Skutečně potřebujeme pohanskou církev?

uradJá teda úplně nevím, jestli české pohanství potřebuje vlastní církev, ačkoliv proč ne, ale napadá mě, že kdyby mělo vlastní politickou stranu, možná by mě to přimělo zajít po letech k volbám. Naposled jsem byl myslím v r. 2013 a volil jsem tehdy komunisty, protože "avantgarda jde vždy se stranou".
Každopádně by pohanství mělo mít i ambice vědecké, národohospodářské, vzdělávací a popkulturní, je to přece komplexní světonázor, který má potenciál vytvořit celospolečenskou vizi.

A připomnělo mi to - ačkoliv nevím, je-li to na pořadu dne - že jako nejplodnější žijící autor manifestů na světě jsem sepsal i manifest pro nové náboženství, takže ho sem teď k tomu přihodím.
Parametry nového náboženství
Nové náboženství musí vést k celistvosti člověka, společenství i kosmu.
Nové náboženství musí být dostatečně pružné, aby do sebe mohlo integrovat různá jiná náboženství, být s nimi kompatibilní a zároveň k nim komplementární.
Nové náboženství musí mít ambici stát se dokonalejším než všechna ostatní existující náboženství, a musí být tedy dokonale moderní.
Nové náboženství musí v sobě integrovat aspekty politické, sociální, psychologické, ekonomické i estetické.
Nové náboženství s sebou přináší nový druh sportu, lásky a sdílení.
Nové náboženství musí být novým životním stylem.
To, co totalitní režimy, vnucovaly svým občanům násilím, bude v novém náboženství formou dobrovolného katechismu: Svou vírou vkládám energii do toho, v co věřím, to podporuji. Budu vyznávat a respektovat pravidla, v něž věřím. Vyznávám, a tím buduji.
Nové náboženství musí mít vědecké parametry, musí být otevřené zkoumání, poznávání a ověřování skutečnosti ve všech jejích úrovních a aspektech, a to stejnou měrou skutečnosti vnější (sociálně-organizační aspekt náboženství) jako skutečnosti vnitřní (duchovní aspekt náboženství).
Nové náboženství musí zohlednit a integrovat do svého praktického i teoretického uspořádání aspekty geografické, kosmologické i kulturní.
Nové náboženství musí počítat s negativními aspekty bytí a umět s nimi zacházet, substituovat je, ventilovat, transformovat a integrovat.
Nové náboženství musí vědět, co s nenávistí. Umět ji transformovat v lásku.
Nové náboženství zkrátka poskládá již existující náboženství, životní styly a jiné technologie žití do zcela nové organizaci společnosti.
Nové náboženství poskytuje smysluplnou náplň pro trávení volného času, a později stále více i pro čas pracovní.
Nové náboženství přináší nové umění žít.
Poznámka 1: Televize, která sleduje rozvoj a vývoj nového náboženství.
Poznámka 2: Budovat squaty jako chrámy (tj. jako školy i jako továrny nového světa). Viz performativní nastolení nového řádu.
Poznámka 3: Poznámka 2 odkazuje na to, že manifest vznikl v době čerstvě postklinikální, tj. v r. 2015. Tehdy mé myšlení zřejmě dosáhlo nejvyšší míry komplexnosti, paradoxně ve chvíli, kdy jsem byl z hlediska sociálního zařazení prakticky exkomunikován a z hlediska sociálního statusu jsem se stal podivínem a bludným židem, kterého jsou ochotni tolerovat snad už jenom blázni a Blázni.cz. V tomtéž roce jsem mimochodem poznal Rainbow family, které nesplňovalo úplně parametry nového náboženství, ale rozhodně splňovalo parametry fungující komunity, což byl pro mě zážitek nový a iniciační.
Jan KubíčekJeden komentář na Skutečně potřebujeme pohanskou církev?

  1. jop napsal:

    náboženstvo potrebujú chlapci od ročildov, aby mohli ohlupovať rôznych Kubíčkov. Ja náboženstvo nepotrebujem. Každé náboženstvo je spôsob ovládania más.
    Kubíček, podľa teba, kto koho má ovládať?
    Kto bude "viesť" nové náboženstvo?
    Kto je tá skupina, ktorá má "veriť" tvojmu novému náboženstvu? Prosím vymenuj ich skupinovi. Napr. moslimovia majú byť jedna zo skupín, ktoré budú "veriť" NOVéMU NáBOžENSTVU?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!