PODZIMNÍ A ZIMNÍ DONBAS 30. – OSLAVA PŘÍCHODU NOVÉHO ROKU

KODAK Digital Still CameraPoprvé v životě jsem slavil příchod nového roku jinde než v Československu (ČR). Příchod roku 2020 jsem slavil v Roveňkách v Luganské lidové republice (LLR). Připomínám, že v LLR, stejně jako v Rusku, DLR a dalších zemích s pravoslavnou tradicí, se nejprve slaví příchod nového roku (31.12., podle gregoriánského kalendáře) a potom pravoslavné vánoce (6.1., podle juliánského kalendáře). Hlavním svátkem, hlavně pro děti, je příchod nového roku. Ozdobená jolka, dárky, slavnostní hostina. Letos různými přesuny vzniklo dospělým nepřetržitých osm dní volna (31.12.-7.1.).

Města a obce se postupně ve druhé polovině prosince oděla do svátečního. Poslední týden v prosinci, před zimními prázdninami, probíhaly tradiční jolky na školách i v kulturních domech. Ve městech a obcích se konaly slavnosti rozsvícení jolky. A pak již všichni čekali na kouzelnou noc 31.12.

Příchod nového roku jsem slavil se známou rodinou. Jolka byla ozdobená již několik dní před posledním dnem v roce, stejně jako byl vyzdoben celý domek. Odpoledne jsme byli na procházce po čtvrti Černigovskij, kolem místní jolky, školy, hřiště a parku. V šest hodin večer byla večeře. Po večeři se v nestřežených okamžicích začaly pod jolkou objevovat dárky. Takže i sem dorazil Děda Mráz. V deset večer se rodina sešla u jolky a rozdávaly se dárky. Potěšení z dárků bylo na všech stranách. V jedenáct večer začala v obývacím pokoji u jolky příprava slavnostní tabule. Jídla bylo tolik, že příprava trvala celou hodinu. Ve dvanáct bouchlo šampaňské a připili jsme si na nový rok. Venku blesklo jen několik světlic. Začala hostina. Každý si bral, co chtěl. Bramborová kaše, ryba, kuře, uzené, několik druhů salátů (hlavní byl vlašský salát-olivie), sýry a salámy, smažený květák, plněné papriky, zeleninové saláty, zelenina, ovoce, kompot, ořechy, sladké i slané, bonbony, dort, víno, limonáda, čaj, káva… Hostina trvala asi hodinu a půl, ale zdaleka nebylo možné vše sníst, takže se pak pokračovalo v konzumaci toho všeho další dva dny.

Po rozednění všechny čekalo překvapení-napadl sníh! Takže to opravdu byla kouzelná noc! Ven se hned vyhrnuly děti, stavěly sněhuláky a koulovaly se. Odpoledne jsme se jeli podívat na novoroční slavnost k jolce v městském parku Leninského Komsomolu. Na podiu ženy v krojích zazpívaly několik písní, konalo se několik soutěží pro děti i dospělé. Po příchodu Dědy Mráze a Sněhurky však nastalo pod podiem všeobecné veselí-zpěv, tance, chorovody, do kterého se zapojilo mnoho dětí a dospělých. My jsme se do zábavy zapojili také. Po páté hodině již byla tma, a tak rozsvícená jolka, nasvícené podium, jiskřící sníh, krásné novoroční písně a tanec vytvořily překrásnou atmosféru. Tak vše nejlepší, hlavně mír!

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR

 

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!