P.C.Roberts: Stav iránské krize

471b75d6-1a8f-4b94-a4de-6d74911a18a0Čtenáři se mě ptají, jak po iránské odpovědi na zavraždění Sulejmáního a Trumpově reakci na ni hodnotím současnou situaci. Nuže mám za to, že hodně z nastálé krize mezi Washingtonem a Teheránem vypořádala strana třetí. Iránský raketový útok na americké vojenské základny v Iráku se obešel bez amerických lidských obětí. Takže iránsky slib odplaty vykonán sice byl, ale tak, že Trump měl dobré důvody interpretovat situaci po něm jako uklidnění. Nyní Trump na Irán uvrhne své „zničující sankce“, což mu poslouží jako fíkový list pro stažení většiny svých ozbrojených sil ze Středního východu. To je věc, o kterou usiluje Irán především, a bylo to nakonec i jedním z cílů Trumpa předtím, než ho aféra Russiagate přinutila na Středním východu setrvat. Tím se stalo, že jak Irán, tak Trump mohou dnes říct, že oba dosáhli toho, co chtěli.

Ačkoli iránské rakety nikoho nezabily, dopadly na své cíle s udivující přesností. Nu a jelikož území Izraele je poměrně malé, je docela možné, že přesnost iránských raket přiměje Izrael k tomu, aby byl ve svém provokování války obezřetnějším. Nu a jestliže se uklidní též Izrael, je docela možné, že máme po krizi.

Nešťastní však budou neokonzervativci. Chaos v Iránu je pro ně totiž jedním z prostředků, jak rozšířit nestabilitu z iránského území na území Ruské federace. A nešťastný bude i americký vojenskobezpečnostní komplex, jelikož americké stažení ze Středního východu hrozí umenšit jeho zisky. A americké ropné společnosti budou zas oplakávat ztrátu irácké ropy.

Trump je ovšem nyní v lepším postavení než byl, aby těmto mocným zájmům vzdoroval. Hrůza z války probudila totiž v Američanech cosi jako prvek střízlivosti. Republikánští senátoři radili Trumpovi, aby napětí deeskaloval, a též Čína a Turecko ho pobízely k témuž. A Bar-Durhamovo vyšetřování role vojenskobezpečnostního komplexu a Obamova režimu ve vyvolání podvodné aféry Russiagate vytvořily situaci, v níž se CIA, FBI i bývalé Abamovo ministerstvo spravedlnosti musí cítit zranitelnějšími, než byly dříve. A právě proto může teď Trump obrátit situaci ve prospěch svého původního cíle, jímž bylo americké stažení ze Středního východu a normalizace vztahů s Ruskem.

Zdroj: https://www.paulcraigroberts.org/2020/01/08/the-state-of-the-iranian-crisis/

 
6 Komentářů k P.C.Roberts: Stav iránské krize

 1. geronimo napsal:

  Iránské rakety nikoho nezabily, protože Irán předem infromoval USA o chystaném útoku. Jinak by to byl masakr, obě základny byly bez protivzdušné obrany

  • .lak napsal:

   Něco jako falze flag? No když si představím ty obludy, co by mohly každá energií zásobovat jenom 30 000 město a byly transformers o kterých nepsal ještě ani fantasta na nablblost v 82? proč ne. Myslím, spíš vím že standartní armády jak se přezentují by byli, hledám slovo. Ne nacházím. To kdyby se prošlo po nepohodlných tak vize goléma idiotů by byla naplněna. A je hádejte

 2. Lukáš napsal:

  Vidíme ty zájmy a těch co stojí za ním,hlavně,aby se nespletl.
  Jenže,to letadlo sundali Američané a svést vinu na Irán,když už ať je viníkem i Irán.Trochu udělal Trump bububu a už se to všechno tlumí,skutečností je,svět to pochopil,jako několik minut před třetí světovou válkou,kterou chce rozpoutat Trump.Jen bych upozornil,že nebezpečí války není zažehnáno,jen se oddálilo.

  • proud napsal:

   Nalejme si cistyho vina! Paklize mocny budou chtet skutecne valku,pak valka bude,zaminka nezaminka.Prestanme si hrat na jakykoliv klickovani a mysleni si, ze muzeme cokoliv ovlivnit v nasem soucasnym stavu,protoze nemuzeme! Ale kdyz pisu ze "nemuzeme",musim k tomu znova zopakovat ono "v nasem nynejsim stavu",protoze pravdou je,ze dat se dohromady,jsme tou jedinou silou ktera ma v moci dokazat uplne vsechno! Jenze jen v pripade, ze "se dame dohromady"!

 3. proud napsal:

  "Tím se stalo, že jak Irán, tak Trump mohou dnes říct, že oba dosáhli toho, co chtěli."..............No jasne pohodicka,doufam tedy kdyz je to tak super ze pristi cenou za takovou idylku bude i tvoje mrtvola!!! Jeden az zasne co jsou schopny nektery kundy napsat,jak to podat,videt svet a jak premejslet............

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!