Přehled zpráv – RusVesna 4.6.2020

kokteyl-molotova_1; Velvyslanectví USA v Aténách se stalo terčem útoků pomocí Molotovových koktejlů. V Aténách proběhla před velvyslanectvím USA protestní akce proti smrti Afroameričana George Floyda.

2; Ukrajina je připravena přistoupit na kompromisy ohledně Donbasu a Krymu, řekl Dmitrij Kuleba, Podle slov ukrajinského ministra zahraničí je Ukrajina otevřená širokým kompromisům, ale existují „červené linie“.

3; USA zakáží čínským aeroliniím lety. Příslušné oznámení bylo zveřejněno na stránkách ministerstva dopravy USA.

4; V USA pochybují o účinnosti vakcíny proti koronaviru. Říkají, že neposkytuje imunitu dlouhodobě.

5; U vojenského útvaru ukrajinských ozbrojených sil došlo ke zvýšení výskytu koronaviru. Pět lidí je hospitalizováno, ostatní jsou doma pod dohledem lékařské služby.

6; Bylo zveřejněno, jak se koronavirus projevuje u koček a psů. V Rosselchoznadzoru vydali seznam symptomů koronaviru u psů a koček. Přenos na člověka není vyloučen.

7; Rusko pomohlo Muskově vesmírné lodi připojit se k Mezinárodní kosmické stanici. Společnost Elona Muska SpaceX využila ve své vesmírné lodi Crew Dragon ruské komponenty.

8; Ve Švédsku komentovali informace o přiznání, že nezavedení karantény byla chyba. Z přepisu inkriminovaného rozhovoru s hlavním epidemiologem nic takového nevyplývá.

9; Minský proces: Kyjev prudce zařadil zpátečku. Je to hodně špatné vysvědčení pro zemi, která o sobě říká, že jedná a dokonce i něco plní. Nesmírně špatná vizitka...

10; Zástupci OSN přijeli na Donbas, aby zaznamenali válečné zločiny ukrajinské armády. Okupanti je přivítali palbou. Vyplývá to z pravidelné zprávy o vojenské situaci v Luganské republice za uplynulých 24 hodin.

11; Velení ukrajinské armády si udělalo ostudu svým „odhalením ruské propagandy“. Oděský novinář Jurij Tkačov se vysmál krajně neobratnému pokusu velení ukrajinské armády udělat ze zadržení opilého ukrajinského vojáka únos.

12; Syrské elitní vojenské jednotky (Tiger) nahánějí nepříteli hrůzu. Ten se pokouší bojovat lží a pomluvami, protože nedokáže zvítězit v čestném boji.

13; Je Novorusko jihovýchod Ukrajiny nebo jihozápad Ruska? Obyvatelé Luganské a Doněcké republiky si živě pamatují hesla a výzvy k vytvoření Jihovýchodu nezávislého na Kyjevu. Ty ale začaly až poté, co byly centrální mocí odmítnuty návrhy na federalizaci s širokými autonomními právy jihovýchodních oblastí.

14; Květen 2020: Pro Rusko přelomový měsíc. Ať se v létě stane cokoli, květen 2020 vejde do světové a ruské historie jako měsíc obratu k nové realitě.

15; „Tajná schůze obyvatelů Donbasu o návratu k Ukrajině“. Nové nesmysly z Ukrajiny. Pomocí falešných fotografií a nezřídka i photoshopu mělo být vytvořeno zdání, že v Doněcké a Luganské republice je silná vůle k návratu na Ukrajinu. Na zveřejněných fotografiích ale spousta věcí nesedí. Pracovníci komunálních služeb mají vety jiné barvy než V Doněcké republice, „nalepené“ plakáty neodpovídají perspektivě fotografie, což je důkaz, že byly doplněny pomocí úpravy fotografie.

16; Rusko a Donbas: Jsou sabotovány Putinovy pokyny ohledně Donbasu? Šíří se informace o tom, že dokumenty z Donbasu nejsou náležitě uznávány v Rusku. Při bližším zkoumání těchto případů ale bylo zjištěno, že jde spíše jednotlivá nedorozumění z jedné či druhé strany. Výjimečně ale také o zneužití neznalosti žadatelů. Prověrka ale pomohla trochu umravnit Sberbanku, která v tomto „skandálu“ vystupovala v hlavní roli.

17; Druhá vlna koronaviru v Rusku? Na čem závisí okamžik jejího nástupu? Informuje o tom prezidentem zplnomocněná vedoucí odboru pro infekční záležitosti Centrální klinické nemocnice doktorka Trifonova. Vše bude záviset na tom, jaké bude léto. Zcela se této vlně vyhnout ale nejspíš nebude možné.

18; Hypnóza už běží. Nechvalně známý ukrajinský novinář Gordon na sebe chce strhnout pozornost tím, že o sobě tvrdí, že má schopnost při interview hypnotizovat lidi.

19; Byla zveřejněna velikost plochy zasažené znečištěním v Krasnojarském kraji. Putin přikázal, aby bylo vyšetřeno, kdo utajoval pravdu. Na území Krasnojarského kraje byl zaveden režim mimořádné situace na federální úrovni.

20; Řecko, Francie, Londýn, Nový Zéland, Švédsko... Kam všude se přelil oheň z USA? Svět, který byl připraven sedět doma v karanténě až do konečného vítězství nad koronavirem, najednou vyšel do ulic...

21; Londýn: Klečící policie ustupuje pod nátlakem davu. Americký oheň přeskočil i na britskou „kůlničku“.

22; Sobjanin informoval, kdy se Moskvané plně vrátí k dřívějšímu normálnímu životu a jak dlouho bude nutné nosit roušky. Moskevský starosta poskytl velké interview ruským novinářům. Hodně toho bude záviset na okamžiku, kdy bude k dispozici hromadně použitelná vakcína.

23; Zelenskij zcela drze porušuje před očima hlavního hygienika stanovená pravidla. Tentokrát se pokusil o svůj klasický kousek s šavarmou v kavárně ve městě Chmelnickij. Na fotografiích na oficiální stránce jsou všichni bez roušek. Hlavní hygienik Ljaško v tom ale nevidí problém.

24; Sestra Kim Čong-una pohrozila Jižní Koreji odstoupením od důležitých dohod, pokud bude pokračovat situace s šířením letáků proti jejímu bratrovi.

25; Rekordní přírůstky v počtu pacientů s koronavirem na Ukrajině. Počet nemocných už překročil 25 tisíc osob.

26; V Rusku je evidováno 440 tisíc nemocných koronavirem. Počet nových případů převyšuje počet vyléčených.

27; Homosexuálové, majitelé aut s evropskými značkami, ale také neonacisté. Centrum Kyjeva opět zachvátily protestní akce. Kyjevská policie stáhla své lidi k vládní čtvrti. Očekávají se provokace.

28; Na severu Norska došlo k obrovskému sesuvu půdy do moře. V nenávratnu zmizelo osm obytných domů.

29; Do Evropy nedošli. Nejvyšší rada schválila odvolání vicepremiéra pro otázky eurointegrace. Pro odvolání Vadima Pristajka hlasovalo 296 poslanců.

30; Lukašenko jmenoval nového premiéra. CO je o něm vůbec známo? Kádrové změny v běloruské vládě oznámil Alexandr Lukašenko už minulý týden.

31; Krym je opět na programu dne, říká ukrajinský ministr zahraničí. Nedávno prohlásil, že je připraven ke kompromisům ohledně Krymu a Donbasu.

32; Ruské ministerstvo obrany zahajuje zkoušky čistě ruské vakcíny proti koronaviru. Už dnes byla skupina pokusných osob poslána do čtrnáctidenní izolace do zvláštního lékařského areálu.

33; Řešení bylo nalezeno. Na mimořádnou situaci v Norilsku zareagovali na ministerstvu pro mimořádné situace a Vyšetřovacím výboru. K tomu, aby se věci daly do pohybu však bylo potřeba zásahu prezidenta.

34; Na Ukrajině shrnuli výsledky nepříliš úspěšné návštěvy delegace v Berlíně. Evropa už nemá s Ukrajinou o čem hovořit. Západní politici se od Ukrajiny distancovali, konstatovali v Kyjevě.

35; Ukrajinský dezertér střílel po svých soukmenovcích. Jsou registrovány další fakta o nových nebojových ztrátách v zóně, kde operuje 54. brigáda ukrajinské armády.

36; Od Izraele až po Ukrajinu. Valné shromáždění OSN stanovilo v roce 1982 datum připomínky dětských obětí vojenských konfliktů na 4. června. Jen v Doněcké republice v důsledku vojenské agrese ze strany Ukrajiny zemřelo 91 dětí a dalších 261 bylo těžce či lehce zraněno.

37; Státní úřad pro vyšetřování povolil nucené předvedení Petra Porošenka k výslechu. Pokusy vyslechnout bývalého prezidenta se na Ukrajině pomalu mění v show se skandály a rvačkami.

38; Kyjev povolil příslušníkům silových struktur střílet na donbaské lékaře. Lékaři, kteří byli připraveni o příplatky, se rozhodli uspořádat protestní akce. Okupanti berou boj proti těmto „strašným zločincům“ vážně.

39; Ukrajinská basketbalistka Alina Jagupova, která byla vyhlášena za nejlepší košíkářku Evropy, bude pokračovat ve své kariéře v Rusku a hrát na mistrovství Ruska.

40; Starosta ukrajinské obce se nepáral s demobilizovaným příslušníkem národní gardy a narušitele pořádku poslal na nemocniční lůžko. Ve Lvovské oblasti došlo k dopravnímu sporu, který skončil pro bývalého příslušníka Národní gardy Jaroslava Bilyka rozbitým nosem a zlomenou rukou.

41; Boží znamení? Největší americkou vlajku na světě roztrhal blesk. Vlajka byla vyvěšena nad památníkem obětí, které zahynuly během služby v armádě.

42; Chystá se okupace jižních regionů. Ukrajinci jsou strašeni plány Ruska na propojení Krymu s pevninskou částí země. V kterýkoli moment může ruská armáda zahájit rozsáhlý útok na Ukrajinu, aby se zmocnilo jižních regionů a propojilo Krym s kontinentální částí Ruska.

43; Ukrajina nebude plnit Minské dohody. Ministr zahraničí Ukrajiny Dmitrij Kuleba se vrátil z neúspěšné cesty do Berlína a své rozčarování si kompenzoval obsáhlým příspěvkem na Facebooku. Z jeho oficiálních vyjádření vyplývá, že ve skutečnosti nechce dodržet řadu klíčových ustanovení Minských dohod: Nehodlá diskutovat se zástupci Doněcké a Luganské republiky, ovládnout hranici s Ruskem chce ještě před volbami, o zvláštním statusu Donbasu také nechce ani slyšet... To vše je ale v rozporu s dohodami.

44; Podle standardů NATO. Na Ukrajině se budou měnit názvy vojenských hodností. Ukrajinští poslanci schválili návrh zákona ohledně vojenských hodností v armádě.

45; Vždyť se mučí a znásilňuje všude... Avakov komentoval medializovaný incident v kyjevské Kagarlyku. U každé policie na světě jsou takové případy. Důležité je jen to, aby byly důkladně vyšetřeny...

46; Byl drze porušen zákon. Porošenkův advokát je rozhořčen rozhodnutím soudu, který povolil i nucené předvedení Petra Porošenka k výslechu.

47; Ukrajinská armáda opět útočila na Doněckou republiku a hned se jí dostalo tvrdé odpovědi. Po granátometném ostřelování území Donbasu byla zlikvidována palebná pozice, ze které ostřelování bylo uskutečněno. Byl zabit jeden ukrajinský voják 128. brigády a dva další byli zraněni.

48; Generální prokurátor USA William Barr oznámil zahraniční vměšování do „černého majdanu“. Zemi původu tohoto vměšování ale neoznámil.

49; V Polsku spočítali, kolik gastarbeiterů odjelo na Ukrajinu kvůli koronaviru. Odjelo jich jen 10%. Bělorusů odjelo více.

50; Příslušníci Ruské gardy zastřelili v Jekatěrinburgu ozbrojeného lupiče. Použití služební zbraně bylo způsobeno agresivním počínáním útočníka.

51; V Moskvě byl zatčen politik z hnutí „Za nový socialismus“ Nikolaj Platoškin za nabádání k veřejným nepokojům a šíření poplašných zpráv.

52; DO Senátu USA byl předložen návrh zákona o rozšíření sankcí proti „Severnímu proudu – 2“. Informoval o tom republikánský senátor John Barrasso.

53; Stovky lékařů na Západní Ukrajině podaly výpověď kvůli koronaviru. Místní úřady označily tuto nebezpečnou tendenci za následek komplikací při práci lékařů.

54; Bylo zveřejněno datum zrušení většiny omezení v Moskvě. 8. června bude připraven harmonogram postupného rušení omezujících opatření. Oznámil to starosta města Sergej Sobjanin.

55; Ve Státním departmentu vyzvali Rusko, aby se „pakovalo z Blízkého Východu“. Po dobu 45 let bylo úhelným kamenem americké politiky držet Rusko co nejdál od Blízkého Východu.

56; Itálie otevřela hranice a zrušila prohlídky turistů. Zrušeno bylo také omezení cest Italů do jiných zemí.

Zdroj: https://rusvesna.su/news

Pokud byste někdo i v této nelehké době chtěli finančně podpořit překládání každodenních informačních přehledů, můžete tak učinit na účet číslo

63127359/0800

Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX

Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji.
Jeden komentář na Přehled zpráv – RusVesna 4.6.2020

  1. proud napsal:

    "4; V USA pochybují o účinnosti vakcíny proti koronaviru. Říkají, že neposkytuje imunitu dlouhodobě."........Hahaaaaaaa,tyhle vakcinacni tanecky me dohaneji az k slzam smichu u vakcin na viry co neustale mutujou,vazne si myslej ze jsou lidi az takovy blbci,to snad ani ty ovcani ne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!