Přehled zpráv – RusVesna 5.6.2020

ssha_severnyy_potok_21; V Rusku odhadli šance dostavby „Severního proudu – 2“ po nových sankcích. Politici a experti komentovali nové sankce předložené do Senátu USA.

2; Černý majdan je už i v Evropě: V Belgii byl zneuctěn pomník Leopolda II. a požadují jeho zbourání. V Belgii v souvislosti s protesty v USA sbírají podpisy pod petici požadující demontáž soch krále Leopolda II., který zemřel v roce 1909.

3; Naftogaz poděkoval Spojeným státům za nový návrh sankcí proti „Severnímu proudu – 2“. Píše se o tom ve zprávě tiskové služby společnosti.

4; Více než sto policistů bylo zraněno ve Washingtonu během protestů. Nepokoje ve Washingtonu vyvolané smrtí Afroameričana George Floyda začaly v sobotu.

5; Merkelová učinila rozhodné prohlášení ohledně svého pátého volebního období. Popáté už kandidovat nebude, přestože má ve společnosti značnou podporu. S její prací je v Německu spokojeno přes 70% občanů.

6; Náčelník městské policie na Ukrajině organizoval bandu, která mučila lidi. Pracovníci tajné služby zabavili materiály ze zfalšovaných trestních řízení, mučicí nástroje a další důkazy.

7; Francouzským novinářům AFP, kteří přijeli s cílem oslavovat vojáky ukrajinské armády na okupovaném Donbasu, řekli civilní obyvatelé pravdu o skutečném stavu věcí. Už je jen na nich, jak s informacemi naloží.

8; Propad ukrajinské ekonomiky se za pouhý měsíc trojnásobně zrychlil. Padají stěžejní oblasti ukrajinské ekonomiky. Koronavirus za to může jen částečně.

9; To přece dá rozum! Trump vysvětlil, k čemu potřebuje Putina ve „Velké sedmičce“. Francie a Kanada se vyjádřily proti návratu Ruska do G7, ale USA se pokoušejí na jeho účasti trvat.

10; Účelem je zničit Ameriku v její současné podobě. Extremistická Amerika zahájila občanskou válku. Tradice dělnického protestního hnutí jsou v USA skutečně unikátní. Ve Spojených státech se mají dělníci u Latinské Ameriky lépe než doma. Proč svůj hněv směrují na vedení USA a ne na vlády ve svých zemích? Velmi dobře totiž vědí, že za bídu ve svých zemích mohou právě USA.

11; Byla zveřejněna výzva „Patriotické asociace Donbasu“ v souvislosti s leteckým útokem ukrajinské armády na Lugansk v červnu 2014. Ukrajina s námi nikdy nebude jednat. Bude nás vždycky jen zabíjet. Za těch šest let se na tom vůbec nic nezměnilo.

12; Nové podivné stopy v případu MH17. Vyšetřovatelé utajují důkazy svědčící o výbuchu na palubě letadla. To by vyvracelo verzi o sestřelení raketou z komplexu Buk.

13; USA mají důvod se bát v Arktidě. Nadzvuková smrt poletí zpod ledu. Ruské jaderné ponorky dostanou do výzbroje nadzvukové rakety Cirkon.

14; Rusko prozatím nemůže vystopovat všechny starty amerických raket, říká expert. Ruský Jednotný kosmický systém „Kupol“ není ještě zcela zformován. Zatím je tvořen čtyřmi aparáty Tundra na vysokých eliptických oběžných drahách.

15; Japonští čtenáři portálu Wedge Infinity překvapili svou reakcí na výzvu novináře dosáhnout vrácení Jižních Kuril. Japonský novinář a politolog vyjádřil nespokojenost s politikou Tokia v otázce Jižních Kuril. Čtenáři považují vrácení ostrovů za zcela nemožné. Ano, ostrovy byly japonské, ale také tam byla válka a měla nějaký výsledek...

16; Rusy označoval za „prasopsy“. Koho to vlastně Zelenskij chce učinit „dohližitelem nad čistotou ukrajinštiny“? Ukrajinské ministerstvo kultury se shodlo na kandidatuře nového „Sprachenführera“, kterým se má stát lvovský aktivista Svjatoslav Litinskij.

17; Ukrajinské ministerstvo spravedlnosti navrhuje privatizaci (prodej) věznic. Získané peníze chce ministerstvo věnovat na výstavbu nových věznic.

18; V Minneapolisu „demontují“ policejní oddělení. Městské úřady Minneapolisu informovali o zrušení policejního okrsku.

19; Newyorského starostu před hněvem davu zachránila černošská manželka. 4. června se v New Yorku na vzpomínkovém shromáždění na George Floyda, zabitého policistou v Minneapolisu, sešlo několik tisíc lidí.

20; V Moskvě uplatnili experimentální metodu léčení koronaviru. Pro pacienty s COVID-19 byla metoda hyperbarické oxygenoterapie v Rusku použita poprvé.

21; Hrozba pro národní bezpečnost. Pobaltí chtějí uzavřít pro Ukrajince. Estonský ministr vnitra Mart Helme prohlásil, že Ukrajince není třeba zvát do země kvůli sklizni jahod.

22; V Mexiku v průběhu nepokojů podobných těm americkým došlo k incidentu připomínajícím události na Ukrajině. Jeden z demonstrantů polil policistu hořlavinou a zapálil. Další demonstranti pak bránili dalším policistům, aby ho uhasili.

23; Před budovou Nejvyšší rady se dnes demonstrovalo za odstoupení ministra vnitra Arsena Avakova. Demonstranti zapálili dýmovnice.

24; Koronavirus v Rusku: Už skoro 450 tisíc infikovaných. Každý den si choroba vyžádá oběti na životech.

25; V Rusku je vyvíjena puška schopná zasahovat cíle na vzdálenost 7 km. Pušky s takovým účinným dostřelem na světovém trhu ještě nejsou.

26; Řecko je připraveno na vojenský konflikt s Tureckem. Vyplývá to z prohlášení řeckého ministra obrany. Chceme dát na srozuměnou, že učiníme všechno, abychom ochránili naše suverénní práva, zdůraznil ministr.

27; Šéf Rady pro obranu a bezpečnost Ukrajiny slibuje, že se Rusko brzy rozpadne a pak začne „deokupace“ Moskvou okupovaných teritorií, ujišťuje ukrajinský funkcionář. Dodává, že to asi nebude hned, ale že by se toho mohla jeho generace ještě dožít.

28; Šíření rozlitého paliva v Norilsku bylo zastaveno. Ale hovořit o úplné likvidaci mimořádné situace v Krasnojarském kraji je ještě brzy. Promýšlejí se varianty dalšího postupu.

29; V důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády byla v Jelenovce zraněna civilní obyvatelka. Kvůli závažnosti poranění byla převezena do nemocnice v Doněcku.

30; Na Ukrajině tři roky okrádali elitní vojenskou akademii. Rozpočtové prostředky se vyváděly do stínových offshorů přes zprostředkující firmy.

31; Ve věku 52 let náhle zemřela redaktorka radia Komsomolskaja pravda Julija Norkina, manželka Andreje Norkina, která vydatně pomáhala Donbasu.

32; Potanin se zpovídá Putinovi po mimořádné situaci v Norilsku. V Kremlu také odpověděli na návrh zbavit funkce šéfa společnosti Nornikel kvůli masivnímu úniku dieselového paliva v Krasnojarském kraji.

33; Ve věku u83 let zemřel národní umělec Ruské federace Michail Kokšenov. Už v roce 2017 utrpěl mrtvici, ale tenkrát se z toho ještě dostal.

34; Česká republika prohlásila dva ruské diplomaty za nežádoucí osoby. Nepřátelský krok Prahy bohužel stěží zůstane bez odpovědi.

35; Téměř polovina Ukrajinců si myslí, že jejich země se rozpadá. Šéf Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny totéž říká o Rusku, ale obyvatelé Ukrajiny mají opačné pocity.

36; Nemocnice jsou přeplněné a ne všechny pacienty se daří zachránit, říká primář nemocnice v Toljatti o těžké situaci s COVID-19. Je nedostatek nemocničních lůžek a mnoho zdravotníků je nakaženo.

37; Zelenskij jmenoval nového šéfa vnější rozvědky. Díky stykům se dostal k tajným službám a velmi rychle zahájil prudkou kariéru, charakterizují Valerije Kondraťuka jeho kolegové a budoucí podřízení.

38; Bude odstaven Avakov? V Nejvyšší radě byl pod číslem 3606 zaregistrován návrh na jeho odvolání.

39; „Neočekávaný úder“. Ukrajinská armáda ukázala na Radiu Svoboda financovaném z USA, jak „žene ruské okupanty“ z Donbasu. Na videu je zaznamenáno využití robotizovaného bojového samohybného komplexu vybaveného kulometem.

40; V Mexiku začala vzpoura po vraždě muže policistou. Lidé se rvou s policií, zapalují služební automobily a dokonce vtrhli i do vládní budovy.

41; Kreml se rozhodně nechystá odevzdávat Donbas. Kyjevský propagandista Denis Kazanskij přiznal, že žádná „reintegrace“ není možná.

42; SBU provádí v Donbasu speciální operaci. Armáda Doněcké republiky likviduje útočící vojáky ukrajinské armády. Ztráty nepřítele: tři zabití, tři zranění, zničena dvě bojová vozidla pěchoty.

43; V USA se chystají zopakovat třísettisícový pochod Martina Luthera Kinga na Washington. Informuje o tom list USA Today.

44; Tak tohle je velmi nebezpečné. Zelenskij komentoval návrh zákona o soukromých armádách. V tuto chvíli existují už dva návrhy zákona o činnosti soukromých ozbrojených formací.

45; Trump oznámil vytvoření vakcíny proti koronaviru. Prohlášení zaznělo na tiskové konferenci.

46; Klidně mi zavolejte. Prezident USA Donald Trump se znovu obrátil na guvernéry. Vyzval „příliš pyšné“ guvernéry, aby zapojili Národní gardu.

47; V Los Angeles v USA neznámí pachatelé zahájili palbu z automobilu. Jsou hlášeny oběti. Zranění byli převezeni do nemocnice. Cíl střelby nebyl patrně vybrán náhodně.

48; Ve Světové zdravotnické organizaci přehodnotili doporučeni ohledně nošení roušek. Nosit by se měly hlavně v místech, kde se nelze vyhnout nakupení lidí.

49; Joe Biden prohlásil, že část Američanů nejsou příliš hodní lidé. V minulosti podobná prohlášení politikům opakovaně uškodila.

50; Pomůžeme přežít dětem členů domobrany Donbasu. Byla vyhlášena nová sbírka pro děti, které naléhavě potřebují pomoc. Pomoc nesnese odklad, protože na tom závisí jejich životy.

51; Ulici u Bílého domu přejmenovali na počest Černého majdanu. Ve Washingtonu byla část ulice před Bílým domem přejmenována na počest masových protestních akcí. Místo nyní nese poněkud bizarní název: Náměstí „Černí jsou důležití“.

52; Rusko zachránilo americkou těžbu ropy před katastrofou, říká Trump. Ještě před nějakou dobou hrozila ropnému průmyslu USA katastrofa, zdůraznil Trump.

53; Sobjanin připustil radikální kroky ohledně rušení omezení. „Vidíme, že pozitivní dynamika zůstala zachována...“, prohlásil starosta Moskvy.

54; Nezaměstnanost v USA překvapivě klesla. Informuje o tom amerického ministerstvo práce.

Zdroj: https://rusvesna.su/news

Pokud byste někdo i v této nelehké době chtěli finančně podpořit překládání každodenních informačních přehledů, můžete tak učinit na účet číslo

63127359/0800

Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX

Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!