Připomenutí dohody „uhlí a oceli“

Robert Schuman18. dubna 1951 byla v Paříži podepsána komplexní dohoda o vytvoření Evropského hospodářského společenství uhlí a oceli (ESUO). Jednalo se o tzv. Montánní unii. Plán na podepsání vyšel z iniciativy francouzského ministra zahraničního obchodu Roberta Schumana.

Robert Schuman, francouzský politik a státník, se narodil 29. června 1886 v Lucembursku. Schumanova rodina pochází z Lotrinska. Od roku 1912 působil jako návladní u tehdejšího německého soudu v Métách. Od roku 1919 do roku 1940 byl členem francouzského parlamentu. Po druhé světové válce byl znovu zvolen do parlamentu za Moselsko, později vykonával funkci ministra financí. Ve vládě René Mayera převzal funkci ministra zahraničí, v této funkci setrval až do roku 1953. 9. května 1950 předložil Národnímu shromáždění svůj plán na vytvoření Montánní unie.

Montánní unie neboli „Schumanův plán“ se stal předlohou k vytvoření dohody spolupráce západní Evropy v oblasti těžby uhlí, tavby oceli a prodeje. Cílem Montánní unie bylo připravit hospodářské a politické sjednocení kapitalistické Evropy. Unie představovala nadnárodní monopolistické sdružení. Členy unie se staly Francie, Spolková republika Německo, Itálie a země Beneluxu. Přidruženým členem se stala Velká Británie. Dohoda měla platnost 50 let od ratifikace 23. 7. 1951!

Spolkový kancléř Konrad Adenauer Schumanův plán přivítal a označil ho za počátek velmi vážně míněných snah o uskutečnění starého snu o německo-francouzském porozumění! Tato komplexní dohoda byla předzvěstí a předpokladem k pozdějšímu vzniku Evropské unie. Původní podoba dohody vztahující se k uhlí a oceli ztratila v novém tisíciletí smysl, jelikož produkce uhlí se prudce snížila a potřeba výroby ocelí také klesla.

Po vypršení dohody dohodnuté změny „absorbovala“ Evropská unie. Po skončení platnosti smlouvy byla pravidla pro odvětví uhlí a oceli začleněna do Římské smlouvy, neboli Smlouvy o založení Evropského hospodářského společenství (EHS).

Petr Ptáček
Jeden komentář na Připomenutí dohody „uhlí a oceli“

  1. Daniel napsal:

    Sjednoceni Evropy do unie melo zajistit jednodussi ozebracovani obyvatel oligarchy. Plati dodnes. Diky pomoci nasich politiku, pomocniku oligarchu si s nami delaji co cheji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!