Jak by mohlo fungovat řízení státu občany místo politiků?

IMG_6400Nikde na světě není stát, který by byl řízen přímo občany, nikde nemají přímou demokracii. Všude mají nějaké volby a tedy i politiky, pokud se nejedná o diktaturu. Takový systém je třeba vymyslet a vytvořit. Jsem si jistý, že to možné je.

Text videa:

Vážení spoluobčané, milí přátelé.

V minulém videu jsem vám oznámil svůj úmysl zúčastnit se parlamentních voleb v roce 2021. Mluvil jsem o tom, že za nejdůležitější cíl považuji to, aby o řízení našeho státu rozhodovali všichni občané a ne pouze politikové. Obecně se něčemu takovému říká přímá demokracie.

V současné době některé myšlenky přímé demokracie prosazuje strana SPD. Já bych však chtěl představit něco, co jde mnohem dál, až k samé podstatě smyslu existence státu. Diskuze o přímé demokracii je z našeho veřejného prostoru cíleně vytlačována těmi, kteří na ní nemají zájem a to z pochopitelných důvodů: Přišli by tak o možnost snadných zisků na úkor nás občanů.
Jsem přesvědčen o tom, že změna politického systému tak, aby měli svrchovanou kontrolu nad státem občané a nikoliv politici, je jedinou cestou, jak zabránit nekonečné korupci a manipulaci našeho státu způsobem, který pro nás není prospěšný. Chci vám stručně popsat, jak by v ideálním případě takový systém mohl vypadat a fungovat.

V současné době to funguje tak, že jako občané můžeme ovlivnit řízení státu pouze tak, že jednou za 4 roky volíme do parlamentu, jedno za 6 let do senátu a jednou za 5 let prezidenta. Zvolení lidé pak nejsou vůbec nijak vázáni svými předvolebními sliby a mohou schválit prakticky jakékoliv zákony či nařízení a dosadit do státních orgánů jakékoliv osoby. My to všichni platíme, aniž bychom to mohli jakkoliv ovlivnit. Pokud máme na řízení státu jiný názor, můžeme si teoreticky založit vlastní stranu a jít do voleb, ale pokud za sebou nemáme desítky či stovky miliónů korun a přízeň masmédií, tak prakticky nemáme šanci, i kdybychom měli sebelepší nápady, jak udělat pro občany této země něco prospěšného.

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že systém parlamentní zastupitelské demokracie je zcela cíleně vytvořen tak, aby občané měli iluzi toho že nějak vládnou ve vlastní zemi, i když tomu tak prakticky vůbec není a reálná vláda stále zůstává v rukou mocných a bohatých tak, jak tomu bylo po celá tisíciletí. Místo diktatury jedné strany či aristokracie tu máme diktaturu politických stran.

Jsem rád, že už je u nás i jinde ve světě velmi mnoho lidí, kteří tento podvod pochopili a chtějí skutečnou systémovou změnu, která převede vládu nad státy od politiků a jejich loutkovodičů k občanům.

Jak by tedy měl vypadat stát, který by byl řízen přímo občany? Rád bych zdůraznil, že se nyní jedná pouze o stručné návrhy a o náměty ke všeobecné diskuzi a realita samozřejmě pak může vypadat jinak.

Základ musí být v tom, že stát a tedy správci státu budou dělat to, čím je občané zaúkolují a nic jiného. Občané musí mít k dispozici elektronický státní systém, kdy základy jeho ovládání nebudou složitější než ovládání mobilního telefonu. Paralelně pro ty, kteří nebudou chtít či umět elektronický systém používat, by měl být k dispozici i dosavadní systém písemného či osobního styku.
Občané budou moci rozhodovat o tom, kdo bude na jakékoliv rozhodující pozici v jakékoliv státní a veřejné instituci, tj. nejen o poslancích, ale i o ministrech a vedoucích osobách jakýchkoliv úřadů. Nejdůležitější je to, že bychom měli rozhodovat i o soudcích, státních zástupcích, policejních a armádních velitelích a také o vedení veřejnoprávních médií. Volby nemusí být vždy jednou za několik let, ale mohou být průběžné. Jakýkoliv občan by kdykoliv mohl změnit svou podporu z jedné osoby na jinou, pokud dospěje k názoru, že dotyčný státní činitel nepracuje způsobem, s jakým souhlasí.

Protože si však nebudeme volit vládu, která by nám měla vládnout, ale správce státu, kteří se budou řídit našimi požadavky, musí také existovat způsob, jakým jim budeme ty požadavky zadávat.

Každé ministerstvo by mělo mít nějaké dlouhodobé strategické cíle, které by mělo naplňovat – např. udržování zdravého životního prostředí, obranyschopnosti země, nízké kriminality, kvalitní vzdělanosti, apod. Na plnění takovýchto obecných cílů lze však pracovat různými způsoby, je možné vydávat různá nařízení a různým způsobem prostředky občanů investovat. O tom všem bychom mohli rozhodovat. Dnes se např. mluví o tzv. rozklikávacím rozpočtu, ve kterém by bylo možné zjistit, za co všechno stát utrácí naše peníze. My bychom však měli mít právo nejen být informováni, ale také rozhodovat o tom, kolik a do čeho se bude investovat a do čeho ne. Tak bychom mohli rozhodovat o dlouhodobých strategických cílech i o konkrétních státních zakázkách. Stejně tak bychom mohli rozhodovat i o veškerých zákonech.

V neposlední řadě bychom si mohli také individuálně přizpůsobovat svůj vztah se státem. Mohli bychom si určovat, jaké služby od státu chceme a jaké ne. Mohli bychom se rozhodnout, zdali chceme nižší nebo vyšší zdravotní nebo sociální pojištění a daně a k tomu nižší nebo vyšší plnění či důchody. Mohli bychom svůj vztah se státem snížit na úplné minimum nebo naopak svůj život plně spojit se státem jako institucí.

Myslím si, že na úvod takováto představa stačí. Řada zmíněných nápadů není nových a už zazněla od mnoha jiných lidí. Je naprosto jasné, že k tomu, aby takovýto systém fungoval, je třeba splnit řadu podmínek a překonat mnoho překážek. A o těch bych rád mluvil příště.

Děkuji vám za pozornost a těším se na viděnou.
29 Komentářů k Jak by mohlo fungovat řízení státu občany místo politiků?

 1. proud napsal:

  "Občané budou moci rozhodovat o tom, kdo bude na jakékoliv rozhodující pozici v jakékoliv státní a veřejné instituci, tj. nejen o poslancích, ale i o ministrech a vedoucích osobách jakýchkoliv úřadů. Nejdůležitější je to, že bychom měli rozhodovat i o soudcích, státních zástupcích, policejních a armádních velitelích a také o vedení veřejnoprávních médií. "...............Honzo,asi takhle,dej psovi klacek a on te s nim sereze! Zadnej vedouci,zadna vedouci funkce,pouze vykonavatel rozhodnuti lidi! Vytvarenim vedoucich mist budes chte nechte vytvaret neco co nikdy nikdo nemuze nijak uhlidat a bude to svadet k obohacovani se,hodne svadet,toho okamzite vyuzije GP a jinej kapital k uplatkarstvi,straseni,vydirani a prosazeni svejch zajmu!

  • proud napsal:

   Zamysli se jeste nad onim "odbornym,poradnim managementem" jakozto zamestnancem nas vsech ;-),s jeho pomoci muzou bejt vsichni "sefove" ;-)

 2. Jiří napsal:

  Nedávno byla vzpomínána výročí Karla Čapka.

  Právě on v jednom fejetonů v Lidových novinách nastínil účinné řešení. Ji v 20.letech min.století.

  Který z politiků si "podčárník" K.Č. přečte a uvede jej v praxi?

 3. .lak napsal:

  S dinosaury to fungovat nemůže, mají svůj svět a ten si vezmou do hrobu i s okolím.

  Vladimír
  Druhá možnost jak položit aparát je také možný ale bude to trvat déle a tedy bude bolest delší a musela by se do toho zapojit celá evropa

  – přestat používat platební karty na nákupy u obchodníků / každý den svojí peněženkou volíte dobro či zlo
  – nenakupovat nic víc než to co je nutné
  – nechat v bance peníze jen na 1 měsíční potřebu
  – hotovost doma min na 3 měsíce
  -zbytek nakoupit zlaté a stříbrné mince

  systém potřebuje k přežití aby vy jste utráceli a brali si půjčky

  2 OdpovězLed 18, 2020 20:56
  .lak
  Návštěvník
  .lak
  dodatek 23:05
  Já vím že to neprojde kvůli brutopýrovi. Pořád chce retard něco vymýšlet ale cintá slynty z roku 68.

  0OdpovězUpravLed 18, 2020 23:25
  .lak
  Návštěvník
  .lak
  Když nepřežije systém na jak dlouho se cítíte?
  Jiná věc to byla kdysi v téměř potravinově soběstačném československu i s výrobou od špendlíků po atomové reaktory. I když s banány dovedli političkáříčci účinně vyšilovat i v nedávné době a toaletním papírem s potlesky, úžasňákovi. Prostě vexl jede stále a s uhnií je to s obchodem s lidmi teprve začátek . Druhá vlna euromedu co si hubení zaplatí ještě nezačala a už začínají být přečíslovávání skopčáčci i galové v ročnících do 30. let. Druhá vlna 160. miliónů? Se mi vážně zdá že lidé neznají enviromentální prostředí v kterém se pohybují a snad milují katy s pomocníky nového religiózního honu na čarodejnice 7% bílé minority světa.

  4OdpovězUpravLed 18, 2020 23:05

   • proud napsal:

    Dobra .laku,hodim ti to i sem:"(Protože pokud nemají azyl v Německu, ani řádné papíry, tak nemohou jen tak být na našem území.)"...........nemyslim si ze se neco prilis zmenilo ohledne azylu.Ale co vim,azylant nesmel opustit zemi kde dostal azyl,aniz by o nej neprisel. Paklize pak tu behaji azylanti z jinejch zemi a riskujou,je to svym zpusobem dost vypovidajici chovani.Zrejme jim na azylu nezalezi s tim,ze jim to tu jednou stejne bude patrit,napriklad.
    Ovsem co si budeme nalhavat,jestlize je to narodu temer jedno,pak dostane co si zaslouzi,nakonec mnozi uz premejslej tak,ze at si to Babis a ostatni miliardari a milionari chranej sami,kdyz nas o to okradli a totez nechavaj delat i cizince!

    Prestoze me nejaky "pravy" prostory nezajimaj stejne jako imbecilni,zlodejovo "tadesco" a o tech kdo tam lezou si myslim svoje............

   • proud napsal:

    Abych se priznal,dost dobre tomu vriskotu kolem muslimu nerozumim,protoze to pro me je jasny a pritom jednoduchy k pochopeni. Jsme az tak ruzni jak ve zpusobu zivota tak v IQ stejne jako ve vyznavani hodnot,ze nema smysl zkouset cokoliv lamat pres koleno,kazdej si mame zustat mezi svejma a muzeme se navstevovat v pripade zajmu a dobrovolnosti.Vsechno ostatni uz je agrese a je potreba se ji branit.Tecka,vyresino.Paklize to kdokoli porusuje,je potreba mu to vysvetlit,protoze nikdo nema pravo ohrozovat druhyho a paklize to dela,je to trestny,hotovo,taky vyresino............a kdyz po sobe narody nechaj jezdit,pak si to jenom zaslouzej,a taky vyresino..........Stacilo mi na to par radku jednou jedinkrat.

    • proud napsal:

     Dam ti i priklad rovnou odtud,asi vidis co se deje kdyz nekdo vubec nerozumi mistu na ktery leze a navic nezvlada ani svoje ego,dela jen bordel aniz by z toho meli ostatni neco vic nez jen zhnuseni dotycnym. Podobne je to s muslimama,nebo africkejma cernochama vubec.Podivej se na cikany,a to se tady rodej...........priklad za vsechny. Pochopitelne ze najdes i vyjimky,ty prece potvrzujou pravidla,ale porad zustanou jen vyjimkama,navic pomerne vzacnejma.

     • PetrC napsal:

      Oni hodne rozumi mistu do ktereho lezou. Prave proto tam lezou. Jedine cemu nerozumi je to k cemu jsou urceni.

    • PetrC napsal:

     Proude, ono se to rika kazdej mezi svejma. Staci se podivat jake nepokoje jsou v muslimskych statech umele vyvolavany. Pakistan, Afganostan, Irak, Lybie.
     a pod. To je jak kdyz hodite sutr do vosiho hnizda. Nebo diky vselijakemu tomu rabovani a vzapeti humanitnim pomocem zcela rozbili Afriku. Vubec nic na tom neni k nepochopeni. Odrovnali ty kteri meli zajem neco delat. Ted je tam prelidneni a chudoba. Toze na to doplaci zapad by mi bylo celkem jedno, ale diky odrovnani hranic na to doplati i vychod. A vse to je naplanovano v zajmu vyhubeni bile rasy.

 4. píp napsal:

  Tenhle seladon je vážně neuvěřitelný a proč si ho na webu drží je ?
  brutopýr
  Nějaké probuzení bude, to je jisté.

  2OdpovězLed 18, 2020 21:09
  .lak
  Návštěvník
  .lak
  Ne u tebe nebude, nemáš intelekt jinak bys ti netrousil naprosté imbecility retarda hodnoty puštěného vzteklého psa ze řetězu odpade. Takhle se nechovají ani drzí neznalí spratci do páté třídy.
  Probudí čím? Vždyť s tebe parazite neleze ani tasemnice zeroide. Smrkající výsměchy i když prostě jsi totálně vytelpán bez informací jen s nadutostí že ostatní neví nic ales tebe padají jen invektivy!!! Patříš do ústavu jen a pouze jako obtížný strkač drátů do očí okolí, jinak se hulváte totiž neprojevuješ!!!
  Nedáš nic jen nadutost o ničem, fujtajbl.

  https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
  https://www.youtube.com/watch?v=d2sWFTMVNUc&feature=emb_logo
  https://www.youtube.com/watch?v=wxogkCO6haA

  0OdpovězUpravLed 19, 2020 0:43

 5. petr napsal:

  Honzo, nechcete jet na nějaké školení do Ruska?
  Když Hamáčkové a podobná verbež jedou na 2 roky na stáž do USA a pak se po návratu stanou ministrem nebo premiérem aby mohli co nejefektivněji dělat z naší země vyrabovanou kolonii...

  Třeba konceptuálové pořádají taky nějaké školení. Jen by se to neodehrávalo v tříhvězdičkovém hotelu s lanýži a kaviárem jako v Hamáčkově případě, a člověk by tam asi musel za své.

  Nebo už jste zvládl přelouskat ty tlsté knígy? Já se přiznám že v té slovenské verzi je to pro mě zcela nesrozumitelné, nevím jestli je to špatný překlad či je to opravdu tak složité.

 6. geronimo napsal:

  Systém co tu je nelze porazit, boj s ním hojen posiluje. Jediná cesta je ho odmítnout.

  PS : admine, oni si tě ani nemuseli koupit, ty se nabízíš sám

 7. Rudolf napsal:

  Zatím v pohodě. Na třetí video jsem ovšem velmi zvědavý. Tam se pozná, jestli jste pane Korál pochopil základ problémů. Jestli ho dáte až na další místa nebo vůbec, jste bohužel mimo.

 8. Tomáš napsal:

  "jedna stručná" Havel s Rychetským do ústavy vložili článek 9, něco ve smyslu, že demokratické jádro ústavy je neměnné - liberální demokracie na věčné časy. O ústavě rozhoduje ústavní soud, který ovládá opět Rychetský a není ochoten vysvětlit, co to demokratické jádro znamená, tudíž faktickou vládu této země ovládá tento vlastizrádce, jenž osobně zničil např. Poldi Kladno. Ústava prosazující liberální demokracii je tímto zabetonovaná !!! Kdo by ji chtěl změnit, musel by změnit poměry mezi soudní, výkonnou a zákonodárnou mocí státu !!!! To je asi nejsnadnější cestou "puč", protože ten článek 9 nelze prolomit ani ústavní většinou v parlamentu !!!! takhle s námi vyjebali

 9. proud napsal:

  Pobavils me tim "nelze prolomit" :-)). On jim jednou narod v referendech ukaze rychle jak se "prolamuje" a mozna i jak se vesi,to prijde na to kolik budou mit na svedomi zivotu...........

 10. proud napsal:

  Ale je zajimavy sledovat jak az vazne nekdo muze brat schvalne spachanej cin vlastizrady,kdy to vidi tak, ze nejde odstranit,misto naopak snahy o jeho rychly odklizeni ;-)

 11. proud napsal:

  Mas cos chtel...........ses neschopnej jako ten narod :-)))))

  • proud napsal:

   Pletes si pojem a prujem kamarade. Nikdo te necenzuruje,ale mazou se nesmysly,ze nic jinyho nejsi schopnej napsat a tak jsi mazanej komplet na nikoho nehaz,sam si za to muzes!!!

   • proud napsal:

    Ty magore! Ja tady nerozhoduju vubec o nicem,nejsem na tom o nic lip ani hur nez kdokoliv z ostatnich! A neprej si abych nejaky prava dostal a Honza mi povedel abych tu udrzoval poradek kdyz tady budu (to je to cemu se kazdej clovek co chce duverovat druhejm snazi vyhnout),protoze pak by podobny "kazisuci" jako ty nemeli vubec sanci zaspamovat cely sajty a znicit sproste druhejm diskuse,kretene sobeckej!

  • proud napsal:

   Honzovi je a muze bejt uplne jedno koho mam a nemam rad,jedna vec,druha vec je ze proc si myslis ze te nemusim? :-)))))))). Sem tam jsi pobavil,dokud jsi to nezacal prehanet a k tematu vubec nic,a ted nez by ses uklidnil,delas vsechno proto aby ses tady uplne znemoznil.Za ty roky co tu ctes jsi koukam vubec nic nepochopil,az me to nuti se zamejslet jak to,kdyz tady kdekdo z nas dela vsechno proto aby zmenil ovcany v obcany..........vsem se holt zavdecit neda a kazdej na to holt nema...........njn.

 12. Vorontsov napsal:

  Zdrava.
  "System" je už dávno vymyšlený. Začína v Rodině a končí v podstatě u Voj-vody. Ten zajišťuje styky na venek. Voj-vodu nemusí vůbec zajímat co Rodina nebo Država. Stejně na to nemá vliv. Starý a přirozeny Kopný právo.
  V

 13. proud napsal:

  Z jedny diskuse na YT:

  Dryda
  Dryda
  3 years ago
  SLAVA z Čech!
  32
  Евгений Русский
  Евгений Русский
  1 year ago
  Предатели

  Nazvali nas spravne Predateli= Zradci , .... bohuzel........

 14. proud napsal:

  Nemyslim,vim to.A pokud jsi daval pozor,pak vis,ze o zadny vedeni nestojim v zadny podobe,at se lidi vedou pekne sami a necekaj ze za ne nekdo bude tahat kastany z ohne,jak si ustelou,tak si lehnou a proto se budou snazit,kdyz to bude jen na nich jak to bejt ma a jak je to spravny!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!