Žádost o podporu Erdoganovým režimem pronásledovaného kurdského režiséra

safe_imageInter arma silent musae – ve válce múzy mlčí. Nemusí to být vždy válka otevřená, může probíhat i formou nejrůznějších represí, zatýkání, věznění. Tak se to děje v mnohých zemích světa, i když nám většinou strkají před oči jen disidenty ruské a čínské. Například Turecko vězní stovky a tisíce lidí, kteří se byť jen kriticky vyjádřili k prezidentu Erdoganovi. Mezi nimi mnoho umělců, dalším vězení hrozí. Jedním z nich je kurdský režisér Kazim Öz, jehož poslední dokončený film ZER jsem měl možnost vidět v roce 2018 při promítání v Praze.
Krátce jsem s ním tehdy mluvil – řekl mi mimo jiné, že Turecko je vězením pod širým nebem - a na podzim ho poprvé zatkli. Od té doby je pod policejním dohledem a pod hrozbou 15 let vězení. Za „členství v ozbrojené teroristické organizaci“. Nevadí, že důkazy vlastně nejsou – prokurátor trvá na svém a odvolal se i proti osvobozujícímu rozsudku soudu v Dersimu.

V těchto podmínkách Kazim Öz natočil letos v zimě a na jaře další hraný film. Česky zní jeho název „Život sněhové vločky“. Stejně jako ve filmu ZER, kurdsko – turecký konflikt není v prvním plánu filmu, ale je stále přítomen, i v road movie jako byl ZER, i v milostném příběhu turecké dívky a Kurda ve „Sněhové vločce“.

Režisér právě pracuje na postprodukci a spustil fund-raising, tedy sbírku na podporu technického dokončení filmu. Není třeba zmiňovat, že od turecké vlády nedostane nic, přestože jeho poslední projekt tehdy v rámci rozhovorů mezi tureckou vládou a kurdskou PKK před 6 lety turecké ministerstvo kultury dokonce podpořilo. Od té doby se poměry v Turecku prudce změnily. A režisérovi, jenž se svými dokumentárními i hranými filmy získal na filmových festivalech přes 40 cen, nezbývá, než žádat diváky o podporu. Bylo mi ctí mu pomoci.

Podotýkám ještě, že Kazim Öz měl mnohokrát možnost emigrovat, přesto tak nikdy neučinil, protože veškerá jeho tvorba je svázána s místy, kde žije jeho národ. Smyslem jeho života a tvorby je, jak říká, zprostředkovat světu kulturní dědictví Kurdů, národa obětovaného na oltář „stability v regionu“, která se stejně nekoná.

I relativně malá částka je pomoc – stanovíte si ji sami. Je to ovšem čistě dobrovolné.

Link na sbírku je zde: https://www.indiegogo.com/projects/bir-kar-tanesinin-omru-post-produksiyon-soundtrack/payments/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!