Turecko získalo přístup k „tajemstvím“ americké stíhačky páté generace F-35

94787172_1005531196554058_6806857577373106176_oAmerický výrobce stíhačky F-35 Lightning II - firma Lockheed Martin podle včerejší zprávy řeckého serveru ethnos.gr prodá Turecku licence na výrobu systémů řízení a ovládání zbraní tohoto nejmodernějšího západního bojového letadla. Turecko se vkladem ve výši 9 miliard USD do vývojových prací od počátku podílelo na přípravě výroby nejnovější americké stíhačky. Turecká firma Ayesaş už nyní vyrábí 9% všech součástek, které jsou používány k výrobě nejpokročilejšího bitevníku.

US prezident Donald Trump se 2x neúspěšně snažil turecké firmy vyřadit z účasti na výrobě F-35. Dodávky komponent z ciziny označil za ohrožení národní bezpečnosti USA. Po turecké objednávce ruských protiletadlových raket S-400 se Trump snažil zakázat vývoz stíhaček F-35 do Turecka. Ve všech případech však byl Kongresem USA donucen z těchto plánů ustoupit. Zbrojovka Lockheed Martin vždy dokázala zlobbovat dostatek zákonodárců, kteří prezidentovi znemožnili Turky „vyšachovat“.

Turecký prezident Recep Erdogan vyhrožoval USA, že pokud mu nedodají objednané F-35, na jejichž vývoji předchozí vlády ve Washingtonu umožnily Turecku se podílet, tak koupí nové stíhačky od Ruska. Turecká účast na dodávkách součástek pro F-35 byla několikrát z rozhodnutí Trumpa zmražena, což vedlo ke zpoždění dodávek stíhacích letadel i americkému vojenskému letectvu (USAF). Americký výrobce, který outsourcováním výroby části komponent šetří náklady na pracovní sílu, si totiž nedojednal záložního dodavatele těchto dílů. I to zřejmě přimělo US vládu k opětovnému připuštění Turků k výrobě.

Nyní však Turecko získalo know-how, která turecké firmě TUSAŞ umožní výrobu vlastního Národního stíhacího letadla označovaného jako MMU. Podle serveru Ethnos by zřejmě mělo jít o jakousi formu licenční výroby F-35 přímo v Turecku. Už nyní Turecko licenčně vyrábí starší americké stíhačky F-16, které rovněž používá. Část v Turecku licenčně vyráběných strojů a součástek však jde i na export.

Stíhačky F-35 má od Američanů objednané i Řecko. První 4 kusy mu měly být původně dodány v roce 2024. Po opětovném růstu napětí mezi Řeckem a Tureckem v rámci opakovaných tureckých pokusů o zorganizování nové migrační vlny a tureckých výhrůžek obsazení řeckých ostrovů vláda v Athénách dohodla zrychlení nákupu. Starší dvoumístné verze F-16, které nyní používá, přenechá řecké letectvo za sníženou cenu americkému výrobci Lockheed Martin, který je po modernizaci prodá dále do jiné země. Podle letošní dohody by nové stroje měly přistát v Řecku příští rok.

Prodej licence na výrobu F-35 turecké firmě by mohlo dramaticky změnit rovnováhu ve vzduchu nad Egejským mořem v neprospěch Řecka. Samostatná výroba celých strojů i náhradních dílů by Turecku dala obrovskou výhodu. F-35 je dnes spolu s ruským Su-57 jedinou stíhačkou páté generace, která je ve výrobě a v bojovém nasazení ve vojenském letectvu. Nikdo jiný kromě USA a Ruska zatím nedokázal postavit plně funkční a vyzbrojené bojové letadlo s aktivní změnou vektoru tahu motoru, která letounu umožňuje unikátní manévrování. Podobné letové vlastnosti jako F-35 má ve vzduchu ještě ruský stíhač Su-37, který však má mnohem větší radarový odraz. Letouny F-35 a Su-57 se řadí do kategorie Stealth, protože jejich radarový odraz je stejně malý, jako by šlo o velkého ptáka – např. orla mořského.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!