Evropská komise chce snížit produkci našich zemědělců, aby mohla na trh protlačit další dovozy

food_farm2fork_ringVčerejší jednání Zemědělského výboru bylo neobvyklé v tom, že jsme výjimečně neprojednávali žádný návrh obchodní dohody, který by umožnil zvýšit dovozy potravin a zemědělských produktů do EU. Místo toho jsme jednali o strategii „Z Farmy na vidličku“, která má systémově vytvořit podmínky pro „nutnost“ dalších dovozů jídla. O tomto „strategickém“ dokumentu, který v květnu předložila Evropská komise, s námi přes videokonferenční obrazovky diskutovali zástupci Generálního ředitelství Evropské komise pro zemědělství a Generálního ředitelství pro zdraví.

V rámci dokumentu „Z farmy na vidličku“ (Farm to fork – F2F) Komise ohlásila záměr omezit používání hnojiv a ochranných prostředků v zemědělství. To logicky povede ke snížení produkce potravin v zemích EU. Na 23 stranách eurokraté sepsali seznam opatření, které mají zemědělcům v EU ještě více zkomplikovat práci. Jsem hluboce přesvědčen, že jejich skutečným cílem je omezení rostlinné i živočišné výroby v EU.

Zástupci Komise se v debatě zaklínali frázemi o potřebě „ozelenění“ Společné zemědělské politiky. Obě generální ředitelství odkazovala na Zelený úděl z něhož F2F vychází. Zazněla i řada frází o „ozdravění“ potravin vyráběných v EU. Přestože normy EU pro bezpečnost potravin jsou již dnes spolu se švýcarskými nejpřísnější na světě.

Skutečným záměrem strategie F2F je, aby evropští zemědělci byli nuceni vyklidit trh v EU a tím otevřít prostor pro další dovozy. Dokládá to fakt, že za dobu, kdy pracuji v Zemědělském výboru EP, jsme téměř na každém zasedání jednali o povolení dalších dovozů ze třetích zemí, které poškozují zemědělce v EU. A obávám se, že na příštích zasedáních budeme o dalších dovozech opět jednat. Jen pokud by člověk ignoroval další kroky Komise v oblasti politiky mezinárodního obchodu, mohl by nabýt dojmu, že Komise usiluje o větší ochranu životního prostředí.

Komise v rámci F2F navrhuje:
- snížit používání pesticidů 50 %;
- snížit používání minerálních hnojiv o 25 %;
- snížit nasazování antimikrobiálních látek používaných pro hospodářská zvířata o 50 %;
- převést 25 % obhospodařované zemědělské půdy do režimu biozemědělství.

Návrh Komise k těmto problémům přistupuje z hlediska jakéhosi průměru EU, které se ale nikde reálně nevyskytuje. V množství používaných postřiků (herbicidů i pesticidů) a v množství používaných umělých hnojiv je obrovský rozdíl nejen mezi jednotlivými zemědělskými podniky, ale i mezi průměrnými dávkami těchto látek v zemích EU.
Podle Zemědělského svazu ČR používají čeští zemědělci v průměru 1/3 umělých hnojiv ve srovnání s Francií, Německem a Belgií. Česká spotřeba pesticidů v přepočtu na ha obdělávané půdy (s vyloučením pastvin) je asi ¼ ve srovnání s Německem, Holandskem nebo Španělskem.

Návrh na plošné snižování je nesmysl. Řešit by se to mělo jen u zemí, kde je používání chemie nadměrné. Problém ovšem je, že neexistuje žádná norma, která by stanovila co je přiměřené. A těžko si představit, že by Rada dokázala najít shodu na limitech používání těchto látek. Právo EU stanoví bezpečnostní limity reziduí (pozůstatků) v potravinách. Což je odůvodněné. Cest k dosažení podlimitního množství reziduí je více a omezení používání těchto látek je jen jedna z nich. Hodně také záleží na místních podmínkách. Někde je třeba s ohledem na stav půdy a počty dobytka více hnojiv. Jinde je kvůli vlhkosti třeba více postřiků.

Dovozové potraviny jsou na rozdíl od našich zemědělských výrobků mnohem méně bezpečné pro zdraví. V USA a v jižní Americe jsou masivně používány toxické prostředky, jejichž nasazování je v evropském zemědělství dávno zakázáno. U dovozů, které chce Komise stále zvyšovat jsou přitom kontroly nezávadnosti prováděny v množství menším než 1%.
16 Komentářů k Evropská komise chce snížit produkci našich zemědělců, aby mohla na trh protlačit další dovozy

 1. Burák napsal:

  Dokud byli JZD, byli na vše normy a tuny hnoje, kterých se tak jako tak, museli zbavit do půdy. Střídali se plodiny, budovali závlahy ale tahle komplexní řešení šla prosazovat pouze na základě státem ovládaných subjektů. Nyní si můžou prosazovat, co budou chtít ale soukromníci si vždy najdou cestu, aby oni vydělali za každou cenu a nic jiného je zajímat nikdy nebude. On se tady propírá neustále Babiš a jeho přístup k půdě ale u ostatních to není jiné. Pokud nemá jakýkoliv farmář krávy, nemá logicky ani hnuj a tudíž místo hnoje používá chemii, kterou vyčerpává půdu a ničí podzemní zdroje vody. No a nyní si položte otázku, kolik farmářů chová zároveň i dobytek. Prakticky nikdo a o tom to je. Pokud z EU vypadne zákon, který uloží jakémukoliv pěstiteli na poli chovat dobytek a používat hnuj, jsem všemi deseti pro. Samozřejmě ale nejlepší variantou by byli ony pověstné JZD pod kontrolou státu. Ve světě je většina blbců, kteří si to budou vždy chtít udělat dle sebe.

 2. Kamensky napsal:

  No prostě amíci práskli bičem, a mi budeme podle nich skákat. To je prostě osud lokajů.

 3. Prodost napsal:

  Často to píšu, aby si to lidé uvědomili. Toto je čistý FAŠISMUS, který je definován jako spojení moci korporátní a mocí finanční s mocí politickou. Rozumějte, politická moc je těmi mocemi dosazována, jako služebný devotní vykonavatel agendy pro jejich potřeby. A lidi si myslí, že politickou moc volí. Prosím Vás, to je k smíchu. Zrovna teď se zřetelně ukázalo, jak to dobře funguje, výroba čehokoliv se odstěhuje kamkoliv, aby se korporacím zajistily snažší a hlavně větší zisky. Cokoliv, "co bylo potřeba" kvůli agendě covid, bylo třeba dovést kdoví odkud. A tak je to se vším. Nacistický projekt bruselské EU je třeba ihned opustit. Včera bylo pozdě!

 4. karel-m napsal:

  lák - no to je ale blábol. Tebe něco bacilo do kebule?

  • .lak napsal:

   Čínu se rpzhodli manažerovat kapitálem že jejich dcery v číně korporátů budou klanět petroholaru. Trošku se jim to s virtuálem a knížecími radami vymklo a mají vítr v bedně, nebo hůř. Ale stále platí že $=€ nějakou swapovkou a teď můžete hádat klidně 3x kdo bude cálovat když si fed natiskne a ecb €raboafrice

  • Prodost napsal:

   Tak to máš blbý, fakta nevytrollíš

 5. v ci prospech to je? napsal:

  za prve musim poznamenat ze toto je dlhodoby plan. nie nadarmo drzia nase platy take nizke. aj preto sme zavisli od lacnych nekvalitnych dovozovych potravin. a nie nadarmo sa v brazilii meni prales na polia aby mohli dovazat lacne chemiou otravene potraviny.

  za druhe, najvacsi problem je ajtak v tom ze sme narusili prirodzeny kolobeh vody. ci harp, chemtrails, herbicidy, pesticidy, regulovanie tokov velkych riek (ci obmedzovanie prietoku ale aj likvidovanie prirodzenych zaplavovych zon), sklenniky, solarne a veterne elektrarne, odvadzanie dazdovej vody mimo miest, kumulovanie teploty betonovymi monstrami alebo odlesnovanie sposobuju ze z obrovskych ploch - poli sa stavaju puste. toto bude osud aj brazilskych pralesov.
  mozno tomu neuverite ale voda je zivy organizmus! bez vody hadam neprezije nic na tejto planete. dokonca ma aj pamat.

  za tretie, nic v zlom, ale uvedomte si ze vyprodukovane plodiny ako aj nasa poda a hlavne spodna voda je zamorena pesticidmi a herbicidmi. taketo nariadenie len pomoze prirode a vsetkemu zivemu. vsetko je navzajom prepojene. takisto ako skodcovia tak aj prospesne tvory su navzajom od seba zavisle. ako je mozne ze permakultura funguje aj bez chemie a pestovanie monoplodin nie?

  ak by sa aplikovali starocne skusenosti a postupy tak by nedoslo k tomu ze sme zavisli od chemie ale to by bol potrebny velky restart celeho polnohospodarstva. podu treba vycistit od jedov a zas do nej vlozit zivot.

  a to ze budu zisky placucich velko agrovyrobcov (mnozstvo zahranicnych firiem) nizsie by vas nemalo az tak trapit ako to ze si nechavame dobrovolne nicit prirodu. poda je mrtva kedze sa x-desiatok rokov pouzivaju umele hnojiva, spominane herbicidy a pesticidy za ucelom umeleho navysovania vynosu a teda ziskov. preto su vyrobcovia zavisli od odolnych gmo. v pode chyba zivot - mykorhiza (obdoba probiotickych bakterii) a rastliny su nachylne na sucha a skodcov. preto je v lese vlastna mikroklima lebo je podhubie prepojene s korenmi stromov do obrovskej hlbky ale aj to uz zacina byt narusene.

  taktiez co ludia po dlhe tisicrocia dokazali prirodzenym vyberom odolny a lepsich jedincov teda slachtenim uz nieje ziadane resp. lukrativne lebo to trva generacie kym sa dospeje k ziadanemu vysledku. teraz chce kazdy podnikatel vsetko a ihned samozrejme s obrovskym ziskom! ale nepozera sa na globalne nasledky.
  ich plac ze budu mat nizsie zisky z pestovania repky a kukurice ma len tesi! nech aj skrachuju lebo inac ludia nepridu nato ze svet nieje len o ziskoch na nepotrebnych veciach!

  boli by sme sebestacny keby sa zacali pestovat plodiny sluziace na konzum a nie nezmyselne dotovane plodiny.
  teraz sa pestuje na jednom poli dokola len repka a kukurica z ktorych sa vyraba olej a ekoplasty. bez plastov a jedovatej repky prezili civilizacie pred nami dlhe tisicrocia a teraz sme udajne na nich zavisli. ale ani ekoplasty niesu riesenie.
  a ked zasadia obylie tak je mi do placu ked pocujem ze vyprodukovane zrno sa posle na spalenie do elektrarne lebo maju vacsi zisk ako by sa pouzilo na muku! a za toto ich mame podporovat a lutovat? sak doteraz zarabali na dotaciach teda z nasich dani a ked im tecie do topanok placu a budu zrazu natrcat ruku ze potrebuju viac. volakedy stacil hnoj a semena. teraz tvory velku cast nakladov chemia.
  malo ktora firma funguje so stalym ziskom, su roky ked su straty ale aj o tom je podnikanie.

  takisto plac ze nemozu otravovat hlodavce co sa premnozili je len dosledok toho ze polovnici zacali likvidovat dravce. lisky ako aj macky likviduju legalne, operene dravce zatial nacierno otravuju alebo strielaju. ich vyhovorka je ze im devastuju bazantov a zajacov ale pravda bude inde. divina je tiez otravovana tou vsetkou chemiou. alebo mam uverit tomu ze ked sa postrekuje tak ta vsetka zver ide na mesiac dva, co je ochranna doba pred pouzitou chemiou, na dovolenku?
  ale toto nikomu nevadi, im vadi ze nemozu pouzit chemiu! nieje to chore? ako cela tato doba?
  udajne sme zavisli od chemie ale generacie pred nami si poradili aj bez nej. divne.

  viem ze vyznievam ako teraz moderny ekoteroristi ale niesom. neobhajujem tymto eu a som za vystupenie ako vacsina vasich citatelov ale poukazujem na absurdity tejto medialne prehnitej doby.

  v poslednej dobe mam dojem ze uz aj alternativne media siria viac hoaxov ako je zdrave, ci uz vedome alebo nie, su vrhnuty do velkej medialnej hry o moc a peniaze. mlady nepoznaju uctu voci starsim ci autoritam a uz aj vramci rodiny zacinaju rozpori. dakto chce rozbit klasicku formu rodinu a vyvolat povstania po celom svete ako je teraz v amerike.
  existuje skupina ludi ktorej takyto chaos a anarchia vyhovuje a chcu vojnu stoj co stoj. bez ohladu nato kde a kto proti komu. ci medzi statmy alebo obciansku. vzdy na tom zarobia predajcovia zbrani, priekupnici (aj s potravinami),... a banky.

  preto apelujem na ludi aby pouzivali zdravy rozum ktory sme na rozdiel od inych narodov este nestratili!
  hoci pri tych poslednych generaciach je to otazne kedze skolstvo upadlo do takej miery ze konzumna mladez (narodeny po zhruba 85) uz uveri comukolvek co je zverejnene na internete bez toho ze by len trochu pouvazovali nad obsahom a hlavne v ci prospech to je!

 6. Drak napsal:

  Ať jde celá EU, EK a EP, laskavě do prdele. A pokud budou naši politici skákat, jak unie poroučí, tak ať tam jdu také, nebo je tam pošleme.

 7. sharpie napsal:

  citajte Zvoniace cedry Ruska, tam su odpovede na mnohe otazky.

 8. sharpie napsal:

  este jedna poznamka.
  Na obrazku je text "Farm to Fork". Co sa da prelozit aj ako Rozdelit farmy, a nie ako "Z farmy na vydlicku". V tom pripade by tam bolo "From farm to fork". Ak je tu niekto naozaj anglictinar nech povie svoj nazor.

 9. Jan napsal:

  To je dalsi dukaz, ze EK podporuje globalisty, jejich obri potravinarsky prumysl. Ten ma strach ze sobestacnosti a vyroby zdravych potravin bez pouziti GMO plodin, Round up jedu, pesticidu, atd, ze ztraty exportu do Cechistanu.
  85 % navrhuji Cesi, aby se zvysila ceska zemedelska produkce. Je to jeste malo, ale lepsi jak nic. Budeme si moci vyrabet nase potraviny.
  Nejvetsim prinosem bude skoro sobestacnost v zasobovani, nezavislost na bohacich, kteri mohou kdykoliv vyvolat ve svete nouzi, hladomor. At se jdou jejich ritolezci u nas v parlamentu pak past na louku. Jeden kreten tam vykladal, jak nekdo muze byt tak pitomy neco takoveho vyzadovat, ze se zhorsi kvalita potravin. To zhorseni uz mame, pochazi ze zapadu a je to dvojita kvalita potravin, stale nevyresena. Nido lidem nerekne, ze je nutna, jinac by za lepsi kvalitu platili na nase pomery co se tyka vydelku mnohem vice jak na zapade. Pravdu lidem v tyhle zasrany zemi nikdo nerekne.

  • proud napsal:

   Zapomels na jeste jeden prinos co mel bejt kdyz ne na prvnim miste nebo se o nej delit,pak na druhym. A to ze potraviny co tady vyrostly,uzraly,etc. a patrej puvodem sem nelze nahradit z hlediska zdravi nicim jinym,a to ani umele,frekvence jsou frekvence a energie jsou energie,a ty nepustej! Mame jist to s cim jsme vyrostli a co k nam patri!

   • Jan napsal:

    Jo, to beru. Zazil jsem dobu, kdy jeste jezdili mali zemedelci s kravkami a zebrinakem na pole. Vsude byly cesty pro tyhle povozy. Dnes jsou zarostle krovim jako drungle. Byly meze na polich pro ruzne zivocichy, voda neodtekala jako dnes z celin. Hnojiva byla organicka, ne chemicka. Nepouzivaly se jedy jako round up na plevel, pesticidy, nebyly. Pak prisla hromadna vyroba a JZD. Ted maji vyhodu velkych lanu na nasazeni velych stroju a mechanizace. Nechci to stare zpatky. To nove musi byt ale ekologicke a to muze zarucit jenom stat. Zemedelci aby vydelali by dali zrat zviratum i fekalie. Vyzadujme a kupujme ceske potraviny! Podporme nasi produkci v zemedelstvi. Stanme se sobestacnymi.
    Co prijde, bude bida, nouze, nekde i hladomor. Ti co nas zasobuji dnes nebudou mit uz ani pro sebe. COVID zasoby likviduje, kazi se, protoze je doprava nemozna. To je cil organizovaneho chaosu a nouze k prosazeni naseho zotroceni v NWO. Vzpomenme si na tu pisnicku Voraru: Kdyby sedlacka nebylo, vsechno by zahynulo!'. Proto nase priority nesmi byt jenom v prumyslu a technolgiich!

    • proud napsal:

     Skutecny priority jsou ve skutecnosti jenom dve: "Zdravi a vztahy". To ostatni jsou vlastne jenom nastroje. V zemedelstvi tak jako v prirode vubec,v nasem vztahu k nim nastal zasadni problem,a to ten ze si namysleny lidsky tele umanulo ze priroda pojede podle nej a ne ono podle prirody. A dokud si to neuvedomi a nesrovna se,bude se posunovat jenom k vlastnimu zaniku,pomalejc,nebo rychlejc,je to jedno,konec bude stejnej.Ledaze se z ovcanu stanou obcane a ze stad spolecnosti a dokaze se tak clovek z onoho bludnyho kruhu vymanit. Pak zjisti ze ke zdravi ani vztahum maj li bejt takovy jaky bejt maji,penize nepotrebuje,prave presne naopak,protoze ty ho odvadej jen ke zdani,ke kupovani si onoho zdani..........

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!