Rusvesna: Přehled zpráv – 25.9.2020

14_91; Ukrajina nominovala na Oskara film o „vítězství v Donbasu v roce 2025. Informuje o tom tisková služba Ukrajinského oskarového výboru.
2; Každý desátý Ukrajinec už je bez práce. Je to rekordní hodnota od konce roku 2017.
3; To máte za Ukrajinu a Sýrii. Facebook odstranil tři sítě účtů z Ruska,které publikovaly v různých jazycích: v ruštině ukrajinštině, angličtině a arabštině.
4; Gorbačov pochválil běloruské demonstranty. Gorbačov se vyjádřil ve svém, obvyklém, dnes už poněkud chaotickém stylu. Gorbačovovi je už 89 let.
5; V USA navrhli potrestat Rusko za Navalného. Skupina senátorů USA předložila návrh zákona o sankcích proti Ruské federaci. Co na tom, že jiný stát není oprávněn jakkoli trestat jiný stát za cokoli? Co na tom, že v daném případě nebylo ještě ani vzneseno oficiální obvinění, natož aby byť jen začalo vyšetřování. USA mohou přece všechno – třeba i představovat žalobce, svědka, vyšetřovatele, soudce a kata v jedné osobě...
6; Vražda bez trestu. V USA se rozhořely nové rasové nepokoje. Případ Debory Taylor je jedním z nejskandálnějších případů v USA za poslední dobu.
7; Ozbrojenci ukrajinské armády krvácejí. Rostou nebojové ztráty. Velení už chystá naléhavá opatření.
8; Vynikající umělec Ravil Akmajev žije a tvoří v Doněcku. Podělil se o své zážitky, když vyvážel svou sochu z Charkova.
9; Lavrov tvrdě zpražil Organizaci pro zákaz chemických zbraní. Vyčetl jim, že si s Ruskou federací hrají na schovávanou. Na žádost o poskytnutí podkladů (vzorků obsahujících stopy jedu) nejprve nereagovala. Poté Rusko odkazovala na Německo. Naopak Němci podobnou žádost opět přehrávají na OPCW. Buď něco máte a podle mezinárodních dohod jste povinni to poskytnout, nebo nemáte nic a jen kalíte vodu.
10; Ruské ledoborce privatizují Severní mořskou cestu. Led z Arktidy postupně ustupuje a to poskytuje společnostem zabývajícím se mezinárodní přepravou zboží nové možnosti.
11; Moderní mocnost. Ruská armáda udělala na Západ dojem. Rusko šílenou rychlostí zásobuje své ozbrojené síly nejmodernějšími zbraněmi vlastní výroby.
12; Vzplane v Bělorusku ozbrojený konflikt? V Bělorusku už více než měsíc probíhají protestní akce občanů nesouhlasících s výsledky prezidentských voleb. Ozbrojený konflikt se ale už asi vyprovokovat nepodaří. Nejvíce to hrozilo v polovině srpna.
13; Strašlivá krize v USA. Hrozí krach americké měny. V USA je na spadnutí propad národní měny. Experti radí připravit se na něj už teď.
14; Oni nám je už nevrátí! Japonci se probrali a jsou v šoku z toho, jak Rusko mohutně investuje na Kurilských ostrovech. Hněv se pomalu obrací dovnitř státu: Proč jsme nevedli s Ruskem pružnější dialog?
15; Rusko je připraveno nabídnout Peru náhradu za objednaný ukrajinský An-178, který je hotový z pouhých 40%. Peruánské ministerstvo zahraničí už v podstatě ztratilo naději, že objednaný letoun bude dokončen.
16; Novičok je možné vyrobit v jakékoli laboratoři s odsáváním. K problematice dnes tak populárního jedu se vyjádřil další z jeho tvůrců.
17; V centru Ukrajiny v Krivém Rogu se objevily letáky s výzvou vytvořit další „Lidovou republiku“. Vlajka je ale z nějakého důvodu totožná s Doněckou republikou. Velmi pravděpodobně šlo jen o nácvik reakce policie na mimořádnou situaci.
18; Moskva obnovuje platnost řady omezujících opatření kvůli koronaviru. Prozatím mají doporučující charakter.
18; Vyšel první trailer ruského špionážního filmu, který se natáčel v Donbasu. Každý, kdo pobýval v Doněcku, snadno pozná na záběrech pohledy na město.
19; V USA poprvé od zrušení sedmnáctiletého moratoria na výkon trestu smrti popravili černošského vězně.
20; Zmizel beze stopy. V Rusku ukončili hledání AN-2, který se ztratil před dvěma měsíci (19. července) v Burjatsku.
21; Lékořicové bonbóny zabili jejich milovníka za pouhé dva týdny. Láska k této specifické sladkosti stála čtyřiapadesátiletého muže život. Zastavilo se mu srdce. Stačilo jeden a půl balení denně.
22; Varovná situace. Hladina Bajkalu se každým dnem zvedá o centimetr. Z Angarské kaskády se každou sekundu valí tisíce kubických metrů vody.
23; Koronavirus v Rusku. V Moskvě je za poslední den o polovinu více nových případů než včera. Více než 7 tisíc nových případů za posledních 24 hodin.
24; Lukašenko navrhl ruskému gubernátorovi výstavbu společného přístavu. Prezident Běloruska poznamenal, že tuto otázku už projednával se svým ruským kolegou Vladimirem Putinem.
25; Důležité sdělení Centrální banky Doněcké republiky. Hřivny starého vzoru budou na Ukrajině od 1. října stahovány z oběhu.
26; Ukrajina nehodlá válčit o Donbas nebo Krym, říká zástupce šéfa Rady pro bezpečnosti obranu Ukrajiny. Ukrajinský funkcionář sní o tom, jak by dosáhl cíle pomocí sankcí.
27; Kim Čong-un se osobně omluvil za zabitého jihokorejského úředníka. Omluva ze strany Pchjongjangu je krajně vzácný případ, jestli ne úplná výjimka. A osobní omluvy severokorejského prezidenta tím spíš.
28; Noční tanková bitva. Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo zajímavé záběry. Posádky tanků T-72B3 objevily cvičné cíle na vzdálenost až tří kilometrů a zlikvidovaly je pomocí děl ráže 125 mm.
29; Navalnyj poděkoval pilotům a omským lékařům. Plán vrahů byl prostý: Udělá se mi špatně po startu letadla a za hodinku už budu pokračovat v letu v černém plastovém pytli.
30; V činnosti sítě Telegram došlo k rozsáhlému výpadku. Zasáhl značný počet uživatelů v několika zemích.
31; Masakr v Paříži: Útok na lidi u bývalé redakce Charlie Hebdo. Útočník podle očitých svědků vykřikoval „Alláhu Akbar“!
32; Lukašenkovi odpůrci zvou Bělorusy na inauguraci „skutečného prezidenta“. Pojďte mu ukázat, kdo je naším prezidentem: Vezměte s sebou květiny a stuhy. Dress code: slavnostní!
33; Jih Ruska dostane unikátní rakety od Rostechu. Jednou salvou je možné ochránit rozsáhlá území například před krupobitím.
34; Ukrajina vrhá nové síly do boje s hrozbou národní bezpečnosti. Od nynějška budou mít občané za používání zakázané sociální sítě problémy s policií a dalšími silovými orgány.
35; Budou narušitelé pokutováni? Moskevský starosta Sobjanin odpověděl na otázky ohledně zaváděných omezení. Budou znovu zablokovány sociální karty Moskvanů starších 65 let? Opět budou pokutovat starší lidi za opuštění bytu?
36; Ukrajinská armáda zrušila část cvičení s NATO, aby se vyhnula ostudě. Jako oficiální důvod uvedli zhoršenou epidemiologickou situaci.
37; Hlavní etapa cvičení Kavkaz 2020. Putin sledoval cvičení přímo na polygonu. Odražení útoku, palebný útok na síly nepřítele a přechod do útoku. Armády šesti zemí předvedly svou bojovou sílu.
38; Evropská unie není bankomat. Evropský ministr financí tvrdě odpověděl na Zelenského žebrání. Evropští úředníci chtějí vidět výsledky a ne jen nalévat peníze do černé díry.
39; Bělorusko s Ruskem se mohou obejít bez Západu. Lukašenko odpověděl na sankční hrozby EU. Běloruský prezident je přesvědčen, že Bělorusové a Rusové by si neměli nic dělat ze západních sankcí.
40; Nový útok COVID-19 na lidstvo. Situace je už horší než zjara. Počet obětí pandemie už se blíží milionu.
41; Putinova éra skončila. Gordon v ukrajinské televizi prohlásil, že příslušníci silových struktur v Putinově okolí už připravují Solovjova, který by ho měl nahradit.
42; Sociální síť VKontaktě zareagovala na plány Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny sledovat uživatele. Provozovatelé sítě jsou přesvědčeni, že internet nezná hranic.
43; Římský papež prohlásil v OSN, že krize kolem koronaviru mění způsob života lidí. Buď poskytne možnost změnit princip života, který zvyšuje propast mezi bohatými a chudými na základě nespravedlivého rozdělování zdrojů, nebo se může stát příležitostí k ještě většímu individualismu a elitářství.
44; Prazvláštní věci na hranici fantastiky. Ruské ministerstvo zahraničí komentovalo kroky Německa v situaci s Navalným V Odboru informací a tisku ruského ministerstva zahraničí poukázali na celou řadu nesrovnalostí v situaci s údajnou otravou Alexeje Navalného.
45; Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že nevidí nutnost uvalovat nové sankce proti Rusku v souvislosti s případem Alexeje Navalného.
46; Světová zdravotnická organizace předpověděla miliony úmrtí na koronavirus.
48; V OSN byly běloruské úřady vyzvány, aby propustily Kolesnikovovou. Oznámila to Správa nejvyššího komisaře OSN pro lidská práva.
49; U Charkova havarovalo vojenské letadlo a po dopadu začalo hořet. Podle záběrů natočených svědky se jedná o velké letadlo – pravděpodobně An-26. Městské úřady událost nekomentují a říkají, že informaci musí poskytnout armáda. Přicházejí zprávy o dvaadvaceti obětech na životě. Dva lidé jsou těžce zraněni. Po dalších čtyřech osobách se pátrá. Zelenskij označil havárii za „děsivou tragédii“.
50; Uklízečka, která v obci nedaleko Kostromy zvítězila v obecních volbách, byla nominována na Nobelovu cenu.
51; Zpráva o útoku na společnou rusko-tureckou hlídku v Sýrii se ukázala jako záměrná dezinformace turecké agentury TRT. Bohužel se v Rusku se našli novináři, kteří šířili tuto lež, aniž by si ji ověřili.

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji

B.W.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/
4 Komentářů k Rusvesna: Přehled zpráv – 25.9.2020

 1. Jéňa napsal:

  27. září arménský kabinet vyhlásil stanné právo a v zemi byla vyhlášena všeobecná mobilizace.
  Orgány neuznané Náhorní Karabachské republiky také vyhlásily stanné právo.
  Arménský premiér Nikol Pashinyan se domnívá, že Ázerbájdžán plánoval předem vyhrotit situaci v Náhorním Karabachu. Twítoval o tom:
  "Nedávná agresivní prohlášení Ázerbájdžánu, rozsáhlá společná vojenská cvičení s Tureckem, stejně jako odmítnutí sledovat OBSE ukazují, že agrese byla předem naplánovaná, byla to rozsáhlá provokace proti míru a bezpečnosti v regionu," řekl.

  Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev řekl, že jeho země se neuchýlila k žádné provokaci na linii kontaktu, ale pouze chrání své zájmy:
  "Záměrně provokují Ázerbájdžán a uvidí hořké důsledky. Ázerbájdžán se neuchýlil k žádné provokaci. Ázerbájdžán pouze hájí své zájmy, hájí své postoje a otevřeně sleduje svou politiku," řekl Alijev v neděli ve video zprávě v souvislosti se zhoršením situace na linii kontaktu v Karabachu. Video https://moscow-baku.ru/news/politics/prezident_azerbaydzhana_vystupaet_s_obrashcheniem_k_natsii_v_svyazi_s_novoy_eskalatsiey/

  • proud napsal:

   Omluva,ale Azerbajdzan me zajima asi tak moc jako Ameriku zajima naprosto neznama kolonie Cesko,jen potud,aby melo dost pevny silnice a mosty abych se pres ne dostal dal........

   • Jéňa napsal:

    Ameriku zajímá jak Ázerbájdžán tak ČR, prostě je už tak naučena od svého řídícího šiditele, nu což naděláme nyní už.

    Ano šiditele, to není překlep, to není krpa, to je fakt - tak to je.
    Jak prostě a jednoduše se dá se oznámiti, že Hekaté nechápe, a že je navíc v karanténě (kde není sama, kdo není).

    Výjimkám čest, s přáním zdař Bůh a GL

    • proud napsal:

     I to je mozny,ze je naucena:-). I pres to ze tam o nejaky existenci "ceska" vi jen par lidi z tech vsech milionu,krome emigrantu,samozrejme.O existenci "Evropy",jen o par vic,presto tam maji pro Evropskej kontinent jeste porad nepredstavitelnou svobodu,i kdyz se po ni snazej slapat:-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!