Po azerském sestřelení ruského vrtulníku Mi-24 v Arménii došlo v Moskvě k dohodě o zastavení palby v Arcachu a nástupu ruské armády jako mírových jednotek

123799692_1184234798683696_757866697327594368_nO půlnoci moskevského času oznámili ruský prezident Vladimír Putin spolu s arménským předsedou vlády Nikolem Pašinjanem a ázerbajdžánským prezidentem Ilhanem Alijevem uzavření dohody o okamžitém zastavení bojů v Arcachu – u nás známém též jako Náhorní Karabach. Podle dohody do linií mezi obě znepřátelené strany nastoupí v roli mírových jednotek ruská armáda. Do včerejška přítomnost ruské armády jako mírových sborů tvrdě odmítal jak Azerbajdžán, tak zejména Turecko, jehož generálové ázerbajdžánsko-tureckou agresi do Arcachu fakticky řídili. Do včerejška si turecký prezident činil nárok, aby Turecko bylo zastoupeno na mírových jednáních. Putin jej však ke stolu nepřizval. K uzavření dohody o ukončení bojů došlo několik hodin poté, kdy vojáci ázerbajdžánské armády zaútočili nad arménským územím na ruský bojový vrtulník Mi-24.
V noci na pondělí sestřelili ázerbajdžánští vojáci ruský bitevní vrtulník Mi-24 letící 5 km hluboko uvnitř území Arménie. Vrtulník podle ruského ministerstva obrany doprovázel konvoj 102. ruské základny v Arménii, který se vracel z hlídky na hranicích Arménie a Azerbajdžánu. „Ruský vrtulník Mi-24 byl sestřelen ve vzdušném prostoru nad územím Arménské republiky mimo zónu bojů mezi Ázerbájdžánem a Náhorním Karabachem ,“ řekl ruské agentuře TASS mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov. Vrtulník byl sestřelen pokročilým přenosným protileteckým systémem, jehož součástky byly podle ruské televize RT nalezeny na arménském území. Po zásahu raketou se vrtulník zřítil do rokle. Dva členové posádky při útoku zahynuli. Třetí byl z trosek vyproštěn se středně těžkými zraněními.

Večer se k odpovědnosti za útok přihlásila ázerbajdžánská armáda. Ázerbajdžánské ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že šlo omyl a nikoli o cílený útok na Rusko. „K hrozné chybě došlo kvůli skutečnosti, že vrtulník letěl v těsné blízkosti arménsko-ázerbájdžánské hranice, kde pokračují aktivní vojenské střety mezi oběma zeměmi kvůli sporné oblasti Náhorního Karabachu. Let byl prováděn ve tmě, v malé nadmořské výšce a mimo zónu radarové detekce systémů protivzdušné obrany,“ uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo zahraničních věcí.“, napsala ázerbajdžánská vláda v prohlášení k útoku.

Skutečnost je však taková, že k sestřelení vrtulníku došlo v blízkosti čtyřmezí mezi Arménií, Tureckem a Iránem a Nachičevanskou republikou (na mapě vyznačeno červeně). Tedy na opačném konci Arménie, než jsou hranice s Arcachem – známým též po názvem Náhorní Karabach. Nachičevansko má podobný statut jako Arcach. Jde o mezinárodně neuznanou republiku, jejíž vznik byl dohodnut mírovou smlouvou mezi Arménií a Azerbájdžánem, kterou v roce 1994 zprostředkovalo Rusko. Ázerbajdžán ji považuje za součást svého území i když se nachází za pásem území Arménie širokým v průměru 100 km. Fakt, že Ázerbajdžán přiznal odpovědnost za útok na ruský stroj dokládá, že z tohoto území proti Arménii operují azerské jednotky.

Včera večer se ázerbajdžánská vláda Rusku oficiálně omluvila. Ázerbajdžánké ministerstvo zahraniční podle TASSu uvedlo, že vláda v Baku připravena zaplatit odškodné v souvislosti s incidentem. Ázerbájdžánští úředníci vyjádřili soustrast rodinám a přátelům zabitých členů posádky.
Osobně považuji text ázerbajdžánské omluvy za alibistický a v podstatě drzý. Podle mého názoru jde o další zkoušku, kam až nechá Rusko zajít turecko-azerské agresory. Raketový útok na vrtulník letící 5 km hluboko v arménském území je podle mezinárodního práva aktem agrese. Fakticky jde o formu přímého vojenského napadení Arménie, za jehož obranu převzalo Rusko záruky podle Smlouvy o vzájemné pomoci v obraně z roku 1997.

Pokud bychom věřili tvrzení Baku o „omylu“, nezbývá než dodat, že přítomnost ruské techniky měli Azeři předpokládat. Rusko minulý týden zcela jasně a veřejně oznámilo, že přistupuje na arménskou žádost o vojenskou pomoc. Ruský prezident Vladimír Putin ve zveřejněné odpovědi zaručil Arménii pomoc ruské armády při snaze o zajištění územní celistvosti. Tato záruka se vztahuje na samotnou Arménii a nikoli na Arcach, který je podle arménsko-azerbájdžánské mírové dohody z roku 1994, jíž Rusko zprostředkovalo, nezávislou republikou.

Údajně mylný útok na ruský vrtulník však vedl k rychlému vývoji na diplomatickém poli. Ruský prezident si do Moskvy pozval k okamžitým jednáním nejvyšší představitele Arménie a Ázerbajdžánu. Jakými pohrůžkami donutil Ázerbajdžánce k podpisu smlouvy o ukončení bojů a o vpuštění ruské armády do Arcachu se asi nikdy nedozvíme. Pokud zastavení bojů vydrží a přejde do skutečného míru byla by to skvělá správa.

Přikládám znění prohlášení všech tří státníků, které v noci po skončení jednání zveřejnila tisková služba Kremlu:
„Prezident Ázerbájdžánské republiky Alijev, předseda vlády Arménské republiky Pašinjan a prezident Ruské federace dnes 9. listopadu podepsali prohlášení, které vyhlašuje úplné příměří a zatavení veškerého nepřátelství v zóně konfliktu v Náhorním Karabachu od 00:00 moskevského času 10. listopadu 2020.

Ázerbájdžánská republika a Arménská republika se zastaví na svých pozicích. Mírový kontingent Ruské federace bude rozmístěn podél kontaktní linie v Náhorním Karabachu a podél koridoru spojujícího Náhorní Karabach s Arménskou republikou.

Vnitřně vysídlené osoby a uprchlíci se vrátí na území Náhorního Karabachu a okolních oblastí pod kontrolou vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Proběhne výměna válečných zajatců, dalších zadržených osob a těl mrtvých.

Všechna hospodářská a dopravní spojení regionu budou odblokována. Kontrola nad dopravní komunikací bude prováděna za pomoci orgánů ruské pohraniční stráže.

Předpokládáme, že dosažené dohody vytvoří podmínky nezbytné pro dlouhodobé a úplné řešení krize kolem Náhorního Karabachu na spravedlivém základě a v zájmu arménských a ázerbájdžánských národů.“
47 Komentářů k Po azerském sestřelení ruského vrtulníku Mi-24 v Arménii došlo v Moskvě k dohodě o zastavení palby v Arcachu a nástupu ruské armády jako mírových jednotek

 1. Jéňa napsal:

  Komentář s názorem k vývodům obsažených v článku je zde http://www.nwoo.org/2020/11/05/p-c-roberts-ukradene-volby/#comment-2164185 , vlastně komentáře, je jich tam více - spolu s doplňujícími informacemi.
  Doplním, že nepodložené vývody s výplody od začátku konfliktu v Karabachu se autorovi hroutí, padají i s manipulacemi, ale stále jsou za nových okolností stavěny a předkládány. Ve stejném zaprodaném neobjektivním stylu, předepsaném záměru a ve vytyčeném azimutu, západním směru, ve větru s větry již dříve specifikovanými.
  Viz starší články autora (s diskuzí) zde na webu.

  PS
  Neznáme vyjádření EU + Turecka, zatím. Čekáme až si to vyladí, či jak? :-)

 2. Pepe napsal:

  Dnešní tisková konference SPD - všechno fajn, až do času po 15. minutě
  https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/1220556528320612/

  SPD dnes bude ve vládě obhajovat zájmy londonského Pašinjana a vůbec ji nezajímá, že Putin Pašinjana právě porazil. Ivan David svými pro-EU a tedy zcela globalistickými názory už infikoval celou SPD. A to se Kobza staví za Izrael, ale Davidovi vůbec nevadí, že Arménie je proti Izraeli. David už je člověkem globalistů a EU a Okamura mu to žerou i s navijákem.

 3. Pozorovatelka napsal:

  Existuje trasa, která má být konkurencí ke globalistickému projektu Hedvábné stezky. Ta zahrnuje země Indie, Írán. ÁZERBÁJDŽÁN, Rusko. Trasa už byla i odzkoušena:

  "Rusko s Indií, Íránem a Ázerbájdžánem právě testuje trasu, která má být konkurencí k Nové hedvábné stezce – důvod revoluce v Arménii, izraelských útoků v Sýrii, amerických základen v Kaspickém moři na břehu Kazachstánu a obnovování kontaktů Čína-Indie?"
  https://aeronet.cz/news/rusko-s-indii-iranem-a-azerbajdzanem-prave-testuji-trasu-ktera-ma-byt-konkurenci-k-nove-hedvabne-stezce-duvod-revoluce-v-armenii-izraelskych-utoku-v-syrii-americkych-zakladen-v-kaspickem-mori-na/

  Koho potřebuje Rusko více - Arménii nebo Ázerbájdžán. Nemluvě o ovládnutí Černého moře, viz článek
  http://www.nwoo.org/2020/10/06/kralovske-pocty-putinovi-pri-navsteve-turecka-video-a-jak-to-souvisi-s-denim-mezi-armenii-a-azerbajdzanem/

  Pan David potvrzuje, že nic nepochopil.

  • Pozorovatelka napsal:

   Ale je jedno, co si ve své hlupotě (a je mi za SPD líto, že jinak se to nedá nazvat) myslí pan David, důležité je, že v Karabachu zvítězilo Rusko.

   • Jéňa napsal:

    @ ... důležité je, že v Karabachu zvítězilo Rusko.

    Však už se do regionu tlačil Írán, pěkně na pozadí a vyčkávaje příhodné chvíle, viz:

    Teherán znovu rozdmýchá roli mírotvorce Náhorního Karabachu
    https://asiatimes.com/2020/11/tehran-rekindles-nagorno-karabakh-peacemaker-role/
    Úloha Íránu, tehdy a nyní ... Nový teheránský summit? ... Modernizace Minsku?
    Minská skupina v roce 2007 přijala "madridské principy", které se přiklánějí k rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které uznávají svrchovanost Ázerbájdžánu nad Náhorním Karabachem.
    Loni na jaře však arménský premiér Nikol Pašinijan madridské zásady kategoricky odmítl a vyzval k novému přístupu, který by se vrátil ke Smlouvě ze Sevres z roku 1920, která uznala územní nároky Arménie, ale která nebyla nikdy přijata.
    Na základě minulých zkušeností může být nový teheránský summit pro Írán přínosem a podtrhuje jeho regionální význam jako klíčové země, která představuje mírové mírové soužití vlastních ázerbájdžánských a arménských menšin.

    Pod křídlem a vlivem Íránu, nezbývá než podotknout.
    Vše připravované a plánované:

    Írán oznámil záměr podílet se na zlepšení osvobozených území Ázerbájdžánu https://moscow-baku.ru/news/society/iran_zayavil_o_namerenii_prinyat_uchastie_v_blagoustroystve_osvobozhdennykh_territoriy_azerbaydzhana/
    Ázerbájdžánský ministr hospodářství Mikail Jabbarov se setkal s íránským velvyslancem v zemi Eyidem Abbásem Mousávím.
    M.Jabbarov zdůraznil, že politická vůle a přátelské vztahy prezidentů Ázerbájdžánu a Íránu jsou hlavní hnací silou rozvoje dvoustranné spolupráce.
    Za posledních 7 let se mezi hlavami států konalo 13 summitů.
    S.A. Musavi zdůraznil, že Írán plně podporuje spravedlivé postavení Ázerbájdžánu a územní celistvost v arménsko-ázerbájdžánském konfliktu, a odsuzuje veškeré projevy separatismu. Vyjádřil zájem své země o provádění stavebních prací na pohraničních územích Ázerbájdžánu osvobozených od okupace a zdůraznil, že společné provádění projektů souvisejících s vodními elektrárnami Khudaferin a Gyz Galasa na řece Araz dále prohloubí dvoustrannou hospodářskou spolupráci.

    • Jéňa napsal:

     Putin koncem října, kolem 29.10.2020, na fóru "Rusko vyzývá"
     reagoval na program navržený Íránem: "... v první fázi musíme zastavit boje, zastavit ztráty na životech, sednout si k jednacímu stolu a na základě návrhů, které formulovala Minská skupina a spolupředsedové - Rusko, Spojené státy a Francie, za účasti dalších členů Minské skupiny, a existuje mnoho zemí, včetně Turecka a řady evropských států - na základě této společné práce na nalezení konsensu a rovnováhy zájmů. Dá se to udělat."  http://kremlin.ru/events/president/news/64296
     Zde (v tomto) je v podstatě odpověď Íránu, že jejich návrh není pravdivý, Minská skupina by měla být zachována a navíc rozšířena. A jediné, co potenciální účastníci urovnání tohoto konfliktu dělají, je jen jeho ignorování nebo podněcování Ruska.

     Nemá to lehké Putin s tolika nepřáteli! A naši polithňupi se k nim přiřazují - přidávají se komplet i s EU. Však také Lavrov řekl, že s EU už jednat nebude, nedozrála k dialogu.
     Basta fidli. Bav se s debilem, ztráta času: vyměnit ...další!
     Jinak to nejde, doplnil bych MID Ruska po svém.

  • Jéňa napsal:

   Hospodářské a politické vztahy mezi Íránem a Indií se datují do doby před staletími a obě země si udržely své vazby po celou dobu mnoha turbulencí a vzestupů a pádů.
   Indie je jedinou cizí zemí, která se v současné době účastní velkého rozvojového projektu v Íránu navzdory americkým sankcím.

   Projekt rozvoje přístavu Chabahar v jihovýchodním Íránu je kotvou pro rozšíření hospodářských vztahů mezi oběma národy.
   "Jsme také sousedé, jsme námořní sousedé, a nyní s přístavem Chabahar jako kotva obchodních vztahů obou zemí, jsme se stali námořními partnery stejnětak," řekl indický velvyslanec v Teheránu Gaddam Dharmendra.
   Premiér Módí a prezident Rúhání se letos sešli čtyřikrát, a to je známkou toho, jak důležité jsou vztahy pro obě strany, doplnil Dharmendra.
   "Jak vidíte, naše hospodářské vztahy pokračují navzdory všem omezením a výzvám," zdůraznil velvyslanec.
   Indie byla první zemí, která zavedla bankovní mechanismus, aby mohli obchodovat s Íránem v národních měnách, řekl a dodal, že tento rupie-rial kanál je usnadněn centrální bankou Íránu (CBI) a Reserve Bank of India (RBI). To pomohlo obchodníkům v obou zemích pro výměnu komodit:
   TEHRAN - Teheránská obchodní, průmyslová, těžební a zemědělská komora (TCCIMA) uspořádala 27. října íránsko-indické online obchodní fórum. Fórum s názvem „Íránsko-indická obchodní expanze, výzvy a příležitosti“ se koná ve spolupráci s indickou obchodní a průmyslovou komorou.
   https://www.tehrantimes.com/news/453794/TCCIMA-to-hold-Iran-India-online-business-forum-next-week

 4. Pozorovatelka napsal:

  @"Hospodářské a politické vztahy mezi Íránem a Indií se datují do doby před staletími a obě země si udržely své vazby po celou dobu mnoha turbulencí a vzestupů a pádů.
  Indie je jedinou cizí zemí, která se v současné době účastní velkého rozvojového projektu v Íránu navzdory americkým sankcím."

  Írán je původně hlavní indoíránskou (árijskou) zemí, Indii a Írán spojují indoíránská náboženství
  https://cs.qaz.wiki/wiki/Indo-Iranians
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Zarathu%C5%A1tra

  Írán byl islamizován až v 6. století n.l. a dle mého jen načas - než přes Írán-Indii bude globalizovaný svět převeden na jiné náboženství, tady je freska, visící ve Vatikánu, kde Zarathustra už z doby 2t let p.n.l. je zobrazen s koulí (míčem) a globusem
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Raffael_071.jpg
  čímž jsme u projektu "Astana"

  Írán by raději Arménii - přesněji Velkou Arménii, protože pro něj to znamená přístup na Černé moře, dokud ale existuje spojenectví Rusko-Turecko, tak Írán má smůlu (a Evropa štěstí, že její islamizace Íránem se oddaluje). Írán bere i spojenectví s Ázerbájdžánem (Kaspické moře), ale Putin moc dobře ví, co dělá.

 5. proud napsal:

  Jak vsichni vidime,nema smysl se tou spinou vubec zabejvat do ty doby,dokud uzemi kazdy zeme nebude proste SVATY a NEMENNY a celej svet se neobrati proti kazdymu agresorovi jako jeden muz! Opet tedy vlastne naprosto zbytecne ztracime cas picovinama se kterejma nemuzeme nic udelat dokud si neuvedomi kazdej clovek na svete kym je a ze patri k ostatnim a ne proti nim. S tim souvisi nenechavani se rozdelovat a aby to slo,musi se naprosto zmenit system a nahled na svet i nejblizsi okoli. Do ty doby je kazdej prakticky sam a prachy a moc si s nim muzou delat co se jim zlibi.

  • pv napsal:

   To je pravda. Celý problém vidím v soupeřivosti lidí a jejich prodejnosti. A ochotě věřit tomu, co komu dělá dobře. Zářivý příklad je tady ta Pozorovatelka...

   Ten její Pjakin mi vylezl krkem častým opakováním, že "znanija esť vlasť". Nejsou to znalosti, co dává moc, když ti není dovoleno je šířit. Jako příklad si vem volnou energii. A nebo ten coronáč. Nepustěj doktory do televize, aby zdokonumentovali škodlivost stálého nošení roušek, totéž testy a vakcíny, ve kterých nikdo neví, co všechno obsahují.

   Divadlo s Trumpem mne už taky nebaví sledovat, lžou úplně všichni, ano jsou to herci, nic víc. U nás jakbysmet.

   Už ani zprávám na alternativách nemůžeš věřit, mnohé jsou fiat alternativy, nastrčené a ovládané těmi, co jsou u moci a fungují jen jako ventil pro lidi.

   • proud napsal:

    Me je jen divny,jak se vlady najednou jakoby staraji o lidi proti jejich vuli,jsme svobodny,nebo jsme kurva ve skolce ro dospeli??? Kdyz budu chtit chcipnout na cokoliv,je do toho kazdymu,tedy i vlade,uplny hovno!!! Nic mi nedava,jen mi bere! Kdyz mi komunisticka vlada platila zdravi,doktory,konicky a kdeco,pak mela jisty pravo po me chtit,abych si zdravi chranil a presto nepamatuju takovou diktaturu!!! Takze o co jde??? O moje zdravi ji rozhodne nejde,sere na me,zajimaj ji jedine moje odvody,je treba hledat jinde!!! Ale jaktoze to vidm jen ja sam????

 6. Jéňa napsal:

  @ "...Spojené státy, Japonsko, Austrálie a Indie.
  Ve třech z nich je jasná stopa Británie..."

  Vlastně Japonsko je po II. světové drsně pod vlivem USA, takže Čtyřkolka je pod Británií sakum pikum, že ano, vždyť říkám, že je toho veru neúrekom - až to hlava nebere. :-o

 7. Pozorovatelka napsal:

  Demonstranti v Jerevanu rozbili kancelář George Sorose. Video
  https://strana.ua/news/300222-protestujushchie-hromjat-ofis-sorosa-v-erevane.html

  Komentář Pašinjana k uzavřené dohodě
  https://russian.rt.com/ussr/news/801408-pashinyan-soglashenie-karabah

  Sorošův člověk v Jerevanu: barevná revoluce, zpackaná válka, kapitulace a rozvrácená země
  https://e-republika.cz/article4366-Soro%C5%A1%C5%AFv-%C4%8Dlov%C4%9Bk-v-Jerevanu-barevna-revoluce-zpackana-valka-kapitulace-a-rozvracena-zem%C4%9B

 8. Pozorovatelka napsal:

  Alijev se směje: "Co se stalo Pašinjane?", zatímco Pašinjan odmítá rezignaci - ukázala i česká tv, čas od 1. minuty zde
  https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/220411000101110/obsah/800948-dohoda-o-karabachu

  A Alijev děkuje Rusku:
  „Rád bych vám vyjádřil, Vladimir Vladimirovich, vděčnost za vaši aktivní účast na procesu urovnávání v předchozích letech, zejména v horké fázi konfliktu,“ citovala TASS Alijeva.

  Ázerbájdžánský prezident zdůraznil, že podepsání společného prohlášení příměří vedoucích představitelů těchto tří zemí „ukazuje zvláštní úlohu Ruska při řešení tohoto konfliktu“.

  Rovněž vyjádřil přesvědčení, že Moskva bude hrát významnou roli při normalizaci vztahů mezi Ázerbájdžánem a Arménií"
  https://russian.rt.com/ussr/news/801440-aliev-rossiya-karabah

  • Pozorovatelka napsal:

   A ještě taková perlička:
   "Obsazený Karabach se proměnil v továrnu padělků arménského starověku"
   https://vestikavkaza.ru/material/327593

   Český člověk Bedřich Hrozný
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Bed%C5%99ich_Hrozn%C3%BD
   byl prvním, který upozornil na říši Chetitů a doložil, že rozložena a zničena byla Aramejci - semity.

   A Putin není hlupák
   https://aeronet.cz/news/bitva-u-kadese-po-trech-tisiciletich-aneb-rusky-koncert-v-syrii-a-finale-kdo-s-koho/

   • proud napsal:

    A ty uz jsi nekdy videla siozida hlupaka???!!!Vsak se podivej jak mu zobes z ruky,gojimko! To by GP nebyl tim cim je!

    • pv napsal:

     Perfektní odpověď, proude. Nerad Ti připomínám, že s fanatiky se domlouvat nedá, nejsou otevřeni diskuzi, takže jen plýtváš energií, určitě to víš sám, nenech se provokovat.

     Pozorovatelka viditelně kope za globalizaci světa Ruskem.

     Nasála už před lety od svého miláčka, že globalizace je objektivní proces, ale on není, a nikdo jí to nevymluví, protože ona touží, aby Putin zglobalizoval svět a netuší, že on sám je nula a sluha globalizátorů, kterým prodává ruský národ. A jak "šarmantně" se zbavil zodpovědnosti za budování likvidačních sítí 5G v Rusku, to je teprve něco! A jeho otevřenost muslimů a stavění mešit na území RF, to taky! Chudí lidé v Rusku ať chcípnou, hlavně že podepíše prachy na mešity!

     Jedno pravidlo je nezlomné: koho chleba jíš, toho píseň zpíváš. Tvrdé, ale pravdivé.

     • Pozorovatelka napsal:

      @ pv
      A Vy evidentně kopete za lokalizaci, což je hlavní současný účel světa, tzn. "multipolární svět". Nezapomenu na článek česko-amerického ekonoma z roku 2011
      http://blog.aktualne.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=11788
      a na jeho názory v pořadu Hyde park v roce 2016
      https://www.audiolibrix.com/cs/Podcast/Listen/7822/hyde-park-civilizace-milan-zeleny-ekonom
      kde v obou případech hovořil o tom, že každý musí žít z toho, co si lokálně vypěstuje, všechno další, co k tomu potřebuje si vytiskne na 3D tiskárnách (viz vylepšování internetu).

      Obzvláště covidem se blíží obdoba toho, co naplno zažila Kuba a S. Korea po rozpadu SSSR, když obě země zůstaly bez ropy, S. Korea tehdy prošla hladomorem, Kuba to přežila - viz "Kuba a ropný zlom"
      https://www.youtube.com/watch?v=XeL79WL4Z3Q&t=2s
      což je po těch dvou pokusech nachystáno na všechny.

      Politiku lokalizace svého času prosazoval i Robejšek - jenže ono přesně o to jde: o šetření energetickými zdroji. A bez ropy nepohnojíš a když nepohnojíš, tak nesklidíš a když nesklidíš, tak hladomor je ve vzduchu!

      Německo si uhlí zakonzervovalo už dávno, Česko do roku 2022 zavře všechny šachty, covid likviduje lety, vlaky i auta, nemluvě o přechodu na elektroautomobily - jenže jejich výroba vyžaduje také spoustu ropy, proto covid likviduje i výrobu a prodej aut.

      A proč to všechno? Jak kdysi řekl Estulin - aby Oni měli co pít a jíst. Nejde o peníze, jde o zdroje! Ale klidně oslavujte lokalizaci ekonomik místo globalizace na ruský způsob - v tom případě ale velmi, velmi doporučuji to video o Kubě.

      Pokud ovšem víte o nějakém českém zdroji ropy a plynu, tak zapomeňte, co jsem napsala a bojujte za samostatnost nikoliv jen Česka, ale kterékoliv evropské země. A k tomu bojujte i za samostatný český (neglobalizovaný) internet a pak si juchejte, jaká je to všechno paráda...

      PS: Blíží se zima - čím Vám hřeje topení a hoří plamen na sporáku???? Máte ale na výběr: může to být íránský plyn místo ruského, tak hodně štěstí ve Vašem uvažování....
      PPS: Ještě si možná můžete zajít do lesa na dříví - pokud Vás ovšem do nějaké lesa ještě někdo pustí...

      • Pozorovatelka napsal:

       @pv
       Viděl jste film Marťan? Tam Matt Damon dokáže jen díky lidským výkalům a lidské moči přežít tím, že si tak vypěstuje brambory
       https://cs.wikipedia.org/wiki/Mar%C5%A5an_(film)

       Je to přesná obdoba toho, co zažila Kuba bez ropy - opakuji odkaz na video
       https://www.youtube.com/watch?v=XeL79WL4Z3Q&t=2s

       Tak si tu lokalizaci bez globalizace podle Ruska užijte. Rusko to samozřejmě přežije, svět bez ruských zdrojů ale nikoliv. A o tom dokola hovořím - bez ruských zdrojů totiž nepřežije nejen Evropa a Spojené státy, ale ani Čína. Putin to samozřejmě ví a v tím má v ruce trumf (společně s ruskými zbraněmi)jako nikdo jiný na světě- A Vy jako slepý hlupák kritizujete globalizaci světa podle Ruska????

   • Jéňa napsal:

    Jo, @ "A ještě taková perlička..."

    Také dám také perličku, ale trochu jinou, perličku kropenatou, malého ale hrdého ptáčka - obrazně.
    Z tohoto článku, v celku a v globále, viz:
    "Stagflační přehled (listopad 2020): o jednom malém, ale hrdém ptáčkovi.
    https://aftershock.news/?q=node/921714

    Nezaleknout se délky zpracované recenze, to se jen tak jeví, netřeba se bát...nahlédnout na vyhodnocená data dle svého uvážení. Komentáře autora není ani třeba filtrovati, jen přeložiti. No hle, vždyť už úvod článku jest dosti povědomý :-o a začíná tak slibně, citujeme-li část úvodu, tu:
    Podiv se, čtenáři, jaké události se dějí na Kavkaze!
    A jaké důvody všechno, to co se děje, mnozí z nás přijímáme bez řádné analýzy toho, co se stalo velmi blízko k těmto místům, také v Sýrii nebo v Iráku...Poradil bych analytikům, aby ve svých spekulacích zvedli meč obezřetnosti a všude, kde vidí v kvalitě konfliktu „surové darebáky, samoty energetických žebráků nebo infrastrukturní úpadce“ тм , změnit staré rčení: „Cherchez la femme!“ - na takové to: „Hledej ropu!“
    O ní, "ropné-matičce“, dnes budeme mluvit po tradičním přehledu – prozatím.

  • Jéňa napsal:

   Arménské tajné služby oznámily, že zabránily státnímu převratu
   https://vz.ru/news/2020/11/14/1070608.html
   Arménská Národní bezpečnostní služba zabránila pokusu o převzetí moci v republice a atentátu na premiéra Nikola Pašinjana, uvedlo tiskové oddělení úřadu.
   "Národní bezpečnostní služba Arménské republiky identifikovala případy nelegálního nákupu a držení zbraní, munice a výbušnin skupinou osob s cílem převzít moc v Arménské republice," cituje text zprávy TASS.
   Jak bylo uvedeno v tiskové službě oddělení, útočníci, kteří nesouhlasí s vnitřní a zahraniční politikou Arménie, byli odhodláni převzít moc tím, že zabijí hlavu vlády.
   - - -

   Telefonní hovory s Ilhamem Alijevem a Nikolou Pašinjanem
   14. listopadu 2020 http://kremlin.ru/events/president/news/64418

   Během pravidelných telefonních kontaktů Vladimira Putina s prezidentem Ázerbájdžánské republiky Ilhamem Alijevem a premiérem Arménské republiky Nikolou Pašinjanem diskutovali o praktických aspektech provádění dohod, které byly stanoveny v třístranném prohlášení o Náhorním Karabachu od 9. listopadu. Bylo potěšující, že bylo dodržováno příměří a že situace na linii kontaktu byla dostatečně klidná.

   Vladimir Putin ve svém rozhovoru s Ilhamem Alijevem zejména upozornil na situaci, ohledně křesťanské chrámů a klášterů nacházející se v oblastech, které se vracejí do Ázerbájdžánské republiky v souladu s tripartitním prohlášením. V tomto ohledu zdůraznil, že je důležité zajistit bezpečnost a normální církevní život těchto svatyní. Ázerbájdžánský prezident prokázal v této otázce pochopení a řekl, že takto bude ázerbájdžánská strana jednat.

 9. pv napsal:

  No fajn, pozorovatelko! Konečně z vás něco vypadlo, ale to video o Kubě neberu, nevím jak Vy, ale já tam v součtu strávil rok a vím, že věci jsou jinak, než se snažíte vnucovat starým videem z roku 2013! Jste stejná jako ten Pjakin, co pořád mele principy sto let staré.

  Takže podle Vás, RUSKO spasí svět svými zdroji?

  Mám dotaz: Proč se Putin nevěnuje ruskému lidu, aby nežil v chudobě?? Odpovězte, prośím!

  Opravdu si to myslíte? To asi těžko, neboť Sibiř už rozfrkalo do Číny, jestli to nevíte. Vy nemáte kontakty na ruské lidi, co tam žijí? Já ano.

  Putin dělá jenom to, co mu židáci dovolí a netvrďte mi, že to nevíte, sakra!!! Ruská národní banka má jenom v názvu ruská, ale ve skutečnosti je židovská a diktuje zákony, které zmrd Putin podepisuje! LIkviduje ruské lidí a jestli umíte rusky, o čemž nepochybuji, tak si, sakra, přečtětě dodatky k ruské ústavě!!! Abu Putrin, ani vláda, nikdo tam nevládne, jenom ty židovské banky, které taky diktují, kolik kdo bere peněz a kdy půjde do důchodu, sakra, nevidíte ten padající RUBL? Nic, opravdu nic Vám to neříká?
  Upřímně jsem rád, že lidi v Rusku nejsou zblbloši do Putina jako Vy. A ještě mi napište, že víte víc než oni, a už to bude všechno, abych začal přemýšlet nad vaší diagnózou.

  • pv napsal:

   Ještě dodatek: globalizace na ruský způsob jste napsala? Na jaký ruský, když Rusko ovládá židovská klika? Kde berete tu drzost mluvit o ruském způsobu?

   Pokud odpovíte, tak jenom konkrétně, na všeobecné kecy a odkazy opravdu nemám čas, protože jsou to pouhé manipulace.

   • proud napsal:

    Zdarec:-),koukam,zes je uz taky odkryl,pred nejakym casem :-). Njn,kamarade,siozidum bude NWOO trnem v oku vzdycky a beda jak nekdo zacne o skutecny primy vlade lidi,to hned cejtej svuj konec a posilaji sem armady pisalku,potrebujou starej model,penize,majetky a sefy,aby si je mohli postrasit a zkorumpovat,pripadne "vymenit", pres to vsechno a tim vladnout.........

  • Pozorovatelka napsal:

   Nepotřebuju pouze Pjakina, abych viděla, co se děje:

   " Žid J. Attali, ekonom a spisovatel, v roce 2009 označený za jednoho z nejvlivnějších myslitelů světa a dlouholetý vodič francouzských prezidentů v rozhovoru o své knize “Židé, křesťané a peníze” říká:

   Otázka : “Závěrem lze říci, že ve věku globalizace upozorňujete na konec této mnohosvětové ekonomické role židů: už je nepotřebujeme?”
   Odpověď:“Hlavní rolí židů po tři tisíce let byla role kočovníků. Když se však s globalizací všichni stanou kočovnými, tito kočovníci již nejsou potřeba!”
   A Attali pokračuje: “Toto je zcela nový a teprve nedávno pozorovaný jev, že i samotné elity Izraele jsou vůči svému státu kočovné. Židům, národu Svaté knihy, předvoji kočovnictví, je pravděpodobně souzena nová role.”

   I J. Attali, který se navíc hlásí k Marxovi tak říká, že role židů byla naplánována na tři tisíce let, že dále jsou nepotřební, ale že přesto je čeká nová role."

   Další Žid Marx řekl:
   "O židech Marx m.j. napsal:

   „Emancipace od čachru a od peněz, tedy od praktického, reálného židovství by byla sebeemancipací naší doby. Židé usilují o světovládu prostřednictvím peněz: Jaký je židův světský kult? Čachr. Jaký je jeho pozemský bůh? Peníze… Jaký je světský základ židovství? Praktická potřeba, zištnost… Směnka je židův skutečný bůh. Jeho bůh je jen ilusorní směnka.“

   Ke kapitalismu Marx řekl:

   ” …gój sice kapitalismus stvořil, ale žid zdokonalil jeho tržní potenciál. Stručně řečeno: bez žida by kapitalismus vypadal naprosto odlišně. Gój jej musel stvořit, neboť žid sám od sebe nedokáže přijít s žádným novým světem, ale žid proměnil kapitalismus na zcela materialistický, na peníze zaměřený systém, usilující o zisk za každou cenu”.

   https://naseveru.org/2019/12/20/svata-valka-zide-izrael-biblicka-kultura-a-krvave-uplnky-druha-cast/

   Přes likvidaci židů a křesťanů má být zlikvidován kapitalismus a konečně pak na celém světě zaveden marxismus/neomarxismus. Antisemitismus proto opět naplno jede a Vy jste součástí toho zájmu 1% mocných, který se tolik líbí muslimům.

   A když chcete konkrétně - proč myslíte, že nedošlo k válce mezi Ukrajinou a Ruskem? Proč Kolomojskij obrátil na stranu Putina? Proč jiný ukrajinský žid školí banderovce, aby zabíjeli židy? Historie se opakuje - Hitler taky tažení na Rusko (křesťany a Slovany) začal antisemitismem a proč? - kvůli ruským zdrojům! A koho si přizval za spojence? - islám a volání muslimského muftího "Vyhlašuji tímto Svatou válku, moji muslimští bratři! Vražděte Židy! Všechny zlikvidujte!"

   A proč byl zlikvidován tak vlivný žid, jakým byl hollywoodský magnát Weinstein, a to těsně předtím, než chtěl natočit film o holokaustu? V neposlední řadě: Proč H. Kissinger (také žid) už před léty řekl, že Izrael bude zničen a proč bylo "předpovězeno", že třetí světová proběhne mezi sionisty a islámem?

   Putin zachraňuje Rusko a ruský národ (a Slovany) a kdo to nevidí a nevidí to stěhování NATO k ruským hranicím, ten ať nadává na Putina a na židy. K tomu ale ať už se učí turecky - v Německu druhý nejrozšířenější jazyk - a k tomu ať začne studovat Korán. Ve srovnání s tímto scénářem, kdy má být zlikvidován judaismus i křesťanství a kdy antisemitismus se opět má stát hlavním nástrojem k tažení na Rusko, jsou Vaše dotazy o nesmyslech. A to není obhajoba židů, to je sledování toho, o co obnoveným antisemitismem jde. Vy tomu sloužíte globalisticky stejně, jako ten slavný antižidovský Aeronet, který už i ze Schwarzenberga, který obhajuje uprchlíky a kritizuje Izrael, udělal největšího českého vlastence.

   A že platí: "Za vším hledej trubky (rozuměj: zdroje), to jde zcela mimo Vás.

   • Pozorovatelka napsal:

    Volání jeruzalémského muftího, spojence Hitlera, Amína al Husajního
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Am%C3%ADn_al-Husajn%C3%AD
    "Vyhlašuji tímto Svatou válku, moji muslimští bratři! Vražděte Židy! Všechny zlikvidujte!" si dejte jako své krédo a Aeronet ať si ho dá jako hlavičkový podnadpis, já v tom ale nejedu a nepojedu.

   • Pozorovatelka napsal:

    Můj článek z prosince 2019 končí takto:

    "Čímž ty události “ladí” právě s těmi “znameními na obloze”, ve kterých židé umí číst. Která ale tím, že se dají předem vypočítat, “ladí” i s “předpověďmi” těch, kteří roli židů (a Bible) naplánovali tak, že až dojde k sedmé “tetrádě”, bude to konec jak židů (po třech tisíci letech), tak křesťanství a Vatikánu (po dvou tisíci letech). Světoví vůdci nyní rozhodují o tom, jak souboj Bible vs. Korán, tzn. Izrael vs. Írán bude pokračovat a jestli neskončí předpovězeným armagedonem na izraelském území, který by rovněž ladil s onou sedmou “tetrádou”. Více o Izraeli, a v souvislosti s tím o Arménii, která má Izrael nahradit, ve třetí, závěrečné části."
    https://naseveru.org/2019/12/20/svata-valka-zide-izrael-biblicka-kultura-a-krvave-uplnky-druha-cast/

    Teď mě mrzí, že tu třetí část jsem nedopsala, protože je velmi aktuální přesně tak, jak jsem předpokládala (a jak jsem o Arménii mockrát psala už v dobách, kdy si tohoto tématu vůbec nikdo nevšímal).

   • proud napsal:

    ..............tak vidis jaky opsany picoviny z tebe zase a opet padaji........porad jen potvrzujes co rikame,ze svy hlavy nic a kdyz,pak je to rovno tomu co ses naucila a promyslila,tedy zase nic, kdyz porad jen opisujes!!!

    • Jéňa napsal:

     Dvě oči k vidění, dvě uši ke slyšení a jedna ústa k mlčení:

     "Uřízni si jazyk než ti jazyk uřízne hlavu."

     • proud napsal:

      O mou hlavu se starat nemusis,to zkouseli uz mnohem zdatnejsi s mnohem lepsima moznostma..........marne ;-).Starej se o to ze kdyz neco davas na verejnost,aby slo jenom o cistou pravdu takovou jaka je,ne o to co za ni nekdo vydava,ani o zpusob jakym s ni a se lzi manipuluje. Pravda je o kazdy veci vzdycky jen jedna jedina,tedy presnej popis udalosti bez vlastnich domnenek,paklize ji neznas,neser s do toho a nezapomen napsat ze MOZNA se TY domejslis......kdyz uz,debilku!

    • pv napsal:

     Ta ženská je na hlavu, bohužel. Znamení na obloze mají rozhodovat, hm, a kdo je tam dává a jak je čte, to už se jí člověk nesmí zeptat, aby podle ní nebyl hlupák...na 5. prosinec zase něco vyhrabala.

     Je to jak říkáš, nemá schopnost vlastního názoru, proto sem lepí jeden odkaz za druhým, které nikdo nečte. A ona si ve své choré hlavince myslí, jak jí o to stojíme.
     Nikdo jí na ně nereaguje, jen ona sama (Jéňa ).

     Jéňo hrej, ale nikomu hlavu nezatočíš, bych jí zazpíval.

 10. pv napsal:

  Pozorovatelko, jestli jsem hlupák,to nevím, ale slepý určitě ne.

  Vy jste manipulátorka, to se pozná podle toho, že jedete nacvičené fráze stejně jako Pjakin, i pan VK a na konkrétní otázku takoví neodpoví!

  Zkusím to znovu. Proč mluvíte o ruské globalizaci, když tam vládnou židi a ne Rusové?

  Proč Putin se nestará o ruský národ a chce zachraňovat svět?

  Proč jede v likvidaci ruských lidí přes vakcíny a sítě 5G?

  Neříkejte mi, že to nevidíte.

  NWO či globalizace nepočítá s žádným náboženstvím, byly to jen nástroje ovládání lidí, tak proč pořád strašíte muslimským? Nebude žádné. Marxe jsem četl, je to manipulace, ikdyž chytrá, tedy vychytralá.

  Židy nikdo nepotřebuje vraždit, zvládnou to sami mezi sebou, viz II.světová. Kdo platil položida Hitlera? Židi. Nikdo jiný prachy na války neměl.

  Jste posedlá ochranou židů, ale máte v tom hokej. Jsou to oni, kdo se pere o světovládu a Putin je taky žid.

  • proud napsal:

   Neni zid jako zid,i kdyz si to mnozi myslej. Jsou i zidi a je jich hodne co neuznavaj siozidy,siozidovskej izrael,ani ostatni jim nakloneny talmudaky co si myslej ze jsou kamaradi reditele Zemekoule a ne jen jeho otroci............Takovy zidi,obycejny lidi,siozid obetoval za valky,vydelal na nich a jeste si na nich zalozil beztrestnost vymyslenim si "antisemitismu". A tyhle svine sem posilaj vselijaky "Jeny a pozorovatelky" a podobnu spinu,naprosty lidsky dno.

  • Pozorovatelka napsal:

   "Proč Putin se nestará o ruský národ a chce zachraňovat svět?"
   To je jako zeptat se, proč se Beneš nestaral o český národ v době, když ve světě běžela krize a za dveřmi byl Hitler. Ale podle Vás národy žijí ve vzduchoprázdnu a stačí se starat o vlastní píseček.

   Jinak Putin zachraňuje Rusko - a tím i svět. Podle otázek, nikoliv podle odpovědí se pozná slepý (hloupý). Jste zpracovaný aeronetem a jedete na globalistické vlně "Za všechno mohou židé" a je budován "Velký Izrael". On ale je budován nový Babylon a obnovována Perská říše. A jestli o tom nevíte, tak to bylo tak, že perský král Kyros zachránil židy z babylonského zajetí a nikoliv tak, že židé vybudovali perskou šíři, zabírající tři kontinenty - Asii, Evropu a Severní Afriku (jaká to "náhoda" s tím, co realizuje EU a Mogheriniová s Merkelovou, které jsou v Íránu vařené/pečené, zatímco proti Rusku EU má jen sankce).

   A proč myslíte, že Izrael přirovnal Trumpa ke Kyrosovi dokonce na pamětní minci
   https://cdn.shopify.com/s/files/1/0259/9665/6726/products/Coin_360x.jpg?v=1580829592

   https://info.dingir.cz/2018/09/d-trump-jako-americky-kyros/

   Za 2. sv. Hitler táhl na Rusko pod záminkou likvidace židobolševismu, přitom šlo o ruské zdroje a o likvidaci pouze východních židů. Dnes je zájem likvidací kapitalismu zlikvidovat i západní židy - Spojené státy. Tím má skončit tzv. biblická kultura (včetně papeže), tzn. křesťanství i judaismus a nastoupit má islám, ovšem samozřejmě jen na přechodnou dobu - na dobu, než zvítězí "projekt Astana". Což je m.j. o tom, že Kazachstán v roce 2011 zakázal všechna náboženství (nemluvě o tom, že zrušil i azbuku)
   https://www.hlas-mucedniku.cz/archiv.php?id=kazachstan

 11. pv napsal:

  Zase mraky keců a odkazů o hovně, když se jasně ptám na jednu otázku, tak nejste schopna na ni odpovědět! A pak kdo je tady hlupák, když ani na jednoduchou otázku nedokážete odpovědět.

  Zkusím to znovu, ale naposled:

  Proč Putin likviduje ruský lid? Plošná vakcinace, vraždící sítě 5G, posunutí důchodové hranice za tu, kterou se lidé v Rusku dožívají.

  Konkrétně mi napište, proč to dělá? Doufám, že nebudete tak ...., abyste mi odepsala, že je tímto chce zachránit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!