Rusvesna: Přehled zpráv – 26.2.2021

venesuela1 (1)1; Evropská unie vyhostila šéfa venezuelského diplomatického zastoupení. Evropská unie se rozhodla prohlásit za nežádoucí osobu venezuelského velvyslance při EU v reakci na rozhodnutí Caracasu o vypovězení velvyslance EU.
2; USA znovu vyzvaly k propuštění Navalného. Rusko odmítá výhrady USA a dalších zemí ohledně případu Alexeje Navalného.
3; Zelenskij promluvil o nevhodnosti soudního systému Ukrajiny. Otázky reformy soudního systému budou všestranně projednány na dalším celoukrajinském fóru „Ukrajina 30“.
4; Donbasu hrozí radiační katastrofa, říká Reznikov. Podle jeho slov o této hrozbě OBSE dobře ví.
5; Ukrajinští vojáci, kteří přijeli na Donbas, začali terorizovat místní obyvatele. Vyplývá to ze zprávy o vojenské situaci v Luganské republice.
6; Ve společnosti McDonald´s sledují pracovníky, kteří požadují zvýšení mezd. Tito pracovníky jsou považováni za hrozbu společnosti.
7; EU naštvala své obyvatelstvo. Významní Evropané jezdí do Ruska pro spásnou vakcínu. Občané Evropské unie jsou rozhořčeni, protože jim problémy s dodávkami vakcín proti koronaviru brání v normálním životě.
8; Rusko a Západ – globální konflikt ideologií. Lze jej vnímat jako spor mezi idealistickým a materialistickým pojetím světa nebo jako spor mezi protestantským a pravoslavným viděním světa.
9; Porošenko zasadil úder. Co se děje v případu nacistického zabijáka Stěrněnka v Kyjevě? Porošenkův útok byl nejagresivnější, myslí si kyjevská novinářka Olesja Medveděva.
10; Putin je varoval. Ledový kolaps pohřbívá energetiku USA. Hradby padly. Bílá pěchota se ubírá směrem k jižním královstvím. Zdá se, že tahle zima potrvá věčně...
11; Co se děje v Arménii? A jak to souvisí s ruskými Iskandery? Arménie se ještě neotřepala z porážky v Karabachu a už znovu čelí občanskému odporu. Iskandery v karabašském konfliktu vůbec nebyly použity.
12; USA zaútočily na Sýrii. Podrobnosti sdělil šéf Pentagonu. USA oznámily, že byl proveden úder na několik budov na syrsko-irácké hranici.
13; Jsme zrcadlem Ukrajiny, stali jsme se takřka dvojníky, prohlásil Zachar Prilepin. Spisovatel komentuje podivnou situaci s pomníkem na Lubjance, která se jako mávnutím kouzelného proutku stala vnuceným nesmyslným výběrem mezi Alexandrem Něvským a Felixem Dzeržinským.
14; Na drezíně ze Severní Koreje do Ruska. Cesta ruských diplomatů domů. Pracovníci ruského velvyslanectví v KLDR a členové jejich rodin už odletěli z Vladivostoku do Moskvy. Tuto drezínu vyrobili speciálně pro převoz ruských diplomatů přes řeku Tumannaja. Diplomaté byli evakuováni v období nejostřejší pandemie koronaviru. Byli evakuováni na pramicích, člunech, vrtulníky i pěšky.
15; Puškov definoval podmínku pro začátek rozpadu NATO. Senátor komentoval Macronovo vystoupení na Mnichovské konferenci, kde opět zazněla tvrdá slova na adresu NATO. Francouzský prezident prohlásil, že od doby založení Aliance se svět natolik změnil, že její existence ztratila smysl. Puškov prohlásil, že Biden a Stoltenberg uměle vytvářejí pocit ohrožení ze strany Ruska, aby ospravedlnili pokračování existence Aliance. Kdyby tato uměle živená hrozba padla, NATO se rozpadne.
16; V USA se pohrdlivě a posměšně vyjádřili o obětech svého úderu v Sýrii. Oběti označil list Washington Post za „hrstku lidí“.
17; Připravuje se „velikonoční útok“ ukrajinské armády? Rozhodne se Zelenskij k útoku? Pravoslavné Velikonoce připadají na 2. května.
18; teroristé mají nového bin Ládina, píší média. Washington vypsal odměnu 7,5 britských liber za hlavu Egypťana Sajfa al-Adela zvaného též „Meč odplaty“. Nyní s al-Adel nachází údajně v Íránu.
19; Ukrajina by se měla stydět. Německý politolog kritizoval počínání Ukrajiny ohledně jejího boje proti „Severnímu proudu – 2“. Německý politolog Alexandr Rar prohlásil, že Ukrajina dělá obrovskou chybu.
20; Kravčuk zveřejnil požadavek adresovaný „reálnému nepříteli Ukrajiny“. Tím „reálným nepřítelem“ je osoba Vladimira Putina, a nikoli šéf Doněcké republiky Pušilin. Abych se s ním začal bavit, musel by se rozhodnout odejít z Ukrajiny. Takhle není o čem mluvit.
21; V Nižním Novgorodě došlo k obrovskému výbuchu. Pod troskami se pátrá po lidech. Výbuch zničil přízemní budovu přistavěnou k dvanáctipodlažnímu domu.
22; Estonská rozvědka varuje před hrozbou útoku Ruska na Ukrajinu. Potenciální hrozba útoku ruských vojsk na Ukrajinu a pobaltské země je stále reálnější.
23; Koronavirus v Rusku: Pokračuje rychlé snižování počtu nových nákaz. Za posledních 24 hodin zemřelo s koronavirem 428 osob.
24; Americká televizní stanice CNN odhalila nepříjemnou pravdu o USA a německých nacistech. Komentátor CNN informoval o tom, jak USA poskytly útočiště tisícům bývalých stoupenců Adolfa Hitlera, a pomohly jim tak vyhnout se soudu.
25; Alijev se vyslovil k situaci v Arménii: Pašiňan vede zemi do propasti. Ázerbajdžánský prezident komentoval vyostření vnitropolitické situace v Arménii.
26; Kyjev přesunul na Donbas desítky kusů těžkých zbraní, V obytných čtvrtích na Ukrajinou okupovaném území bylo zaregistrováno nahromadění obrněné techniky ukrajinské armády.
27; Bělorusko očekává druhou tranši ruského úvěru a vyjednává další. Kromě toho podle slov běloruského ministra financí probíhají rozhovory o získání nových úvěrů.
28; Vyhnat Rusko silou. Kravčuk označil nejlepší variantu řešení situace v Donbasu. Šéf ukrajinské delegace v Třístranné kontaktní skupině si myslí, že v takovém případě je nutno dobře zvážit šance.
29; „Drazí obyvatelé Krymu! Je na čase vrátit se domů...“ Zelenskij natočil srdcervoucí video, kde označuje Krym za srdce Ukrajiny a události z jara 2014 za vytržení tohoto srdce z těla Ukrajiny. Evidentně nepochopil, že „drazí obyvatelé Krymu“ se vrátili domů právě před těmi sedmi lety...
30; Jelcin-centrum je třeba zlikvidovat. Bylo zveřejněno deset tezí, které sjednocují 86% obyvatel Ruska.
31; Reforma „nejsilnější armády na kontinentě: A co když vypukne opravdová válka a já budu unavený? Ukrajinští vojáci si vymohli, že při parádním kroku mohou zvedat nohy o 5 centimetrů níže než dosud.
32; Porošenko vyjmenoval „historické příčiny“ ztráty Krymu. Když Zelenskij pozval obyvatele Krymu zpět na Ukrajinu, nemohl bývalý prezident zůstat stranou.
33; Dzeržinskij není problém. Je to řešení. Vybírat mezi ním a Alexandrem Něvským není potřeba, myslí si překladatel a bývalý pracovník ministerstva vnitra Dmitrij Pučkov.
34; USA varovaly Rusko o svém útoku na Sýrii jen několik minut dopředu. Informoval o tom ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
35; Ukrajinská armáda útočí a ostřeluje téměř po celé délce fronty v Donbasu. Po železnici probíhá přesun obrněné techniky přes Kramatorsk k zóně bojů.
36; Pohnat před soud a popravit! Arméni před budovou ruského velvyslanectví v Jerevanu požadovali smrt Pašiňana. Dnes bylo v arménském hlavním městě velmi rušno.
37; Na Ukrajině dav vtrhl do obchodu s použitým oblečením a málem udupal starší ženu k smrti. Podobné incidenty dnes na Ukrajině nejsou žádnou vzácností.
38; V den „chmurného výročí“ učinil Biden prohlášení o Krymu. Podle jeho slov Rusko před sedmi lety porušilo mezinárodní právo.
39; V Oděse se budou montovat americké bojové vrtulníky. Projekt je financován z investičních prostředků.
40; V Radě federace odpověděli na Zelenského slova o „vyrvaném srdci Ukrajiny“. Krym se stal součástí Ukrajiny v roce 1954 v důsledku politického nedorozumění a Sevastopol už vůbec. Proč se nikdo nezmiňuje o právu obyvatel Krymu zvolit si svou budoucnost? Kolik let už probíhá do očí bijící porušování práv lidí v Donbasu a Lugansku? Tohle je totální pokrytectví a politická krátkozrakost, prohlásila Jekatěrina Altabajeva.
41; Šéf Doněcké republiky informoval o odvetných úderech na ukrajinskou armádu a o možnostech Ukrajinců nechat se očkovat v Doněcké republice. Trpělivost obránců Donbasu není neomezená. Ukrajinské vedení nyní může sčítat své ztráty.
42; V Německu zazněla slova o výsměchu Ruska na adresu Evropské unie. Německý profesor a politolog Thomas Jäger poznamenal, že protiruské sankce nevedou k viditelným výsledkům. Mluvil o nejednotě a absenci strategie ve vztazích s Moskvou. Zatímco polsko zaujímá tvrdě protiruský postoj, Francie je ochotna vést s Ruskem aktivní dialog. Zmínil také slova Angely Merkel, kterými přiznala krach diplomatického úsilí Německa a Francie postaveného na sankcích. Vztahy mezi Ruskem a Evropou jsou také komplikovány postojem amerického prezidenta, který tvrdě prosazuje pohled založený na tezi, že Rusko je hrozba pro západní demokracie.
43; Arménská opozice za bouřlivého potlesku symbolicky „zastřelila“ Pašiňana. Tímto způsobem mu připomněli jeho vlastní slova: „Ať lid požádá o mé odstoupení, ať mě třeba i zastřelí na náměstí!“
44; Důležitá operace v Sýrii byla zmařena palebným úderem a akcemi Turků. Včera došlo v Idlíbské zóně deeskalace k incidentu, který zmařil další pokus syrské vlády vyvést civilní obyvatele z Tureckem okupovaných území.
45; Zelenského dvojí tvář: Z jedné strany úsměv, z druhé strany výhrůžně vyceněné tesáky. Ve Státní dumě odpověděli na Zelenského slova o Krymu.
46; Vyostření v Donbasu. Ukrajinští okupanti mají mnoho zraněných. Informuje o tom tisková služba Štábu okupační operace.
47; Ukrajinská armáda zaútočila na Doněck. Zahynul obránce Republiky. Vyplývá to z textu mimořádného prohlášení oficiálního představitele Správy Národní policie Doněcké republiky.
48; Rada pro bezpečnost a obranu Ukrajiny uvalila sankce na bývalého šéfa SBU a další vrcholné představitele silových struktur. Sankce byly zavedeny v třinácti bodech.
49; Rada pro bezpečnost a obranu Ukrajiny projednala otázku „deokupace“ Krymu s tajnou vojenskou částí. Informuje o tom její šéf Alexej Danilov.
50; Americká rozvědka obvinila saúdského prince z podpory vraždy novináře. Americká rozvědka předpokládá, že podobné akce nemohly být podniknuty bez jeho souhlasu.
51; Ruské letectvo v Sýrii právě likviduje teroristické uskupení, které se rozhodlo vytvořit chalífát v Rusku a Střední Asii.
52; Izraelské plavidlo bylo poškozeno výbuchem v Ománském zálivu. Majitel lodě „Helios Ray“ vyslovil předpoklad, že výbuch je výsledkem útoku Íránu.
53; Aksjonov informoval o nemovitosti Zelenského manželky na Krymu. Platí aktivně a v klidu. Drží si dům pro případ, že by musela u nás žádat politický azyl.

Překlady můžete podpořit na účtu číslo:63127359/0800
Pro zahraničí (Slovensko):
IBAN: CZ69 0800 0000 0000 6312 7359
BIC (Swift): GIBACZPX
Pro snazší identifikaci platby uveďte prosím slovo "Svodka".

Za Vaše finanční příspěvky předem srdečně děkuji

B.W.

Zdroj: https://rusvesna.su/news/
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Upozornění: Příspěvky trolů jsou mazány, proto neodpovídejte na komentáře, které zjevně rozbíjejí rozumnou diskuzi!
Diskutujte k věci, nepište nesmysly, které nikoho nezajímají.

NEKRMTE TROLY!