Koronavirus a nezávislost

20190716PHT57250_originalUrsula von der Leyen vyjádřila velkou starost o to, aby podniky zanikající nebo finančně oslabené poklesem ekonomiky, se nedostaly do cizích, především čínských rukou. Je to realistické vyjádření. Ale asi hlavně pro Německo a západní země. My už v cizích rukách jsme. Jsme závislí hlavně na Německu. Stát, který je už závislý, je v jiném postavení než Německo, které může ztratit svoje podnikatele. My jsme jako ti proletáři: „nemáme co ztratit, leda svoje okovy“. Takže vzhledem k našemu postavení to vyvolává spíše rozpaky a myslím si, že vládní činitelé dělají dobře, když k tomu zatím mlčí. Je otázka, co se stane, když zde bude více čínského vlivu? Pokud to nebude spojeno s predátorskými metodami, s konspirací pro čínský stát, tak bychom snad mohli uvážit poněkud „rozředit“ jednostrannou závislost na Německu a více diversifikovat vlastnický profil naší země. My nemáme dosti kapitálu, který by vytvořil trvalou naši vlastnickou strukturu. Pokud máme naše velkopodnikatele, potom jsou někteří záměrně vydáni atakům a nenávisti (Babiš, Kellner) některými organizacemi, vypadá to jako účelové ve prospěch někoho jiného. Po koronavirové krizi to bude ještě horší. Uvažovat o cizím kapitálu nás asi nemine. Měl by ovšem spíše vytvářet diverzifikaci a nikoliv prohlubující závislost na jednom státu.

Nenechme se mýlit řečmi o Evropské unii a přednosti evropského kapitálu. Je to jen zamlžování skutečnosti. Evropský stát, pokud bude mít tu příležitost, bude se chovat stejně jako Thaiwan nebo Jižní Korea. Nikde nevidím výhodu v tom, že je nějaký kapitál evropský. Nenechme se balamutit. Němci už často zaměňují svoje zájmy s evropskými.

Ursula von der Leyen tvrdí, že by se daly vytvořit nějaké zákonné prostředky jak výkupu domácích podniků zabránit. Nevím jaké. Omezovat pohyb kapitálu přece není možné. U nás bych řekl, že je to dosti problematické, protože „naše“ podniky máme jen v méně případech. V případě nějakých zákonných opatření by následovala vlna žalob na stát. Třeba pro nedodržování závazku „ochrany kapitálu“. Změnu vlastníka, dnes zahraničního majitele, na jiného zahraničního majitele bych asi neřešil. Ohánět se nějakou Evropskou solidaritou je v tomto případě nesmysl, protože ta je vyhlašována jen, když je ohroženo Německo.

Víme dobře, že kapitál není nestranný a neřídí se jen ekonomickými aspekty, jak se nám snaží namluvit neoliberální ideologie, ale podporuje stát, ve kterém sídlí centrum a kde je převaha akcionářů. Když jsou akcionáři v Německu, potom samozřejmě má jistě mnoho důvodů platit tam vyšší platy, přesouvat tam lukrativní provozy byť by to třeba nebylo ekonomicky nejlepší. Cizím kapitálem jsme stále a stále obíráni o obrovské prostředky nízkými platy a převodem zisků do zahraničí, nakonec i placením daní tam, nikoliv u nás.

Nejlepší by bylo posílit naši vlastnickou základnu. Kapitál, ovšem chybí a možná i není vůle riskovat. I když nemám rád zasahování státu do hospodářských poměrů, hlavně různá omezení, přecejen v mimořádné situaci by stát měl pomáhat penězi, nikoliv dalšími omezujícími zákony. Ale stát dovede obvykle jen lehkovážně utrácet, rozdávat. Jsme svědky toho, jak se populističtí politici předhání v nabídkách pomoci podnikatelům. To je sice do nějaké míry nutné, ale jen u těch malých. U velkých by to bylo trestuhodné. Pokud jsou v nesnázích, měl by stát investovat a získat podíly. Fanatické dodržování liberálních zásad, že stát nesmí nic vlastnit a nic podnikat, jsou překonané a koronavirus jim dává právě teď jakousi ránu z milosti.

Premiér Babiš se zmínil, že by stát mohl některé podniky zachránit vytvořením státního podílu. Stát by na obnovené výrobě a fungujících podnicích mohl vydělat a nenechat to zahraničním predátorům. Potom by se mohly vytvořit korporace našich podnikatelů, které by státní podíly postupně vykoupily. Tak by se dostal průmysl alespoň částečně do českých rukou. Stát by si mohl něco ponechat, třeba strategické podniky v oblasti těžby surovin apod. Doufám, že je Babiš dostatečně zkušený podnikatel, aby to dokázal zařídit.

Možná řeknete, kde se ten kapitál vezme. Vždyť na vykoupení zahraničního kapitálu nemáme, ale na vykoupení státního ho budeme mít? Jednak státní podíly se budou prodávat po nějaké době. Tedy v době, kdy doufám už hospodářství poběží naplno několik let. Stát potom zjistí, které prodeje by mohl uskutečnit. Vytvoří se struktura malých akcionářů třeba nějakou akcí: „kupujeme si naše hospodářství“. Lidé mají stejně mnoho peněz v bankách a tento kapitál by se mohl využít. V Maďarsku udělali něco podobného s důchodovými fondy. Dokonce by se tímto způsobem mohla řešit důchodová reforma. Možná se pro tento účel může vytvořit nějaká zákonná norma kodifikující novou formu akciové společnosti, kterou stát založí a bude kontrolovat, protože naše zkušenosti s kampeličkami jsou špatné. Občané budou spořit do společností, které budou vlastnit podíly a investovat. Zároveň stát alespoň částečně zaplatí dluhy, protože se předpokládá, že podíly postupně vzrostou na ceně a budou podstatně dražší než v době nákupu.

Závěr: Konečně můžeme dokázat, že jsme se dovedli probudit z letargie, že nás koronovirus posílil, vyprovokoval naše schopnosti. Věřím, že v Baťově době by to šlo bez problémů. Mám však velké obavy z úplatných politiků, kteří budou závislí na bankách, které tím přijdou o klienty a příjmy ze státních půjček. Dále si myslím, že je příliš mnoho vazalů závislých na zahraničních zájmech. V podstatě to znamená mít dobré politiky, kteří jsou vlastenci a dokážou pro stát konečně něco udělat. Prohlášení Babiše, že by mohl stát vykupovat podniky, je slibný začátek. Doufám, že to vezme za správný konec a že z toho nebude jen neproduktivní rozdávání, které potom zaplatíme všichni a budeme cpát zase jen peníze do zahraničních bank. Populismus se musí proměnit na službu státu a jeho budoucnosti. Občané musí pochopit, co je populismus, neproduktivní rozdávání, a co je na druhé straně hospodářství a budování budoucnosti. Kupodivu Maďaři to pochopili.

Ale hlavně voliči musí dokázat rozeznat, který politik dělá dobrou práci pro stát a který nás zaprodává a která strana je vlastně jen prodlouženou rukou zahraničních organizací spjatých s evropským univerzalismem a jejich donátory, světovými oligarchy. To je klíčové. Volby se blíží.
15 Komentářů k Koronavirus a nezávislost

 1. Drak napsal:

  Pokud má stát pomáhat podnikatelům,tak jedině tím, že vstoupí do jejich podniků, jako jeden z vlastníků a s právy a povinnostmi vlastníka. Poté, co si firma vydělá tolik, aby mohla zaplatit státní vstup i s náklady, může být podíl státu odkoupen. Je to forma státní investice.

  • proud napsal:

   Ono je to slozity,kdyby se totiz ten tvuj "stat" do podnikatelu vecne nesral a neobiral je,pak se od nej nic necekalo,ale brat a nedavat je veliky svinstvo...........tomu se nerika totiz jinak,nez zlodejna,taj e porad stejna,at je legalni,nebo ilegalni,porad jde jen o zlodejnu! Podnikatel co hospodari a neni povinne okradanej si dokaze nasetrit na horsi casy,ale kdyz to nejde,pak mu ma ten kdo ho bez prestani okrada,pomoct!!! Uplne stejne jako u "statnich" podniku,tam se prachy serou,kolikrat uplne zbytecne pro neschopnost prejsefu a nikoho to nesere.......

   • PetrC napsal:

    Proude to je vsude. Ovsem cim bohaty jste tim vic muzete investovat a tim vic si muzete odepisovat z dani. Navic skryte poplatky, nevim jak u vas, ale ja tu musim platit pravnika, ucetniho, vselijake pojisteni, byznys licenci, bonding, kazde tri roky delat zkousky na tiket a k tomu musim brat placene kursy. Ted starosti o auta a jinou technologii. Ted jestli firma musi platit podnajem prostoru. A nejaky blb rekne ze musite byt pripraven? Nastesti meho oboru se to netyka, jsem spis zamereny na zajisteni provozu a ne na vystavbu. Pokud by stat mel neco udelat, tak to zmrazit veskere poplatky, placeni veskerych dluhu a to i interestu. Tady treba nemusite platit za elektrinu po dobu te pripravene grotesky a stat pry da postizenym rodinam $2000 mesicne. Coz se mne ovsem take netyka. Ovsem obavam se ze to co nastane po tady te komedii se nas bude tykat vsech. Zruseni hotovosti, povinne ockovani, znackovani se vsema udaji.
    https://21stcenturywire.com/2019/12/23/bill-gates-develops-new-id-tattoo-to-check-for-vaccinations/

    • proud napsal:

     Peto,uvidime,do podrobnosti planu nikdo z nas nevidi,navic si myslim,ze ani nejsou definitivni.Porad je potreba vychazet z moznyho a nejaky bludy o chipech a tetovanich dost rozpremejslet.Pujdou logicky tou nejprimejsi a hlavne nejlevnejsi cestou,tedy takovou,co si pokud mozno sami zaplatime............Nic jinyho se ani od parazita cekat neda,ten taky nic nema,vsechno si bere od "hostitele",velice fikane,a to presne se deje i nam,jen je to poruznu skryty,nekrade se zviratum,ale tvorum co premejslej,i kdyz blbe,ale prece,podle toho se to prizivnictvi musi "zabalit".

 2. PetrC napsal:

  O chipech to bohuzel bludy nejsou. Uz tu mame hrdiny (oni se tak citi) kteri jsou hrdi ze je maji. A ruseni hotovosti, uz ted nektere obchody od vas hotovost nevemou. A take si to zalatime. Uvidite ty bandy blbcu co se na to pohrnou. Tady je treba jen o Evropskych idiotech.
  https://www1.cbn.com/cbnnews/world/2018/october/why-implanted-microchips-in-humans-are-about-to-go-big
  V dnesni dobe nic nahoda. Vse je pripravene, lide vylekani o ty sve mizerne zivotky budou delat vse co jim vladni nakukali.

  • proud napsal:

   Jestlize mas pravdu,je to na jednu stranu problem,ale na druhou je to presne naopak,zacne se zase oddelovat zrno od plev,slaboucci podlehnou a pujdou do bank k zidum(jasny ovcani,vymluva ze to jinak nejde,nefunguje,je to jenom vymluva)),silny odolaj a zaridej se jinak(svy ksefty za hotovost,treba i novou),ti nejsilnejsi se na penize a obchody vyserou uplne a zacnou si uplne sami,vyrabet a delit se. Ale tohle rozpitvat by bylo opravdu na hodne dlouho,to uz jsme ve vodach uplne jinejch systemu,jejichz "valku",obrazne receno,by rozpoutal jenom hlupak,protoze uz ted vim,kdo by v dlouhodobym horizontu vyhral.

 3. PetrC napsal:

  Proude, vubec vam nerozumim.Jak se zacne oddelovat zrno od plev? Jak se silni zaridi jinak? Ksefty za hotovost? Vzdyt zadna nebude. Ja treba uz davno v okoli kde bydlim delam za vymenu. Je pavda ze mam maso a drevo zajisteno na par roku do predu. Jenze to je to nejmensi. Uz ted spousta lidi nevi co to je hotovost. Ja treba platima nebo dostavam penize jen prepisovanim. V obchode se plati jen kartama (vydela mi to na letenky) a navic whollesale (dodavatele pro firmy) nic jineho neberou. Vetsina lidi tu uz hotovost ani nepouziva. Ja jsem jeden z mala kdo drzi par tisic na ruce. Tady berou karty i prostitutky. Ono vse je delano umyslne. Nemate hotovost, tak vetsina lidi padne do dluhove pasti. Nevidi kolik utraci. Funguje to uplne jinak jak pisete. Prave naopak lide utraceji vic nez za hotovost. Nezapomente ze my jeste vyrustali za komousu a mame jiny pohled na to vse. Ale tady na zapade jsou lide zpracovavani uz od narozeni. Zadne oddelovani zrna od plev nebude.
  Ta zku..na kaptcha.

  • proud napsal:

   A co bezdomovci Peto,taky behaji s kartickama? ;-)

   • PetrC napsal:

    Bezdomovci nebehaji. Ti se drzi v okoli armady spasy a cekaji na vydej jidla. Nekteri tam i stanuji. Kvuli nim se program nezastavi. A mam dojem ze karticky maji. Vlada jim nejakou tu pomoc uklada do banky a oni maji debit kart.Ale krk za to nedam.

    • proud napsal:

     bud si jistej ze u nas bezne ne-e,ti uz se ucej zit bez penez sami za sebe........ti kteri nekradou,samozrejme.......

 4. PetrC napsal:

  U nas jsou tvrdaci -30C a z ulice je nedostanete ani nahodou. Ke stesti jim staci spacak, flaska,mobil a droga. Zima nezima. Pritom v jejich pripade by dostali teplou strechu nad hlavou a jidlo. Stacilo by se vzdat chlastu a drog.
  Jak se u vas bezdomovci uci zit bez penez? To ze jdou zebrat,a nebo vybiraji popelnice neznamena ze se uci zit bez penez. Rekl bych ze jsou akorad par kroku pred nama. -:)))

  • proud napsal:

   Asi jak ktery,vetsina jich konci blbe,jak rikas,chlast,drogy,zebrani a kradeze.Ale jsou i taci co o vsechno prisli a sli "do lesa",vsechno mozny,jen to proste nevzdavaj.Shanej naradi a potrebny veci,namezdni praci na cerno,aby meli na zakladni veci a chystaji se "osamostatnit"........Peto,nerikej mi ze v kanade v lesich takovy lidi nejsou,co se nasrali na civilizaci.......

 5. PetrC napsal:

  Jsou, ale porad je to ohledne penez. Ten pro koho delaji potrebuje penize, aby je uzivil. Ackoli ja takeho bezdomovce neznam. Spis to delaji lide ktere bavi vandrovat a chteji se neco priucit. Jinak vas tu lesy moc neuzivi, co se tyce potravy. Dneska tu je jeste kolem metru snehu. A do minuleho tydne skoro -18C. Proste at delate co delate vzdy je clovek zavisly na bankach. Je to svinstvo, ale je to tak.

 6. proud napsal:

  Hmmmm,hmmmmm,a jak to bejvalo,kdyz jeste zadny banky neexistovaly?........ :-))))))))))) ;-)

  • PetrC napsal:

   Mel by jste vedet ze za prvnima osadnikama kraceli bankeri. Jestli nezapomenu poslu fotku stare banky u nas. Proti atomovy kryt je hracka. Proude co bylo to bylo. Ted vladnou banky a my se proti tomu neumime vzeprit. To znamena ze pokud nas banky oberou o hotovost srazime kopyta a budeme slapat jak chteji. Zbytek to jsou take reci. Ovsem trochu potesujici zprava. V Idahu se to zacina bourit. Az budu vedet neco seriozniho dam odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!