehledě asi zešesteronásobení průřezů vodičů a jen na měď by potřebovali asi tak rok těžby dolů světa a tiskárnu fed. Nehledě toho jestli lidé užívají auta rekreačně tak i z deseti
         % se mi to zdá moc. No a to se vyplatí "zeleninám a obluzeným? :lol:

        • PetrC napsal:

         Proude, zadne zazraky se nedeji. Ten solar je ted nejbeznejsi pouzivany, ale opet potrebujete prachy a opet se likviduje priroda. Proude jak chcete na zmenu systemu pripravit lidi? Ja pisu ze to je nutne, jenze notne pochybuji ze k tomu dojde.
         Vysouseni mrazem je pry velice dobre a v zadnem mrazu je udrzovat nemusite. Staci pouzit wacuum sealer.
         https://www.amodernhomestead.com/home-freeze-drying/
         Co se tyce elektriny, muzete popsat jak vy ji berete zdarma? Uz jsem videl hodne planku ktere mi zarucovaly vyrobu celkem zdarma, ale jeste nikdy jsem nevidel nic v praxi. Je hodne moudraku jenze v praxi skutek utek.

        • PetrC napsal:

         Laku nemyslim ze prurezy dratu se sestkrat navysi, nanejvys se postavi dalsi paralerni vedeni, ale jinak mate pravdu. Ovsem mozna Proud zacne cerpat elektrinu z niceho.

        • proud napsal:

         Udelej si Peto tak pro srandu pokus, spuli dratu 1.5 z home depotu asi doma mas,nebo lehce sezenes:-).Zkus zatlouct venku do zeme draty do betonu,do ruzny hloubky,aspon 20 metru od sebe a natahni si od nich draty k sobe,vem merak a tak pro prdel si zmer jestli tam je nejaky napeti..... ;-)............z toho "niceho".To je jen tak orientacni.O nulovym bode bys jeste musel neco nastudovat,ale generatory uz existujou a makaj.Existovaly a makaly uz davno v minulosti,ale jen pro nekoho,dneska uz je lidi co je uzivaji vic a mezi nima i takzvani "normalni".......

        • PetrC napsal:

         Proude takze mate elektrinu zdarma? Samozdrejme ze nejake ty volty dostanete jenze skuste to zatizit. O tech generatorech jsem slysel hodne, ale ani jeden jsem nevidel v praxi, takze nemuzu komentovat. Zrovna ted jsem dostal zakazku na zamontovani generatoru pro zdravotni stredisko. Nikdy bych neveril jak tezko je sehnat neco na plyn, kolem 100A ve trech fazich. A hlavne ta neochota.

        • proud napsal:

         Nemam elektrinu zdarma a kdybych i mel,urcite bych se tim nechlubil!

        • PetrC napsal:

         No vidite. Ja nemam ve zvyku psat co by bylo, kdyby bylo. Vetsinou se snazim neco uvest v praxi. Nekdy se to podari, nekdy ne, ale pokud jsem o necem presvedcny tak to zkusim.

        • .lak napsal:

         Pokud vím tak 1.volt je na 50.m převýšení ze zemské magnetosféry, ale kolik to skartáčuje ve výkonu kdo ví. Nicméně blbosti si pamatuji a vím že zkoušeli drát za raketoplánem který se jim přetrhl. No bodejť se zátěží to musí pracovat jako lineární motor. A hlavně tam je to nepraktické aby nahazovali zase objekt na zamýšlenou dráhu tryskami když ji to musí měnit.

        • PetrC napsal:

         Ono se hodne mluvi a skutek utek. My musime delat s tim co je na trhu. Urcite mozna nejakou alternativu najdete na malou spotrebu, ale na treba sobestacny barak i ta nejvic dostupna technologie je draha a take se o to musite starat. Navic zalezi na tom kde bydlite. A jeste co pripada v uvahu. https://infinitysav.com/magneticgenerator/
         Ovsem pokud se podivate co vse k tomu potrebujete, tak se nedoplatite.

        • proud napsal:

         Veci je plno,ale jen vzacne nektera funguje jak ma.u alternativ naopak prave casto ta cena napovi,v presne obracenym gardu :-).Podvodnik chce vydelat,ten kdo chce ulevit lidem i prirode se to mezi ne snazi dostat klidne i zadarmo.V techhle vecech hodne davam na kvantovou mechaniku a fyziku,napr. Teslu,Schaubergera,Harameina a podobny jmena.

        • proud napsal:

         Vidis,sam si vsimas kdyz pises:"Ovsem pokud se podivate co vse k tomu potrebujete, tak se nedoplatite." :-)))))))))))))))))))))).Takze k cemu a jak slouzej "penize" a jakej je jejich hlavni uzitek a pro koho? ;-)...........vracej nas zpatky na stromy na strane jedny,na druhy umoznujou tem kdo si je tisknou si nas kupovat......

        • PetrC napsal:

         Proude obavam se ze pokud by mela kazda domacnost plno baterii bylo by to vic neekologicke vic nez dnesni system.
         Veci je plno, ale je otazka co lze pouzit v praxi. Jedine co jsem videl fungovat a melo prinos byly vodni turbiny, ktere v pripade prebytku dodavaly do site.

        • babajasvaga napsal:

         Vodní turbíny jsou také špatně, totálně nám kazí vodu a voda to jsme my, člověk, viz Viktor Schauberger.
         Čistý způsob získávání energie je např z vakua, takže volná energie a jeji přenos a to je ta energie které zde NĚKDO záměrně brání v rozpuku, vždyt již Nikola Tesla rozsvítil celé ulice pouličního osvětlení bez jediného drátu k lampám. Ale ostatní by si "nevydělali" tak to upadlo do šuplete.

        • PetrC napsal:

         Pisi o malych turbinach, vetsinou se daji pouzit tak aniz by jaste poskozovali vodni toky. Samozdrejme nedokazi delat zazraky, ale par baraku jsou schopny udrzet. Treba kde bydlim je par ricek, bez ryb. Jenze velke firmy to nezajima a mali na to nemaji penize. Napr.vesnice je zasobovana z vysoko polozeneho jezera a stabilni pretlk pod silnym proudem jde do reky. Mala turbina by tu klidne zasobila par baraku.

        • PetrC napsal:

         Co se tyce Nikoly Tesly, lide jeho geniality se nerodi casto.
         https://www.nuenergy.org/nikola-tesla-radiant-energy-system/
         Ja tu take neoperuji s tim co muze byt, ale s tim cim my muzeme konkretne disponovat. Znam baraky na solar, znamy zasobuje sit eletrikou z turbinky, kterou mu pohani maly vodopad, ale porad je pro obycejneho lacinejsi brat energii ze site.

        • proud napsal:

         Znamej v Australii Peto na solar jede uz hodne let a nestezuje si.Me do toho porad ukecava ale ja mu tvrdim,ze tady neni Australie:-),to sice skutecne neni a i panely uz jsou nekde trochu jinde,takze se nemam vlastne na co vymlouvat,ale je to pro me proste drahy,par panelu utahnu,ale celej ostrov uz ne.A mimochodem,dodavani do site ze solaru je svinstvo a pitomost,nikdy to nemelo bejt dovoleny.

        • proud napsal:

         babajasvaga,ano,o tom jsem uz psal,jde o energii z nuloveho bodu,takzvane,zero point energy.Je ji kolem nas habakuk,nespotrebovatelne,jen se ji naucit odebirat.Respektive mam dojem ze to se uz davno umi,ale umoznit to vsem lidem.V jedny nejmenovany,zapadly dzungli kdysi kdosi dosel do jedny chaticky,jinak siroko daleko nikde nic a divil se kdyz domaci sahl po vypinaci a rozsvitil svetlo,ten mu ukazal ve sklepe zarizeni ktery jen tise sumelo a zasobovalo chatu elektrinou.To bylo uz v minulym stoleti...........

        • PetrC napsal:

         Vzdyt to pisi, jedine co pripada v uvahu je ten solar. Ale porad to vyjde draho, navic ho nekdy musite dobijet, pravdepodobne generatorem. Nejlepsi by byla kombinace solar - magnetic generator, ale je to drahe a pro prirodu to je take pekny zabijak.
         Take ty povesti ze nekdo zapnul a byla elekrika jsem slysel hodne. Zcela urcite v budoucnosti se neco bude muset vyvinout. Jenze mne zajima co konkretne mame k dispozici. Pokud chce zarovku klidne vam staci male dynamo pohane necim jak mlynske kolo v mensim a baterku. Ale pokud chcete mit normalne vybaveny barak potrebujete stabilni prikon.
         Delal jsem na priprave toho to projektu
         https://www.riotinto.com/canada/bcworks/kemano-t2-project-25481.aspx
         A to je tak nejmodernejsi co jsem kdy videl. Ale take priroda dostane zabrat.

        • proud napsal:

         Tezko povedet,Peto,jednak na ty veci nejsem az takovej odbornik,i kdyz k nim mam blizko,podruhy,na solar bych nesazel,pisu o nem jen jako o oficialne dostupnym a funkcnim,ale mam 1000 proti.Osobne bych to videl na stejnosmerny napeti v radech 12-24 voltu a k tomu prizpusobeny spotrebice.To je co jen tak sypu z rukavu,uplne nepripravenej.....

        • PetrC napsal:

         Oto se jedna, nikdo nevime, pak si clovek neco natuka na internetu a haze chytrosti. Ja delam v oboru pres hodne pres ctyricet roku zkousel jsem ledaco a stejne jsem skoncil u normalni site. Hodne lidi z okoli chtelo zkusit skusit neco jineho a po propocitani naprosta vetsina skoncila jak ja. Par domu tu jede na solar, ale je to bida. Akorat jeden dal prednost solaru dobrovolne ale ten muze vyhrivat barak bankovkama.

        • proud napsal:

         Pro me to Peto neni o penezich,nez bych na nich sedel,vzdycky jsem radeji zil.Neco takovyho si poridit stejne bude nejspis na dluh,myslim to drazsi,takze si s tim hlavu nedelam,o prachach mam nakonec svy "osobni" mineni.Pro me je to cely o sobestacnosti,to je to co me zajima pocinaje rodinou,vesnici,mestem az ke statu............

        • proud napsal:

         Jinak ti Peto vysvetlim,proc jsem si temer jistej tim ze ty "alternativni veci" davno existujou,a to zdaleka nejen co se tejka brani si elektriny,i energie jako takovy,ale i mnohem fantastictejsich veci.Jestli ses nekdy zabejval archeologii,a hlavne tou "zakazanou" ke ktery patri i duchovno a pripustils ze ne uplne vsechno je prolhany z ruznejch fresek a nalezu(nikoliv zapisu,tam je fales pravidlem),pak ti muselo dojit co vsechno ma GP a co vsechno nam taji.

        • proud napsal:

         Mno a zejtra uz mi snad privezou ty offroads inlajny,tak jsem uz celej natesenej z toho "jeziska" a vypalim se na tom ucit jezdit :-)

        • PetrC napsal:

         Samozdrejme ze to je o penezich. Proc bych mel investovat do nejake elektriky o kterou se stejne musim starat pokud penize muzu investovat treba do poradneho skleniku, sklepa, nebo do jineho vybaveni, ktere mi zlepsi podminky? Jedine co delam je to ze pokud se neco posere, tak at preziji v pohode i bez ni.
         Na jedno solar neni tak drahy, $10000 castecne zabezpeceny a jednou tolik dobre zabezpeceny, jenze starat se o to. Po novem roku to odpalim zas do Asie a kdo se mi o to bude starat? Takze kvuli nezavislosti, byt zavisly?
         Ovsem to topeni je dobra vec, doufam ze se vam podari.

        • proud napsal:

         Protoze tou elektrinou zadarmo muzes ten sklenik celorocne vytapet vcetne treba bazenu ;-),napriklad :-).Mit ji gratis a nezavisle na ostatnim,necham si v zaloze jen obycejny kamna(petry) a sporak na plyn a jinak vsechno na ni predelam.

        • PetrC napsal:

         S tim vytapenim si delate prdel. Pokud zaneme delat to co jsme naplanovali budu potrebovat 600A,240V servis. A to tak nanejvys pokryje svetla na zeleninu a chladici system.

        • .lak napsal:

         Na chajdu si asi pořídím při výpadku v zimě fotovoltaiky tohle. Na radio, telku 12V i noťas s adaptérem do auta stačí. Hlavně to na kamnech neusmažit, takže na pružinky z boku a chladit. Survival :lol:
         https://www.solfoton.eu/products/teg-kit-10w-dc-dc1/

 2. Rocco napsal:

  Neoliberální řádění v břidlici.

 3. Jozef Glinsky napsal:

  Odporucam tiez precitat si
  obdivne komentare pod videom s Putinom

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=3GsDLrUieJg&feature=emb_logo

 4. .lak napsal:

  :lol: Uhlíkový dvounožci se s gretény chtějí zbavit uhlíku a sebe?

  Za to se jede agenda s oteplováním co2 když někteří tvrdí či ví že probíhá jiný exotismus pomazaných.
  Z AE
  Aldo
  Projekt SCoPEx
  ————————–
  Projekt hašení „SCoPEx“, který blokuje slunce znečištěním celé planety, je podrobně popsán ve videu konference ,,Oblivion Agenda,,

  Po očkovacích látkách, o jejichž potřebě se dnes tvrdě diskutuje(nadace Bill & Melinda Gatesové), Bill Gates nyní investuje do nového projektu, který je stejně kriminální jako ten předchozí.
  Slyšeli jste o projektu SCoPEx, o bláznivém vědeckém experimentu financovaném Billem Gatesem a vedeným vědci z Harvardu, který znečišťuje celou planetu a blokuje sluneční paprsky?

  Důvodem takového programu je omezit tzv. „Globální oteplování“, což je vědecký podvod, který navrhli lidé jako Al Gore, kteří vlastní podíly ve společnostech vyrábějících umělé maso, jako je Beyond Meat. (Al Gore je v současnosti největším investorem falešné masné společnosti „Beyond Meat“, „Beyond Meat“, o které jsme již dříve informovali, že prodává „veganské“ potravinářské výtvory vyrobené z geneticky modifikovaných sójových bobů, Glutamát sodný (MSG) a různé další škodlivé chemikálie a přísady, shodou okolností, Al Gore říká, že konzumace masa zhorší globální oteplování.)

  ALE SKUTEČNÝ DOPAD SCOPEXU BUDE BLOKOVÁNÍ FOTOSYNTÉZY ROSTLIN A FYTOPLANKTONU, KTERÝ ZPŮSOBÍ ZHROUCENÍ POTRAVINOVÝCH PLODIN, COŽ PŘINESE VE SVĚTĚ HLADOMOR A MASIVNÍ VYMÍRÁNÍ OBYVATEL.

  To je samozřejmě skutečný cíl programu. Jedná se o zbraňový systém „hromadného vyhynutí“ financovaný globisty, aby zničil lidstvo tím, že odstraní potravinové sítě, které podporují lidský život. Spáchat genocidu v globálním měřítku není nic jiného než militarizace atmosféry.
  Toto plánované znečištění oblohy by mohlo zničit život na Zemi. To by mohlo vyvolat „… události, jako je hromadné hladovění, masivní povodně, sucho, které by ovlivnilo velmi velké populace,“ varuje Stephen Gardiner, autor knihy Perfect Moral Storm.

  Vedeme toto úsilí, abychom varovali lidstvo, že hysterie „změny klimatu“ je zneužívána k vedení „genocidy“ lidstva.

  https://reseauinternational.net/le-projet-dextinction-scopex-pour-bloquer-le-soleil-en-polluant-la-planete-entiere-est-detaille-dans-la-video-de-la-conference-oblivion-agenda/

  27 OdpovězLis 23, 2019 7:02

  • .lak napsal:

   Mimochodem jsem dnes zaslechl v rádiu že nějaká kuchařka si stěžovala že v kuchyni nemají extra odtah na digestoř a na zápach i exhalace z plotny si musela pořídit uhlíkový. No není to komedie? :-D

 5. Lukáš napsal:

  Stačí USA odstavit od zlodějin ropy všude po světě a bude po frakování.

  • proud napsal:

   Mozna by i to pomohlo,ale nejsem si tim jistej,protoze to maji v rukach nadnarodni spolecnosti,a to je maler.Obecne bych je ale odstavil urcite z pozice hegemona.Proste proto,ze se neosvedcily,naopak.Amikum bych vzkazal to co celymu svetu :"Udelejte si doma kurva poradek!!!"

 6. Vacátko napsal:

  Američané to už dávno umí. Natankují v Murmansku zemní plyn z Ruska. Obeblují Skandinávii nebo celou Evropu a během cesty vymění obchodní papíry a zemní plyn prodají jako břidlicový ale mnohem dráž Polákům nebo Ukrajincům.

 7. PetrC napsal:

  Proude jdete to vykladat negrum, asiatum a nebo treba amikum. Nepiste nase,nebo vy nevite kdy mate dost? Pri trochu chytrejsim predelani systemu muzeme redukovat veskery maras redukovat na minimum a,vsichni muzeme mit auto. Staci znicit system centralizace a zacit podporovat system comunit.
  Proude mate auto? K cemu by vam bylo, kdyz nemate benzin? Ne pracovnici, ale spotrebitele muzou za dany stav.

  • proud napsal:

   Proc jim mam vykladat co mnozi z nich uz davno vedi?...........

   • PetrC napsal:

    Kdo? Amikum neco reknete o zmene a maji rude kruhy pred ocima a vynadaji vam do komousu. Asiati ti jsou jeste primitivnejsi a serou na vse, jen mit ten svuj stanecek na prodavani. Takze to vase spolceni sedmi miliard je jen fantazie.

    • proud napsal:

     To spolceni zatim fantazie je,ale spis bych to nazval ne nemoznou hudbou budoucnosti.Tvuj problem je ze vsechno porad cpes do tohohle okamziku zkazeny spolecnosti ve starym systemu,to ja nedelam ,ani o tom nepremejslim,nad soucasnosti jsem uz davno zlamal hul,zajima me jenom budoucnost.

    • proud napsal:

     Podivej se pro zajimavost na cisla v Americe a nejspis i v Canade,kolik lidi dela survival v divocine.To jsou ti co vedi ze srat se po pruseru na svym dvorecku a pestovat je jen rychla letenka do peklicka do nebicka,kam je pslou vzapeti kriminalnici,ostatni se ucej jak prezit sberem a lovem za neustalyho pohybu.A to budou nakonec ti,kdo skutecne prezijou.

     • PetrC napsal:

      Proude i ti prezivajici v prirode to zacli s balikem penez. Ja zase zadnou hul nelamal, ale beru zivot jaky je.

      • proud napsal:

       To je pravda,aspon ten nuz a neco na sebe a na spani a vareni si koupit musis:-))))))))))))))))))))))))))))

   • proud napsal:

    To nevim,moje zkusenost je takova ze radi zakladaji komunity a moc radi se snazej bejt nezavislejma na okolnich podminkach.Ale asi zalezi do ktery spolecnosti kdo z nas chodil :-)

 8. proud napsal:

  Mam tady generator na 6 kilowatt,ale benzinovej,z Ameru.Koumu prave jak to predelat na jinej pohon a kdyz,pak na jakej:-).Ovsem moje politika v pripade ze to krapne je jina a elektrina v ni zadnou roli nehraje.

  • PetrC napsal:

   Obycejny generator neni problem, take mam zabezpeceny barak. Jenze sezente trifazovy a na plyn. Ve statech ho koupite na kazdem rohu, jenze v Canade tak nanejvys made in China a to jsou smejdy. Po dvou tydnech jsme konecne neco sehnali, ale byl jsem prekvapen nezajmem prodavajicich.

   • proud napsal:

    Ten je v Americe normalni,ani ti neporadej,povedi ti ze oni prodavaji,ale ty musis vedet co chces.Coz me hodnekrat dobre stvalo.

  • proud napsal:

   Mit pozemek nekde u reky,nebo velkyho potoka,vedel bych hned na jakej pohon to predelat :-)))),ale nemam :-)

   • PetrC napsal:

    Ja mam, ale porad je ta elektrika to nejlacinejsi co tu mam. A predelavat neco co mne stoji mesicne v prumeru $ 75 se mi proste nechce.

    • proud napsal:

     To neni o tom kolik te to stoji ale o tom ze staci udelat cvak a mas hovno :-)))))))))))))))))))))))))))

     • PetrC napsal:

      Proude, to mate pravdu. Jenze pokud ja bych mel byt postizen nejakym cvaknutim, tak 90% lidi pochcipa hlady. A asi 40km ode mne bydli lide, kteri nemaji vubec elektrinu a ziji. No a vy pritom prezivani v lese elektrinu budete mit? Pokud bych byl o hodne mladsi asi bych neco alternativniho zkusil, ale v mem veku se radsi podivam po svete.

    • proud napsal:

     K tomu staci jen ten vypinac co se k nemu ty nikdy nedostanes,natoz abys ho sam od sebe zapnul zpatky:-)

    • proud napsal:

     Vidis to,a me prijde ze nejlacinejsi je propan-butan.Samozrejme ze to asi bude jak na co....

     • PetrC napsal:

      Propane by mne vysel draho. Kdysi jsem mel pracovniho vana na propane, zadny vykon, motor po 200 000km v prdeli.

      • proud napsal:

       Jo no,jezdeni na nej by asi bylo az to posledni co by me napadlo......Ale vidis,dostals me na napad,ze by na nej existoval i nejakej malej motorek ? :-)Jinak s nim pocitam spis na vareni a ohrejvani.Prave v pripade pruseru kdyby doslo k odstaveni elektriny a plynu,aspon pro zacatek by byl dobrej,nez by dosel i ten.A co by slapalo na propan,to by teoreticky mohlo slapat i na bioplyn.......to jen tak premejslim....

       • PetrC napsal:

        Copak nemate obycejne kamna? Ovsem i Canade je plyn mnohem lacinejsi nez eletrika. Ale musite mit pripojku. V prop. bombach to vyjde uplne stejne jak eletrika.

        • proud napsal:

         Ja je ve svym domecku mam a jsem za ne rad z jedny strany,z druhy mi vadi ten bordel z nich,takze se tesim na ten prototyp toho alternativniho topeni.Ve druhym a tretim dome se topi plynem,ale zemnim.V pripade ale ze prottyp dopadne dobre,udelam centralni vytapeni pro vsechny byty.Ja ti nevim,ale mam pocit,ze propan vychazi mnohem levneji nez zemni,protoze ho spotrebujes mnohem min na stejnou praci,je vybusnejsi.Vem si ze 10kg bomba tady stoji cirka 350KC a vydestiloval jsem s ni priblizne 50 litru vody,cirka.

 9. PetrC napsal:

  Neznam ceny u vas. Ja nepouzivam ani jedno. Co se tyce tyce propane tak nanej lakali ridice a mohl jste koupit litr kolem 18 centu. Jak nalapali dostatecne ptacku tak sla cena pres 70 centu za litr a tak se uz drzi hodne roku.
  Ja kdysi koupil velke venkovni kamna ktere maji tank na vodu pres 200 galonu. Jenze do tedka jsem je nedal do provozu z duvodu ze se mi to ani nevyplati. Aby se to vyplatilo musel bych vyhrivat misto baraku celou bytovku.

  • proud napsal:

   Kdyz ja peto s tema ustredakama na vodu nejak nevim.Kdyz se nad tim zamyslis,musis ohrejvat vodu a pak teprv topis.......kdyz to ale zenes vzduchem,prakticky ti jedno ohrejvani odpada a nepotrebujes ten vzduch horkej a teplo mas prakticky ihned,nebo hodne rychle...............

   • PetrC napsal:

    Tak tu funguje normalni plynove topeni a nebo kamna. Ovsem budete mit suchy vzduch a trochu vic prachu. Kdezto na normalni kamna nebo radiatory hodite konev s vodou. Ten system co popisujete je sice dobry ale nikdy se mi nelibil. Nekdy i ten fan umi byt hlasity. Je pravda ze ted ty plynove kamna (furnace) jsou velice dobre a usporne. Jenze ja mam to stesti ze mam hodne brizy a teplo kamen si uzivam. Zrovna ted jsou dny, kdy bych ani psa ven nevyhodil.

    • proud napsal:

     Naopak Peto,prach nebudes mit temer zadnej,ovsem musi se to umet dobre udelat i se vsema zpateckama pres filtr,jak to ma bejt,prach a spinu musim ted uklizet "imrvere",prave z normalnich kamen...........v Ameru jsem nemusel,to byla vyhoda,zamist a vysat jednou za uherak........

     • proud napsal:

      Ale to uz jsou jen technicky veci s pak to ze je vodni topeni drazsi a slozitejsi jak na vyrobu,tak na casti,tedy i cenu i na provoz,prave proto ze jeste ohrejvas a potrebujes tu vodu.Je na kazdym co si udela,nebo udelat necha,jak moc si to nastuduje,nebo mu to bude jedno.J azjistil jen jedno a to plati obecne vlastne ve vsem,ze jsme sto let za Amerikou at se nam to libi,nebo nelibi,to neplati jen pro nas,ale treba i na takovy Rakousko,jak je to s Canadou,to nevim.To je podle me dany pristupem a jeho jednoduchosti,oproti zapskly Evrope zahazeny papirama,byrokracii a potvrzenima.

      • PetrC napsal:

       S tim nahratim vody mate pravdu, ale jednou ji nahrejete tak mate stabilnejsi teplotu. Ja pouzival oboji styl topeni. Muzu rict ze prvni letelo to vzduchove. Ted tu leti vodni topeni v podlaze a je to asi to nejlepsi co jsem videl. Jenze jak pisi obycejne kamna bych nemenil. Ty proste vytvari pohodu. Navic v pripade nejakeho energetickeho kolapsu nebude nic jineho fungovat.
       Nevim o kolik jsou staty dopredu oproti evropskych statum, ale treba Asie je mohutne dohani.

       • proud napsal:

        S tim topenim prijde na to jak je prakticky vytapeni,jakej je k nemu pristup k opravam a pak vsechny ceny.Jak jsem psal,zalezi na kazdym,ale me nejvic sedej z tech vsech duvodu co jsem psal ty ducts a vzduch. Vsude prostej dostup,vytapeni jednoduchy,prakticky se nema co posrat a kdyby uz nahodou,je to lehce,rychle, bez bordelu a vcukuletu spraveny.Teplo od podlahy se rika ze je nelepsi pocitove,ale je holt v podlaze a je to voda.Pro me zarucene nej je vzduchovy vytapeni US stylu,samozrejme dobre udelany,protoze jinak je z nej nocni mura,jako ostatne ze vseho co je odflakly,nebo zfusovany :-).Neznam asii a asiati mi kdovijak nesedej,jako cernosi,ale je to pocit,az na blbiny mi neublizili zadny z nich abych je nenavidel,tak mi obecne nevadej,dokud me nechavaj bejt.Az nenechaj,pak jim radim me zabit,protoze kdyz vracim svinarny,jsem ze zasady 100x hnusnejsi,zakernejsi a krutejsi,vyznavam totiz system odpuzujiciho prikladu,aby vsichni gauneri vedeli ze nemam problem s jejich pripadnym rozctvrcenim,aby meli novinari co fotit.

        • PetrC napsal:

         Prave ze u vzduchoveho je nebezpeci ze se ten ducts zasere, je to v podlaze,kde co do toho spatne. Je to tu kvuli cene nejpouzivanejsi topeni. Mi to proste nevyhovuje. Pokud bych neco delal tak to bude ta voda v podlaze. Ale jak pisi kazdemu vyhovuje neco jineho a tak samo to je i s cenou.
         Tady mate o neco frackingu
         http://www.msimages.org/fracking-disasters-list/

        • proud napsal:

         Dobre udelanej duct se ti nema narok zasrat kdyz ho cas od casu proste vyluxujes,myslim ten zpetnej,a ten bejva nekde kolem metru nad zemi a pak pod stropem,navic jen blazen udela ducts rovnou do podlahy,jednak se davaj do stropu,nad okna a dvere a kdyz uz do podlahy,pak jsou dobre dostupny hadici od vysavace a vzhledem k tomu ze tak se delaj jen foukaci ducty s teplym vzduchem,bordel se v nich nedrzi,nebo se ti snad drzi bordel v hadici od vysavace? To je uplne to stejny ;-).Co je fracking vim a zakazal bych to,jenze se me nikdo nepta.Proto zavedli "zastupitele",je jednodussi a levnejsi koupit,zastrasit,nebo zabit par clenu vlady,nez si to rozdavat referendem s celym narodem.

        • proud napsal:

         Peto,kdyz ti sedi vodni topeni v podlaze,prosim,nic proti tomu,me nesedi z x duvodu,ceny,materialy,voda,cerpadla,trubky,nebo radiatory,nebo oboji,tisic veci k rozbiti se,opotrebeni,navic drahej provoz.......Co se tejka vytapeni drevem a uhlim,tam by se mi libil starej zameckej system,kdy mas v mistnostech kachle a kamna v nich z chodby :-).

        • PetrC napsal:

         Tak tady mame cely system v podlaze, takze ho lehce zaserete. Kdysi jsem na tech systemech delal, patrilo to k revizim baraku. Kolik mysi, plesniveho jidla a jineho bordelu nachazel. Hlavne tam kde byly male decka.

        • PetrC napsal:

         Hadice od vysavace a ducts je sto a jedno. Navic motor u vysavace je mnohem silnejsi. Mit na furnace motor vysavace asi by jste se nedoplatil. Treba vysavac co mam ma pres 5hp a furnace motor kolem 0,5hp.

        • proud napsal:

         Na tom neco je:-),ale porad plati ze dobre udelany ducty,nebo hadice jdou lehce udrzovat vysavacem.Navic jak jsem uz psal,nepotrebujes horkej vzduch,ale staci vlaznej,to jsou uspory proti horky vode,kam se podivas............

        • proud napsal:

         V Ameru co pamatuju ja z novostaveb,se tahalo vsechno ve stropech a topeni byly v patrovejch domech dve,v basemente a v etiku.Ve starejch barakach to bylo i tak jak rikas,protoze pro patro to slo z podlahy,pro prizemi ze stropu,delali to v jednom a casto odflakli i zpatecky a pak se divili ze to prasi.Jinak je znama vec ze amici jsou prasata,takze kdyz dukty neudrzovali,meli tam bordel,klasika:-)))))).

        • proud napsal:

         Navic Peto mam plan pro svuj domecek takovej,ze nic nepotahnu ve strope ani v podlaze,ale budu tahat hadice,mozna i roury takzvane vrchem,jako dekoraci;-),do toho se i lehce dostanu,lehce to rozeberu na cisteni:-).Zadnej komin,zadny topivo,jen ten motorek,kdyby i dva,kdyz se rozhodnu pro extra ventilator,jeste nevim .....v planu je puvodne psanej motorek ze pohani valec i s ventilatorem,to mi moc nesedi,protoze kdyz si udelam i pristup pres filtr zvenku u zeme,muzu to pak pouzit jen s ventilatorem v lete bez ohrivani naopak i k castecnymu chlazeni.

        • PetrC napsal:

         Proude nevim, ale u nas se v rozvodu pouziva minimum 18 cm prumer a hl. vedeni ma minimum 40 na 12 cm. U nas se porad pouzivaji inche, takze priblizne.Mensi pumery muzou zpusobovat svisteni a take vetsi zatez motorku. Doufam ze jste si projel vice zdroju ohledne ventilace. Jinak doufam ze ten vas zlepsovak bude fungovat. Je nacase aby se prislo s necim prevratnym a ulehcilo se prirode.

        • PetrC napsal:

         Take tam je pozadavek na teplotu materialu. Ono totiz pojistovny si vzdy najdou nejaky duvod nevyplaceni pojistky.-:)))

        • .lak napsal:

         Máte starosti s topením. Já taky na zahradě s krbovými kamny, to jsou ty co se do nich dá civět na oheň. Když se rozpálí jedou svých 7,5kw a buďto hoří nebo vyhasnou. Kde to bere kyslík nevím ale snad si to pasíruje nějak komínem. Na břízu s dlouhým plamenem dají dvojnásobek v čertu za kamny a to dovede i světle červeně sálat. Učinnost 80% s přihříváním nasávaneho vzduchu ze shora před sklo zevnitř a čistí se. Když se zavře vzduch plamen tam takový není ale s příštím zatopením zteče nespálený kondenzát u břízy z komína a to je fofr jak u letlampy. O palivo mi nejde ale fakt ho moc nespálím, mám ho kvanta. Ovšem na 36m2 podlahy tam je 30°C i s větráním, takže trenky v lednu.:lol:

        • PetrC napsal:

         Nejak tak laku, kazdy by mel vyuzivat to co ma samozdrejme s ohledem na sousedy. Take mam maly barak priblizne 50 m2 a take trenyrkova pohoda. Akorat kamna maji nasavani ze spodu. Do topeni jde hodne energie, proto je dulezite se o nem bavit.

        • proud napsal:

         Prave proto me pojistovna ani moc nezajima;-).Peto,co se tejce prumeru,jde to napasovat,je jasny ze cim vetsi,tim lepsi,spis me budou zajimat pomery potrubi fokanyho a potrubi zpatecniho,ostatni jde resit silou ventilatoru a velikosti remenice u valce,eventualne i tesnosti krabice atd.,vsechno se musi vyzkouset za chodu,jen ty ducty je potreba spocitat nez je namontuju,to nevidim jako problem kdyz se necha dobre zjistit velikost potrubi a sily ventilatoru vzduchovyho topeni v Ameru a pak to cirka zpomerovat na ten muj vytvor :-) ;-)

        • proud napsal:

         Mno,co se dreva tejka,je potreba brat i ohledy na prirodu,ne vsichni muzou topit drevem...........Uhlim se nebude smet uz cirka od prespristiho roku a verim ze i na to drevo dojde,bohuzel. Protoze se vymejslej picoviny pro prachy s vejmluvama na prirodu,podobne jako je to s "oteplovanim".

        • PetrC napsal:

         Ja udelal neco podobneho, eliminoval plyn a teplo bral od kamen pres puvodni ventilaci, pouzival jsem fan 300cfm s peti inch trubkou a nic moc. Musel jsem system predelat uplne, otevrenim podlah. Kamna byly v prizemi.
         Pro kamna uz existuji katalyzatory
         https://www.blazeking.com/about/faq/
         Staci jen trochu vic technologie a smrad je pryc. A co se tyce stromu castecne se daji dosazovat a treba briza mi tu po urcitem veku zacne hnit, a prekazi malym stromkum.

        • PetrC napsal:

         S tim zakazem mate pravdu, nektere mesta uz maji snahu zakazovat topeni drevem i v Canade.

      • PetrC napsal:

       Co se tyce systemu, vodni topeni se mi zda mnohem jednoduzsi nez vzduchove. Je mnohen jednoduzsi pro zoning. Navic muzu udelat system ktery mi bude ohrivat i uzitkovou vodu.

       • proud napsal:

        Peto,neblazni,neni jednodussi vytapeni,nez ventilator,teplej vzduch,filtr a "dakty",nebo hadice.Je to tak prosty ze se tam nema co posrat,paklize to neni na prani prospikovany elektronikou.Navic vzduch nema jak udelat jakoukoliv skodu,eventualne,na rozdil od vody.Jedna vec,ta druha je ze nemam dobrou zkusenost s topenim do boileru sprazenym s vytapenim domu,nebo bytu! Ani nahodou!. Naopak bych bral zase ohrejvani boileru horkym vzduchem,nebo tentokrat i vodou,ale nakratko,extra jen pro boiler.V tom se mi libilo vytapeni boileru plynem v ameru,stejne jako topili do pracek a susicek,tech starsich:-).Ja obecne nemam rad ruzny zprazeny udelatka kdy jedno vetsinou funguje na ukor druhyho a kdyz se neco posere,nemas nic :-))

        • PetrC napsal:

         Proude videl jste ty moderni furnace. Jsou sice dobre, ale jak se vam poserou, tak vas ta jednoduchost prejde. A proto ze to je plyn asi budete potebovat odbornika. Ovsem s tou vodou to je vlastne stejne. Ale v kvalite je rozdil. Prijemne teplo po cele podlaze. Ted tady jsou male prutokove ohrivace ohrivane plynem. Navic je uspornejsi, protoze teplotu musete kontrolovat v kazdem pokoji. U vzduchoveho to je trochu horsi.

        • proud napsal:

         Peto,vzduchovy je tak levny,ze je to uplne jedno.Jinak jiste,o ty elektronice jsem prave psal.Ale predstav si ze bych neohrejval plynem,ani plamenem,ale tim udelatkem co jsem ti o nem uz psal kde se teplo vyrabi trenim ;-).Doufam ze ho budu mit nekdy behem ledna doma,ten prototyp.Pak nakoupim,motor, hadice,ventilator,filtr,necham udelat bednu a tady si to udelam tak jak to ma bejt,ma to vyhodu ze nepotrebuju elektroniku,komin, ani se nemusim bat pozaru a muzu topit kdyz nebudu doma pomoci obycejnejch hodin na zasuvku :-),i kdyz horkej vzduch tak rychle ohreje bydleni,ze ani kdyz nebudu doma topit nemusim,jen aby nezamrzla voda:-))))

        • proud napsal:

         Jinak jak rikam,teplo od podlahy je urcite prijemna zalezitost,o tom zadna.Mozna zacnu premejslet jak to docilit vzduchem :-)))),ale prijde mi to zbytecny,ja byl se vzduchovym vytapenim nad oknama a dverma kdy mi to soucasne i cistilo vzduch od prachu naramne spokojenej,holt jak rikam,musi se to umet spravne udelat.

 10. PetrC napsal:

  Take tu lakaji lidi na thermal heating, par jsem jich instaloval. Notne pochybuji ze se to nejak zvlast vyplati a navic na tepelne pumpy potrebujete dost elektriky.

 11. proud napsal:

  "Doktore,reknete mi pravdu,umre tchyne?" "Ne." "A ted?""Ne.""Ated?""Ne, a prestante mi do kapsy strkat penize!"

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!