Bude ČR čistým plátce do rozpočtu EU už od příštího roku?

100578465_1031770240596820_3616818975305891840_nEvropská komise včera předložila nový návrh Víceletého fiskálního rámce (VFR) pro léta 2021 až 2027. Členské státy by od příštího roku měly podle návrhu Komise platit dvojnásobné odvody do rozpočtu EU. Další peníze by podle týmu von der Leyenové měli Bruselu posílat rovnou občané a podniky. Součástí včera představeného VFR je i plán na zavedení daně z oxidu uhličitého, daně z plastu, daně z internetových webů a dalších daní, které by měly být finančními úřady vybírány v členských státech, ale posílány rovnou do pokladny EU.

Víceletý fiskální rámec je dokument, který stanoví na 7 let parametry pro jednotlivé roční rozpočty EU. Komisí včera předložený VFR navrhuje zvýšit odvody z národních rozpočtů do rozpočtu EU z dosavadního 1% na 2% hrubého národního důchodu (HND).

Komise chce v rámci předloženého plánu vydat dluhopisy celé EU za 750 miliard eur. Peníze z jejich prodeje navrhuje vložit do Fondu obnovy EU. Jeho zřízení navrhl v březnu italský premiér Giussepe Conte. Původně měl být naplněn prodejem společných dluhopisů zemí eurozóny nazývaných „eurobond“. Podle Conteho návrhu měl Fond obnovy EU pomoci dotacemi z rozpočtových potíží zemím, jejichž hospodářství poškodil COVID-19. Tento plán však zablokovalo Německo a Holandsko. Minulý týden navrhla alternativní plán zadlužení EU dvojice Angela Merkelová - Emmanuel Macron. Podle nich si měla EU jako celek půjčit od bank a investičních fondů 500 miliard eur. Dluh by Unie podle Macron-Merkelového plánu měla začít splácet až od roku 2028.

Podle nového návrhu VFR, který včera v Evropském parlamentu představila Ursula von der Leyenová, by EU měla půjčku splatit do roku 2027. Komise by si chtěla půjčit 750 miliard eur ještě letos. Dluhy by měli členské státy splácet od příštího roku formou vyšších odvodů do rozpočtu EU, z něhož by byly dluhopisy EU vykupovány zpět i s úrokem. Na splátky dluhu by podle návrhu Komise měla jít téměř polovina ročních rozpočtů EU.

Pokud by tento záměr schválili premiéři v Evropské radě by to pro ČR znamenalo, že by se stala čistým plátcem do rozpočtu EU už od příštího roku. V návrhu představeném včera von der Leyenovou se nepočítá s vyrovnáním výše zemědělských dotací mezi západními a východními zeměmi. I když se EU ve smlouvě o přistoupení ČR do EU zavázala ke srovnání dotací do roku 2013, dostávají dodnes čeští zemědělci jen ¼ dotací, které mají zemědělci ve Francii, Německu nebo v Belgii. Na vyrovnání rozdílu v dotacích, který naše zemědělce poškozuje, by bylo nutné výrazně zvýšit výdaje na Společnou zemědělskou politiku EU. S ničím takovým však včera představený rozpočtový rámec nepočítá.

Nový návrh sedmiletého rozpočtu EU neobsahuje ani zdvojnásobení výdajů na dotace ze strukturálních fondů. Z toho, co včera na plénu EP řekla předsedkyně Komise, jasně vyplývá, že bychom měli do Bruselu platit dvojnásobek. Zpět by nám mělo chodit na zemědělských podporách a dotacích ze strukturálních fondů zhruba stejně jako nyní. V praxi by to znamenalo, že by ČR od příštího roku do rozpočtu EU platila více než by z něj dostala.

Komise svůj plán prezentuje jako pomoc zemím, jejichž hospodářství utrpělo velké ztráty kvůli pandemii COVID-19. Tedy zejména Itálii, Řecku, Španělsku a Francii. Po zveřejnění plánu se na facebooku radoval italský premiér Conte, který sám sebe nazval vizionářem, jehož plán se dočkal naplnění. Italský deník Il Giornale však už včera varoval, že plán von der Leyenové rozhodne není žádnou pomocí ani Itálii a Řecku, ani Francii. Podle italského profesora Sergia Cesarattiho, který na universitě v Sieně přednáší evropskou měnovou ekonomiku, je von der Leyenové plán ve skutečnosti pastí na Itálii a další země, kterým kvůli výpadku daňových příjmů v důsledku COVID-19 klesly klesly příjmy státních rozpočtů a vzrostly výdaje na boj s nemocí.

„Komise Itálii slibuje 172 miliard eur. Ale to nejsou dotace italskému státnímu rozpočtu, aby mohl lépe čelit krizi. To je půjčka!“, varoval prof. Cesaratti. V rozhovoru, který poskytl největšímu italskému deníku rovněž varoval, že je to stejný druh půjčky, který v roce 2008 zruinoval Řecko. Podle návrhu předloženém včera Komisí mají být státům postiženým ekonomickými problémy v důsledku COVID-19 z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) poskytnuty půjčky za 250 miliard eur. Pro půjčky postiženým zemím by však platila stejná pravidla jako u dluhové „pomoci“ EU Řecku v roce 2008. Vlády zemí, jimž by byl poskytnut úvěr z EMS, by musely Bruselu předat kontrolu nad svými státními rozpočty. Evropská komise by dostala pravomoc provádět ve státních rozpočtech škrty výdajů. Stejně jako by měla právo rozprodávat státní majetek zemí, jimž by EU půjčila. V Řecku byly takto za zlomek hodnoty německými firmami doslova rozkradeny všechny ziskové státní podniky jako letiště a přístavy.

Ursula von der Leyenová při včerejším jednání EP tvrdila, že zemím s ekonomickými potížemi vzniklými kvůli pandemii, by mělo velmi pomoci 500 miliard eur, které hodlá Brusel rozdělovat z Fondu obnovy. Známý italský makroekonom Giulio Sapelli o tom vážně pochybuje. V rozhovoru, který včera poskytl italskému deníku La Republicca vysvětlil, že z těchto peněz nepůjde Italské republice ani eurocent. Dodávám, že České republice rovněž. Tyto peníze mají být podle Sapelliho určeny na granty soukromým firmám. Ovšem ne všem a rozhodně ne těm, které utrpěly ztráty kvůli COVID-19. Z těchto peněz má být budována infrastruktura pro mobilní sítě 5G, nebo dobíjecí stanice na elektromobily.

Podle italského ekonoma nejde o nový Víceletý fiskální rámec, který by reflektoval novou krizovou situaci vzniklou pandemií. Jde o původní Evropskou radou neschválený návrh sedmiletého rozpočtu, k němuž Komise připsala 750 miliard na Fond obnovy. Jenže peníze z něj chce Komise rozdělovat podle stejného klíče, jako už loni navrhovala v původním návrhu VFR pro léta 2021 až 2027. Z ročních rozpočtů EU by po odečtení splátek dluhopisů mělo jít 45% na výdaje v rámci Zeleného údělu. Celkem by na dotace elektromobilů, fotovoltaických elektráren, větrných turbín a na zavírání uhelných a plynových elektráren a dalších aktivit v rámci Zeleného údělu mělo jít asi 600 miliard eur přímo z rozpočtu EU. Dalších 200 miliard eur by na tento účel mělo jít z Fondu obnovy. Asi 300 miliard eur má jít do „nových technologií“ a na „digitální ekonomiku“. Což ovšem italskému státu ani naprosté většině italských firem, které utrpěly v důsledku pandemie ztráty, nijak nepomůže.

Troufám si tvrdit, že takováto skladba dotací nepomůže ani žádné jiné zemi – včetně ČR - a ani více než 99% podniků působících nejen v ČR, ale i v celé EU. Realizace von der Leyenového plánu by u nás probíhala asi tak, že Brusel by dal miliardy firmě 02 nejbohatšího českého miliardáře Petra Kellnera, aby za ně vybudovala 5G mobilní sítě. Občany, kteří by si na svých mobilech a tabletech něco četli na internetu, by Brusel zkasíroval novou digitální daní. Tohle není cesta z krize. Tohle je cesta do největší ekonomické krize od dob, kdy ve středověku třetina Evropanů zemřela na mor.
19 Komentářů k Bude ČR čistým plátce do rozpočtu EU už od příštího roku?

 1. Jane K. napsal:

  Vynikající článek, vynikající informace. Díky. Z této kaše je pouze jedna cesta: VEN! Tady není jiné řešení. V článku píšete, že ČR bude dostávat méně než dává, ale to už se děje teď, takže pak to bude dvakrát horší. Už teď, občané platí, ale cizí firmy na našem území pobírají. Pokud vím, tak i O2 je britská a španělská firma. Celá elektrifikace je rovněž tak podvod, protože nejsou stavu vyrobit dostatečné množství elektřiny za stávající technologie. Všecko Zelené = komunismus. Jiný název, stejná "strana." A kdo bude platit daň z kysličníku uhličitého (CO2) za stromy a za zeleň? Chápete tu blbost? Ti lidé v EU asii nemají ani základní školské vědomosti. Stromy a zeleň nejen že CO2 vyrábí ale také ho potřebují ke svému přežití. Říká se tomu fotosyntéza.

  ČR potřebuje prostě vypadnout z EU, dokud je ještě čas, dokud nás ještě neokradli o všecko co máme. Potřebujeme rovněž pár schopných právníků, aby soudili EU za:
  1. Špatnou, nebo neexistující ochranu společných hranic proti záplavě nežádoucích emigrantů;
  2. Rozšiřování poplašných zpráv o pandemii COVID-19, která vůbec neexistovala a která byla pouze záminkou pro vyzkoušení jiných, nekalých záměrů na celosvětové populaci.
  3. Za úmyslné a trestné ochuzení ČR a celosvětové populace, což byl další záměr za rozšiřováním falešných zpráv o pandemii COVID-19.

  • martin bareš napsal:

   Máte paní Jane K. trochu blbé názory: "Zelené = komunismus." Odkud jste Jane? Z juesej? Tam takovejch volů je hafo. Pro ně je komunistická země i Švédsko. Tam platí jediné Moje, moje, vlastnit, Ne být. Trump je pro vás hrdina? Taky dobrý, dost dobrý.

   Zdraví celoživotní nestranník a ne-ekoterorista, který se ale o životní prostředí v rámci svých možností jako jedinec stará více než dost. Namísto blbých keců. Koukám, že je jedno jestli Jane K. odněkud, nebo Ursula von L. z Němec.

   Jinak k článku: Fňukání,že od EU budeme dostávat míň, než brát, je fňukání hlupáka. Proč jste tam tedy lezli? Abyste se modlili k dotacím? Či abyste z toho měli rito a korýtko? Ať si to naše věrchuška i alternativní přizná. Na rovinu. už vidím jak se kaje a s ní další truhlíci. Nikdy v životě jsem si nic nepůjčil a v roce 2004 jsem hlasoval proti vstupu do mUmie. A nikdy jsem svůj názor nezměnil. Tak se cukejte, abyste víc dostávali, než tam dávali. A at vám to cukání hlavně dlouho a alternativně vydrží.

  • Leni napsal:

   Je to na Babišovi. Jestli pro to nakonec zvedne ruku, do dvou let z nás budou chudáci a žebráci, nastoupí opravdová bída. Ty peníze totiž mají jít vyloženě a pouze na to "zelené šílenství". Brusel ví, že země na to neměly a teď už vůbec nemají peníze a chce to za každou cenu protlačit. Ekonomika se tím nezvedne, naopak, padne ještě víc, do Bruselu budeme platit dvojnásobek toho co dosud, bude nezaměstnanost, všechno se zdraží, aby stát a hlavně EU získaly peníze navíc. A my, nejenže budeme platit do EU dvojnásobné příspěvky už od příštího roku, ale ještě budeme k tomu splácet i ten EU-dluh. Na podzim se v plné síle ukážou důsledky této ekonomické krize zakamuflované do druhé vlny koronaviru. Nijak to neovlivníme, je to na Babišovi.

   • proud napsal:

    Zdar,co popisujes by platilo i kdyby byla situace (systemove,podle staryho,proverene spatnyho systemu) v "poradku". Siyuace je ale mnohem horsi,a to zamerne,protoze GP vi davno ze system neni zivotaschopnej a nechava ho "kontrolovane" dojizdet,pripravujic pro sebe mnohem lepsi,pro nas mnohem horsi novej. Proto corona,ktera je "poslednim hrebikem",proto jsou tvoje predpovedi bohuzel jeste prilis optimisticky.Malokdo,paklize vubec nekdo si dovedeme predstavit co prichazi,umele zorganizovany,aby pak mohly prijit GP hordy banditu jakoze "zachranci" a nastolit lagrovej NWO kde uz nebude dobrovolny zhola nic,ale staneme se uplne rizenym stadem s vyberem jedincu a kdovi co se s tema pobitejma z nas skutecne stane,jestli neskoncej chemicky upraveny na taliri zivejch jako vynikajici hovezi stejk,napriklad. Ovsem ovce tak daleko nemyslej,natoz aby jednaly!

 2. .lak napsal:

  Z ejronertru :lol:

  Ě to genderově nevyvážené a chybí tam pravé a hlavně nefalšované oslovení malé jojo protože má potenciál všech eu pohlaví a již to samotné je trestné. Zlo syňi. // Pokavad-li vám tam chybí zvláštní kouzlo gramatického zpracování vyměňte si fatal error zařízení v dutině nabouchadonozderní.
  https://aeronet.cz/news/wp-content/uploads/JOJO-RABBIT-1280x720.jpg

  https://aeronet.cz/news/jojo-rabbit-zadni-slabi-zide-nejsou-jsme-potomci-tech-kteri-valcili-s-andely-a-zabijeli-obry-byli-jsme-vyvoleni-bohem-citace-z-talmudu-a-zidovske-ortodoxni-bible-ve-filmovem-pojeti-pro-mladez/

 3. I&K PODNIKATEL napsal:

  KDYŽ SE TU BUDEME BIT OSTRÝMI MYŠLENKAMI A BRODIT SE VE VLASNI
  KRVI

  Vykradou nám nami zvoleni ŠMEJDI naše kapsy.
  To se musime přeci taky SJEDNOTIT jako oni a bojovat za svoje penize,zejména o dalši dvě třetiny platů,kterè nám ti zlod3ji kradou už 30 let!
  A ted vidite,že pokud zastaveno to zlo nebude, pak bude pokračováni přiště a to donekonečna!!

 4. LIBUŠE napsal:

  Jedno řešení tu je.Čau EU,my odcházíme.Udržme si svoji cvobodu, ne nadarmo naši předci s Němci bojovali.EU je fašistická organizace a my v ní nemáme místo.Ostatně,EU založili fašisté. Kdo že byl první představitel EU ?No a máme to.--hezký den

 5. Jiri007 napsal:

  Místo termínu víceletý finanční rámec je lepší použít jednoduše termín EU sedmiletka.

 6. .lak napsal:

  Odseladonění akizmetků ae :lol:

  Barel
  Celý český mainstream je dneska jedno velké fejkňůs, všude jsou obrovské titulky “EU nám dá z koronavirového fondu 550 miliard korun”. Psát takové lži, to bych se musel hanbou propadnout. A lidi v diskuzích jak blbí píšou – tak vidíte, vy odpůrci EU, jak jsou na nás hodní a oni nám zatím dají tolik peněz! Vůbec jim nedochází, že si EU ty šílené peníze půjčí (kde asi), a naše děti a vnuci je mají splácet formou příspěvků do toho fondu několik desetiletí (příspěvky mají být údajně vybrány formou různých eko-daní a digitálních daní během 30 let, v letech 2027-2057). A nejen splácet, ale mým odhadem několikrát přeplácet, protože drtivá část těch peněz míří do jižní Evropy, protože pokud tam nedorazí, je s EU amen, Itálie je před bankrotem už řadu let. Takže rodiče šupky hupky za dětičkama se zprávou – milý Pepíčku, jak se ti v tom programu Erasmus ve Španělsku studuje? To je super, co ta EU, to jsou dneska možnosti, to jsme my neměli! A Španělsko, tam teď bude mejdan, co? Uršula kroutila kohoutkem u penězovodu tak dlouho, až jí zůstal v ruce, už to do Španělska teče… No tak studuj, studuj, a šetři, aby ses měl dobře, za pár let začneš ten dárek EU vracet s šílenými úroky.

  8 OdpovězKvě 28, 2020 19:41
  .lak
  Návštěvník
  .lak
  To není správný adresát ale křoví + - bilderbergu? ad1 Užívané lidské zd(st)roje. ad2 Bonus ad3
  https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
  https://www.youtube.com/watch?v=yiapb5PPnmA 52:30 / 55:30
  https://www.youtube.com/watch?v=ry-egP6FMXo

  0OdpovězUpravKvě 28, 2020 21:41

 7. .lak napsal:

  :lol: :lol: :lol: Jen se chrchlejte, po rouškách alobalové čepičky.
  http://zvedavec.org/vezkratce/17105/http://zvedavec.org/vezkratce/17105/

 8. proud napsal:

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=86&v=1K8WF_duUso&feature=emb_logo ,............presne tak to s nama vypada a jeste jsou taci trotlove co to tahaji i na tuhle sajtu.......ze prej ODS a ze prej penize a volici....z toho primo cpi ten hnusnej siozidovskej smrad!!!!!!!!!!!

 9. proud napsal:

  Ano,pozoruju,houfovat se to tu zacina,ale hlavne samejma spamdebilama co bud pisou kokotiny,nebo uplne z cesty................az na vyjimky.

 10. proud napsal:

  To jsi tady opravdu hodne spatne,podobne jako ten blbec co tady spamuje nejakejma volicema a stydi se za jeden svuj nick,coz je samo o sobe dost vypovidajici,takze jsi pica z jedny strany a on curak z druhy a kdyby z toho neco vzniklo,pak jen debilove,systemovy ovce,presne jak to siozidi co vas sem poslali chteji! Jeden se zastava grazlu,mafianu a zlodeju ods,druhej chce volby a prachy,vsichni spolu jste jako takovy ti "pirati" co se vemlovali nez se dostali ke kyzenymu zlabu a ted ukazujou vsem volicum jakejma jsou debilama a co a k cemu vubec je celej system a volby............

 11. proud napsal:

  Pokud je mi znamo,urazene jste odtahli na jakysi "termitiste",coz je i nazvem dost vypovidajici,takze si tam zase zalezte a ty debilni,ovci zvasty si hazte za obrovskyho potlesku a opiciho mruceni tam,my k vam taky nelezeme. Tady se pokousime zabejvat se uplne novym systemem bez starejch otrokarskejch a otrockejch prvku,jakejma jsou treba zrovna strany,volby i prachy. Ale nema smyslu vypravet volovi o nedeli kdyz jde v sobotu na porazku,natoz hazet perly blbejm svinim.

 12. proud napsal:

  Nastrkej si do riti svoje stredni zivnostniky a jim podobnou verbez ze ktery se etabluje jen svinstvo nejhorsi sotva se vysvihnou vejs,zkazeny mamonem ty debile cos jeste nic nepochopil jako jdi do riti s nejakym socialnim a jinym prejstatem kdyz nemas poneti o tom co vubec stat je,natoz jeho rozdilem mezi jim,republikou a kolonii ty blbe kvakajici o necem o cem nemas zbla pary,ale zato se cpouci ke korytu jako stejne idiotskej krizenec bilyho s cigosem od piratu. Co takhle "Svobodna zeme",to ti nevoni,co? Pac potrebujes abys mohl ovcansky existovat nad sebou vrchnost co ti nalajnuje co smis a co ne,moulo,sam na to nejsi schopnej prijit,natoz se zamyslit co je vlastne pro lidi ono nej!

 13. proud napsal:

  jj,kup si korejsky............naco bys kupoval cesky...........ze jo?...........slehej si do svyho cizakova..........

 14. proud napsal:

  ..........a pak ses debile probudil a vyndal ruku z nocniku........

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!