Rusko vydalo oficiální mapu poválečného uspořádání Náhorního Karabachu

126084889_1192489564524886_8564726279979448876_nVe dnech po podepsání Dohody o ukončení bojů v Náhorním Karabachu začaly internetovým prostorem obíhat neoficiální mapy oblastí, které by měl ovládnou Ázerbajdžán. Mapy vypadaly různě „strašidelně“, podle toho, z jakých zdrojů jejich autoři čerpali. V některých verzích měla z nezávislé republiky Arcach zůstat jen několik kilometrů široká „nudle“ spojená Lajčinským koridorem s Arménií. Jako zpravodaj frakce Identita a demokracie (ID) pro konflikt v Náhorním Karabachu, jsem se jménem frakce, v níž působí i europoslanci za SPD z ČR, obrátil se žádostí na poskytnutí oficiálních mapových podkladů poválečného uspořádání na Stálé zastoupení Ruské federace při EU a na ambasády Arménie a Ázerbajdžánu.
Arméni odpověděli, že ještě nemají přesné informace z ústředí. Asi proto, že v Jerevanu právě probíhá něco jako „státní převrat“. Ázerbajdžán odpověděl velmi kostrbatým mailem, který lze stručně parafrázovat slovy, že jim patří celý Karabach. Jedině stálé zastoupení Ruské federace se k naší žádosti postavilo konstruktivně. První tajemník stálého zastoupení s pověřením pro spolupráci Evropským parlamentem Igor Chamov mi včera zaslal 3 mapy, s nimiž jsem seznámil kolegy a nyní si je dovoluji zveřejnit.

Na první je znázorněno, jak by měl vypadat zbytek neokupovaného Arcahu (zelené území), plochy, které Azeři dobyli v boji (značené fialově) a území, které musí Arménie odstoupit Ázerbajdžánu podle rozhodnutí Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). U těchto oblastí je uvedeno, k jakému dni mají být podle dohody z Moskvy oblasti předány pod kontrolu Ázerbajdžánu. Na mapě jsou vyznačeny i oba koridory, jejichž vznik byl dojednán mírovou smlouvou v Moskvě a které mají spojit Arménii se zbytkem Arcachu a Ázerbajdžán s Nachičevanskou autonomní republikou, která se považuje za součást Ázerbajdžánu.

126156819_1192489961191513_7967570474626444163_o

Na druhé mapě, kterou zpřístupnilo ruské Ministerstvo obrany, jsou vyznačeny kontrolní body, na nichž jsou rozmístěny mírové síly ruské armády.
Třetí mapa pro srovnání ukazuje situaci před začátkem bojů v září letošního roku.

Z postižených oblastí nadále přichází zprávy o úprku arménských civilistů. Arménská agentura ANI přinesla informaci od amerického novináře Lindseyho Snella, který zjistil, že turecká armáda pokračuje v navážení džihádistů do Ázerbajdžánu (obrázek 4). Jen od podpisu mírového dohody turecká armáda přepravila ze Sýrie a z Libye dalších 700 džihádistů. Karabašský web Artsakhnews přinesl informaci o záměru ázerbajdžánské vlády kolonizovat obsazená území právě džihádistickými žoldnéři a jejich rodinami.

Stejně postupovala turecká armáda v kurdských provinciích Afrin a Rojava v severní Sýrii, které Turci dobyli v letech 2018 a 2019. V těchto oblastech byli usazeni s rodinami žoldnéři z pomocných džihádistických sborů, které na invazi najala turecká armáda. Z obou kantonů násilím vyhnali 150 a posléze dalších půl milionu Kurdů, křesťanů a Jezídů, které okradli o léta budovaný majetek. Tisíce z nich přitom zavraždili nebo zmrzačili. V řadě případů jde o veterány Islámského státu (ISIL), kteří jsou mezinárodně hledaní pro válečné zločiny spáchané v Sýrii, Iráku a v Libyi.
Informace o pokračujícím přísunu džihádistů nepřímo potvrzují i zprávy libanonské agentury Al-Masdar, která referuje o tom, že turecká armáda pod tlakem ofenzivy Syrské arabské armády (SAA), věrné prezidentu Bašáru Asadovi, jíž podporuje ruské letectvo, zrychlila evakuaci džihádistů z provincie Idlíb. Tuto část Sýrie Turecko okupuje a poskytuje zde ochranu islamistům, kteří byli odsunuti po bojích u Damašku. V Turecku si tyto „dárečky“ Erdogan zřejmě natrvalo ponechat nechce, protože jde o extrémně nebezpečné násilníky.

Těžko se proto divit, že Arméni z předávaných území raději prchají, protože vedle takových sousedů nikdo bydlet nechce. Znepokojující je i prohlášení ázerbajdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, které citovala Al-Masdar, podle nějž si Ázerbajdžán nadále nárokuje celý Náhorní Karabach. Jeho prohlášení lze v podstatě interpretovat tak, že Azeři současnou dobu bez bojů nepovažují za mír, ale za pouhé přerušení bojů.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!