Zastavení palby v Náhorním Karabachu slíbené v Moskvě dodržovali Azerbajdžánci pouhé 4 minuty

121324657_1153357278438115_3949546490259445086_nV noci z pátku na sobotu 10. 10. 2020 pendloval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov 10 hodin jako prostředník mezi ázerbajdžánskou a arménskou delegací. V sobotu ráno podepsali arménský ministr zahraničí Zohrab Mnacakanjan a jeho ázerbajdžánský protějšek Jejhun Bajramov Dohodu o humanitárním příměří. Podle smlouvy měla být v sobotu v poledne zastavena palba. Obě válčící strany si měly pod patronací pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže a Červeného půlměsíce vyměnit zajatce. Dohoda o příměří počítala i s nerušeným odvozem raněných k ošetření a s výměnou padlých, kteří leží na druhé straně fronty.
Střelba z lehkých i těžkých zbraní podle arménské agentury ANI včera v poledne utichla. Do "zóny nikoho" mezi útočníky a obránce vstoupili pracovníci Červeného kříže. Nestihli však dojít ani na polovinu vzdálenosti mezi pozicemi znepřátelených stran, kde mělo dojít k výměně zajatců. Ázerbajdžánci na dohodnuté prostředníky nesoucí bílou vlajku s červeným křížem a červeným půlměsícem zahájili palbu. Přestávka v boji trvala rovné 4 minuty. Nedošlo k žádné výměně zajatců ani volnému odvezení raněných.

Tento vývoj jasně ilustruje, jakou váhu přikládá islamista slibu danému „kafírovi“, což je termín, který Korán používá pro „nemuslimy“. Válka tedy pokračuje. Na bloky civilních domů v hlavním městě Náhorního Karabachu Stěpanakertu opět dopadají rakety a dělostřelecké granáty. Obránci z armády Arcachu oplácí stejnou mincí. Rakety SS-21 dopadají na azerské vojenské základny Ganji, Agcabadi a Bajlakan. Základny jsou plné munice, při jejichž výbuchu smrt kosí vše kolem. Vojáky i civilisty.

Snížení intenzity bojů během sobotního dopoledne využil zpravodaj ruské televize RT, aby navštívil vesnice, které Ázerbajdžánská armáda označila jako „osvobozené“. Na místě našel pouze hromady trosek. Když se ptal azerského vojenského závodčího, který jej doprovázel, kde jsou ty osvobozené vesnice, ukázal mu voják na hromadu ohořelých trosek. Reportér jen kroutil hlavou. Takto si Ázerbajdžánci představují osvobození. Povraždění všech Arménů a zničení všeho, co vybudovali.

Dnes večer mělo jednání o zastavení palby v Moskvě pokračovat. Ministři zahraničí Arménie a Ázerbajdžánu měli pod patronací ruského ministra jednat o trvalejším příměří. Odpoledne obě strany potvrdily, že jejich ministři do Moskvy odletěli. Místo trvalého příměří se ale asi bude opět jednat o tom, jak alespoň přerušit boje.

Vládu Náhorního Karabachu na jednání zastupuje arménský ministr, v jehož delegaci jsou i zástupci karabašské administrativy. Karabašský prezident zaslal arménskému ministru plnou moc k zastupování. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přesto zřejmě tuší, že u jednacího stolu někdo chybí. Za ázerbajdžánskou agresí proti Karabachu je totiž Turecko, jehož generálové válečné operace v poli přímo řídí. Bojů se ostatně účastní i expediční sbor turecké armády. A džihádisté z Islámského státu (ISIL), které na frontu přepravila ze Sýrie a Libye turecká armáda.
Lavrov proto dnes dopoledne telefonoval tureckému ministru zahraničí Mevlütu Çavuşoğluovi. Podle společného tiskového prohlášení, které oba ministři zveřejnili po telefonátu, se „Rusko i Turecko shodují na tom, že je třeba ukončit boje a nalézt cestu ke splnění dohody o zastavení palby“. Jde o další ukázku důvěryhodnosti Turecka. Tentýž Çavuşoğlu v pátek vyhlásil, že válka v Karabachu neskončí, dokud tamní Arméni nebudou „ukončeni“. V anglickém znění jeho tiskového prohlášení, vydaného jako reakce na páteční zahájení rozhovorů o příměří, je použito slovo „terminated“. Jeho význam je jasný každému, kdo si vzpomene na film Terminátor, v němž ztvárnil hlavní roli rakouský kulturista a herec Arnold Schwarzenegger. V kontextu Çavuşoğluova prohlášení jde o „ukončení životů Arménů“.

Rusko se do války zatím oficiálně nezapojilo. Plní funkci prostředníka, který se snaží dohodnout mír. S jedinou výjimkou. V noci na sobotu zaútočily ruské stíhací bombardéry na pozici islamistických žoldnéřů u karabašského Jabrajilu. Zlikvidovali několik set veteránů ISIL. Ázerbajdžáncům, kteří se nacházeli jen o několik set metrů dál, ruský útok nezkřivil ani vlásek.

Podle caucasus.liveumap Azeři do oblasti přisunuli další posily. Během dneška prolomili do fronty na jihu čtyřkilometrový klín až k městu Vank. Cestou srovnali se zemí několik arménských vesnic. Ve městě Vank se Azerům tvrdě brání skupina vojáků armády Arcachu. Tento průlom potvrdil obavy, které v sobotu vyslovil karabašský deník Artsakh News. Azeři snížení intenzity bojů v sobotu dopoledne před chvilkovým příměřím využili k přeskupení sil.

Na závěr jedna dobrá zpráva. Dnes přistál v hlavním městě Arménie Jerevanu letecký speciál s 20 tunami humanitární pomoci pro postižené válkou v Karabachu. Nyní je vykládán a během noci by měla začít přeprava materiálu postiženým civilistům.
8 Komentářů k Zastavení palby v Náhorním Karabachu slíbené v Moskvě dodržovali Azerbajdžánci pouhé 4 minuty

 1. Kadlik napsal:

  Podle me by mel Ruskej Patriarcha proti tem nevericim muslimskejm prasatum vyhlasit Krizovou Vypravu od antikrista v Rime se niceho takovyho dockat nemuzeme pac ten podporuje slimaky a dalsi jiny uchyly !

 2. Jéňa napsal:

  "Lavrov proto dnes dopoledne telefonoval tureckému ministru zahraničí Mevlütu Çavuşoğluovi."

  Vážně? Jste totiž v NESHODĚ s MID Ruska!

  10. října vedl ruský ministr zahraničí S. V. Lavrov telefonické rozhovory s ázerbájdžánským ministrem zahraničí D. A. Bajramovem a arménským ministrem zahraničí S. G. Mnacakanjanem.
  Během rozhovorů strany znovu potvrdily svůj závazek k dohodám o příměří v oblasti konfliktu v Náhorním Karabachu, k nimž bylo dosaženo po konzultacích s ministry zahraničí těchto tří zemí 9. října
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4377235
  11. října proběhl z podnětu TURECKÉ strany telefonický rozhovor mezi ministrem zahraničních věcí Ruské federace Sergejem Lavrovem a ministrem zahraničních věcí Turecka M. Cavusoglu.
  Během rozhovoru proběhla výměna názorů na situaci v zóně konfliktu v Náhorním Karabachu, která vyplynula z výsledků třístranných rozhovorů v Moskvě ve dnech 9. – 10. října. Byla zaznamenána potřeba přísného provádění všech ustanovení společného prohlášení ministrů zahraničních věcí Ruské federace, Ázerbájdžánské republiky a Arménské republiky z 10. října.
  Ruská strana znovu potvrdila svoji připravenost pokračovat v aktivním zprostředkovatelském úsilí zaměřeném na dosažení dohody o Náhorním Karabachu s přihlédnutím k ustanovením moskevského prohlášení.
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4377255
  Ve dnech 11. – 13. října uskuteční oficiální návštěvu Ruské federace ministr zahraničních věcí Arménské republiky Z. G. Mnacakanjan.
  Během jednání na ruském ministerstvu zahraničí se plánuje projednat celou škálu otázek bilaterální spolupráce, zahraničněpolitických interakcí prostřednictvím EAEU, CSTO a CIS, koordinace pozic v OSN, OBSE, Radě Evropy, BSEC a dalších mezinárodních fórech. Proběhne věcná výměna názorů na mezinárodní a regionální otázky. Bude zváženo provedení plánu konzultací mezi ruským ministerstvem zahraničí a arménským ministerstvem zahraničí na období 2020–2021.
  Více zde
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4377265

 3. Jéňa napsal:

  V článku se píše - cituji:
  "V noci na sobotu zaútočily ruské stíhací bombardéry na pozici islamistických žoldnéřů u karabašského Jabrajilu. Zlikvidovali několik set veteránů ISIL. Ázerbajdžáncům, kteří se nacházeli jen o několik set metrů dál, ruský útok nezkřivil ani vlásek."

  Prosím zdroj. Z čeho autor čerpal?

  Vypadá to totž, že nás v článku někdo pěkně houpe - dost divoce.
  Pomoc Ruska Sýrii, Arménii a celému NK (včetně začištění tureckých džihádistů) otáčí proti Rusům.
  To už je přes čáru!
  Jednalo se zřejmě o tuto informaci v "originále":

  Úder ruské armády zničil skupinu tureckých ozbrojenců mířících do Karabachu.
  Poté, co před několika dny vyšlo najevo, že ruská vojenská letadla porazila džihádské výcvikové tábory pro válku v Náhorním Karabachu, bylo před několika hodinami oznámeno, že ruská armáda úspěšně provedla další přesný a neuvěřitelně silný úder na skupinu ozbrojenců. - rána dopadla na muniční sklad a doslova zvedla do vzduchu tábor pro výcvik džihádistů, kteří se ze dne na den připravovali na cestu do Náhorního Karabachu.
  Redakci tiskové agentury Avia.pro se podařilo zjistit, že oblast vesnice Maaret al-Ikhuan v syrské provincii Idlib, kde byl podle dřívějších zpráv jeden z bodů náboru a školení džihádistů pro jejich následné odeslání do Turecka, a již odtud do Náhorního Karabachu přes území Ázerbájdžánu.
  Více podrobností na: https://avia.pro/news/udar-rossiyskih-voennyh-unichtozhil-gruppu-boevikov-napravlyavshihsya-na-voynu-v-karabah-ataka

 4. Jéňa napsal:

  Ilham Alijev, syn otce Hejdara Alijeva:

  "Arménie je zvyklá na to, že bude vždy podporována na světové scéně. Bohužel, svět Arménů, jejich patroni, islamofobní kruhy mají nejsilnější pozice na světě. Vždy podporovali Arménii a jejich agresivní politiku proti nám, bránili je. Šíří lži o Ázerbájdžánu, snažili se prezentovat Ázerbájdžánce jako agresory," řekl prezident Ázerbájdžánské republiky Ilham Alijev v rozhovoru s tureckým televizním kanálem Haber Global.

  "Ale dnes, ve věku internetu, je pro ně velmi obtížné to udělat, protože již existují netradiční způsoby tisku, je zde internet a informace nejsou příliš obtížné. Proto dnes již nemají stejné pozice v informačním boji. A jsme na správné cestě. Máme pravdu jak z hlediska mezinárodního práva, tak z hlediska historické spravedlnosti. Jsme na vlastní půdě, bojujeme na vlastní půdě. Pokud arménští vojáci opustí naši zemi, tento konflikt bude ukončen," uvedla hlava státu.
  https://moscow-baku.ru/news/politics/ilkham_aliev_esli_armyanskie_soldaty_pokinut_nashi_zemli_to_i_etomu_konfliktu_budet_polozhen_konets/

 5. Jéňa napsal:

  Spolupředsedové minské OBSE pracují na politickém urovnání konfliktu v Náhorním Karabachu s cílem dosáhnout řešení jednání:

  Po rozhovorech s arménským ministrem zahraničí Zograbem Mnacakanjanem a ázerbájdžánským ministrem zahraničí Džejchunem Aziz Bajramovem spolupracují spolupředsedové Minské skupiny OBSE se stranami na významných otázkách v procesu politického urovnání v Náhorním Karabachu s cílem dosáhnout vyjednaného řešení, uvádí Trend s odvoláním na OBSE.
  /Spolupředsedy minské skupiny OBSE jsou v současné době Igor Popov (Rusko), Stefan Visconti (Francie) a Andrew Schaefer (USA) pozn.aut/
  "Spolupředsedové se znepokojením uvádějí pokračující násilí v konfliktu v Náhorním Karabachu. Spolupředsedové vyzývají k okamžitým krokům k plnému provedení závazků stran v rámci humanitárního příměří, aby se zabránilo katastrofickým důsledkům pro region," uvádí se v prohlášení.
  "Spolupředsedové opakují, že civilní oběti jsou za žádných okolností nepřijatelné. Spolupředsedové vyzývají strany, aby okamžitě přijaly nezbytná opatření k dodržování humanitárního příměří s cílem zajistit výměnu ostatků mrtvých, válečných zajatců a zadržovaných osob, a vyzývají strany, aby se urychleně dohodly na mechanismu sledování příměří," stojí v prohlášení.

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes učinil prohlášení v souvislosti s událostmi kolem konfliktu v Náhorním Karabachu, uvádí Trend s odvoláním na Pompeův tviterový účet.
  Pompeo řekl, že USA naléhají na strany konfliktu, aby splnily své závazky k příměří v souladu s dohodou a zastavily útoky na civilní oblasti.
  https://moscow-baku.ru/news/politics/sopredsedateli_mg_obse_rabotayut_po_voprosam_politicheskogo_uregulirovaniya_nagorno_karabakhskogo_ko/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!