Koronavirový paradox: zemědělcům klesají výkupní ceny, ale spotřebitelům potraviny zdražují

95093531_1009579766149201_6943530197010350080_oChovatelé dobytka si oprávněně stěžují, že jim jatka mlékárny snižují výkupní ceny až pod úroveň jejich nákladů. Současně však rostou ceny potravin v obchodech, na což oprávněně nadávají spotřebitelé. Kdo je viníkem tohoto paradoxu? Globalizace!

Potraviny se dnes vozí od výrobců ke spotřebiteli napříč kontinentem nebo i přes půl světa. Většina maloobchodních prodejů se přesunula do super a hypermarketů. Většina mase se dávno neprodává zákazníkům na pultech řeznictví, kde prodavač maso zabalil do papíru. Více než polovina masa je v supermarketech prodávána zabalená do plastových obalů. Ty bychom v ČR samozřejmě uměli vyrábět také. Jejich výrobu jsme zvládali už v dobách ČSSR. Jenže nadnárodní korporace, které vlastní obchodní řetězce, raději kupují plastové obaly z Asie. Jsou totiž levnější. V Asii neplatí přísné zákony na ochranu životního prostředí a a proto tam vyrábějí levněji. A EU přesunu výrob mimo Evropu nijak nebrání. Svojí celní a obchodní politikou ji podporuje.

Jenže pak občas přijde nějaká krize, která znemožní nebo omezí dovoz z Asie. A je tu problém. Jako nyní v případě pandemie COVID-19. Z Asie přijíždí mnohem méně lodí s plastovými vaničkami a PVC fólií na balení masa a zeleniny. Zpracovatelé nemají do čeho balit a tak omezují výkup masa, mléka, sýrů, ale i zeleniny. Zemědělci ale nemohou odstavit chov dobytka jako lze vypnout tovární linku na výrobu aut. Prasata a krávy, které jsou ve věku porážky musí prodat. Nebo je draze krmit dále i když už za ně později více peněz nedostanou. Na trhu se celými prasaty, krávami nebo s cisternami mléka je najednou přebytek. A ten tlačí dolů výkupní ceny.

Současně s tím, jak zpracovatelé kvůli nedostatku obalů dodávají do prodejen méně masa, mléka, sýrů a zeleniny, prodejci zvyšují ceny. Přesně takhle funguje tržní mechanismus nabídky a poptávky. Zákazníci nestačí kroutit hlavami nad nevídaným růstem cen. Tenhle průšvih jde na vrub EU, která prosazuje zájmy nadnárodních korporací. EU svojí celní a obchodní politikou umožnila přesun výrob plastových obalů. Spotřebitelé tedy za drahé ceny potravin mohou poděkovat evropskému komisaři pro obchod Phillu Hoganovi (na obrázku). Stejně jako zemědělci za ztráty, které jim vznikají. V minulosti byl tento pán evropským komisařem pro zemědělství.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!