Francie odvolala svého velvyslance z Ankary

122683626_1167173370389839_6152169887356752563_nMezi Francií a Tureckem trvá od jara, mírně řečeno, diplomatické napětí. Tehdy turecká fregata, doprovázející loď s tureckými zbraněmi pro vládu Muslimského bratrstva v Libyi, zaútočila na francouzskou loď, která chtěla pašování zbraní zabránit. NATO tento incident chtělo ututlat, ale francouzský prezident se proti napadení ohradil. Od té doby si oba prezidenti vyměnili řadu diplomatických i méně diplomatických urážek, týkajících se jejich duševních i tělesných vlastností. Francie je jedna z mála zemí EU, která se pravidelně vyjadřuje proti různým „aktivitám“ Turecka, dá-li se to tak nazvat, a je kromě Rakouska stálým přímluvcem Řecka v jeho sporu o uhlovodíky v řeckém pobřežním šelfu, na něž si z pozice síly dělá Turecko nárok, podporováno zejména Německem.
Včera Francie odvolala svého vyslance v Ankaře. To je vážný krok, obvykle předcházející přerušení diplomatických styků. Důvod? Recep Tayip Erdogan označil svůj francouzský protějšek za „zralý pro psychiatra“. Důvodem je Macronovo „zacházení s muslimy“ po popravě učitele dějepisu v Paříži čečenským islamistou. "Jaký je Macronův problém s islámem a muslimy?" Potřebuje léčbu svého duševního zdraví, “ prohlásil Erdogan na kongresu Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v centrální provincii Kesareia (Καισάρεια, turecky: Kayseri). A pokračoval, patřičně v ráži: "Co lze říci hlavě státu, která takto zachází s miliony příslušníků náboženské menšiny ve své zemi?" Nejprve (potřebuje) psychiatrické vyšetření,“ dodal Erdogan, aniž by cítil jakýkoli stud kvůli přeměně řeckých pravoslavných kostelů v Turecku na mešity.

To píše web Greek City Times a dodává, že krátce po vraždě učitele dějepisu Samuela Patyho z rukou islamistického vraha Macron oznámil, že jeho země rozpustí skupinu Cheikh Yassin Collective, podporující hnutí Hamás, která podle videa zveřejněného svým zakladatelem urážela popraveného učitele. Ve snaze o očištění Francie od radikálního islámu byly zavřeny mešity spojené s Muslimským bratrstvem. To bude pravděpodobný zdroj hněvu tureckého prezidenta, protože je jedním z hlavních podporovatelů tohoto islamistického hnutí.
Dodejme, že nedávno odvolalo Řecko svého velvyslance z Ázerbajdžánu, na protest proti agresi do Arménie, kterou Erdogan bezpodmínečně podporuje.

To, že teče krev nejen v Arcachu, Sýrii, Iráku, Libyi, ale i v Evropě, to je cíl, který si Erdogan vytýčil. Jasně nám to oznámil už v roce 2017, kdy vyhrožoval, že „žádný Evropan se nebude cítit bezpečný v ulicích svého města“. Tehdy Německo a Holandsko zakázaly agitaci turecké vládní strany AKP ve svých městech před referendem v Turecku, které mělo posílit a také posílilo jeho pravomoci coby hlavy státu. Po prezidentských volbách v roce 2018, které Erdogan vyhrál za pomoci vydatných represí a zatýkání politické opozice, se stal v Turecku autokratickým vládcem. Předtím obvinil Německo z nacistických a rasistických praktik, a vyzval Evropu, aby “dodržovala lidská práva“. Německo si z toho vzalo ponaučení a od té doby se v zájmu zachování dobrých ekonomických vztahů a zájmů zbrojních koncernů stalo mluvčím Turecka v Evropě. Francie na urážky reaguje jinak. Brzy uvidíme, zda Emmanuelu Macronovi toto odhodlání zůstane.
5 Komentářů k Francie odvolala svého velvyslance z Ankary

 1. Bohumil napsal:

  Podle mého názoru ten, kdo tomu nešťastnému učiteli poradil vést hodinu výuky "svobody projevu" takovým způsobem dobře věděl, co to může vyvolat - a pravděpodobně vyvolá. V zemi, která po léta "sluníčkářsky" naváží lidi indoktrinované radikálním islámem, všemožně je podporuje v jejich "všesidovolování", umlčuje jakékoliv protestní hlasy proti tomu .. najednou, mávnutím kouzelného proutku nikoho neudivuje, že někdo plive jejich dětem do tváře takovým hanebným a surovým způsobem - "karikaturou" - tedy brutálním zhanobením a zesměšněním jim nejsvětější ikony.
  Podle mého tady někdo očividně rozfoukává svůj ďábelský ohníček .. a autor tohoto článku to nějakou zvláštní náhodou nevidí - nebo nechce vidět. A nejen v tomto případě, jak poslední dobou sleduji.

  • Pepe napsal:

   Autor už dokonce fandí i islámské Francii a že Erdogan nakupuje S-400 od Ruska ho vůbec nezajímá
   https://ac24.cz/-/-amerika-nechape-s-kym-ma-tu-cest-erdogan-dal-jasne-najevo-ze-se-neboji-americkych-sankci-kvuli-s-400-a-karabachu?

   Buď je pořád tak slepý anebo si dal za úkol plnit notičky EU a jít proti Rusku.

  • Jéňa napsal:

   Po Erdoganovi se ozval Macronovi i Írán - Zarif vrací úder Macronovi, říká, že muslimové jsou oběťmi „kultu nenávisti“.

   "Muslimové jsou hlavními oběťmi" kultu nenávisti "- zmocněni koloniálními režimy a vyváženi vlastními klienty," uvedl Zarif v pondělí na Twitteru.
   Ve středu Macron podpořil zobrazování karikatur urážejících proroka islámu francouzským učitelem.
   "Francie se nikdy nevzdá karikatur," řekl Macron a bránil učitele za "prosazování svobody". Macron v neděli znovu trval na svém postavení tweetováním: „Nikdy se nevzdáme.“

   Tyto komentáře vyvolaly vlnu odsouzení v celém muslimském světě.
   Íránský parlament v pondělí ostře odsoudil Macronovu obranu rouhání proti prorokovi Muhammadovi pod záminkou „svobody projevu“.
   Ve svém prohlášení zákonodárci, vyhýbající se svatokrádežným činům proti islámu, uvedli, že francouzská vláda „znovu prokázala svou zlou povahu“, uvedla tisková televize.

   Prohlášení však ujistilo, že „Macron a jeho kohorty brzy přijdou na praktický výsledek této politiky,“ a tvrdilo, že světoví muslimové se postaví pokusům o normalizaci urážky islámu a jeho proroka.
   https://www.tehrantimes.com/news/453924/Zarif-hits-back-at-Macron-says-Muslims-are-victims-of-the-cult

 2. Jéňa napsal:

  Macron provokuje, Erdogan reaguje a EU přežvykuje - furt i s autorem článku. S Erdoganem se to musí zřejmě umět, viz. například zde:
  Z disikuzního setkání ve Valdaji na téma: "Ponaučení z pandemie a nová agenda - "Jak proměnit světovou krizi v příležitost k míru"

  Vladimir Putin:
  Turecko i Francie jsou takové státy, které jsou schopné regulovat vzájemné vztahy, a bez ohledu na to, jak tvrdá může být pozice prezidenta Erdogana, já vím, že je flexibilní a že s ním je možné najít společný jazyk. Proto doufám, že se i zde situace vrátí do normálu.

  Otázka :
  Vladimire Vladimiroviči, pokud je to možné, při vší snaze, je to velmi aktuální téma.
  Kvalitativním rozdílem mezi současnou krizí na jižním Kavkaze je právě role Turecka, která je mnohem aktivnější než dříve. Řekl jste, že prezident Erdogan je flexibilní. Možná. Strávil jste s ním hodně času. Mnoho odborníků však zároveň věří, že Erdogan ve skutečnosti provádí politiku rozšiřování své zóny vlivu až na hranice bývalé Osmanské říše. A jak víme, jsou to velmi široké hranice, kam se dostalo mnoho věcí. Obecně Krym jednou spadl do této sféry. Už dávno, ale přesto.
  Nemusíme se bát, že pokud to bude důsledná linie, vzniknou nějaké rozdíly s Ankarou?

  Vladimir Putin:
  Rusko se ničeho nebojí. Dnes, díky Bohu, nejsme v situaci, kdy bychom se měli něčeho bát.
  Nevím, co prezident Erdogan plánuje, jak se chová k osmanskému odkazu. Na to se ho zeptejte vy. Já vím, že dnes máme obchodní obrat přes 20 miliard dolarů. Vím, že Turecko má skutečný zájem, aby tato spolupráce pokračovala.
  Vím, že prezident Erdogan dělá nezávislou zahraniční politiku. Navzdory tlaku jsme s ním v poměrně krátké době realizovali projekt "Turecký proud".
  My s Evropou současně nic nemůžeme, roky žvýkáme toto téma, Evropa nijak nemůže projevit nějakou elementární samostatnost a suverenitu s cílem realizovat pro ni naprosto prospěšný projekt "Severní proud - 2".
  Ale s Tureckem jsme to zvládli poměrně rychle, i přes všechny problémy. S vědomím a pochopením si svých národních zájmů Erdogan řekl, že to realizujeme a my jsme to udělali.
  Stejně tak jako v jiných oblastech, například v oblasti vojensko technické spolupráce. Rozhodlo se Turecko, že potřebuje moderní systém protivzdušné obrany a nejlepší systém na světě, který je dnes C 400, Triumf ruské výroby - řekl a koupil. S takovým partnerem to není jen příjemné, s takovým partnerem se spolehlivě pracuje.
  Co se týče nějakých aspirací ‑ ohledně Krymu, ještě co - jak to, tak to nevím, nezajímá mě to. Protože zájmy Ruska jsou spolehlivě chráněny a o tom vy nemůžete ani na vteřinu pochybovat. Jsem si jist, že i ostatní partneři to dobře chápou a dávají si podle toho záležet.
  Ze zdroje: http://kremlin.ru/events/president/news/64261

  • Jéňa napsal:

   "S Erdoganem se to musí zřejmě umět"

   V důsledku leteckých úderů ruských vzdušných sil v Idlibu bylo zabito 78 ozbrojenců a více než 140 zraněno. Mezi zabitými je více než 50 ozbrojenců Failak al-Sham, který je sponzorován a vyzbrojen Tureckem.
   Hlavní útoky padly na hlavní tábor „Failak al-Sham.“ Podle řady zpráv byl útok proveden bombardéry Su-24M.
   Existují nepotvrzené zprávy, že mezi zabitými ozbrojenci byli také turečtí důstojníci.
   Po zničení ropného trhu jižně od Jarablusu je zničení velitelství Failak al-Sham více než jednoznačným signálem pro „přítele Recepa“. https://colonelcassad.livejournal.com/6274525.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!