Vinu za padlé v květnových dnech roku 1945 můžeme dávat pouze sami sobě

prazskepovstaniKaždičký květen od roku 1989 se lidé dohadují o tom, kdo nás osvobodil, a proč musela Praha bojovat o svou svobodu ještě 9 května, když jí mohli osvobodit o tři dny dříve Američané. Nemusela by tak čekat na příjezd Rudé armády, která do Prahy dorazila až 9 května. Vím, že teď možná spoustu lidí naštvu, ale dle mého je to směšná „žabomyší válka“. V první řadě si musíme uvědomit, že o tom, kdo kam postoupí měli Anglie, USA a Sovětský svaz dohodu dávno předtím, než byla jejich vojska poblíž Prahy. Stejně tak by si mohlo mnoho velkých měst v Evropě stěžovat na to, že museli čekat na Američany, když je mohla dříve osvobodit Rudá armáda. Jenže dohoda je dohoda a tak museli miliony lidí čekat na spojenecká vojska, když je mohl osvobodit Sovětský svaz. Základem tedy je, přestat se považovat za pupek světa a koukat na celou věc s historickým nadhledem.

Další věcí je, že z vojenského hlediska bylo to povstání úplně zbytečné a nemůžeme vinit Stalina a Rudou armádu, že dala přednost dobytí Berlína jako centra nacistické moci a hlavního stanu Hitlera před osvobozením hlavního města německého protektorátu, kde nedocházelo k žádným bojům, ani masovým represím proti obyvatelstvu (nepohodlné Němci odstranili za spolupráce vlády a parlamentu tzv. Druhé republiky o šest let dříve). České povstání, tedy bylo pro sovětská vojska nečekanou komplikací, díky které musel dát Stalin rozkaz k rychlému přesunu vojsk „přes hory přes doly“, aby Rudá armáda dorazila povstalcům na pomoc co nejdříve. Všichni, kdo se o to trochu zajímají viděli záběry a fotky Rudoarmějců, kteří jakmile dozněly poslední výstřely, přemohl spánek právě tam, kde zrovna který z nich v tom okamžiku byl.

Takže za své padlé si můžeme jen a jen my sami. To, že povstání nemělo z vojenského hlediska žádnou cenu, je doufám každému jasné. Bojovat s nacisty mělo smysl v roce 1938 a to se bohužel nestalo. V okamžiku, kdy se od nás odtrhlo Slovensko a zbytek republiky byl obsazen a stal se protektorátem, ztratil přímý boj jakoukoli šanci na úspěch. Co se týče morálního aspektu povstání, je pochopitelný, pak se ovšem musí počítat s tím, že s bojem přicházejí také ztráty.

Co se týká možnosti osvobození Prahy spojeneckými vojsky, tak třeba Angličané zakázali českým pilotům letět na pomoc a američtí vojáci zabránili Plzeňákům jet bojovat do Prahy poté, co toto město osvobodili.

PS: Mimochodem co se toho osvobození Plzně týče, tak jak pražský primátor Hřib tvrdí, že Rudá armáda přijela do vlastně už svobodné Prahy, tak s určitostí vím, že ta americká zase dorazila do už svobodné Plzně a jediný americký voják, který tam zemřel spadl ožralý z džípu.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!