Rusvesna: Přehled zpráv – 19.1.2021

mova21; Vyřídíme si to s každým. V Kyjevě nacisté donutili majitele kavárny, aby se omluvil za posměch na adresu zákona o jazyce. Vyděšený muž se musel omlouvat kvůli svému příspěvku na Instagramu.

2; Ve Státní dumě reagovali na nápad uspořádat summit „Krymské platformy“ pod záštitou Ukrajiny. Nedávno ukrajinský ministr zahraničí pozval zástupce Ruské federace, aby přijeli do Kyjeva na tento summit. V Rusku reagují očekávatelně: Hodlají tuto směšnou akci ignorovat. Vymysleli nějakou ideu, uvěřili jí a nyní se ještě do té své sekty snaží zatáhnout další lidi.

3; Šéf Světové zdravotnické organizace prohlásil, že svět se nachází na hranici morální katastrofy. Upozornil na to, že bohaté země už vakcinovaly desítky milionů svých obyvatel, zatímco v chudých zemích je to několik řádů méně.

4; Německé úřady komentovaly nové americké sankce ohledně „Severního proudu – 2“. S velkou lítostí je bereme na vědomí, ale na našem rozhodnutí projekt dotáhnout se nic nemění.

5; Specnaz SBU zaútočil na policejní oddělení u Kyjeva. Několik policistů bylo zatčeno přímo při předávání úplatku.

6; Ukrajinským vojákům přivezli zvláštní „humanitární pomoc“ v podobě drog: Pozice a kontrolní stanoviště ozbrojenců jsou ohroženy. Kanály zřízené pro rychlou dodávku humanitárního zboží jsou zneužívány pro distribuci drog mezi vojáky.

7; Nový „Hyperloop“. Na Ukrajině plánují spuštění rychlostních vlaků. Potřebují k tomu ale změnit podobu nádraží. Stanou se z nich obchodní centra, kde bude jen nádražní pokladna a čekárna pro cestující. Pak už jen „maličkost“: koleje pro provoz rychlovlaků.

8; Krůček od války. Řecko a Turecko hledají východisko ze slepé uličky. V nejbližších dnech se mají konat důležitá setkání mezi Tureckem a Řeckem.

9; Jsou v tom až po uši. Německo a USA házejí přes palubu Skandinávii i Pobaltí. V krizových dobách se velké, silné, mocné a vlivné státy starají jen o sebe. Menší a nevýznamné země žádají o pomoc, ale košile s dodávkami vakcín, ale košile je bližší než kabát.

10; Japonsko chce udělat tlustou čáru za otázkou příslušnosti Kuril. O záměru ukončit spory mezi Moskvou a Tokiem promluvil japonský premiér Esichide Suga.

11; Závod se smrtí. Francie mění Sýrii v polygon smrtonosných testů alternativních verzí vakcíny Pfizer.

12; Erdogan bude brzy zlikvidován vlastními lidmi, říká bývalý premiér Davutoglu. Pro tureckého prezidenta může nastat složité období.

13; Prezident USA Donald Trump v pondělí nahrál video na rozloučenou před odchodem z funkce. Některé myšlenky z něj už kolují po internetu.

14; Britská noční můra. Země zaujala první místo na světě v úmrtnosti na koronavirus. O dvě desetinky (16,5 a 16,3) předehnala dosud „kralující“ Českou republiku. Jedná se ale o průběžný parametr „sedmidenní průměr z denních počtů úmrtí za poslední týden v přepočtu na milion obyvatel“ (11. až 17. leden 2021), který se velmi rychle mění a v ČR v tuto chvíli klesá.

15; Zachar Prilepin doporučuje, aby jako odpověď na sankce byly Doněcká a Luganská republika přijaty do Ruské federace.

16; Poprvé v historii světové kinematografie se na prvních dvou místech žebříčku finančně nejúspěšnějších filmů objevily čínské filmy. Je to dáno mimo jiné tím, že tržby v této oblasti celosvětově klesly v důsledku koronavirové pandemie i 29%, kdežto v Číně jen o 10%.

17; Doněcká republika v epoše globalizace: Jasné směřování k Rusku. Doktrína „Ruský Donbas mluví o cílech a úkolech historické cesty Doněcké republiky.

18; Navalnyj informoval, jak se mu sedí ve vězení. Je umístěn do cely pro tři osoby v karanténním oddělení.

19; Odcházející Trump chce ještě poslední den svého úřadování využít k otevření hranic. Hodlá zrušit omezení nařízená kvůli epidemii koronaviru. Biden prohlašuje, že mu to nedovolí.

20; V USA byla zatčena žena,která chtěla prodat notebook Nancy Pelosiové ruské rozvědce. Občanka státu Pensylvánie vynesla notebook z kanceláře v den útoku na Capitol.

21; U Zelenského vyjmenovali priority ve vztazích s USA: Vyřešení konfliktu v Donbasu, navrácení Krymu a rozvíjení obchodní spolupráce.

22; Koronavirus v Rusku: 3 miliony vyléčených. Počet nově nakažených je nejnižší za poslední dva měsíce.

23; Dvě laviny za jediný den. Turisty 18. ledna zasypala lavina i na švýcarském lyžařském středisku. Zahynul lyžař z Velké Británie.

24; První výzva pro pohostinného Bidena. List Times píše o zkouškách nového prezidenta USA. Situace bude první zkouškou nové migrační politiky, kterou se chystá realizovat Joe Biden.

25; Zrušení pořadatelství Běloruska pro světové mistrovství v ledním hokeji: IIHF bude muset Bělorusku vyplatit kompenzace. Oznámil to člen předsednictva IIHF Petr Bříza.

26; Ukrajinské ministerstvo zahraničí chce potrestat Yandex. Na tuto společnost se nevztahují evropské sankce, ale přesto ji chce Ukrajina potrestat za to, že působí i na Krymu. Jedná v tomto smyslu s evropskými partnery.

27; V Číně bylo objeveno nové ohnisko koronaviru. Informuje o tom čínský Státní výbor pro zdravotnictví.

28; Republiky Donbasu podnikly odvetný krok. Poté, co ukrajinská delegace si k jednání o urovnání konfliktu v Donbasu přizvala zástupce Donbasu (přesídlence na Ukrajinu, kteří opustili Doněck na začátku konfliktu), učinila donbaská delegace totéž a přizvala odborníky a veřejné činitele z řad obyvatelstva Doněcké a Luganské republiky. Zástupci Ukrajiny se mohli pominout vzteky, že si Donbas může dovolit počínat si stejně jako oni. Více než hodinu trvalo, než se uklidnili a mohlo se přikročit k projednávání věcných bodů.

29; Byly zveřejněny zvláštnosti z práce hasičů z oblastí, kde teploty klesají pod – 50°C. Pracovní oděv hasičů je po zásahu pokryt tlustou vrstvou ledu, ze které se musí vysekávat pomocí speciálník sekyrek.

30; V Kremlu komentovali reakce na uvalení vazby na Navalného. Slyšíme všechna ta prohlášení a výzvy k propuštění Navalného, ale nemůžeme a ani se nechystáme si toho všímat. Jde o porušení ruských zákonů ruským občanem. Je to absolutně vnitřní záležitost Ruska.

31; Putin se třikrát ponořil do ledové vody při teplotě vzduchu -12°C. Prohlásil, že nehodlá porušovat tradice.

32; Ve vojenském nákladním voze byla nalezena mrtvola ukrajinského vojáka. V jednotkách ukrajinské armády roste počet nebojových ztrát.

33; Stíhačka Su-27 je geniální kombinace pro získání převahy ve vzduchu. Su-27 se stal jedním z nejpopulárnějších letadel na světě a hrál rozhodující roli v rozvoji ruského letectví.

34; Dejte jim pokoj. Byla zveřejněna Zelenského slova pronesená v roce 2014 k tématu vyřazení ruštiny jako regionálního jazyka. „Prosím současnou moc, aby projevovala úctu k lidu. Pokud lidé na Krymu a na východě země chtějí hovořit rusky, nebraňte jim v tom. Zákonnými prostředky jim poskytněte možnost hovořit rusky. Jazyk nikdy nebude dělit naši zemi. Já sám mám židovskou krev, hovořím rusky a jsem občanem Ukrajiny“, prohlásil tehdy úplně jiný Zelenskij, než jakého jej známe dnes...

35; Tichanovskaja prosí Západ, aby jí zařídil bezpečný návrat do Běloruska. Uprchlá bývalá kandidátka na běloruského prezidenta Svetlana Tichanovskaja se obává opakování situace s Navalným.

36; „Král tygrů“ očekává v USA milost od Trumpa. Už byla objednána limuzína pro jeho odvoz od věznice. Svou vinu odsouzený Joe Exotic popíral a požádal Trumpa o omilostnění.

37; Zástupci Kyjeva se zase jednou blýskli „geniální myšlenkou“ na rozhovorech o Donbasu. Míč je na ukrajinské straně, ale oni už dávno nevědí, co s ním dělat. Proto se rozhodli svalit vinu za neúspěch jednání na prostředníka – OBSE.

38; Pošlete ho tam, kde ptáci mrznou za letu. Žirinovskij požaduje, aby Navalnému napařili 20 let.

39; Na Ukrajině vypočítali ztráty, které jim vzniknou dostavěním „Severního proudu – 2“. O finančních důsledcích výstavby ruského plynovodu informoval ukrajinský ministr financí v interview pro rakouský list Der Standard.

40; Tempo vymírání Ukrajiny se zrychluje. Státní statistický úřad Ukrajiny shrnul čísla za 11 měsíců uplynulého roku. Počet obyvatel se podle oficiálních údajů meziročně snížil z 41,92 na 41,63 milionu. Počet zemřelých za jedenáct měsíců činil 549 tisíc, počet živě narozených 269 tisíc.

41; Evropská unie nemůže bránit realizaci „Severního proudu – 2“, přiznal šéf Evropské komise. Je to projekt soukromých společností. Nelze proti tomu nic dělat, pokud mají souhlas Německa.

42; Ukrajinští okupanti zastřelili obránce Donbasu. Vyplývá to z prohlášení Armády Luganské republiky.

43; Ústava v tuto chvíli neplatí. V Kyjevě policisté rozehnali protifašistickou akci. V úterý se měly konat každoroční protifašistické akce proti ultrapravicovému násilí. Policisté svůj zásah vysvětlili po svém.

44; Poprvé v historii USA byl na funkci v administrativě jmenován transgender. V současné chvíli Rachel Levine stojí v čele departmentu pro zdravotnictví ve státě Pensylvánie.

45; Boj za ukrajinštinu. V karpatské oblasti zrušili rozhodnutí o fungování regionálních jazyků. Těmi zde byly rumunština a moldavština.

46; V USA obvinili Rusko ze zhoršení rozkolu v americké společnosti a prosazování extremismu. Kandidátka na funkci ředitelky Národní rozvědky USA Avril Haines učinila halasné prohlášení.

47; To mu nebudeme tolerovat. Zpěvák Kirkorov dostal zákaz vstupu do Litvy. Informovala o tom litevská ministryně zahraničí Agne Bilotaite.

48; V Německu byl vytvořen ekologický fond pro kompenzaci sankcí proti „Severnímu proudu – 2“. Počátkem ledna hlasoval pro vytvoření fondu parlament spolkové země Meklenbursko - Přední Pomořansko.

49; Státní department USA obvinil Čínu z genocidy. USA hrozí Číně sankcemi a obviňují ji z útlaku Ujgurů a dalších skupin muslimů, a z dalšího porušování lidských práv.

50; Na Ukrajině vznikla kritická situace s uhlím ve skladech tepelné elektrárny. Bělorusko poskytlo urgentní pomoc. Od listopadu minulého roku se k dnešnímu dni snížily zásoby uhlí na pouhých 19%.

51; Biden vyprávěl, co činí z USA výjimečnou zemi. „Zvolený“ prezident USA Joe Biden vystoupil s emocionálním projevem, kde prohlásil, že v USA nehledě na chmurné časy vždy existuje záblesk světla.

52; Trumpa obviňují z toho, že před útokem na Capitol měl rozhovor s Putinem. Informuje o tom státní tajemnice USA a soupeřka Donalda Trumpa v minulých volbách Hillary Clinton.

53; Jak skončí pohyb Joe Bidena po cestě, kterou již prošlapal Nikita Chruščov? Historická epocha, politické systémy i země – to všechno je jiné, ale začátek a konec velké kariéry politiků budou stejné.

54; Bývalý poslanec Nejvyšší rady Borislav Berjoza vyzval prezidenta Ukrajiny Vladimira Zelenského, aby vysvětlil prodej formátu „Ligy smíchu“ Rusku. Tak jak je to s vaším principiálním postojem ke Krymu? Peníze jsou vám bližší? A hned ho vyzval k odstoupení.

55; Inaugurace pod hlavněmi samopalů. Do Washingtonu byly přesunuty desítky tisíc vojáků, rozmístěny jednotky, vojska radiační, chemické a biologické ochrany a Pobřežní ochrany.

56; Je to teprve začátek. Trump vystoupil se svým rozlučkovým projevem. Úryvky z tohoto projevu zveřejnil Bílý dům.

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji

B.W.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!