Rusvesna: Přehled zpráv – 24.9.2020

1_aleksandr_lukashenko1; Ukrajina opět „prichrochtává“ Spojeným státům a jako cvičený papoušek po nich opakuje věty o nelegitimnosti Lukašenka jako prezidenta Běloruska.
2; Americký časopis The National Interest nalezl v Putinově projevu na Valném shromáždění OSN „tajná poselství“. Vyzval země globálního Jihu, aby se nenechaly vtáhnout do globálního konfliktu mezi USA a Čínou. Kromě toho to vypadá, že Rusko chce založit (a vést) jakousi obdobu někdejšího Hnutí nezúčastněných.
3; Zelenskij kritizoval OSN. Přirovnal organizaci k selhávajícímu zavirovanému počítači.
4; Neuvěřitelný růst. V USA byli nuceni uznat primát Ruska na světovém trhu s pšenicí. Za posledních dvacet let se z Ruska, které dováželo pšenici, stal exportér s dvacetiprocentním podílem na světovém trhu.
5; U Zelenského prohlásili, že Ukrajina měla plné právo uzavřít Severokrymský kanál, protože tento projekt financuje.
6; Státní department USA zveřejnil varování ohledně Běloruska pro své občany cestující do této země. Americké velvyslanectví rovněž radí občanům USA, aby byli opatrní.
7; Na Ukrajině se zrychlil pád průmyslové výroby. Za osm měsíců letošního roku se výroba na Ukrajině propadla meziročně o 7,3%.
8; Demonstrace drzosti. Jak proběhla vojenská cvičení Ukrajiny a NATO na „zadním dvorku Ruska“? 22. září proběhla na Ukrajině aktivní fáze cvičení „Spojená úsilí“.
9; Situace kolem údajné otravy Alexeje Navalného se stává čím dál absurdnější. Nejen že dosud nebyly předloženy žádné důkazy o podílu Kremlu na pokusu o vraždu bloggera, ale už se objevují verze, že se blogger mohl otrávit sám – a vůbec to nevypadá nepravděpodobně. Za podstatný lze také považovat fakt, že Navalného spolupracovníci tím, že odvezli jakousi láhev z hotelového pokoje, tím ve skutečnosti zničili důkazy. Oni neměli absolutny žádné právo odnášet věci z „místa činu“. Pokud na láhvi nějaké vůbec stopy jedu byly, mohl je tam dát kdokoli a kdykoli. Navalnyj dokonce už přechází do defenzivy a je nucen se bránit obviněním, že kóma vlastně jen simuloval.
10; USA už se ze zoufalství snížily na úroveň osobních výhrůžek budovatelům „Severního proudu – 2“. Pochopili, že s kancléřkou „rozumná řeč“ už nebude, a tak se rozhodly přistoupit k drobnému vyděračství.
11; Tichanovskou zachrání už jen Novičok. USA de facto uznaly Lukašenkovo vítězství. USA ve skutečnosti již přiznaly, že se jim nepodařilo dosáhnout svržení Alexandra Lukašenka. Výbor Senátu USA pro mezinárodní záležitosti potvrdil kandidaturu Julie Fisher na funkci velvyslankyně USA v Bělorusku. Tu ale musí potvrdit (jaký jiný než legitimní) prezident Lukašenko. Nikdo ale samozřejmě nepochybuje o tom, že příští majdan v Bělorusku už bude organizován tímto nově vzniklým velvyslanectvím.
12; Zbraně jsou poschovávané v horách a čekají na povstání. Na ukrajinské západní hranici už se bojuje. Minulý týden policie zadržela členy zakarpatského oddílu Pravého sektoru „Soněčko“.
13; Katastrofální situace uvnitř „bojových“ jednotek ukrajinské armády a Národní gardy v Donbasu. Hlavními motivy účasti dobrovolníků v nacionalistických ukrajinských batalionech v roce 2014 byla možnost krást, loupit, znásilňovat. Dnes je situace už jiná: Drží je tam hlavně naděje, že dostanou potvrzení o účasti v bojích, což by mělo přinášet výsady válečných veteránů.
14; Je na čase zachránit Rusko. Ural žije rodinným svátkem „Skrepa“ (Pojivo). Takový svátek by se měl stát celonárodním, protože vyzdvihuje rodinu jako hlavní hodnotu.
15; Rusko kráčí mílovými kroky. Japonci jsou nadšeni jaderným ledoborcem „Arktika“. Japonští uživatelé sociálních sítí nadšeně komentují článek o ruském jaderném ledoborci „Arktika“.
16; Majdan v domovině majdanů? Trump odmítl garantovat mírumilovné předání moci v případě prohry ve volbách. Místo toho vyjádřil pevné přesvědčení, že otázka je zbytečná, protože on přece volby vyhraje. Podle průzkumů ale Biden stále vede o 6 až 10 procentních bodů a jeho náskok se spíše zvětšuje.
17; Od této chvíle bude kontrola měřidel spotřeby energií v Rusku probíhat podle nových pravidel. Do konce letošního roku platí moratorium na prověrky měřičů v domácnostech, které bylo zavedeno na počátku pandemie koronaviru.
18; Běloruská opozice promarnila poslední šanci. Lukašenko to ustál. Šikovným tahem (nezveřejněním termínu inaugurace) odvrátil Lukašenko poslední možný pokus o své svržení.
19; Hollywoodský herec Adrian Brody informoval, jak ho vakcína Sputnik-V proměnila v Rusa. Herec na sobě otestoval ruskou vakcínu proti koronaviru.
20; Evropská unie neuznala legitimitu Lukašenka. V prohlášení se praví, že utajená inaugurace Alexandra Lukašenka byla zbavena demokratické legitimity a vede jen k prohloubení krize v zemi. Platí snad pro Bělorusko něco jako „kancléřský akt“ v Německu? Může se zvolený a inaugurovaný prezident ujmout své funkce až po potvrzení ze strany Evropské unie nebo Spojených států? Oba subjekty si to evidentně myslí.
21; Ve Státní dumě navrhli posílat samozvané „osvoboditele Krymu“ na Sibiř uklízet sníh. Poslanec zdůraznil, že v Rusku se zpřísňují tresty za útok na územní celistvost.
22; Ruské ministerstvo práce navrhl nový princip výpočtu životního minima. Plánuje se i změna způsobu výpočtu výše minimální mzdy.
23; Koronavirus mutuje, varují vědci z USA. Nový a rychle se šířící kmen se může adaptovat na vyvíjené vakcíny.
24; Špiónský skandál. Bulharsko vypovědělo dva ruské diplomaty za nezákonnou činnost – shromažďování tajných informací o přezbrojení bulharské armády, podíl na relativně častých explozích na bulharských vojenských podnicích a pokusy navázat kontakty s vysoce postavenými úředníky bulharského ministerstva obrany, kteří rozhodují o kontraktech s jinými zeměmi.
25; Počty nově nakažených a zemřelých se vrátily v Rusku k hodnotám z poloviny léta. Jen v Moskvě už přírůstek počtu nakažených poprvé od června opět překročil tisícovku.
26; Velvyslanec USA John Sullivan je nespokojen „s chováním Ruska“ ohledně spolupráce na vyšetřování „otravy“ Navalného. O tom, zdali ruský velvyslanec v USA je spokojen „s chováním USA“ – například ohledně projektu „Severní proud – 2“, se zpráva nezmiňuje.
27; Lukašenko odpověděl na výtky ohledně „utajené“ inaugurace. My nejsme povinni hlásit každou takovou akci Polákům, Litevcům, Ukrajincům či Čechům. Pozvánku na ceremoniál dostaly tisíce osob. O nějakém „utajování“ nemůže být řeč.
28; Vladimir Putin byl nominována Nobelovu cenu míru. Žádost byla zaslána Nobelovu výboru do norského hlavního města.
29; Na Ukrajině byl „unesen“ plukovník ukrajinské armády Jurij Polous. Šest ozbrojených lidí v kuklách vtrhlo do ubytovny ve městě Sumy, kde armádní důstojník bydlel.
30; V Nejvyšší radě vyzvali, aby byl zesílen tlak na běloruského diktátora. Skupina ukrajinských poslanců učinila celou řadu ultimativních výzev. Je čas si připomenout, jak se vyvíjel další osud zemí, jejichž prezidenti byli Západem prohlášeni za diktátory...
31; Jistě jsou nesmírně výživní... V Kyjevě vydali příslušníkům Národní gardy přídělové konzervy plné červů a larev. Vojáci otevřeli deset balení a čtyři z nich byly plné těchto živočichů.
32; Úřady v Petrohradě označili fronty sanitek před nemocnicí za průvodní jev pandemie. Primář soukromé záchranné stanice si stěžoval na fronty sanitek před nemocnicemi.
33; Velení OOS (ATO) zcela ztratilo kontrolu nad vojáky. Ozbrojenci z ukrajinské armády jsou přesvědčeni o své vlastní beztrestnosti.
34; Ukrajinský propagandista Gordon předpověděl Ukrajině brzký rozpad. Podle jeho slov by Kyjev už neměl snít o návratu Krymu nebo Donbasu, ale naopak by se měl soustředit na zachování samotné existence země.
35; V Rusku prohrál stávající starosta venkovské obce volby s uklízečkou. Tu on sám kvůli zdání konkurence vyzval, aby kandidovala proti němu. Ji ale vůbec nenapadlo, že by mohla volby vyhrát. Stávající starosta přislíbil, že jí se vším pomůže.
36; Zelenskij během své návštěvy Slovenska promluvil o „vydírání ze strany Ruska“ ohledně Donbasu. Ukázalo se, že oním „vydíráním“ myslí tlak Ruska na plnění podepsaných Minských dohod, které Ukrajina podepsala.
37; Prostí Němci odpovídají na výhrůžky z USA: „Raději ruský plyn než tohle americké svinstvo“. Američtí senátoři vyhrožují tvrdými sankcemi, pokud administrativa severoněmeckého města Sassnitz nepřestane pomáhat při výstavbě plynovodu „Severní proud – 2“.
38; Jinde separatismus nevadí... Ukrajina se rozhodla uznávat pasy samozvané republiky Kosovo. Informoval o tom náměstek minstra zahraničí Ukrajiny Vasilij Bodnar.
39; Vandalové zničili „ukrajinský Stonehenge“. V důsledku vandalské akce jsou nyní kdysi mechem obrostlé kameny zcela holé.
40; Bělorusko nevpouští do země polské zboží. Pohraničníci navrhují, aby je vyhazovali přímo na hranicích. Běloruské celnice brání dovozu prakticky jakéhokoli zboží z Polska.
41; Bělorusko odpovědělo na Zelenského prohlášení o Lukašenkovi. Vladimir Zelenskij prohlásil, že Ukrajina se solidarizuje s pozicí EU ohledně událostí probíhajících v Bělorusku. Ukrajina tím jen dává najevo, že přišla o svou suverenitu, když nedokáže zformulovat svůj vlastní postoj v zahraničně politické otázce. Bělorusko se nikdy nevměšovalo do vnitřních záležitostí jiných států a ani to nemá v úmyslu. Stejný přístup očekává od svých zahraničních partnerů.
42; Druhá vlna koronaviru v Rusku? V Moskvě jsou zavírány supermarkety, úřady iniciují převádějí lidí na práci z domova. V mnoha regionech včetně Evropy je registrován nárůst nemocnosti. Stejné tendence jsou pozorovány i v Moskvě.
43; Virus se vymkl kontrole. OSN přiznala, že neobstála ve zkoušce pandemií. Generální tajemník to vysvětlil nedostatkem globální připravenosti, součinnosti, jednoty a vzájemné solidarity jednotlivých zemí.
44; Podnikatel Prigožin slíbil, že Navalného „hodí do seníku“ (vyhodí z bytu). Obstavení bytu ruského opozičníka bylo uvaleno kvůli žalobě společnosti „Moskovskij školnik“. Byt nyní nelze prodat, darovat ani dát do zástavy. Stejně tak byly obstaveny Navalného účty. Celková výše dluhu Navalného, FBK a Ljubovi Sobol činí 88 milionů rublů (26,4 milionu českých korun).
45; V Mezinárodním měnovém fondu informovali o důsledcích pandemie pro světovou ekonomiku. V podstatě jen zmírnili své dřívější odhady. Definitivní verze upravené prognózy bude zveřejněna 13. října.
46; Všichni byste se měli stydět. Stálá zástupkyně USA se rozčilovala kvůli diskusi v Radě bezpečnosti OSN. Hlavním terčem kritiky byly ale Čína a WHO za údajné netransparentní kroky v kontextu pandemie koronaviru.
47; Rozbitá hlava a střelba. U ukrajinského města Vinnica (370 tisíc obyvatel) se porvali kandidáti na poslance. Informoval o tom policie Vinnické oblasti.
48; Litva vyzývá Německo, aby odmítlo dokončení „Severního proudu – 2“ kvůli Navalnému. Litevský Sejm (parlament) schválil rezoluci, ve které vyzval Evropskou unii, aby zpřísnila protiruské sankce.
49; Zelenskij prohlásil, že na Ukrajině začala druhá vlna koronaviru. Dnes máme tři tisíce nových případů za den.
50; Oni mě zradili. Trumpova neteř zažalovala svého strýce (amerického prezidenta) u soudu. V trestním oznámení jsou Donald Trump, jeho sestra Maryanne a již zemřelý bratr Robert obviňováni z podvodu a organizace spiknutí.
51; Ve Velké Británii oznámili rekordní počet nových případů od začátku epidemie. Za posledních 24 hodin 6,6 tisíce nových případů.
52; Tvůrce jedu Novičok informoval, kdo mohl Navalného otrávit. Pokud Navalného skutečně otrávili, pak mu museli jedovatý předmět podat přímo do ruky. Útočník tedy musel být v jeho nejbližším okolí, říká chemik Vladimir Uglev, který je považován za disidenta, protože byl stíhán za vyzrazení státního tajemství.
53; Ve Francii je vyšetřován únik detailů z rozhovoru Putina a Macrona. Rozhovor se konal 14. září.

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji

B.W.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!