Vinu za padlé v květnových dnech roku 1945 můžeme dávat pouze sami sobě

prazskepovstaniKaždičký květen od roku 1989 se lidé dohadují o tom, kdo nás osvobodil, a proč musela Praha bojovat o svou svobodu ještě 9 května, když jí mohli osvobodit o tři dny dříve Američané. Nemusela by tak čekat na příjezd Rudé armády, která do Prahy dorazila až 9 května. Vím, že teď možná spoustu lidí naštvu, ale dle mého je to směšná „žabomyší válka“. V první řadě si musíme uvědomit, že o tom, kdo kam postoupí měli Anglie, USA a Sovětský svaz dohodu dávno předtím, než byla jejich vojska poblíž Prahy. Stejně tak by si mohlo mnoho velkých měst v Evropě stěžovat na to, že museli čekat na Američany, když je mohla dříve osvobodit Rudá armáda. Jenže dohoda je dohoda a tak museli miliony lidí čekat na spojenecká vojska, když je mohl osvobodit Sovětský svaz. Základem tedy je, přestat se považovat za pupek světa a koukat na celou věc s historickým nadhledem.

Další věcí je, že z vojenského hlediska bylo to povstání úplně zbytečné a nemůžeme vinit Stalina a Rudou armádu, že dala přednost dobytí Berlína jako centra nacistické moci a hlavního stanu Hitlera před osvobozením hlavního města německého protektorátu, kde nedocházelo k žádným bojům, ani masovým represím proti obyvatelstvu (nepohodlné Němci odstranili za spolupráce vlády a parlamentu tzv. Druhé republiky o šest let dříve). České povstání, tedy bylo pro sovětská vojska nečekanou komplikací, díky které musel dát Stalin rozkaz k rychlému přesunu vojsk „přes hory přes doly“, aby Rudá armáda dorazila povstalcům na pomoc co nejdříve. Všichni, kdo se o to trochu zajímají viděli záběry a fotky Rudoarmějců, kteří jakmile dozněly poslední výstřely, přemohl spánek právě tam, kde zrovna který z nich v tom okamžiku byl.

Takže za své padlé si můžeme jen a jen my sami. To, že povstání nemělo z vojenského hlediska žádnou cenu, je doufám každému jasné. Bojovat s nacisty mělo smysl v roce 1938 a to se bohužel nestalo. V okamžiku, kdy se od nás odtrhlo Slovensko a zbytek republiky byl obsazen a stal se protektorátem, ztratil přímý boj jakoukoli šanci na úspěch. Co se týče morálního aspektu povstání, je pochopitelný, pak se ovšem musí počítat s tím, že s bojem přicházejí také ztráty.

Co se týká možnosti osvobození Prahy spojeneckými vojsky, tak třeba Angličané zakázali českým pilotům letět na pomoc a američtí vojáci zabránili Plzeňákům jet bojovat do Prahy poté, co toto město osvobodili.

PS: Mimochodem co se toho osvobození Plzně týče, tak jak pražský primátor Hřib tvrdí, že Rudá armáda přijela do vlastně už svobodné Prahy, tak s určitostí vím, že ta americká zase dorazila do už svobodné Plzně a jediný americký voják, který tam zemřel spadl ožralý z džípu.
12 Komentářů k Vinu za padlé v květnových dnech roku 1945 můžeme dávat pouze sami sobě

 1. Inspektor Spekultátor napsal:

  Jestli byla Praha svobodná v době příjezdu RA se dá snadno určit dle těchto indikátorů: 1. Umírali ještě při příjezdu vojáci? 2. Kdy přestala Praha vysílat volání o pomoc do rádia? Pak je tu ta věc s posunutím demarkační linie. Původně měla vést na našich západních předmnichovských hranicích a na žádost Pattona se 30/4/1945 změnila. Mám za to, že RA na severu Německa zastavila před Hamburkem a taky jí Britové nevyhověli v posunu... Je to složitější...

 2. Globalista napsal:

  Výborně pane Kašulko ...
  A tu Plzeň američané osvobodili jenom proto, aby ji mohli vyrabovat, odvezli co zbylo z rozbonbardované Škodovky a velké množství zásob materiálu a potravin, které se tam nacházely pro zajištění důležité zbrojní výroby ..

 3. martin bareš napsal:

  Já to pane Kašulko (jak tady kolega přede mnou, určitě né úmyslně se přepsal), napíšu k osvobození Plzně takhle.

  Text písničky následuje. Vypadlo mi pár slov, protože pak už v hospodě přibývá opileckých příznaků a smysly přestávaj pracovat. Navíc textové servery ukázněně text neuveřejňují, vyplyne z textu proč. Zpívá se na melodii "Roll out the barrels" - "Vyvalte sudy".

  Holkám oči jenom zasvítily
  když se černý kluci v Plzni objevili
  pěli ústy plný čokolády
  a to jak je známo
  mají holky rády.

  Pilo, zpívalo, swing se hrál
  ??...to bylo tak v těch šťastnejch let
  v Plzni v roce čtyřicet pět

  A každá pana to tak viděla
  Amerikána si namluvila
  na vlajce hvězdy svítily
  když spol v džípu jezdili

  Černej Bobby boty si vyglancoval
  se svým džípem do Plzně přiharcoval
  krásná lady se mu tam zalíbila
  /:za malou žvejkací gumu
  mu do džípu naskočila:/

  US džípy mají hvězdy bílý
  .....Bobbyho jenom chvíli
  mluvil na mě angličtinou plynou
  že prej když mu nedám
  tak si najde jinou
  říkal "i love you ty lady má
  ty seš prostě ól rajt a úžasná"
  tady máš kus čokolády
  a vyval na mě svý vnady

  Že tělo chtělo to co nemělo
  kdyby radší svýho si hledělo
  a tak z tý velký dobroty
  zůstal po Bobbym kluk jak fix na boty

  Ref.

  Míru a US Army zdar

 4. Daniel napsal:

  Konecne odvaha rici pravdu o Prazskem povstani. Bylo to dilo zlocincu, dobrodruhu a mstitelu. Organizatori meli byt souzeni a poveseni. Namisto toho byli vyznamenani a jsou dodnes uctivani!
  Povstani nezastavilo prujezd Nemcu Prahou, vsichni utekli do zajeti u Plzne.
  Kvuli povstani zahynulo tisice Prazanu a lidi na venkove. Nevinne obeti, ktere mely tu smulu, ze byly v mistech, kde se Nemci bestialne mstili za utoky ceskych geroju! Cesi jsou sami nejvetsi lhari a falzifikatori dejin!

  • proud napsal:

   Mas "zajimavou" logiku,takovou tu spravnou prizdisracskou,vsem vsechno nechas,za nic svyho se neberes...........mas aspon hezkou zenu,ze bych si pro ni dojel,protoze ty mi prece branit rozhodne nebudes............blbe!!!

   • Jan napsal:

    Komu rikas prizdisrac ty kretene? Ty tvoje vyplody tady jsou tak pro Bohnice!
    Proud=Idiot.
    Jsi priposranej Cechacek, co si stale staveji zamky na lzich a slavnem povstani s tisicemi zabitych nevinnych lidi! SNP je totez!

    • proud napsal:

     Presne tobe,ovcane prizdisraci!...............Ses blbej a zeres hovna,bud ses mladej naockovanej co vi hovno,nebo zasranej siozid co vi zatracene dobre co dela. Rusove tvy predky meli postrilet a ne je zachranovat a tvuj fotr s tebou mel vychcat radeji diru do snehu nez zaborit do samice co zplodila takovyho vola!!!

 5. Jan napsal:

  Text se po zadani komentare prestane zobrazovat!

  • Jan Kowak napsal:

   Některý komentáře.. např. Krtečka , anebo mo-je ta-ky : o
   .. Mam BANÁN indiani - mam & nykomu
   nedam koustnout grrrr !!!

   Indiani a Krteček ssou MRTVI - zežra-li je

   Termiti : p

   ps : Petera C zožra-la kapša..

 6. Jaroslav Tichý napsal:

  Němci ustupovali a cestou prokazatelně vraždili naše lidi, vypalovali ještě vesnice atd. Kde nabyl p. Kašuka té jistoty, že v Praze by se ustupující Němci chovali jinak, zvláště když německý velitel Prahy dal pokyn k jejímu plošnému bombardování a vypálení? (nedošlo k němu v tomto rozsahu díky tomu, že německá letadla byla nucena zabývat se především bojem s ruskými stíhačkami. Obnovený vstup na literární scénu se p. Kašukovi opravdu nepovedl, a to jeho článek nechci rozebírat detailněji. Nestojí to za to.

 7. .lak napsal:

  ctrl vlákno z ae

  //// Hlavně že se nám nezodpovědní egoisté co se bojí aby nezchudli za sebe hrabou co bylo před třičtvrtě stoletím s hledám nepřítele nevolníkům a že nebudou mít teď kde žít je nenapadne.
  _______________________________________

  Návštěvník
  Kája
  Cokoli, jen ne proti tomu bojovat…
  Postavit se tomu jinak – bez emocí odporu nebo strachu. Postavit se tomu s chladnou hlavou, svým pevným vnitřním postojem odmítnutí. A naopak – s výraznými pozitivními emocemi si vizualizovat jinou verzi budoucnosti, než jakou se nám snaží vnutit.
  Principy kvantové fyziky fungují, stejně jako efekt sté opice…
  Už konečně přestaňme být v roli pasivních obětí- staňme se vědomými tvůrci ….

  14OdpovězKvě 11, 2020 22:24
  1info
  Návštěvník
  1info
  re: eva – “Češi nejsou schopní vyjít ani do ulic.” Velmi trefná věta! Když se podíváme na minulé pouliční demonstrace kavárny, tak je tam smrad od financí neziskovek. My by jsme museli jít do ulic zadarmo! Našel by se někdo, co myslíš?

  4OdpovězKvě 12, 2020 0:49
  .lak
  Návštěvník
  .lak
  Natrdo. Bačové zdokonalili využití ovčanů na vlnu i víc na “salaši. Trzi trhů trhají, pardón chtějí prosperovat a s kváky depopulace nastiňují svůj záměr. Ale nejdřív businessmanům zaplatí cestovku náhrady a výměny obyvatel €araboafrikou.

  0OdpovězUpravKvě 12, 2020 7:07
  Jaris
  Návštěvník
  Jaris
  eva
  Tento problem mlceni obyvatelstva je celosvetovy. Lidi jsou v nazorech ‘koronamoribundu’ nazorove roztristeni, coz velmi vyhovuje globalnim panum. Jedni skalopevne veri, ze vlada to s nimi mysli dobre, druha skupina tvrdi, ze jde o megapodvod, ktery svet jeste nezazil, a treti skupine je to jedno. Ctvrta skupina lidi tusi, ze jde o lez 21. stoleti, ale boji se to rici nahlas a pasivne ceka, jak se situace vyvine.

  6OdpovězKvě 12, 2020 1:23

 8. dejv napsal:

  8 se truchlí nad koncem války. 9 se slaví začátek míru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!