Kdo rychle pomáhá dvakrát pomáhá – to ale Brusel neumí

90651724_981152505658594_2421980651474386944_oJak velká, a jak rychlá je pomoc z Evropské komise si řekneme za pár měsíců. Byl jsem si jist, že návrh projde. Chci ale ukázat, jaká je jeho podstata. To, co jim jednoduše musíme zaplatit, nám po kouskách složitě vracejí. Určitě je to lepší, než kdyby nevrátili nic. Stejně ale budou trvat na obrovských nákladech na "zelený úděl", takže přijdeme o další peníze, které nám zase z části budou laskavě kompenzovat... Jinak to Evropská komise neumí. Pokud si někdo myslí, že je to tak správně a máme za to být nekonečně vděčni, nemíním to komentovat.

Média hlavního proudu jásají, že EU pomůže členským státům v boji s koronavirem. V článcích lze nají různé údaje o tom, kolik ČR údajně dostane z EU – od 25 do 50 miliard Kč. Prý jsme to včera odhlasovali v Evropském parlamentu (EP). Nic takového však není pravda. V tuto chvíli vůbec není jasné jestli něco dostaneme, ani kolik by to eventuálně mohlo být. Ještě totiž musí být Evropskou komisí schváleno mnoho prováděcích předpisů. Teprve podle jejich obsahu bude možné aspoň předpovídat nějaké částky. To co tvrdí média jsou jen „hausnumera“.

Musím zde uvést na pravou míru, co vlastně EP odhlasoval. Podle zápisu z jednání jsem byl jediným europoslancem, který hlasoval proti. Ostatní včera odhlasovali, že Evropská komise může provést rozpočtové změny v objemu 37,8 miliardy eur. Nejsou to žádné peníze navíc, ale pouhé administrativní přesuny mezi rozpočtovými kapitolami a změny zmocnění k jejich použití. A jejich cesta k příjemcům bude zatraceně dlouhá.

Přímo na boj s koronavirem má jít v rámci celé EU 800 milionů eur (20 miliard Kč). Podle schválené novely nařízení, jimiž byly zřízeny Evropský fond pro regionální rozvoj, Evropský fond soudržnosti a Evropský sociální fond, bude možné část peněz, které do nich byly přiděleny, použít na pomoc zdravotnickým systémům členských států postižených koronavirem. Část však má jít na podporu podniků, které vyvíjí prostředky proti koronaviru. Pro srovnání – jen ČR v roce 2017 vynaložila na zdravotnictví z veřejných rozpočtů 387 miliard Kč. Příspěvek EU po rozdělení mezi všechny postižené členské státy je tedy bagatelní.

Prakticky stejné je to i s pomocí podnikům, které jsou ekonomicky postiženy následky koronavirové krize. Pro ně EP umožnil Komisi v rozpočtu přesunout 37 miliard eur. V rámci celé EU jde o 925 miliard Kč. Na první pohled to působí dojmem velkého čísla. Ve srovnání s údaji o národní pomoci podnikům ze státních rozpočtů to už tak impozantně nevypadá. Jen ČR zatím vyčlenila na pomoc podnikům 330 miliard Kč. Německo poskytne svým podnikům v přepočtu 12,8 bilionu Kč.

Nejhorší na celém návrhu předloženém Evropskou komisí však považuji metodu pomoci. Celý systém bude extrémně pomalý a administrativně náročný. Členské státy budou muset předložit změny národních programů spolufinancovaných EU. Tyto změny bude muset odsouhlasit Evropská komise. V odhlasovaném nařízení je výslovně stanoveno, že „změny programů musí splnit všechny regulatorní požadavky a musí být předem schváleny monitorovacím výborem.“

V praxi to znamená, že o tom, komu a jak se pomůže, nebude rozhodovat vláda členského státu, ale úředníci v Bruselu. Ti budou moci změnu programu klidně i několikrát vládě vrátit k přepsání. Vlády tedy nebudou moci v případě podpor upřednostnit domácí firmy. A to dokonce ani tak, že by stanovily, že celá dotace nebo aspoň její část musí být použita na nákup vybavení od domácích firem. Nebo, že při realizaci díla musí být aspoň nadpoloviční podíl zaměstnanců příslušné země. Mám velkou obavu, že tak jak je nařízení EU napsáno, bude sloužit opět z větší části nadnárodním korporacím, které mají na účtech dost peněz, aby si mohli zaplatit drahé specialisty, kteří umí vyplňovat složité žádosti o dotace. Obávám se, že k malým podnikům a živnostníkům, kteří ekonomicky trpí nejvíc, se nedostane téměř žádná pomoc z EU.

Schválený text neumožňuje ani žádná zjednodušení. Teprve po schválení změny národního dotačního programu z příslušných fondů budou moci ministerstva začít připravovat vypsání dotačních výzev. Jejich text opět bude muset podléhat souhlasu úředníků z Bruselu. A ti jej opět mohou ministerstvům klidně několikrát vrátit k přepracování nebo doplnění či proškrtání.

Žádosti se opět budou podávat na obvyklých velmi složitých formulářích. Jako ředitel Psychiatrické nemocnice v Praze Bohnicích jsem zažil podávání několika dotačních žádostí. Vždy šlo o fascikly o několika stech stranách. Prakticky je nelze zpracovat bez pomoci drahých najatých expertů ze speciálních agentur. Programy také vždy počítají s tím, že si je příjemce najme. A náklady na ně jsou tzv. „uznatelný výdaj“. Což znamená, že nemalá část peněz nepůjde do zdravotnictví ani postiženým podnikům, ale „vyplňovačům žádostí“, kteří mají stále konjunkturu bez ohledu na COVID-19.

Takhle Brusel funguje. Jinak to neumí. Všechno bych to byl ochoten „se skřípěním zubů“ akceptovat, pokud by Komise byla ochotna postiženým zemím pomoci rychle. Šlo by to udělat například tak, že by ihned po vyhlášení novelizovaného nařízení začala vyplácet postiženým členským státům zálohy ve výši aspoň 75% nároku na dotace. Finanční nařízení, což je obdoba českých rozpočtových pravidel, již v nyní platném znění umožňují poskytování záloh až 75%. V takovéto naléhavé situaci bych považoval za optimální vyplácet zálohy ve výši 90%. Když už byl k novelizaci otevřen text řady nařízení bylo možné do legislativního textu pro tento mimořádný případ napsat výjimku, která by umožňovala i 90 nebo 99% zálohy. S tím, že poté se to vyúčtuje a vyrovná. A přeplatky by byly vraceny.

Nastavení maximální výše záloh bych považoval za slušnou formu pomoci. Zvlášť v situaci, kdy ani COVID -19 nejpostiženějším státům není umožněno snížení odvodu příspěvku do Bruselu. Každý členský stát tedy musí do rozpočtu EU platit v plné výši. A Evropská komise v sobě nemá ani tolik slušnosti, aby postiženým zemím, jejichž rozpočty enormně „krvácí“ poskytla zálohu ve výši, kterou jim umožňují stávající pravidla. Komisí předložené ustanovení o vyplácení záloh ve výši 25% považuji za DRZÝ A CYNICKÝ VÝSMĚCH AROGANTNÍCH ÚŘEDNÍKŮ všem lékařům, zdravotníkům a dalším, kteří v první linii boje s pandemii denně riskují své životy.

Frakce Identita demokracie (ID) předložila pozměňovací návrh na zvýšení záloh. Byl to jeden z 5 pozměňovacích návrhů, které byly během jednání v nouzovém režimu umožněny. Byl však odmítnut. Proto jsem hlasoval proti návrhu předloženému Komisí. I když jsem byl podle zápisu z jednání jediným europoslancem, který proti návrhu Komise hlasoval.

Reálně to bude fungovat tak, že teprve až po schválení textu dotačních výzev budou moci být v členských státech vyhlášeny. Rozpočty členských států budou mnoho měsíců poskytovat dotační peníze ze 75% ze svého. Teprve až poté, kdy budou peníze utraceny a příslušné účetní doklady schváleny eurokraty v Bruselu, budou členským státům uvolněny ¾ peněz. Ze zkušenosti s čerpáním fondů EU odhaduji, že to nebude dříve než za 1,5 až 2 roky.

Tohle není žádná pomoc. Vzít v kritické situaci státům peníze a během krize jim vrátit jen ¼ s tím, že zbytek možná dostanou nejdříve za rok – spíše ale za 2 roky, považuji za nesmyslné zavazení postiženým hraničící až se sabotáží záchranných prací. EU nepomáhá. Jen to o sobě halasně vytrubuje do světa. Ve skutečnosti spíš škodí.
6 Komentářů k Kdo rychle pomáhá dvakrát pomáhá – to ale Brusel neumí

 1. Leni napsal:

  Asi proto, že nejsem politik a neužívám si tu opojnou moc o něčem rozhodovat - tedy o osudech a životech lidí, dost dobře nechápu, proč setrváváme v EU. Četla jsem, jak si Matovič postěžoval, že měl jinou představu o svém nástupu do funkce premiéra, jakože přijede do Bruselu, všichni ho tam budou poplacávat po rameni, gratulovat, všichni ti podlí farizejové, kteří jsou schopni a ochotni při jakémkoliv jiném názoru mu bodnout kudlu do zad. O to všem politikům jde? Vždyť už ani o ty peníze nemůže jít, vždyť se o ně všichni musí prosit, ponižovat. A všichni moc dobře ví, že jako samostatný stát bychom prosperovali několikanásobně lépe, bez všech těch kvót na výrobu, regulací a směrnic. Tak proč?

  • proud napsal:

   Rychle bys prisla na to,ze bejt politikem znamena jen moznost pomoct sobe samymu,protoze za dobrotu na zebrotu,ta se mezi vlkama nenosi.A tim bys hned vedela i proc. Slusny lidi na to nemaji zaludek,bohuzel by ho ale meli mit na to,aby to svinstvo jakym je politika kompletne zrusili a vykorenili,a tim i kriveni charakteru a vytvareni "politiku".

 2. .lak napsal:

  Kde že funkční podlokajníci. :lol:
  Naformátování školastikou odpadů lidstva fachidiotskými workoholiky to budou číst správně obráceně za léta létoucí roky a roky lágrování behemoty.

  Celý neofeudalismus je k zblití arogancí a korupcí mocí bossingostalkingových zmetků úžer.
  Z ae
  J.K.
  Autoimunita státu napadeného neoliberálním virem je skutečný problém, který nikdo neřeší.

  Epidemie jasně ukazuje, proč chudí lidé, jako je 99 % z nás, potřebují stát. Jednoduše řečeno, potřebujeme stát proto, abychom neumřeli. Komu to jako důvod nestačí, tak je za hranicí zdravého rozumu a měl by se jít léčit do privátní nemocnice.

  Máme privátní nemocnice, která nemá pacienty, ale klienty. Jejím úkolem je vytvářet zisk pro skryté majitele, kteří ji dostali proti privatizačnímu podpisu, jsou skrytí za partou českých bývalých veksláků a bílých koní, zisky převádějí do daňových rájů. V takové fabrice na peníze nemá nemocný na koronavirus co dělat, protože tam nepatří. To by ležel jako marod v mé privátní nemocnici celých 14 dní, užíral by moje privátní prostředky nakřečkované dojením klientů, a nakonec bych ho musel léčit. Privátní nemocnice neléčí, ale inkasuje body za lékařské zákroky a nejlépe za experimentální léčby všeho druhu, kterými se dojí nemocenské kasy.

  Pak máme veřejnoprávní nemocnice, která je financována stejně jako ta privátní, totiž z našeho zdravotního pojištění. Tato nemocnice mne přijme a léčí, protože jsem jejím plátcem a ona slouží veřejné věci zvané res publica. Jistěže je ta i ta veřejná věc už napůl vytunelována, protože vedení nemocnice a doktoři si zřídili privátní kšefty a vyvezli ven výnosné činnosti, jako dárcovství krve a dialýzu. A také si platí jen ten personál, který nutně potřebují a na zbytek kašlou a dovezenou se jej z Ukrajiny. Ale pořád je to systém, který za mé daně provádí léčbu, a ne pouhé inkasování zisku na klientech.

  Z uvedeného příkladu privatizace zdravotnictví je jasné, jak si na tom stojí autoimunita státu vůči neoliberálnímu viru. V Česku je stát na umření, protože i střední třída je tak hloupá, že si jej nechala rozkrást před očima. Tak se podívejme, jak v epidemii začíná fungovat americké neoliberální zdravotnictví, které je co do příspěvků nejdražší na světě. V Číně skupuje všechno a za hotové, protože systém privátního vykrádání z principu není připraven na žádnou epidemii.
  Kdo platí, tak nějakou léčbu dostane, zbytek chudých ne/pojištěnců se může jít klouzat.
  Hlavně je třeba zprivatizovat všechna nadějná léčiva proti koronaviru a přeřadit je do kategorie tzv. rare disease. Tam na ně státní systém nedosáhne, protože zůstanou privátní a bude to veliký kšeft.
  Na zdravotní personál se vykašleme, ať si v epidemii pomáhá, jak umí. A když nevěří našim rouškám, tak si je ani nesmí kupovat za své, protože to dělá špatnou reklamu firmě. To je případ Kaiser Permanente, která měla za Šnajdra a dalších modrých strak zprivatizovat naše zdravotnictví…

  Zdravotní pojištění a veřejnoprávní nemocnice je zajímavá a užitečná věc, která při epidemii zajišťuje, že my, normální občané, neumřeme doma nebo na ulici. Neoliberální idioti, kteří zničili stát tím, že jej zprivatizovali, nadávají v jimi vlastněných médiích na to, že komunistická Čína si nechá kapitalisticky platit za roušky, respirátory a jiný zdravotnický materiál, který si máme v rámci strategické soběstačnosti vyrábět doma. Stejně dopadlo zemědělství a zůstaly jen ty otrocké montovny, které vyrábějí polotovary pro Západ. A ty jsou nyní z poloviny zavřené. Tak se bavme o tom, proč my, normální lidé, potřebujeme stát. Ze stejného důvodu jako ve Španělsku a v Itálii, kde v případě mimořádky jednoduše zestátnili nemocnice a nutí je léčit. A to je na neoliberalismu opravdu zajímavé. Stát musí donutit tyto privátní nemocnice výjimečným nařízením, aby léčily nakažené lidi…

  Václav Umlauf
  https://e-republika.cz/article4277-Vym%C4%9Bnim-neoliberalismus-za-respirator-aneb-Autoimunita-statu

  __________________
  1 OdpovězBře 28, 2020 0:30
  ____________________
  To píši dlouho že je to zřízení na zisk a v každé normální civilizaci a kulturní době by vexláci klepající se na všemožné krize by bručeli za katrem. Vedou proti vám regulérní válku za zisk za vaše prostředky těžbami rent které vylepšují obchodem s lidmi placenými vymírajícími na kontinentu bez energií, surovin, s půlročním vegetačním klidem těm z krajin slunce a blahobytu, těm co si akorát doma neudělali pořádek ale proč by to dělali když mají cestovku s pobyty s dokonalými komunistickými zabezpečeními těmi s čtvrtinou pod hranicí bídy, tedy pracujícím vytvářejícími tvorbu hodnot.
  https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
  Obludné otroctví pomocí imbecilních zaprodanců po nás potopa.
  Kabinetní ochlokratické svinstvo zkumáků úžerů plutokracie. Vzpamatujte se. Těch pár bambulů uplatí a justice je slepá. Evropské spolčení otrokářů s hlupáky systémem.

  ESOSHS

  • .lak napsal:

   Zbrblanti, nemusíte myslet. Stačí se naučit nazpaměť. :lol:
   Kamarád říkal že po socialismu přijde debilismus a strašně jsme se chechtali. No můžeme pořád, ale jestli je k tomu ještě důvod, no.

  • proud napsal:

   Hm,hm,hm, to s tema nemocnicema je dobra pitomost........kterapak te vyleci spis,ta privatni co od tebe dostane za vyleceni,nebo ta "statni" co dostane tak jako tak?............mas v tom trosku bordel mi to prijde.Ledaze by se ty dva spitaly lisily jenom nazvem,a to mi neprijde pravdepodobny.

   • .lak napsal:

    Nevím jak to řeší v číně dnes ale dřív prý tam felčar když se mu to nepovedlo nedostal zaplaceno. V lepším případě. :lol: Ten duch pojetí konfuciánství? je tam prý dodnes před penězi a trhem tradicí. Inu kultura co mamoni nemohou znát protože by jim to popřelo existenci vůbec a vyrazilo zmetek z palic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!