Italové pálí vlajky EU – už se provalilo jakou „pomoc“ chystá Brusel zemím postiženým kornavirem

91624249_987161968390981_4316653775583444992_oPo opakovaném německém odmítnutí žádosti 9 zemí postižených koromavirem o vydání společných dluhopisů eurozóny, které by chudším zemím pomohlo získat peníze za nižší úroky, Evropská komise oprášila staré metody použité proti Řecku v roce 2008. Komise navrhla aby země, které čelí finančním problémům kvůli COVID-19 využily nástroje Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a Úvěrové linky za zpřísněných podmínek (ECCL). Návrh by v praxi znamenal, že postižené země by měly předat kontrolu na svými státními rozpočty úředníkům v Bruselu.

Členským zemím eurozóny, které čelí finančním problémům kvůli koronaviru by podle návrhu Komise mělo být umožněno vydat dluhopisy pouze do výše 2% hrubého domácího produktu (HDP). Tedy podle Paktu stability a růstu, který omezuje deficity veřejných rozpočtů a výše zadlužení zemí eurozóny. Již nyní však italský HDP klesl v důsledku pandemie o 12%. Na španělské ekonomice se epidemie podepsala poklesem o 10%.

Podle pravidel ESM by každý stát eurozóny mohl vydat státní dluhopisy nominované v eurech. Podle pravidel ECCL by však každý stát mohl vydat dluhopisy nejvýše za 50 miliard eur. V případě Itálie jde o pomoc zhruba na měsíc. Pak by podle bruselských pravidel musely následovat škrty veřejných výdajů a prodej státního a veřejného majetku. Stejně jako se to stalo Řecku v roce 2008, jemuž byly v rámci „pomoci EU“ při dluhové krizi za zlomek hodnoty fakticky ukradeny všechny prosperující podniky. Všechna zisková letiště a přístavy koupily německé firmy. Mezi ekonomy se pro tento způsob privatizace vžil název „Řecká loupež“.

Při vydávání národních dluhopisů nominovaných v eurech by však každý stát musel nabídnout jinou výši úroků za půjčku. Chudší a COVID-19 nejvíce postižené země by však bankám a investičním fondům musely nabídnout vyšší úrok. V Itálii řada občanů po zveřejnění plánu Komise začala pálit vlajky EU. V zemi sice kvůli koronaviru platí zákaz vycházení kontrolovaný policií. Z veřejných budov přesto zmizely skoro všechny vlajky EU. Na řadě balkónů otočených směrem do ulice byly k vidění hořící symboly EU.

Návrh Evropské komise kategoricky odmítl i francouzský ministr financí Bruno Lemmer. Na tiskové konferenci francouzský ministr prohlásil, že Evropský stabilizační mechanismus lze pro pomoc postiženým použít, ale jedině za podmínky, že z pravidel jeho fungování budou vypuštěna ustanovení o kontrole Bruselu nad národními rozpočty. „Navrhujeme, aby půjčka z ESM byla bezpodmínečná. Chceme, aby příjemce pomoci nemusel s Komisí podepisovat žádné memorandum, kterým by Bruselu předal úplnou kontrolu na národní ekonomikou.“, řekl Lemmer (na druhém obrázku)

91811176_987162198390958_6053921369110872064_n

Francie v reakci na německé odmítnutí eurobondů ohlásila předložení nového plánu. Podle Bruno Lemmera by mělo jít o vytvoření nového záchranného fondu, ze něhož by si země postižené COVID-19 mohly půjčit peníze za symbolický úrok na 5 až 10 let. S půjčkou by však neměl být spojen žádný závazek provádět škrty ve veřejných rozpočtech ani nucenou privatizaci veřejného majetku pod dozorem EU. Francie hodlá návrh v detailní podobě předložit na zasedání ministrů financí zemí eurozóny 7. 4. 2020.
4 Komentářů k Italové pálí vlajky EU – už se provalilo jakou „pomoc“ chystá Brusel zemím postiženým kornavirem

 1. Krokodýl,volič SPD napsal:

  Už to leze na povrch,křivonosatci chtěj í dostat gojímy do otrockého postavení a vyždímat je do mrtě....ovšem žádný strom do nebe neroste.Aby si pak,až to občané pochopí neříkali,že Hitler byl vlasrně lidumil.

 2. karel napsal:

  Křivonosatci ovládají Zlaté Tele a to je ta potíž. Vždy existují zmrdi, kteří za prachy pro ně udělají jakoukoli špínu.....

  • proud napsal:

   Vystizne receno a bohuzel zatim pravdive. Proto tolik trvam na vychove a premene ovcanu v obcany,aby to prestala pravda bejt :-)

 3. Jan napsal:

  Prispevatele to vidi naprosto spravne. Bohuzel maji nosatci stale neomezene penezni prostredky a skrze ne moc a spoustu svych pomocniku. Je tezke tuto partii vyhrat!
  Jejich bankeri, pokud udelaji chybu, ci neposlechnou jejich prikazy nechavaji likvidovat. Prinasi jim to nesmirne penize, protoze vsechny predtim pojistili. A nejenom bankere!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!