Turecko ohlásilo úmysl obsadit turisty oblíbené řecké ostrovy

97832690_1024028288037682_2721082023643971584_oTurecká vláda vydala v pátek 15. 5. 2020 prostřednictvím mezinárodní navigační příručky NAVTEX oznámení, v němž zakazuje vstup civilních i vojenských lodí jiných zemí do řeckých výsostných vod kolem turisty velmi oblíbených řeckých ostrovů Rsara, Chios, Samotrhaka a Samos. Dva posledně jmenované patří k oblíbeným dovolenkovým destinacím mnoha občanů ČR. Turecký námořní úřad, který je zodpovědný za odesílání zpráv do NAVTEXu, v pátečním příspěvku do příručky uvedl, že turecké vojenské námořnictvo hodlá v oblasti uspořádat vojenské cvičení s ostrými střelbami.

Podle řeckého serveru pronews.gr by se uskutečnění takového cvičení fakticky rovnalo zahájení války proti Řecku. Server citoval vysvětlení profesorky právnické fakulty Středomořské university Emete Giouzuguzeli, která pro kyperský deník Cyprus Times uvedla, že „Tureckem vydaný NAVTEX znamená oficiální vyhlášení tureckého záboru regionu.“

Řecký server konstatoval, že Turecko zjevně připravuje válečnou konfrontaci s Řeckem. Pronews.gr citoval i turecký deník Yeni Safak v němž oblíbený komentátor vojenských otázek penzionovaný Vice-admirál Cem Gurdeniz nediplomatickým, neprávnickým a každému srozumitelným jazykem řekl, co vydání dodatku k navigační příručce znamená: „Turecké vojenské námořnictvo může lodě k ostrým střelbám poslat klidně zítra. Pokud si Řekové troufají, ať nás příjdou vyhnat“.

Tento zatím „papírový akt“ je veřejným výsěchem snaze administrativy USA, která se diplomatickými kanály minulý týden snažila přimět Turecko k ukončení stupňujících se vojenských provokací proti Řecku. Nejvyšší americké vojenské velení si uvědomuje, že to může velmi rychle přerůst v ostrou válku mezi Řeckem a Tureckem - dvěma členy NATO.

Obě země spolu během svého členství v NATO již jednou válčily v roce 1974, kdy Turecko anektovalo část neutrální Kyperské republiky, jíž přišla na pomoc řecká armáda. Řecké posily pomohly udržet Kyperskou republiku aspoň na polovině ostrova. Druhou polovinu dodnes okupuje Turecko, kde na místě vyhlásilo nikým jiným neuznanou Kyperskou tureckou republiku. V ní vládne loutková vláda, která na slovo poslouchá tureckou armádu.

O ukončení tehdejší války se postarala 6. flotila vojenského námořnictva USA, která obě válčící strany fyzicky oddělila bariérou vojenských lodí a letadel. Turecké úřady v pátek vydaným NAVTEXem veřejně vlepily facku i USA. Páteční turecké oznámení zákazu plavby v zóně řeckých ostrovů se vztahuje i na lodě plující pod vlajkou USA.

Dodávám, že foto je ilustrativní - vždy se najdou jedinci, kteří ignorují ozdrojovanou informaci a udávají za fotografie. FOTO JE ILUSTRATIVNÍ.
2 Komentářů k Turecko ohlásilo úmysl obsadit turisty oblíbené řecké ostrovy

 1. Ctenar napsal:

  add A) řecko prece ma nove spojence proti turkum. Sae,francii,egypt a dalsi. Tak snad to sdruzeni neco vymysli...kdyz uz se sdruzili....,
  add B) politici selhali,uz ted u tech ostrovu maji kempit civilni lodě,mnoho lodí,na obranu. A pokud by je turek zacal potapět, armada recka muze jednat. Taky by to byl mezinarodni incident, na ktery by mohl svet zareagovat.
  A mozna by se naslo i par dobrovolniku u nas, na pomoc recku,a trestne by to nebylo(recko je nato)
  Dalsi moznost by byla pozadat rusa o pomoc,nebo mu zdarma pronajmout ostrovy a more k vojenskemu cviceni,tak jak kypr,kdyz potreboval vytlacit vojenske a těžařské lodě ze svych teritorialnich vod. A turek utekl.

  • martin bareš napsal:

   To je reakce od počítače. Teorie. Praxe by byla jiná. Válka, kterou nezastavíte... od počítače. Pokud moloch a nacistický slouha EU se bude chovat tak, jak se chová - a že bude, těžko říct.
   Jednou už Rusové Turky odradili stejným - vojenským cvičením, Turci ale zareagovali hrozbou. Škoda, že se ten převrat v Turecku nepovedl, pokud bude Erdogan dál u vesla, nevím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!