Královské pocty Putinovi při návštěvě Turecka (video) a jak to souvisí s děním mezi Arménií a Ázerbájdžánem

7ABFB9F8-6B44-4CEA-830B-3A13E058A583_cx0_cy3_cw0_w1080_h608Psal se prosinec 2014 a Putin navštívil Turecko, kde byl přijat s královskými poctami. Stalo se tak v době, kdy uplynulo více než půl roku od tzv. anexe Krymu v březnu 2014, čímž Putin učinil dvě věci:

1) Napravil to, co udělal Chruščov hned po smrti Stalina, když Krym daroval Ukrajině
2) Udržel vliv Ruska na Černém moři

Čí bude Černé moře a kudy k němu přivést Írán?

V reakci na to přišly proti Rusku sankce, které měly dvě zásadní podoby - cena ropy klesla z cca 100 dolarů za barel na nějakých cca 40-50 dolarů, což mělo mít na ruskou ekonomiku likvidační dopad (stejný nástroj byl použitý i pro rozpad SSSR). A dále pod nátlakem EU, a v něm odmítavém postoji Bulharska, byl zrušen projekt plynovodu South Stream, který měl do Evropy vést právě přes Bulharsko a končit měl v Řecku a kterým mělo Rusko dodávat plyn do Evropy přes Turecko - a přes Černé moře! Zrušení South Streamu mělo poškodit zájmy jak Ruska, tak Turecka, ač máme-li to chápat polopaticky, tak by se to dalo napsat asi takto: "Putine, přes Krym jsi si sice vliv na Černém moři udržel, ale svoji ropu a plyn přes Černé moře do Evropy nepovedeš, protože my máme jiné plány". A právě v prosinci 2014 Putin, znalý plánů a věcí příštích, udělal tu věc, že navštívil Turecko, kde logicky byl přijat s královskými poctami. Média psala, že jde o "událost, srovnatelnou s anexí Krymu" a aby ne, když svět obletěla tato zpráva: "Dne 1. prosince 2014 během státní návštěvy ruského prezidenta V. Putina v Ankaře bylo Gazpromem a tureckou společností Botas Petroleum Corporatoin podepsáno Memorandum o porozumění o výstavbě pobřežního plynovodu z Ruska do Turecka přes Černé moře".

Šlo o plynovod TurkStream, Po sestřelení ruské stíhačky Tureckem v listopadu 2015 byl projekt dočasně zastaven, v létě 2016 však byly vztahy obnoveny a mezivládní dohoda o TurkStreamu byla v říjnu 2016 podepsána, v květnu 2017 byla stavba zahájena a dodávky plynu do Bulharska začaly proudit 1. ledna 2020. Přeloženo do polopatické řeči: "Čí je Černé moře? Ruské a turecké! A to je průšvih, protože Černé moře má patřit Číně, přesněji Íránu" . Tady připomeňme, že Krym byl ve své dávné historii součástí Hedvábné stezky, dále připomeňme, že Hedvábná stezka má vést po souši i po moři a hlavně připomeňme, že cesta po moři je o tom, že Írán co by hlavní součást Nové Hedvábné stezky plus spolu s Čínou nové centrum koncentrace řízení, má mít přístup na všechny vody.

GulfCrop

Ale kudy, kudy íránská cestička na Černé moře, když tam velí Putin a Turecko? Prozaičtěji se to ale dá pojmenovat i jinak "Kudy, kudy cestička íránského plynu do Evropy místo ruského, když všemu velí Putin a za spojence k tomu má Turecko?" Odpověď je dána dávno tomu - je třeba zrušit Turecko. A když říkám "dávno tomu", tak na mysli mám už Sévreskou dohodu z roku 1920, která má být až nyní realizována a z níž je zjevné, že spojení "Írán-Černé moře" přes Arménii o tom, že konkurenta v boji o islámské vůdcovství, tedy Turecko, vynechá, obejde

ottoman

A na mysli mám i mapy z roku 2006, podle kterých má kus Turecka zabrat Arménie, resp. obnovená Velká Arménie (a může jít dokonce o nějaké spojené území Arménů a Kurdů, protože jak říká kurdský lékař s arménskými kořeny v českém článku :" My Kurdové jsme s Armény a Židy byli a stále jsme bratři, sousedé, mučedníci svobodného, tolerantního myšlení v oceánu barbarských řádů" ). Zůstaňme ale u toho, že cesta Íránu na Černé moře vede přes zrušení-osekání Turecka. Připomeňme si, že od 1. ledna 2020 funguje plynovod TurkStream, kterým zůstalo ve hře jak Rusko, tak Turecko. A tady už o tři měsíce dříve vstupuje do dění hlavní postava globálních zájmů, D. Trump (a nenechme se mýlit jeho výkřiky proti Íránu ala výkřiky proti Kim-Čong unovi).když oznamuje, že ze Sýrie stahuje americké vojáky. Turecko to pochopilo jako volný prostor pro akce syrských Kurdů a zahájilo operaci tzv. "Pramen míru" , já jsem to tehdy nazvala: "Trumpova past na Turky zabrala".

 

Trumpova past na Turky zabrala i podruhé

Ale aby nebylo málo, nedávno přišla událost, kterou lze nazvat jako "Trumpova past na Turky číslo dvě" - výstižně to vyjadřuje titulek "Historická dohoda. Izrael navázal diplomatické vztahy s Bahrajnem a SAE.". Trumpem i médií to bylo podáváno tak, že jde o spojenectví proti Íránu, arabský svět to však vidí jinak - že jde o spojenectví arabského světa proti Turecku, protože škůdcem arabského světa není Izrael, ale Turecko, viz článek "Zamýšleným cílem aliance SAE-Izrael není Írán, ale Turecko, jehož regionální vliv představuje hrozbu pro vládce Perského zálivu". Stalo se tak v polovině září a hned za dva týdny se rozhořela válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem, přičemž za hlavního viníka je považováno Turecko, resp. jeho spojenectví s Ázerbájdžánem.

 

Nejlepší obrana je útok?

Vraťme se do roku 2014, tedy k úvodnímu videu z návštěvy Putina v Turecku. Tehdy totiž mělo být odepsáno jak Rusko, tak Turecko, Putin to ale vyřešil tak, že z outsidera si vytvořil strategického spojence. A je tady ještě jedno důležité video, které už je z roku 2015 a které potvrzuje Putinovu předvídavost, tedy i jeho krok z prosince 2014. To video se jmenuje "Jestli draka neizbežna, nado biť pervym" a konkrétně je z doby, kdy Putin po svém zásadním projevu v OSN vstoupil do Sýrie. Ač na ta slova Putina odkazuji mnohokrát, nejsem si jistá, že byl správně pochopen jejich skutečný význam, proto i k nim tentokrát polopaticky: "Chcete odstavit Západ od blízkovýchodních zdrojů a tím zrušit petrodolar, dobře, jdu do toho. Ale jestli si myslíte, že ruské zdroje pro Evropu nahradíte íránskými tu přes Černé, tu přes Kaspické moře, tak na to zapomeňte" . Kdo nechápe, tak v červenci roku 2015 byla uzavřená ona slavná jaderná dohoda s Íránem, která měla především ten efekt, že vývozu íránské ropy a íránského plynu už nic nestálo v cestě - tedy v případě Evropy kromě Černého a Kaspického moře. A hovoříme-li o Černém moři, tam je největší překážkou právě to spojenectví Ruska a Turecka z prosince 2014 a hovoříme-li o Kaspickém moři, tam je největší překážkou spojenectví Ruska a Ázerbájdžánu (plus ta Putinova historická Kaspická dohoda).

Ale vraťme se k dnes tolik obviňovanému Turecku a stejně tak obviňovanému Ázerbájdžánu, zatímco v mediální sféře vítězí obhajoba Arménie. Nebudu zde popisovat, jak už několik let je Arménie zviditelňována především uznáním turecké genocidy Arménů, k čemuž se přidal i papež, a jaké jsou další záměry toho dění (uvedu v odkazech pod článkem), nyní zůstanu u toho, že Turecko by mělo pochopit, že jeho odpis se blíží ze všech stran. A že v souboji islámu "Osmanská říše" (druhý džihád) vs. "Perská říše" (třetí džihád) prohrálo a že má-li se jakž takž zachránit, tak jedině s pomocí Ruska. "Nejlepší obrana je útok" v tomto případě proto nemusí platit, protože to může napáchat více škody, než užitku. Na druhou stranu je zcela pochopitelné, že Rusko se nestaví ani proti Turecku ani proti Ázerbájdžánu - v boji s globálními zájmy jsou to totiž jeho spojenci, byť někteří věří tomu, že Rusko tím podporuje islám, resp. že tím je proti tzv. křesťanské Arménii. A tady je na místě důležitá připomínka, související právě s onou větou Putina "Jestli draka neizbežna...". Zásadním bojem v Sýrii byla bitva o Aleppo, která zásluhou Ruska skončila v prosinci 2016 po takřka čtyř letech bojů vítězstvím Sýrie.

Hned na to íránský prezident uskutečnil cestu po Blízkém východě a kam vedly jeho první kroky? Do Arménie - viz video. "V průběhu dne oba prezidenti podepsali pět memorand o porozumění a dohod o spolupráci mezi Teheránem a Jerevanem v různých oblastech. Ruské stránky však k návštěvě přinesly obsáhlejší komentář, cituji část: "Návštěva íránského prezidenta v Arménii se ukázala bohatou nejen ve smyslu podpisu dokumentů, rozšiřujících spolupráci obou zemí, ale i ve smyslu vybudování geopolitického rámce, který v budoucnu může mít velký vliv na další dění v regionu. Pro Arménii, blokované Tureckem a Ázerbájdžánem, může být perspektiva, že se v budoucnu stane koridorem, spojujícím Černé moře s Perským zálivem, motivujícím stimulem k ekonomickému rozvoji a novým investicím. A pro Írán, který přes Arménii a Gruzii může získat přístup na Černé moře a do Evropy, je to událost značného významu" . Tak na závěr se znova ptejme: "Kudy, kudy cestička Íránu na Černé moře?" A ptejme se pohledem na tento obrázek, který řekne více, než tisíce slov

mapa-BV

 

Anebo na tento, kde je jasné, jak by to všechno mohlo být vyřešeno obnovením Velké Arménie, tzn. zrušením části Turecka a celého Ázerbájdžánu:

iran-black-sea-crop

Ale hlavně se ptejme: Potřebuje Rusko Írán na Černém moři? Nebo ještě jinak: Potřebuje Evropa íránský plyn místo ruského?.

 

Útok na ázerbájdžánské území, kde leží infrastruktura pro dopravu ropy a plynu

A ani bych článek asi nepsala, protože na toto téma už jsem svým pohledem napsala snad všechno, ale včera na mě z ČT vyskočila zajímavá informace: " Útok na druhé největší ázerbájdžánské město Kandža, které leží dlouhých 50 kilometrů od Náhorního Karabachu, tzn. hluboko v ázerbájdžánském území a leží nedaleko infrastruktury, která dopravuje nerostné bohatství plyn a ropu z Kaspického moře, resp. z Ázerbájdžánu, a dále přes Gruzii a Turecko (!) až do Evropy", čas od 3:40:30 zde. Myslím, že tím se vše vysvětluje, resp. potvrzuje to, o čem tento můj článek je. Zbývá snad ještě doplnit, že Turecko je skutečně v koncích, protože nástroj, který v rukou třímá co by hlavní, tzn. že do Evropy vpustí všechny uprchlíky, se ve skutečnosti může stát přesně tou službou, na kterou Írán (resp. globální zájmy) tolik čekají - islamizaci Evropy tzv. nesprávným islámem, aby poté nastoupil islám íránský, tzn. ten správný. Erdogan by tak vlastně naplnil volání íránského prezidenta: "My přijali 3 miliony uprchlíků a nestěžujeme si, Evropo, pouč se, vzkazuje íránský prezident".

Ještě zbývá dodat, jak se asi dění bude vyvíjet. Rusko má v Arménii vojenské základny až do roku 2044 a v této souvislosti je zajímavá zpráva, jak nikým nevolený arménský premiér Pašinjan prohlásil, že Rusko by v tomto směru mohlo být Arménii nápomocné. Na to Rusko odpovědělo tím, že se může stát mírovou silou, ale "pouze za souhlasu obou stran". Bez Ruska situace nemá řešení, tak či tak to vidím tak, že kolem dvou důležitých spojenců Ruska - Turecka a Ázerbájdžánu - byl právě rozpoután souboj o Černé moře (a v neposlední řadě i o Kaspické). A že v hlavní roli jsou zdroje, v tomto případě ropa a plyn z Íránu místo z Ruska, a to vše v rámci Nové Hedvábné stezky, tzn.v globálních zájmech, které nově má naplňovat Čína (a Írán s ní, o končící roli Vatikánu a nastupující roli Arménie nemluvě).Souvislostí ale vidím více, ale to bych se opakovala, proto malý výběr v odkazech pod článkem.

Související:
Petrohradská schůzka Putina, která unikla pozornosti aneb tažení k obkličování Ruska a vlivu na Černém moři pokračuje
Na Blízkém východě jde osud Evropy do finále, Írán s Arménií přebírají vládu
Arménie na straně Ruska, to už neplatí
Arménská modlitba v americkém kongresu
EU dá další peníze na uprchlíky, Mogheriniová v Íránu
Německo ať se učí turecky, je nejvyšší čas
Trumpova past na Turky zabrala
14 Komentářů k Královské pocty Putinovi při návštěvě Turecka (video) a jak to souvisí s děním mezi Arménií a Ázerbájdžánem

 1. Jan napsal:

  Turecko hraje v geopolitice stejny druh hry jako USA. Ale nema na to. 3 intervence v zahranici a kurdska opozice doma, neustaly strach z armady resi Sultan jejimi cistkami. Na to nema Turecko prostredky ani kdyz vydira Evropu uprchliky a nechava si za to platit. Ty penize spaluje ve sve velikasske politice pro znovuzrozeni Osmanske rise. Prohral uz ted. Jeste to nevi, stale doufa, ze uspeje. Neuspeje, protoze vsechny nastval a Turecko znici jako stat.

 2. Xyht napsal:

  Paní Pozorovatelko děkuji za článek,moc rád jsem Vás četl na AERONETu,doufám,že Vás zde budeme číst častěji,v úctě čtenář.

 3. commit napsal:

  Pasinian je Sorosova loutka, pripadna ruska pomoc muze byt podminena jeho vymenou. Gruzii bylo pred par dny nabidnuto clenstvi v NATO, mozna s konfliktem nejak souvisi.

  Dobry clanek, vic takovych.

 4. Pepe napsal:

  Najednou začíná mít jiný význam i akce Navalnyj. Navalnyj otravu zázračně přežil, co ale zůstalo, je tlak na zastavení Nord Stream 2
  https://www.e15.cz/zahranicni/kreml-apeluje-na-zapad-nespojujte-navalneho-a-nord-stream-2-1373312
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Otrava-Navalneho-a-velky-rozruch-v-Nemecku-Je-v-tom-plynovod-pripousti-Lubos-Palata-636767
  Navalnyj byl "otráven" 20. srpna a do měsíce začal v září střet Arménie s Azerbajdžánem. V září Trump přišel s historickou dohodou Izreale se dvěma arabskými zeměmi. Tím Turecku řekl,že arabové berou raději Izrael, než turecký islám. Erdogan zpanikařil a začal kopat, kde se dá, Erdogan naskočil na vějíčku. Pašinjan rozjel válku proti Ázerbájdžánu, kudy neteče ruský plyn, ale plyn ázerbájdžánský (už Hitler a před ním Nobel měl v hledáčku ropu a plyn v Baku).

  Navalným zavřít Nord stream 2 a přes konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem předat azerbajdžánskou ropu a plyn pod vliv Íránu, o to jde. Nejde o náboženství, ale jde o ropu a plyn. Írán dělá mrtvého brouka, ve skutečnosti podporuje Arménii, Izrael podporuje Turecko a Ázerbájdžán, protože ví, že Arménie (židé číslo dvě) má Izrael nahradit.

  • Pepe napsal:

   Všechno je to o odstavování ruské ropy a ruského plynu z Evropy a o tom, aby Evropa brala ropu a plyn z Iránu.

  • Jéňa napsal:

   Politická konfrontace kolem války v Karabachu nabrala nečekaný obrat: Írán promluvil slovy o podpoře Ázerbájdžánu.

   V minulosti byli Arméni podporováni v Teheránu a neměli rádi Baku. Nyní se však režim ajatolláha považuje za nové šíitské impérium, které nevyhnutelně znamená boj za jižní Kavkaz s Ruskem a Tureckem.
   https://vz.ru/world/2020/10/7/1063965.html

 5. Jéňa napsal:

  Vladimir Putin: Události v Karabachu jsou tragédií, máme velké obavy (video)

  Ruský prezident Vladimir Putin poprvé přímo komentoval eskalaci mezi Ázerbájdžánem a Arménií, která začala 27. září v zóně konfliktu v Náhorním Karabachu. Ve vysílání televizního kanálu «Россия-24» to uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

  "Je to tragédie. Jsme velmi znepokojeni, protože jak Ázerbájdžán, tak Arménie, Náhorní Karabach jsou všechna území, na kterých žijí lidé, kteří nám nejsou cizí. Stačí říct, že u nás v Rusku žije asi dva miliony Ázerbájdžánců a přes dva miliony, podle našich odhadů, Arménů. Obrovské množství ruských občanů udržuje úzké přátelské a dokonce i příbuzenské vztahy s oběma republikami. Samozřejmě je to obrovská tragédie. Lidé umírají. Velké ztráty, velké ztráty na obou stranách. Doufáme, že v nejbližší době bude tento konflikt ukončen. Ale pokud nebude definitivně ukončen, což je zřejmě ještě daleko...každopádně vyzýváme, chci to ještě jednou říci, vyzýváme k příměří a co nejrychleji je to nutno udělat," prohlásil prezident Ruska.

  Vladimir Putin zároveň poznamenal, že Rusko má vůči Arménii určité závazky v rámci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti OSKB ( OДКБ ).
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Organizace_Smlouvy_o_kolektivn%C3%AD_bezpe%C4%8Dnosti

  "Ale boje se na území Arménie neprovádí." Pokud jde o plnění smluvních závazků ze strany Ruska, vždy jsme je plnili, plníme a budeme plnit své závazky, “uvedl.

  Ruský vůdce zdůraznil, že je v neustálém kontaktu s arménským předsedou vlády a že vedení republiky nemá žádné otázky ohledně kvality plnění spojeneckých povinností Moskvou.
  https://moscow-baku.ru/news/politics/putin_sobytiya_v_karabakhe_eto_tragediya_my_ochen_perezhivaem/
  Video https://www.youtube.com/watch?v=V7X36QzrL44&feature=youtu.be
  Vladimir Putin: Události v Karabachu jsou tragédií, máme velké obavy

  • Jéňa napsal:

   Putin jedná o Karabachu s řadou lídrů SNS ... a má dnes také narozeniny:

   Konfrontace v Náhorním Karabachu a zhoršení situace v Kyrgyzstánu se staly tématem diskuse v řadě rozhovorů mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a vedoucími představiteli zemí SNS, kteří mu blahopřáli k narozeninám, píše tisková služba Kremlu.

   Putin ve středu oslaví 68. narozeniny. "U příležitosti svých narozenin, Vladimir Putin obdrží četné gratulační zprávy a telegramy od hlav států a vlád cizích zemí, hlavy mezinárodních organizací," uvádí se v prohlášení.

   Je třeba poznamenat, že Putin byl osobně blahopřál ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, premiér Arménie Nikola Pašinjan, prezident Běloruska Alexander Lukašenko, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, premiér Indie Narendra Modi, prezident Kazachstánu Kasim-Yomart Tokaev, první prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbayev, prezident Tádžikistánu Emomali Rakhmon, turkmenský prezident Gurbangula Berdymuhamedov a uzbecký prezident Šavkat Mirzijev.

   "Rozhovory s každým z lídrů se dotkly rozvoje dvoustranných vztahů, stejně jako současných regionálních otázek. V řadě rozhovorů s vedoucími představiteli členských států SNS https://cs.wikipedia.org/wiki/Spole%C4%8Denstv%C3%AD_nez%C3%A1visl%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF , zejména diskutovali o vojenské konfrontaci v Oblasti konfliktu Náhorní Karabach, stejně jako o zhoršující se situace v Kyrgyzstánu," dodává se v prohlášení.

   Putinovi navíc srdečně blahopřál bývalý německý kancléř Gerhard Schröder a po telefonu předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.
   https://moscow-baku.ru/news/politics/putin_obsudil_s_ryadom_rukovoditeley_stran_sng_karabakh_/

   • Jéňa napsal:

    ...a má dnes také narozeniny.

    Doplněk k tématu:
    Putin chtěl být jako legendární bakuský rozvědčík (video).

    Ruský prezident Vladimir Putin chtěl být v mládí jako legendární důstojník sovětské rozvědky Richard Sorge. Řekl to v rozhovoru pro projekt TASS "20 otázek Vladimiru Putinovi".

    Ruský vůdce poznamenal, že snil o tom, že bude jako Sorge, když byl na střední škole.

    "Ale to je jiný příběh," dodal.

    Je třeba poznamenat, že rozvědčík Richard Sorge se narodil v obci Baku Sabunchi. Šest měsíců před německým útokem na Sovětský svaz v roce 1941 informoval z Tokia o možnosti agrese.
    https://moscow-baku.ru/news/politics/putin_khotel_byt_pokhozhim_na_legendarnogo_razvedchika_bakintsa/

 6. Jéňa napsal:

  Pašinjan doufá, že Francie uzná nezávislost Náhorního Karabachu:

  Arménský premiér Nikol Pashinyan řekl, že očekává, že Francie uzná nezávislost Náhorního Karabachu. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na místní média.
  Vyjádřil také naději, že tento
  postoj podpoří francouzský vůdce Emmanuel Macron.
  Pašinjan dodal, že současná situace v regionu nemá jinou
  možnost, ale jinak to bude velká humanitární katastrofa.
  https://moscow-baku.ru/news/politics/pashinyan_nadeetsya_na_priznanie_frantsiey_nezavisimosti_nagornogo_karabakha/

  Tato prohlášení o uznání Karabachu by zněla vhodněji, kdyby Arménie uznala samotný Karabach, než aby požadovala jeho uznání od ostatních. Výpočet těchto výzev je založen na silné arménské lobby ve Francii, současném konfliktu mezi Francií a Tureckem ohledně Libye a východního Středomoří a Macronových zahraničněpolitických ambicích, které se uprostřed vážných problémů ve Francii snaží prosadit jako silný sebestředný hráč. Zdá se však nepravděpodobné, že by Francie akceptovala oddělené uznání Náhorního Karabachu odděleně od EU a za podmínek, kdy Arménie sama neuznává Karabach. Macron ve Francii to prostě nepochopí.
  https://colonelcassad.livejournal.com/6231265.html

 7. Jéňa napsal:

  Přenášíme text prohlášení prezidenta RF Vladimira Putina:

  "Po sérii telefonních rozhovorů s prezidentem Ázerbájdžánské republiky Ilhamem Alijevem a předsedou vlády Arménské republiky Nikolem Pašinjanem požaduje ruský prezident z humanitárních důvodů ukončení nepřátelských akcí v oblasti konfliktu v Náhorním Karabachu za účelem výměny těl mrtvých a vězňů."

  9. října jsou ministři zahraničních věcí Ázerbájdžánu a Arménie pozváni do Moskvy ke konzultacím o těchto otázkách prostřednictvím zprostředkování ruského ministra zahraničních věcí. “

  http://kremlin.ru/events/president/news/64180

  • Jéňa napsal:

   Obě strany potvrdily, že dnes odjíždějí do Moskvy, kde budou probíhat konzultace o příměří. Konzultace budou probíhat za zprostředkování ruského ministerstva zahraničí.
   Od počátku konfliktu se Rusko všemožně zaměřovalo na své přání pokračovat v roli arbitra v arménsko-ázerbájdžánském zúčtování. Pokud bude možné dosáhnout příměří, jistě to posílí toto postavení Ruské federace. Na druhé straně, pokud nelze dosáhnout příměří, bude to vnímáno jako nedostatek potřebných vlivů na situaci a problémy s výkonem role arbitra (zejména kvůli zvýšenému vlivu Turecka na Ázerbájdžán a přítomnosti osob spojených se Sorosem v arménském vedení). V současné realitě je pro Arménii nezbytnější příměří, pozice Ázerbájdžánu v těchto jednáních se zdají být výhodnější.
   Rusko bude nepochybně mít zájem dosáhnout alespoň dočasného příměří. https://colonelcassad.livejournal.com/6231950.html

   (Rovněž dnes Mišustin odletěl do Jerevanu, aby se zúčastnil zasedání EEU (EAEU), která je očividně přetížena kvůli událostem v Bělorusku, Kyrgyzstánu a Karabachu.)

 8. Jéňa napsal:

  Izraelské dohody s Perským zálivem jsou pro Egypt katastrofou,
  píše David Hearst.

  Káhira v důsledku normalizačních dohod zprostředkovaných USA ztrácí status i tvrdé peníze a nejchudší jsou nuceni platit.

  Egypt se dnes probouzí k tomu, co pro něj tato nová doba kouzlí. V implicitní snaze SAE stát se hlavním arabským obchodním partnerem Izraele jsou dva typy katastrof, které Egyptu hrozí - obě budoucí i bezprostřední katastrofy.
  Viz: https://www.middleeasteye.net/opinion/israel-gulf-deals-usher-disastrous-new-era-egypt

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!