Zastavit financování dezinformačních webů prostřednictvím reklamy

study_thumbnailPodle studie neziskové organizace Global Disinformation Index (GDI) získávají tzv. dezinformační weby prodejem reklamního prostoru celosvětově každoročně přinejmenším 235 miliónů dolarů, tedy 5,5 miliard korun. Dále dle analýzy Nadace Open Society Fund z roku 2017 si weby, které šíří smyšlené zprávy či dezinformace, přijdou v České republice a na Slovensku ročně až na 32 milionů korun.Sami inzerenti však často nejsou spokojení s tím, že se jejich reklama zobrazuje právě na takových stránkách, jak uvádí CNN.

Zadavatelé reklamy přitom často dopředu nevědí, kde bude jejich reklama umístěna. Podle uvedené analýzy dvě třetiny inzertních serverů prodávají prostor pomocí reklamních sítí. Na dezinformačních serverech se potom mohou objevovat i reklamy známých značek.
Jak se pozná dezinformačních web
I když inzerenti mají možnost uvést, na kterých webech si nepřejí mít svoji reklamu zobrazenu, tak problémem zůstává, jak zjistit, které to ty dezinformační weby jsou.
Velkou pomocí je projekt Konšpirátori.sk, fungující od roku 2016 na Slovensku, který inzerentům poskytuje seznam webů, na kterých se nedoporučuje inzerovat. Vedle toho uvádí též seznam webů v tzv. "šedé zóně", tedy takových, které nebyly komisí vyloženě odmítnuty, jeví se však jako podezřelé. Tyto seznamy zahrnují slovenské a české weby.
Jako další zdroje mohou posloužit seznamy dezinformačních či proruských webů, které jsou umístěny na doménách echo24.cz, evropskehodnoty.cz a neovlivni.cz, jakož i již zmíněná Analýza reklamy na konspiračních a dezinformačních webech z roku 2017 od Open Society Foundation.
Toto vše probíhá ve společnosti, která okázale odmítá a tvrdě potírá jakékoliv nálepkování, podněcování k nenávisti byť jen v náznaku nebo i neuvědoměle, jakož i vytváření jakýchkoliv seznamů, na základě nichž by bylo možné kohokoliv diskriminovat.
V uvedených zdrojích je přitom termín dezinformační web volně zaměňován s termíny konspirační, nenávistný, proruský nebo prokremelský web. Patrně to nějak souvisí i s kolektivní vinou Rusů za, kromě jiného, globální dezinformování.
Co to jsou ty dezinformace
Konkrétní příklady různých dezinformací najdeme ve výzkumných zprávách, i v tzv. Atlasu konspirací.
Provedené výzkumy odhalují, že konspirační weby se neštítí svým čtenářům podsouvat například, že migrační krize v Evropě je vyvolaná a organizovaná Evropskou unií, nebo že protivládní demonstrace v Česku, na Slovensku a v Maďarsku jsou financované neziskovou organizací Open Society Fund George Sorose.
Kromě toho na Filozofické fakultě univerzity Karlovy vznikl tzv. Atlas Konspirací, což je  je webová databáze konspiračních teorií, populistických rámování a dezinformací z online světa. Můžeme zde najít takové konspirace, jako že "EU není demokratická, veškerou moc v ní drží nevolení úředníci", "Nový světový řád sbírá skrze internet informace o veškerém obyvatelstvu" nebo "Za pád World Trade Center 11. září 2001 může UFO".
Celý tento projekt vznikl za podpory v tomto článku již několikrát zmíněné Nadace Open Society Fund, která na jeho realizaci přispěla částkou 160 000 korun. Po zobrazení příslušné stránky však zjistíme, že výsledek příliš nepřekračuje rozsah tohoto článku, který byl napsán zadarmo. O použitelnosti nemluvě.
Přehled dezinformačních webů
Podle uvedených zdrojů jsou za dezinformační/konspirační/proruské weby působící v ČR (tedy vydávané česky) v současnosti považovány stránky, zveřejňované na následujících doménách:
Kladivo na dezinformátory
Na seznamy vydávané webem Konspirátori.sk navazuje inzertní služba Sklik webu Seznam.cz, která inzerentům umožňuje zatržením jediného políčka vyloučit zobrazování svých reklam na všech serverech, uvedených v seznamech od Konspirátorů.
Dále ve svém prohlášení ze dne 2.12.2019 Asociace reklamních agentur (AKA) ČR  uvádí, že "je připravena se zapojit do systému, který umožní identifikovat dezinformační platformy a následně apelovat na zadavatele, aby chránili své značky před znehodnocením" (inzercí na nevhodných webech).
"Současně AKA věří, že zkrácením příjmů z reklamy omezí činnost dezinformátorů a přispěje tím k omezení manipulací a vytváření nenávistných nálad ve společnosti".
Lze tedy očekávat, že konspirační weby brzy přijdou o své milionové příjmy... :-)
Co poradit webům, které se dostaly na takový seznam
Je jasné, že řeči o milionových příjmech jsou čirý nesmysl, alespoň pro drtivou většinu těchto webů. Jako největší potíž se totiž jeví jejich nízká návštěvnost.
Vše, co bylo řečeno výše, může někomu připadat jako smutná zpráva, avšak pro jiného představovat vítanou příležitost.
Vzdáním se pasivity ale naopak aktivním vyjadřováním nesohlasu s veškerým nálepkováním, vyžadováním tiskových oprav, omluv či dokonce podáváním trestních oznámení proti pomluvám, mohou na sebe provozovatelé webů nakonec strhnout pozornost veřejnosti i mainstreamových médií. Následně pak pečlivou přípravou, dobře zdůvodněnou a o fakta opřenou argumentací, jakož i rozvážnou a kvalifikovanou prezentací takovýchto argumentů, mohou tito provozovatelé v diskusích morálně porazit své oponenty a získat tak sympatie mnoha lidí, kteří by se o nich jinak nikdy nedověděli. Což může vedle zvýšení prestiže a návštěvnosti webů také přinést další pozitivní impulsy pro záslužnou práci těchto provozovatelů.
Zdroje:
Global Disinformation Index, https://disinformationindex.org/research/
Byznys s fake news: Dezinformační weby získávají prodejem reklamy ročně miliardy, https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/byznys-s-fake-news-dezinformacni-weby-ziskavaji-prodejem-rek/r~4e4ef9b8c36b11e9ab10ac1f6b220ee8/
Dezinformační weby vydělají ročně miliony na reklamě, http://denikreferendum.cz/clanek/25902-dezinformacni-weby-vydelaji-rocne-miliony-na-reklame
Analýza reklamy na konspiračních a dezinformačních webech od Open Society Foundation ze srpna 2017, https://osf.cz/wp-content/uploads/2017/08/reklama-na-konspiracnich-dezinf-webech-web.pdf
Charakteristika dezinformačních webů, https://www.strucne-zdrave.cz/dezinformacni-web/
Seznamy konspiračních webů jsou uvedeny na těchto stránkách:21 Komentářů k Zastavit financování dezinformačních webů prostřednictvím reklamy

 1. Marek napsal:

  Firmy platiace si reklamu na webe, ktore neinzeruju na alternativnych portaloch prichadzaju o cast trhu a idu sami proti sebe co bude v buducnosti iba gradovat. Takze problem je z dlhodobeho hladiska neexistujuci.

 2. Vaska napsal:

  jaké jsou cíle tohoto pokusu o puč : sesazení kobliháře, ustavení dočasné a nikým nevolené vlády , složené z udavačů, kolaborantů,zrádců a zaprodanců, kteří budou jednat na příkazy 4. říše z bruseli.
  Jejím úkolem bude toto : https://tadesco.org/benesovy-dekrety-by-mely-byt-v-roce-2020-zruseny-tak-se-usnesla-25-11-2019-berlinska-konference/

  a těm co se to nebude líbit tak toto : https://tadesco.org/hamacek-umozni-policii-uklidit-bezuhonne-obcany-za-vykonstruovanymi-procesy-pod-zaminkou-terorismu-jste-proti-migraci-pujdete-sedet/

  Zkrátka zrušit Benešovy dekrety a dostat sem co nejvíc africké fauny.
  tyto změny budou nevratné a státnost České repubkiky definitivně zanikne a dále už budem oficiálně jenom kolonie !!!

 3. proud napsal:

  Po webech se jde,po zradcich,vladnich kriminalnicich a mafianech ne,co asi schovava co?:To je poctenicko: [url]http://michalapetr.cz/doku.php#dil_151_varovani_-_tento_nebezpecny_vyderac_pouziva_skryte_identity_a_slibuje_lidem_pomoc[/url]

  • proud napsal:

   Ty "[url]" tam nepatrej....

  • PetrC napsal:

   Proude nerozumim. Alternativa jde po zradcich? Ale po ostatnich ne? Vzdyt kriminalnici, mafiani jsou zradci. Vcera u komunistu, dneska u kapitalistu. A alternativa je zneuzivana. V dnesni dobe je tezko najit seriozni informace. Pisalkove clanku jsou ve velke vetsine zneuznani lide jak P.C. Roberts. Neco jak charta, nyni spis chatra z velke vetsiny trockiste. Nacic pokud se podivate na vselijake ty vudce dnesni vladni soldatesky jsou stejne narodnosti jak vetsina tkz. opozice. A lide to zerou. Ovsem neuvedomiji si ze ten kdo macha bicem je ten sam, akorat jednou mazne bice do leva a jednou do prava. Vsak se staco podivat do historie. Ac psana na zaakazku nevyvraci ze nejvetsi kapitaliste, jsou lide stejneho etnika jak ti nejvetsi komuniste. A lide misto aby se chovali podle sve intuice a citu zerou propagandu ac pravice nebo levice. Neuvedomiji si heslo -ac padouch, nebo hrdina vsechno jedna rodina.

   • proud napsal:

    O tom je vzbuzovani hladu po vedomostech,aby si to uvedomili! Pisalku bylo vzdycky hodne a psali ruzny blbiny,podle toho v jakym smyslu je psali,byli bud pronasledovani,nebo vynaseni.Je na lidech a na tom jakmdaleko se sami se sebou dostanou,aby dokazali odhalit ty kdo pisou pravdu a lhare,nebo aby ve lzi dokazali onu pravdu najit(intuici).

   • proud napsal:

    Jinak nevim,cemu jsi konkretne nerozumel? :-)

    • proud napsal:

     Ze zacnou k pravejm aletrnativam pridavat siozidovsky a siozidama zaplavej ty pravy,se dalo preci cekat,to je presne styl jejich prace,stejne jako udelat maglajs kolem blbiny aby mezi tim proslo nepovsimnuto,ac nahlaseno,neco velikyho.......to je presne GP a sion.

     • proud napsal:

      A o tom presne je i Brusel,EU,NATO,USA,Britanie,jejich politika a podobne,to jsou vsechno slouhove GP a sem nam cpou svy opice,aby to tu zahnojovaly!

    • PetrC napsal:

     Te vasi prvni vete. Ze alternativa jde po zradcich......
     Hlad po vedomostech? Jake vedomosti? At zte nebo zte stranky vse je zkresleno. Jedine vedomosti vam doda vas zivot, vsimani si okoli. Vzdyt cim vic mame tkz vedomosti, tim vic jsou lide ovce. Samozdrejme ze provozovatele alternativy to ve vetsine mysli dobre, jenze jsou zavisli na informaci a ty jsou z ruznych zdroju a z casti formovane tema, proti kterym alternativa vystupuje.

     • proud napsal:

      " Vzdyt cim vic mame tkz vedomosti, tim vic jsou lide ovce."............ale kdepak,to potkavas jen ty kdo to pod jejich tihou vzdavaj,a tech je skutecne hodne.

      "Samozdrejme ze provozovatele alternativy to ve vetsine mysli dobre".........presne naopak,protoze skutecnejch alternativ je neskutecne malo,je to pokud mozno "infikovany",net se hemzi "radobyalternativama" co jsou horsi a hur rozeznatelny nez nevybiravy a nepokryty lzi v mediich.

      • PetrC napsal:

       Pisu alternative ne o o nejakych prisravacich. Nikdo nic nevzdava, nemuzete vzdat to co jste nezacal.

       • proud napsal:

        Jisteze nevzdava. Hm,a jak rozeznas prisravace od alternativcu? :-)

        • PetrC napsal:

         Proude, osobne nerozeznavam. Ale vzdy rikam - oko neni pic. oko vidi. Clovek s prece musi ridit intuici a zdravym usudkem. Jestli ze se nekdo ridi nejakyma informacema mu vnucenych, jeho problem. I v te spatne alternative narazite na dobre infomace,jenze jak pisi v dnesni dobe lide informace vstrebavaji, ale nevyuzivaji.

        • proud napsal:

         Ono moc tech nformaci v nejednote vyuzit ani nemuzes,ale muzes se je ucit rozeznavat a poznavat na pozdeji,pak se ti to naramne hodi.

      • proud napsal:

       Vzdyt ti staci sledovat co se deje tady .............kdo vsechno sem pise a o cem,at clanky,nebo komentare.Od moulu;pres nevedomy,nebo popleteny,zacatecniky(v tech lepsich pripadech); ozraly a ocividne dusevne nemocny,po nasazeny sionem,mas je tu vsechny,je na tobe co si vyberes a jak se to naucis rozeznavat.

       • PetrC napsal:

        Ja vam to napisi tak. Lide by chteli mit krasny zivot, ale neinvestovat do nej. Neresim to kdo pise, ale co pise.

        • proud napsal:

         I ja bych chtel mit krasnej zivot bez investic,ale prace mi nevadi :-)

        • PetrC napsal:

         S radosti se na ni podivate? Pod slovem investice nemyslim finance, ale aktivitu. Lide jsou presvedceni ze vse prijde zdarma a uspisi to svyma 8 hodinama odmakanyma na ciziho cloveka. Jedinec by mel investovat sve sily a umeni pro sebe a sve spolupracovniky. Jenze je jednodussi pro nekoho delat, nebyt za nic zodpovedny a vecer v hospode nadavat jak je okradany

        • proud napsal:

         Hezky a pravdive napsany :-).Tak to je,a bude dokud budou penize ,zisky a majetky kazit charaktery lidi a bude se o nich jako o nejvyssich a nejlepsich metach ucit ve skolach......

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!