Přehled zpráv – RusVesna 11.7.2020

hagia-sophia1; Erdogan oznámil, kdy začnou bohoslužby v „mešitě svaté Sofie“. Vyzval, aby veřejnost projevila pochopení vůči obnovení statusu mešity u tohoto chrámu.

2; Je to naprostá nula. Ukrajinské ministerstvo zahraničí komentovalo Saakašviliho slova o gruzínském politickém vedení. Ukrajina vysoko hodnotí strategické partnerství s Gruzií. Vyjádření osob bez jakékoli funkce v ukrajinské státní správě by neměly být považovány za postoj státu.

3; Soud v USA zavázal Írán, aby zaplatil kompenzaci za teroristický čin z roku 1996. Tehdy v Saúdské Arábii zahynulo 19 vojáků USA a místních pracovníků. Téměř 500 lidí bylo zraněno.

4; Podivný a nebezpečný příběh. Památník hrdinského činu ruských vojáků v Soči byl demontován. V Adlerském okrese byl na žádost Čerkesů zrušen památník věnovaný hrdinům Kavkazských válek. Místní úřady uznaly, že byl vybudován bez náležité koordinace místní mocí.

5; Stále není odpověď na hlavní otázku. Co znamená zatčení chabarovského gubernátora. Na sociálních sítích drtivě převládají příspěvky na jeho podporu. Zatčení se týká vražd podnikatelů z roku 2004, u kterých hrozí letos promlčení.

6; Desítky mrtvých a zraněných. Donbas válcuje okupanty. Vyplývá to z komplexní zprávy o vojenské situaci v Luganské republice za uplynulý týden.

7; Odporný útok na autobus s horníky před šesti lety v Červonopartizansku. Čtyři horníci tenkrát zahynuli. Tohle Donbas Kyjevu nikdy neodpustí.

8; Budou potřebovat diktátora. Psychopati a nešťastný prezident brzdí svou zemi. Co bude po Zelenském? Ruský politolog Sergej Michejev říká, že neexistuje naděje, že by v dalších letech Zelenskij zformuloval politiku, která by se lišila od toho, co bylo před jeho nástupem, nebo od toho, co se odehrávalo v prvním roce jeho prezidentství.

9; Zruší Ukrajinský ústavní soud zákon o totální ukrajinizaci nebo je to jen planá naděje? Zákon narušuje přinejmenším tři klíčové články ukrajinské ústavy: Ústava v článku 10 garantuje svobodný rozvoj, používání a ochranu ruského a dalších jazyků národnostních menšin. V článku 15 praví, že veřejný život na Ukrajině je založen na principech politické, ekonomické a kulturně-ideové různorodosti, přičemž žádná ideologie nemůže být prohlášena státem za povinnou. A článek 53 zase zaručuje vzdělávání v rodném jazyce pro všechny národnostní menšiny. Částečně je porušen i článek 24 zakazující privilegia včetně jazykových. A porošenkovský zákon jednoznačně upřednostňuje krymskotatarský jazyk a jazyky evropské unie před ruštinou.

10; V Bělorusku se derou k moci duchovní následovníci Hitlerových služebníků. Byla zveřejněna výzva levicových vlasteneckých sdružení Běloruska, které vytvořily Koordinační radu „Jednota“. 14. května 1995 běloruský lid drtivě (75,1%) odmítl bílo-červeno-bílou vlajku, která je pošpiněna spoluprací běloruských kolaborantů s německými fašistickými okupanty.

11; Pomoz nám, NATO! „Zdvořilí lidé“ nahnali hrůzu hned několika zemím. Pobaltští politici jsou přesvědčeni, že Moskva jen spí, ale sní přitom o tom, jak v jejich zemích bude jednou realizován „krymský scénář“.

12; Podivná úmrtí v Donbasu. Okupanti umírají jeden za druhým. V červnu 2020 utrpěla ukrajinská armáda citelné ztráty na živé síle. Armáda některá z těchto úmrtí vykazuje jako „náhlé zastavení srdce“.

13; Bývalý premiér Ukrajiny Vladimir Grojsman předpovídá Ukrajině systémovou krizi, která může nastat už letos na podzim s nástupem druhé vlny koronaviru.

14; Švýcarská firma Bruenig Mega Safe AG nabídla boháčům úložiště pro jejich peníze vykutaná v alpských skalách. V úložištích bude udržována stabilní teplota 12°C a vlhkost 40%. K úložištím povedou tunely, kterými projede i nákladní auto.

15; Došlo k výbuchu plynu v obytném domě v Nižním Novgorodě. Jsou hlášeni zranění lidé. Epicentrem byl jeden z bytů v 6. patře devítipodlažní budovy.

16; Trump přiznal odpovědnost USA za kybernetický útok na Rusko. V interview pro Washington Post potvrdil, že akci sám povolil a schválil.

17; Plynovod „Modrý proud“ vedoucí z Ruska do Turecka už od poloviny května nefunguje. Termín technické údržby už vypršel, ale jeho činnost dosud nebyla obnovena. Datum opětovného spuštění není známo.

18; V Rusku hlásí už 720 tisíc nemocných koronavirem. Mnoho je i úmrtí s touto diagnózou za posledních 24 hodin.

19; Reintegrace Donbasu si vyžádá 25 let, říká ukrajinský vicepremiér. Toto teritorium bude ještě dlouho válečným polem. Jak z hlediska zaminování, tak i v mentalitě lidí.

20; Mediálně přetřásané skandální vydání Jevgenije Nikulina z České republiky do USA v roce 2018 připomínalo únos. V USA byl nyní Nikulin uznán vinným z kybernetických zločinů.

21; Luganská republika otevírá nové hraniční přechody v Donbasu. Už byly zahájeny práce na budování přechodů u dvou obcí.

22; Odpálení raket Granit a Vulkan s paluby jaderného křižníku Petr Veliký. Byly zveřejněny působivé záběry. Plavidlo je vybaveno raketovým komplexem Granit a protivzdušným komplexem S300F „Fort“.

23; Nový rozkol v NATO. Co znamená pro svět osud pravoslavné svatyně? USA se mohou díky narůstajícímu napětí ve vztazích s Tureckem přece jen ještě zapojit do konfliktu.

24; Proč se Sovětský svaz změnil v Rusko? Trump učinil neočekávané prohlášení. Příčinou rozpadu Sovětského svazu byl prý neúspěch v Afghánistánu. Americký prezident si myslí, že má dobré vztahy s Putinem navzdory sankcím, které se v USA na Rusko uvalují snad každý týden.

25; Zahájili palbu na Republiku a krvavě za to zaplatili. Armáda Doněcké republiky uskutečnila odvetný úder.

26; Koronavirové peklo v USA. Nemocnice jsou přeplněné, lékaři pracující do úmoru už se jen modlí. Mnoho nemocnic na Floridě, v Jižní Karolíně a v Kalifornii je přeplněno, ale přívaly pacientů nadále rostou.

27; Darebák, lupič a zákeřná krysa. Někdejší premiér Ukrajiny charakterizoval Porošenka ve vysílání ukrajinské televize. Své názory doložil konkrétními případy Porošenkova počínání.

28; Tisková mluvčí prezidenta Ukrajiny komentovala fámy o svém těhotenství se Zelenským. Julija Mendel vydala prohlášení, ve kterém popírá tuto zprávu. Na videu je ale oblečena do velmi volných splývavých černých šatů s odhalenými rameny.

29; Při záchraně dítěte utonulo v Alexandrii v Egyptě jedenáct lidí. Pláž byla oficiálně uzavřena kvůli pandemii koronaviru, proto na ní nebyli přítomni plavčíci ani jiné záchranné služby.

30; Janukovič luxusně oslavil své narozeniny v kasinu v Soči. Média píší, že všichni účastníci oslavy museli odevzdat testy na COVID-19.

31; Ve frontové zóně explodovala mina pod nákladním autem ukrajinské armády. Zahynuli vojáci a důstojník. Podle informací Národní policie Luganské republiky k události došlo na linii dotyku poblíž města Popasnaja.

32; Ukrajinští ozbrojenci likvidují Zajcevo a Dokučajevsk. Ukrajinští ozbrojenci z 35. brigády ostřelovali Zajcevo a Dokučajevsk za použití minometů ráže 120 mm.

33; Známá vojenská dopisovatelka Anna Dolgarjova komentuje blokování stránek Russkaja Vesna v Luganské republice za podporu horníků, kteří dlouhé měsíce nedostávali mzdu. Upřímně řečeno to nechápu: Bojujeme za to, abychom nebyli Ukrajinou, ale za odlišný názor se tu blokujeme. Začneme taky zavírat lidi za odlišné názory do vězení?

34; Ruští pohraničníci zajali Gruzínce. Vyplývá to z prohlášení místních tajných služeb. Bývalé gruzínské KGB informuje, že při zatýkání byl občan Gruzie zraněn na noze.

35; Policie odhalila organizátory nepovolených akcí v Chabarovsku Na podporu zatčeného gubernátora. Podle informací policie se nepovolených akcí zúčastnilo deset až dvanáct tisíc lidí.

36; Ukrajinští policisté předvedli nový bojový styl „modrá ústřice“. Akce ale připomínala spíše balet.

37; Rusko vyslalo na Krym party „zdvořilých potrubářů“. Letos je kvůli velkému suchu ve vodní nádrži o třetinu méně vody. Na poloostrově se budou stavět dodatečné systémy vodovodů.

38; Legendární příslušník jednotky zvláštního nasazení spáchal sebevraždu před očima své manželky. Nemohl se vyrovnat s psychickými důsledky svého působení v Afghánistánu.

39; Včely proti medu? Bill Gates se vydal na cestu boje proti koronaviru. Zakladatel Microsoftu Bill Gates je přesvědčen, že lidstvo může pandemii koronaviru zvládnout.

40; V Petrohradě došlo k vyloupení banky se střelbou. Neznámý pachatel v Petrohradu zaútočil na pobočku Sovkombanky a vypálil několik výstřelů.

Zdroj: https://rusvesna.su/news

Pokud byste někdo i v této nelehké době chtěli finančně podpořit překládání každodenních informačních přehledů, můžete tak učinit na účet číslo

63127359/0800

Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX

Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!